(kaynak:denizhaber.net)

11.11.2019 AB, Türkiye’nin Doğu Akdeniz Faaliyetlerine Karşı Tedbir Almaya Hazırlanıyor

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerine ilişkin uygulamak istediği kısıtlayıcı tedbirler için bir çerçeve belgesinde anlaştı.

Brüksel’de toplanan AB Dış İlişkiler Konseyi, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerini ele aldı.

Toplantı sırasında AB Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yaşa dışı sondaj faaliyetlerine cevap olarak uygulanması planlanan kısıtlayıcı tedbirler için bir çerçeve belgesi kabul edildi.” ifadesine yer verildi.

Çerçeve belgesinin Doğu Akdeniz’deki “yasa dışı sondaj faaliyetlerinden” sorumlu kişi ve kurumlara karşı kısıtlayıcı tedbirler uygulanmasını mümkün kılacağı belirtilen açıklamada, söz konusu tedbirlerin seyahat yasağı ve kurum ve kişilerin mal varlıklarının dondurulmasından oluşacağı kaydedildi.

Açıklamada, kısıtlayıcı tedbirler listesinde yer alacaklara AB’den kişi ve kurumların fon aktaramayacağının altı çizildi.

“Kısıtlayıcı tedbirlerin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin karasuları, münhasır ekonomik bölgesi ya da kıta sahanlığında” sondaj faaliyetlerinde bulunan kişi ve kurumları hedef alacağı aktarılan açıklamada, kararın ekim ayı AB Liderler Zirvesi’ndeki sonuç bildirgesiyle uyumlu olduğu belirtildi.

AB Konseyi, 18 Ekim’de  “Doğu Akdeniz’de yaşa dışı sondaj faaliyetlerinden sorumlu gerçek ve tüzel kişileri hedef alan kısıtlayıcı tedbirlerin devreye sokulması” konusunda anlaşmıştı.

Konsey, bu konuda AB Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonuna hızla teklif sunması için çağrıda bulunmuştu.

11.11.2019 İSTE’de ‘Simülasyon Merkezi’ Törenle Hizmete Açıldı

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi ‘Simülasyon Merkezi’nin açılışı, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Tamer Kıran’ın da katıldığı törenle gerçekleştirildi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi destekleriyle İSTE Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi’ne kazandırılan “Simülasyon Merkezi” düzenlenen tören ile açıldı.

Törene İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kutlu, Meclis Başkanı Adnan Yener, Yönetim Kurulu Üyeleri, HBB Başkan Yardımcısı, İskenderun Belediye Başkanı M. Fatih Tosyalı, İskenderun Liman Başkanı Hüseyin Demir, Denizcilik Fakültesi öğrencileri, aileleri ve kalabalık davetli topluluğu katıldı.

Açılış törende konuşan İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kutlu, İSTE bünyesinde Simülasyon Merkezi’nin kurulmasına şube olarak destek vererek öğrencilerin diplomalarının akredite edilmesine vesile olduklarını bunun da mezun olacak Denizcilik Fakültesi öğrencileri için önemli olduğunu vurguladı.

11.11.2019 Son 16 Yılda 2 Bin 600 Geminin Sökümü Yapıldı

Gemi sökümü sırasında meydana gelen çevre felaketlerinin ardından verilen cezaları soran CHP’li Murat Bakan’a gelen yanıtta firmalara 7 yılda 7 milyon TL civarında ceza verildiği belirtildi. 2002 ile 2012 yılları arasındaki cezalar ise açıklanmadı.

TBMM Çevre Komisyonu Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, yazılı soru önergesi ve CİMER üzerinden yaptığı Bilgi Edinme Başvurusu ile gemi söküm sektörünün son 17 yılına dair verileri sordu.

Türkiye’de son 17 yılda gemi söküm sektörünün hızla geliştiğini bildiren ve bu kapsamda istatistiki bilgileri soran CHP’li Murat Bakan’a Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yanıt verildi.

Yanıta göre, 2002-2012 arasındaki 10 yıllık süreçte sökülen gemi sayısı 83’ten 281’e, elde edilen hurda ise 191 bin tondan 927 bin tona yükseldi. Sektörde 2013’ten sonra ülkeye giren gemilerde azalma olsa da gemilerden elde edilen hurdalarda önceki yıllara göre artış oldu. Şirketlere, çevre felaketlerine sebep oldukları için ise 2012 yılından sonra idari ceza uygulandığı ortaya çıktı. 2012 yılı öncesindeki “cezai veriler” açıklanmadı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın CHP’li Murat Bakan’a verdiği yanıta göre, özel gemi söküm şirketlerinin sayısı 2002 yılından 2015 yılına kadar 21 iken, 2015 yılında bu sayı 22’ye çıktı. Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na bağlı bir gemi geri dönüşüm tesisinin bulunduğu da yanıtta vurgulandı.

Bakanlık, 2002-2018 yılları arasında sökülen gemi sayısını toplam 2 bin 646, sökülen gemilerden elde edilen hurda miktarını ise 7 milyon 362 bin ton olarak açıkladı.

11.11.2019 İhracatçılara ‘Yeşil Pasaport’ Hakkına İlişkin İhracat Limiti Düşürüldü

Son 3 takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 500 bin doların üzerinde olan mal ihracatçısı firmaların temsilcilerine de yeşil pasaport verilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, ihracatçı firmaların temsilcilerine tanınan yeşil pasaport hakkına ilişkin ihracat limit miktarı 1 milyon dolardan 500 bin dolara indirildi.

Buna göre, son 3 takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 500 bin doların üzerinde olan mal ihracatçısı firmaların temsilcileri de ihracat tutarlarına göre değişen sayıda yeşil pasaport sahibi olabilecek.

Bu kapsamda, yıllık ortalama ihracatı 500 bin ile 10 milyon dolar arasında olan firmaların bir, 10 milyon dolar üzeriyle 25 milyon dolar arasında olan firmaların 2, 25 milyon dolar üzeriyle 50 milyon dolar arasında olan firmaların 3, 50 milyon dolar üzeriyle 100 milyon dolar arasındaki firmaların 4, 100 milyon dolar üzerinde olanların ise 5 yetkilisine yeşil pasaport verilebilecek.

11 bin 952 ihracatçı yeşil pasaport sahibi oldu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2020 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunumda bugüne kadar 11 bin 952 ihracatçıya yeşil pasaport verildiğini açıklamıştı.

23 Mart 2017’de başlayan uygulamanın başlangıcında istenilen her yıl ihracat yapma şartı da kaldırılarak, son üç takvim yılında yapılan toplam ihracat tutarının ortalaması esas alınmıştı.

 

11.11.2019 Mersin Limanı, 1 Milyon TEU Konteyner Elleçleyerek Tarihe Geçti

Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. (MIP), rekorlarına bir yenisini daha ekleyerek büyük bir başarıya imza attı. MIP, yılın ilk yarısında 1 milyon TEU konteyner elleçleyerek tarihe geçen Türkiye’nin tek limanı oldu.

‘Dünya limanı’ hedefinde kararlı adımlarla ilerleyen Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. (MIP), gerek gerçekleştirdiği, gerekse devam eden yatırım hamleleriyle Türkiye’nin en modern limanı konumuna erişti. MIP, uzman kadrosuyla yakaladığı performansını konteyner işlem hacminde de zirveye taşıdı ve yılın ilk yarısında 1 milyon TEU yük hacmine ulaştı.

MIP Genel Müdürü Johan Van Daele, yeni rekora ilişkin yaptığı açıklamada daha ileriyi hedeflediklerini, performanslarının artarak devam edeceğini belirtti.

Daele, “Mersin Uluslararası Limanı’nda ilk 6 ayda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artışla 965 bin TEU konteyner elleçlendi. Bu rakam, 2019 Temmuz ayının ilk haftasında 1 milyon TEU’ya ulaştı ve MIP tarihinde olduğu kadar Türkiye için de yeni ve tarihi bir rekor oldu. Bu başarıda tüm müşterilerimizin, kent dinamiklerinin, hissedarlarımızın ve elbette MIP çalışanlarının etkisi büyüktür. Katkısı olan tüm paydaşlarımıza teşekkür ederiz” dedi.

Mersin Uluslararası Limanı’nda yeni yatırımlara da kesintisiz devam ettiklerini kaydeden Daele, kapıların yapılandırılması, ekipman yatırımları ve genişleme projeleri ile operasyonun ihtiyacına paralel olarak iyileştirme çalışmalarının hayata geçirildiğini söyledi.

MIP’nin dünya ticaretinin rekabetçi pazarında önemli bir oyuncu olduğunun altını çizen Daele, önümüzdeki dönem hedeflerine yönelik de şu bilgileri verdi:

“Tüm paydaşlarımızın desteğiyle limana en doğru yatırımları yapmayı amaçladık. Önümüzdeki beş yıl içinde profesyonel hizmetimizi daha da geliştirmek ve hinterlandımızın beklentilerini karşılayabilmek için yarım milyar dolar yatırım yapmayı planladık.”

10.11.2019 11 Bin Bilim Adamından İklim Krizi Uyarısı Geldi

Dünya üzerinde 11 binden fazla bilim insanı, gezegenin açık ve tartışmasız bir iklim kriziyle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

BioScience dergisinde “Bilim insanları iklim krizine karşı uyarıyor” başlığıyla yayımlanan çalışmada, bilim adamlarının, insanları felaketlere karşı uyarmak gibi bir ahlaki yükümlülüğü olduğu belirtildi.

“Bu yükümlülüğe dayanarak, dünya üzerinde 11 binden fazla bilim insanı olarak, gezegenimizin açık ve tartışmasız bir iklim kriziyle karşı karşıya olduğunu beyan ediyoruz.” ifadesiyle başlayan çalışmada, 40 yıllık verilere dayanılarak, hükümetlerin iklim krizini ele almada başarısız olduğu kaydedildi.

Bilim insanları, son 40 yıldaki karbondioksit, metan, azot oksit, yüzey sıcaklığı değişimi, Kutup Denizi buz seviyesi, Grönland buz kitlesi, buzul kalınlığı, okyanus ısı içeriği, deniz seviyesi, yanan alanların yüzölçümü, şiddetli hava olaylarının göstergelerinin tümünde hızlı bir kötüye gidiş olduğunu tespit etti.

Çalışmada, iklim değişikliğinin alarm verici seviyede olduğu ortaya konan Cenevre’de 1979’da düzenlenen İlk Dünya İklim Konferansı’ndan bu yana birçok kez benzer uyarılar yapıldığı ancak sera gazı salınımlarının hızlanarak arttığı vurgulandı.

Bazı alanlarda gelişme kaydedildiği, örneğin rüzgar ve güneş enerjisinden elde edilen yenilenebilir enerji kullanımının önemli ölçüde arttığı aktarılan çalışmada, bununla birlikte 2018’de kullanılan fosil yakıtı enerjisinin yenilebilir enerjiden 28 kat fazla olduğu vurgulandı.

Sydney Üniversitesi’nden Dr. Thomas Newsome, iklim krizinin, eğer acilen müdahale edilmezse şu ana kadar tecrübe edilenden çok daha ciddi sonuçlar doğuracak bir iklim değişikliği anlamına geldiğini kaydetti.

Newsome, “Bu, dünyada insanların yaşaması mümkün olmayan bölgeler ortaya çıkabileceğini gösteriyor” ifadesi kullanıldı.

6.11.2019 Fatih Gemisi, Doğu Akdeniz’de Yeni Lokasyonda Sondaja Başlayacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Fatih sondaj gemisi de Finike’deki sondajını bitirdi, ikmaller için Mersin Taşucu Limanı’na geldi. KKTC’den almış olduğumuz lokasyonda en kısa süre içinde sondajına başlayacak” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin Akdeniz’de sondaj çalışmalarına devam ettiğini belirtti.

Dönmez, “Yavuz sondaj gemisi Güzelyurt mevkiinde sondajına birkaç hafta önce başladı. Fatih sondaj gemisi de Finike’deki sondajını bitirdi, ikmaller için Mersin Taşucu Limanı’na geldi. Birkaç haftalık ikmal ve yenileme çalışmalarından sonra tekrar KKTC’den almış olduğumuz lokasyonda en kısa süre içinde sondajına başlayacak” dedi.

Dönmez, Anadolu Ajansının global iletişim ortağı olduğu 12. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Oruç Reis ve Barbaros Hayrettin Paşa gemilerinin 2 ve 3 boyutlu sismik araştırmalarının sürdüğünü dile getiren Dönmez, “Sondajlar da devam ediyor. Yavuz sondaj gemisi Güzelyurt mevkisinde sondajına birkaç hafta önce başladı. Fatih sondaj gemisi de Finike’deki sondajını bitirdi, ikmaller için Mersin Taşucu Limanı’na geldi. Birkaç haftalık ikmal ve yenileme çalışmaları olduktan sonra tekrar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden almış olduğumuz lokasyonda en kısa süre içinde sondajına başlayacak. Varsa bulacağız bulduğumuzda da milletimizle paylaşacağız. Biraz sabırlı olmak gerekiyor” açıklamasında bulundu.

6.11.2019 Deniz Ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü Okay Kılıç Görevden Alındı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü Okay Kılıç’ın görevden alındığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla atama ve görevden alma kararları Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü Okay Kılıç görevinden alındı.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nde açık bulunan Genel Müdür Yardımcılığı’na ve Yönetim Kurulu Üyeliği’ne ise Orhan Barda getirildi.

Okay Kılıç, Şubat ayında Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü görevinden alınarak Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü’ne getirilmişti.

Kılıç, Temmuz ayında ise Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü’nden alınmış ve daha sonra Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü’ne getirilmişti.

5.11.2019 Selah Tersanesi’ne Konkordato Komiseri Atandı

Eylül ayından konkordato ilan eden Selah Tersanesi’ne, İstanbul Anadolu 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne yapılan başvuru sonrasında mahkeme kararıyla konkordato komiseri atandığı öğrenildi.

Askeriyeye gemi üretimi yapan yarım asırlık Selah Tersanesi konkordato istedi. Şirketin yanı sıra şirket yöneticileri için yapılan başvuru sonrası mahkeme konkordato komiseri atadı.

Selah Tersanesi’nin geçmişi 1950’li yıllara dayanıyor. Aile, 1980’li yılların başından itibaren ise tersaneciliğe yöneldi.

Selah Makine ve Gemicilik Endüstri Ticaret Anonim Şirketi’nin yanısıra Ferah Şanlık, Hediye Sema Selah ve Sezai Ekrem Selah için İstanbul Anadolu 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvuru yapıldı.

KOMİSER ATANDI

Mahkeme, şirkete yönelik 3 aylık geçici mühlet verdi. Bu kararla birlikte şirket faaliyetlerinin denetimi için komiser atandı.

ASKERİYEYE GEMİ ÜRETTİ

Selah Tersanesi, özel sektörün yanı sıra kamuya da büyük projeler yaptı. Askeriyeye bir dizi gemi yapıp teslim etti.

Selah Makine ve Gemicilik Endüstri Ticaret Anonim Şirketi ve Hüseyin Erkan Selah hakkındaki konkordato duruşması 6 Aralık’ta görülecek.