24 EYLÜL-1 EKİM 2019 HABERLER

(kaynak:www.denizhaber.net)

30.09.2019 Çin’in Ağustos’ta LNG İthalatı Yüzde 10 Arttı

Çin’in Ağustos ayında sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10 arttı.

Çin Genel Gümrük İdaresi’nin verilerine göre, Çin’in 2019 yılı Ağustos ayında sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10 artarak 5,2 milyon ton oldu.

Çin’in Ağustos’ta LNG ithalatı Temmuz ayına göre ise yüzde 6 arttı.

Ocak-Ağustos döneminde ise Çin’in LNG ithalatı 38,6 milyon ton oldu.

 Çin elektrik üretiminde kömürün yerine temiz enerji kullanımını artırıyor.

Ülke 2020’ye kadar doğalgazdan enerji üretim payını yüzde 10’a çıkarmayı hedefliyor.

30.09.2019 Champion Olympic’ Feribotunun Şanssızlığı ‘Şansı’ Oldu

Yunanistan’daki Igumeniçe Limanı çıkışında ‘Champion Olympic’ isimli feribotta çıkan yangını “Şanssızlık içinde şans” diye yorumlayan uzmanlar, “Yangın açık denizde çıksa tam bir facia olurdu” dediler.

Yangın geçtiğimiz Cumartesi sabahı, Yunanistan’ın Igumeniçe Limanı’ndan İtalya’nın Venedik Limanı’na hareket eden ‘Champion Olympic’ isimli feribotta çıktı.

538 yolcu, 293 araç ve 74 mürettebatla hareket eden geminin garajını limandan ayrıldıktan birkaç dakika sonra alevler sardı.

Hemen Igumeniça Limanı’na dönen gemiye itfaiye müdahale etti ve dumandan etkilenen 3 kişi dışında mucize eseri yaralanan bile olmadı.

Hürriyet’te yer alan habere göre, yangının gemi limandan ayrıldıktan hemen sonra başlamasını ‘şansızlık içinde şans’ olarak yorumlayan uzmanlar, “Gemi açık denizde olsa yangın korkunç bir felakete dönüşebilirdi” şeklinde konuştular.

28.09.2019 ‘Stolt Groenland’ İsimli Petrol Tankerinde Yangın Çıktı: 9 Yaralı

Güney Kore’de ‘Stolt Groenland’ isimli petrol tankerinde meydana gelen patlama sonrası yangın çıktı. Yangının yandaki diğer gemiye de sıçradığı bildirilirken kazada 9 kişinin yaralandığı öğrenildi.

Güney Kore’nin Ulsan şehrinde bulunan Ulsan Limanı’nda yakıt tankerlerinden birinde meydana gelen patlama sonrası yangın çıktı.

Cayman Adaları bayraklı Stolt Groenland isimli gemideki yangın yan tarafta bulunan diğer gemiye sıçradı. 2 geminin alevli şekilde yandığı olayda 9 kişinin yaralandığı belirtildi.

Yerel basın, gemilerde bulunan 46 mürettebatın ise herhangi bir yara almadan kurtulduğunu duyurdu.

182 metre uzunluğunda, 32 metre genişliğindeki gemideki patlamanın nedenine dair henüz bir açıklama yapılmazken söndürme çalışmaları sürüyor.

28.09.2019 TCG Kınalıada, Düzenlenecek Törenle Donanma’nın Hizmete Girecek

Türk Savunma Sanayisi, MİLGEM Projesi’nin 4’üncü gemisini Donanma’ya teslim edecek. Bu alanda Türkiye’nin tek seferdeki en yüksek rakamlı ihracatı olan Pakistan MİLGEM Korvet Projesi’nde de birinci geminin sac kesimi gerçekleştirilecek.

İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda yarın (Pazar günü) Türk Savunma Sanayisi adına iki önemli gelişme yaşanacak.

MİLGEM Projesi’nin 4’üncü gemisi olan TCG Kınalıada’nın (F-514) Hizmete Giriş Töreni ve Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 1’inci Gemi Sac Kesme Töreni, Tersane Komutanlığı’nda yapılacak.

MİLGEM ile ilk defa korvet tipi bir askeri geminin tasarımını milli olarak gerçekleştiren Türkiye, gemi tasarımı, tekne inşası ile sistem entegrasyonunda dışa bağımlılığı azalttı ve önemli bilgi birikimi, tecrübe ve altyapı kazanımları elde etti.

Geçen sürede TCG Heybeliada, TCG Büyükada, TCG Burgazada gemileri Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. Son olarak TCG Kınalıada da Donanma’nın envanterine girecek.

Proje kapsamında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığınca ana yükleniciler olarak STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ ile başta ana tahrik sistemi olmak üzere platform sistemleri ve dizayn hizmetlerine yönelik, ASELSAN-HAVELSAN iş ortaklığı ile savaş sistemlerinin tedariki için sözleşme imzalandı.

ASELSAN, silah ve sensör sistemlerini sağlarken, HAVELSAN, Advent Savaş Yönetim Sistemi’ni temin etti. Bu firmaların altında ise alt yüklenici olarak Gürdesan, Sirena Marine, Yaltes, Anel Marin, İşbir, Figes gibi firmaların da bulunduğu 50’yi aşkın yerli firma görev aldı. Gemiler, İstanbul Tersane Komutanlığı’nda inşa edildi.

Savunma Sanayii İcra Komitesinin MİLGEM Projesi kapsamında başkanlığa verdiği görev çerçevesinde, yerli ve milli ürün ile tasarım kabiliyeti kullanımını en başta tutacak şekilde, tasarım hizmetleri de dahil olmak üzere malzeme ve hizmet tedariki için çok sayıda sözleşme imzalandı. Projede geçen yıllar içerisinde yerlilik oranı yüzde 70 seviyesine kadar getirildi.

ADVENT VE ATMACA GÖREVE BAŞLIYOR

TCG Kınalıada ile Türkiye’nin ilk deniz füzesi Atmaca da bir deniz platformunda görev yapmaya başlayacak.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının MİLGEM platformlarında konuşlandırılmak amacıyla gemiden gemiye seyir füzesi ihtiyacını karşılamak için Satıhtan Satha Güdümlü Mermi Projesi kapsamında geliştirilen Atmaca, test atışlarında belirlenen hedefleri başarıyla vurdu. Atmaca’nın entegrasyonuyla MİLGEM’lerin caydırıcılığı daha da artırılacak.

Tamamen yerli ve milli ağ destekli yeteneğe sahip Advent Savaş Yönetim Sistemi de gemideki bir diğer önemli yenilik olacak. Tüm atış testlerini başarıyla tamamlayan sistem, TCG Kınalıada ile Türk Deniz Kuvvetleri ve Türk Silahlı Kuvvetlerine hizmet verecek.

TCG Kınalıada’da, projenin üçüncü gemisinde de kullanılan, ASELSAN Hızır Torpido Karşı Tedbir Sistemi de yer alacak.

PAKİSTAN’IN MİLGEM’LERİ İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLIYOR

Türk savunma sanayisinin tek seferdeki en yüksek rakamlı ihracatı olan Pakistan MİLGEM Korvet Projesi’nde birinci geminin sac kesimi de yarın (Pazar günü) İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda gerçekleştirilecek.

Yapılacak törenle Türkiye ile Pakistan arasında savunma sanayisinde var olan ilişkiler yeni bir boyut kazanacak.

Pakistan Deniz Kuvvetleri için 4 MİLGEM üretilecek.

28.09.2019 İran, Hazar Denizi’nde Ro-Ro Terminali İnşa Edecek

Khatam al-Anbiya İnşaat Genel Merkezi (KACH), İran’ın kuzey liman kenti olan Anzali’de Hazar Denizi’nde roll-off (RO-RO) gemileri için terminal operasyonları sağlamak üzere liman tesisleri inşa edecek.

İranlı yetkililer, KACH’ın İran’ın kuzeyinde Anzali liman kentinde bulunan Hazar Limanı Kompleksi’nde RO-RO rampasını inşa etmeye başlayacağını söyledi.

Anzali Serbest Ticaret Bölgesi Örgütü Başkanı (AFTZO) Reza Masrour, “Bu proje ulusal bir proje ve ülke için önemli. Proje 10 milyon dolara mal olacak ve 2 yılda tamamlanacak” açıklamasını yaptı.

Masrour, RO-RO rampası tamamlandığında ve liman demiryolu ağına bağlandığında İran, Çin ve Avrupa ülkeleri arasında bir geçiş koridoru haline geleceğini belirterek “Bu tür tesisleri Hazar Denizi’ne kurmak, Çin ve Rusya’nın büyük gemilerini Anzali’ye yerleştirmelerini ve ihracat yüklerini İran üzerinden devretmelerini sağlayacaktır” dedi.

Masrour, tesisin özellikle Çin’in ve Kazakistan’ın Aktau limanından yola çıkan kargo gemilerini ilgilendireceğini belirtti.

İran’ın seçkin askeri gücü IRGC ile bağlantılı büyük bir mühendislik ve inşaat şirketi olan KACH Başkanı, şirketin Anzali’deki RO-RO rampasının inşası için 6 milyar dolara kadar yatırım yapacağını söyledi.

Saeid Mohammad, Tahran’daki AFZO yetkilileri ile yapılan sözleşmenin imzalanmasından sonra rampanın 90 metre uzunluğunda ve 26 metre genişliğinde olacağını, 7.6 hektarlık bir hinterlanın tesise ithalat ve ihracat yapmak için tesise bağlanacağını açıkladı.

Yetkililer, Hazar Limanı Kompleksinin tamamen tamamlandığında RO-RO dahil olmak üzere toplam 22 rampaya ev sahipliği yapacağını açıkladı.

Geçtiğimiz ay, İran ve Rusya’nın üst düzey yetkilileri, Hazar Denizi’nde iki ülkenin limanlarını turistler ve yolcular için birbirine bağlamak için bir feribot güzergahı kurmaya karar vermişlerdi.

İran’ın Rusya Büyükelçisi Mehdi Sanayee, Derbent’i ziyareti sırasında İran ile Rusya’nın Dağıstan Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin gelişimini tartıştı.

Ziyarette iki taraf Makhachkala Ticaret Limanı’ndan kargo trafiğinin artırılması ve Makhachkala ile Tahran arasında doğrudan yolcu ve kargo seferlerinin başlatılması konusunu görüştü.

Tartışılan konular arasında, iki devleti birleştiren ve Dağıstan cumhurbaşkanı başkanı Vladimir Vasiliev ile umut hakkında oldukça iyimser bir doğrudan vapur hizmeti kurma planı vardı.

Başbakan, Derbent’in birçok İranlı’yı cezbettiğini ve feribot seferlerinin işlerinin kolaylaştırılmasına yardımcı olacağını söyledi.

Vasilyev, İra iş dünyasının Dağıstan’a özellikle Derbent’e ilgi duymaya başladığını ve bölgeyi dönüştürmek için bir dizi uluslararası projenin başlatıldığını söyledi.

28.09.2019 Mersin’de 9 Bin Ton Balık Avcılığı Bekleniyor

Türkiye’nin önemli balıkçılık kentlerinden bir olan Mersin’de yeni sezonda 8-9 bin ton civarından balık avcılığı beklendiği bildirildi.

Mersin Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı, 15 Nisan 2019 tarihinde balık avcılığı sezonunun kapandığı denizlerde gırgır ve trol teknelerine yeni avcılık sezonunun açıldığını hatırlattı.

Mersin’in 321 kilometrelik sahil şeridi ile Türkiye’nin önemli bir liman ve balıkçılık kenti olduğunu kaydeden Abalı, “İlimize bağlı 106 adet gırgır ve trol tekneleriyle balıkçılıklarımız ‘vira bismillah’ dedi. Denizlerimizde sezonda 8-9 bin ton arası balık avcılığı beklenmektedir. Avlanan balıklar iç piyasada tüketilmekle birlikte birçok ülkeye de ihraç edilmektedir. Bölgemiz balık türleri açısından zengin bir popülasyona sahiptir. Bu da bölgemize yüksek bir katma değer sağlamaktadır” dedi.

Su ürünleri avcılığının sürdürülebilirliğini temin etmek için bakanlık ve müdürlük olarak bir dizi denetimler yaptıklarını vurgulayan Abalı, “Deniz, iç sular, karaya çıkış noktaları, satış yerleri, yol güzergâhları, soğuk hava depoları ve işleme tesislerinde sıkı denetimler devam edecektir. Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak tüm balıkçılarımıza yeni sezonda şanslı ve bereketli bir avlanma sezonu dilerim” ifadelerini kullandı.

27.09.2019 İzmir Tersanesi, Egeli denizcilerin hizmetine açıldı

Ege Bölgesi’nde denizcilik sektörü, en büyük beklentisi olan sivil deniz araçlarının bakım ve onarım ihtiyacını karşılayacak tersaneye kavuştu.

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Karşıyaka-Alaybey’de bulunan İzmir Tersanesi’nin balıkçı gemileri ve günübirlik yolcu tekneleri başta olmak üzere tüm deniz araçlarına bakım-onarım ve çekek yeri hizmeti vermeye hazır olduğu açıklandı.

Bakım-onarım için yüzlerce mil yol kat ederek Marmara Bölgesi’ndeki veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) tersanelere gitmek zorunda kalan Egeli tekne sahipleri ve balıkçılar ise zaman ve para kaybını azaltacak bu karardan büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Eylül Ayı Meclis Toplantısı’nda İzmir Tersanesi’nde gemi ve teknelere verilen kızak, havuz ve onarım imkân ve kabiliyetleri hakkında meclis üyelerine ve balıkçılara, İzmir Tersanesi Döner Sermaye Koordinatörü Yarbay Çağlar Tunçay tarafından bilgi verildi.

27.09.2019 Kuzey Kutbu’nda Deniz Aygırının Saldırdığı Tekne Battı

Rus Donanması’na ait bir teknenin Kuzey Kutup Bölgesi’nde yapılan bilimsel keşif seferinde deniz aygırı saldırısına uğradığı ve bu yüzden battığı iddia edildi.

Rusya Kuzey Filosu’ndan denizciler, Kuzey Kutbu’nun Rusya tarafından kontrol edilen bir parçasında kutbun 900 km güneyinde yer alan bir takımada olan Franz Josef Toprakları’nda Rusya Coğrafya Topluluğu’yla ortak bir görevde yer alıyordu.

Keşiften bir grup, Cape Heller’da şişme tekneyle karaya çıkmaya çalıştığında, dişi bir deniz aygırının saldırısına uğradı.

Coğrafya Topluluğu tarafından yapılan bir açıklamada “Deniz aygırları muhtemelen yavruları için korkmuştu ve karaya çıkmak için kullanılan plastik tekneye saldırdı” ifadeleri kullanıldı.

Açıklama “Tekne battı, ancak takım liderinin hızlı hareket etmesi sayesinde bir trajedi önlenmiş oldu. Tahliye edilen tüm katılımcılar güvenli bir şekilde kıyıya ulaştı” diye devam etti.

Donanma kendi yaptığı açıklamada, deniz aygırı saldırısını doğruladı ancak teknenin battığına dair herhangi bir bilgi vermedi.

Kuzey Filosu Basın Servisi yaptığı açıklamada “Cape Heller’da karaya çıkma sırasında, bir grup araştırmacı yavrularını koruyan ve keşif seferine ait tekneye saldıran bir dişi deniz aygırından kaçmak zorunda kaldı” dedi.

Açıklamada “Tekneyi hayvanlara zarar vermeksizin uzaklaştırabilen Kuzey Filosu denizcilerinin net ve iyi koordine edilmiş eylemleri sayesinde ciddi bir sıkıntı olmadığı” da belirtildi.

Keşif seferi, bir yüzyılı aşkın bir süre önce bu ıssız, dondurucu takımadaların haritasını çıkarmaya çalışan kutup kaşiflerinin adımlarını takip etmeyi amaçlıyordu.

Coğrafya Topluluğu deniz aygırı saldırısının bölgenin insanlar için ne kadar tehlikeli olduğunun bir kez daha altını çizdiğini söyledi.

Vahşi hayvanlardan kaçmanın yanı sıra, kaşifler ayrıca fırtınalardan kaçınmak ve tehlikeli derecede düşük sıcaklıklarda hayatta kalmak zorunda kaldı.

Franz Josef Toprakları’nın çoğu buzulların altında yer alıyor ve takımadada ekim-şubat ayları arasında 128 günlük bir kutup gecesi yaşanıyor. Kış ortasında sıcaklıklar -40 dereceye kadar düşebiliyor.

Coğrafya Topluluğu “kesintisiz kuzey rüzgarları”nın takımadanın kıyılarına daha fazla buz sürüklediğini ve adalar arasındaki dar boğazlarda artık çok daha sık görülen buz dağlarının deniz seyrini zorlaştırdığını belirtti.

Deniz aygırı saldırısına uğrayan küçük lastik botların açıldığı ana Rus gemisi Altay kurtarma şilebi hala Kuzey Kutup Bölgesi’nde ve keşif seferlerine bilim insanları ve denizcilerle birlikte devam ediyor.

26.09.2019 ‘Baltic Carrier’ İsimli Kargo Gemisi, İsveç’te Karaya Oturdu

Rusya’nın Svetly Limanı’ndan İsveç’in Lidkoeping Limanı’na doğru sefer yapan ‘Baltic Carrier’ isimli kargo gemisinin Helsingborg’un kuzeyinde karaya oturduğu bildirildi. Gemide bulunan mürettebatın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilirken gemi kaptanının alkollü olduğu iddia edildi.

Cebelitarık bayraklı “Baltic Carrier” isimli kargo gemisinin İsveç’te karaya oturduğu öğrenildi.

Rusya’nın Svetly Limanı’ndan İsveç’in Lidkoeping Limanı’na doğru sefer yapan geminin kiralama şirketi Finlandiya merkezli ESL Shipping’den yapılan açıklamaya göre, kaza nedeniyle herhangi bir petrol sızıntısı oluşmadığı bildirildi.

İsveç Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın yaptığı ilk soruşturmaya göre, Helsingborg’un kuzeyinde karaya oturan “Baltic Carrier” gemisinin kaptanının alkol etkisinde olduğundan şüpheleniliyor.

ESL Shipping şirketi de kaptanın alkollü olması durumunda gereken işlemlerin yapılacağını açıkladı.

1997 yılında inşa edilen 82 metre uzunluğunda, 12 metre genişliğindeki gemide bulunan mürettebatın sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Dalgıçların yapacağı denetimlerin ardından geminin sefer yapıp yapmayacağı belli olacak.

26.09.2019 ‘Yavuz’ Sondaj Gemisi, Taşucu Limanı Açıklarına Demirledi

Doğu Akdeniz’deki ilk etap çalışmalarını tamamlayan Yavuz sondaj gemisi, Taşucu açıklarına demir attı. Gemiye Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait hücum botlar eşlik ediyor.

Doğu Akdeniz’de faaliyet gösteren araştırma gemisi Yavuz, Mersin açıklarında görüntülendi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafından verilen ruhsat sahasında ilk sondajına geçen Ağustos ayında başlayan Yavuz, Mersin’in Silifke ilçesindeki Taşucu Limanı açıklarında demirledi.

Altıncı nesil ultra derin deniz sondaj gemisi Yavuz, hem ihtişamıyla hem de geceyi aydınlatan ışıklarıyla dikkati çekti.

İkmal için Taşucu açıklarında bekletilen 230 metre uzunluğunda ve 36 metre genişliğindeki gemiye hücum botları da eşlik ediyor.

25.09.2019 ABD, COSCO Denizcilik Hakkında Yaptırım Kararı Aldı

ABD Hazine Bakanlığı’nın İran ile işbirliği yaptığı açıklanan Cosco Shipping Tanker Co ve China Concord Petroleum Co şirketlerine ve bazı Çin vatandaşlarına yaptırım uygulama kararı aldığı açıklandı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’dan bilerek petrol almaya devam eden bazı Çin firmalarına ve Çinli şahıslara yaptırım kararı aldıklarını duyurdu.

Pompeo, New York kentinde düzenlenen “Nükleer İran’a Karşı Birlik” konferansında yeni yaptırımları açıkladı.

Pompeo, İran’dan bilerek petrol almaya devam eden ve bu şekilde İran yaptırımlarını ihlal eden Çinli Cosco Shipping Tanker Co. ve China Concord Petroleum Co. şirketlerine ve bazı Çin vatandaşlarına yaptırım uygulama kararı aldıklarını belirtti.

Pompeo, İran’ın uzun yıllardır bölgede “yıkıcı eylemlerde” bulunduğunu savunarak dünya milletlerinin İran’a karşı birlik olmasının zamanının geldiğini ifade etti.

Pompeo ile aynı anda ABD Hazine Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da bazı Çin vatandaşlarının yanı sıra Cosco Shipping Tanker Co, China Concord Petroleum Co, Kunlun Holding Company, Kunlun Shipping Company ve Pegasus 88 Limited adlı Çin firmalarının da yaptırım kapsamına alındığı bildirildi.

ABD Başkanı Donald Trump, dün Birlemiş Milletler (BM) Genel Kurulunda yaptığı konuşmada “İran’ın bu şekilde devam etmesi durumunda bu ülkeye yaptırımların daha da artacağı” mesajını vermişti.

24.09.2019 Kuveyt, Limanlarda Güvenlik Seviyesini Artırdı

Kuveyt resmi haber ajansı KUNA’nın Savunma Bakanlığı’na dayandırdığı haberine göre, ülkedeki petrol tesisleri ile ticari limanlardaki güvenlik seviyesi artırıldı. Gemi ve limanların korunması için gerekli tüm tedbirlerin alınacağı vurgulanan haberde, bunun bölgede yaşanan gelişmeler nedeniyle ülke güvenliğinin sağlanması ve limanlar ile bölgenin korunması adına yapıldığı ifade edildi. Kuveyt yönetimi, geçen hafta başkent Kuveyt’in sahil kesiminde bir insansız hava aracının (İHA) gözlenmesi üzerine Pazar günü önemli bazı noktalardaki güvenlik önlemlerini artırmıştı.  Yerel basınında yer alan haberde, bir İHA’nın ülkenin hava sahasını ihlal ettiği ve Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın sarayının üzerinde uçtuğu belirtilmişti. İHA’nın kime ait olduğuna ilişkin ise bilgi verilmemişti.