Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Deniz Ticaret Odaları Konsey toplantısı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımlarıyla video konferans aracılığıyla gerçekleştirildi.

 

MDTO Meclis Başkanı M. Levent Dipçin, Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Jozef Atat, Yönetim Kurulu Bedii Canatan ve Atahan Çukurova’nın da, TOBB Deniz Ticaret Odaları Konsey Üyeleri olarak hazır bulunduğu toplantıda; taşımacılıktan, tersanelere ve deniz turizmine kadar denizcilik sektörünün durumu, Covid-19 salgının denizcilik sektörüne etkileri ve bu süreçte alınmasına ihtiyaç duyulan tedbirler hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.

 

“Denizcilik sektörümüzün gelişmesi ve korunması hususunda çok hassasız”

Toplantıda konuşan Bakan Karaismailoğlu, Deniz Ticaret Odaları Konseyi’nin Türk denizcilik sektörüne ve ticaretine büyük katkılar sunduğunu vurgulayarak, deniz taşımacılığının, küresel ihracat ve ithalatın belkemiği olduğunu ifade etti.  Sanayi hammaddesini, yiyeceği, yakıtı ve eşyaları taşıyan küresel deniz filolarının bir bakıma insanların hayatlarının her aşamasına dokunduğunu söyleyen Karaismailoğlu, bugün dünya ticaretinin yaklaşık yüzde 85’inin deniz taşımacılığı ile gerçekleştiğine işaret ederek “Bu nedenle denizcilik sektörünü geleceğe taşıyacak stratejiler çok iyi tayin edilmelidir. Bu noktada hükümetlerimiz döneminde 18 yılda önemli atılımlar yapıldı. Elbette denizcilik alanında gerçekleştirdiğimiz daha nice başarı var. Tüm bunları bu kısa zaman dilimi içinde anlatmak mümkün değil. Ancak güçlü bir ekonomi için denizcilik sektörümüzün ne kadar önemli olduğunun farkındayız ve bu sektörümüzün gelişmesi ve korunması hususunda çok hassasız” diye konuştu.

 

“Deniz taşımacılığının idamesi her zamankinden daha fazla önemli, bu amaçla 39 tedbiri ivedilikle yürürlüğe koyduk”

Bakan Adil Karaismailoğlu, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının öncelikli olarak etkilediği denizcilik sektöründe birçok tedbir aldıklarını vurgulayarak, “Aldığımız tedbirler ile risk faktörlerini sektörde minimize etme gayreti içinde olduk. Çünkü biliyoruz ki Covid-19 mücadelesinin sürdürülmesi; üretimin, istihdamın ve uluslararası ticaretin devam etmesi için deniz taşımacılığının idamesi her zamankinden daha fazla önem arz etmektedir. Bu amaçla 39 tedbiri ivedilikle yürürlüğe koyduk” dedi.  Gemilerle tüm insan temasının kesildiğini anlatan Bakan Karaismailoğlu, bu süreçte yaşanacak sıkıntıların önüne geçmek amacıyla da tüm gemi, deniz araçları, gemiadamları ve şirketlerin belgelerinin 3 ay süre ile uzatıldığını açıkladı. Karaismailoğlu, “Amacımız bellidir; deniz taşımacılığında insan temasını sıfıra indirerek ihracat ve ithalatı sürdürmek, dorse taşımacılığına kesintisiz devam etmek, gemiadamlarının liman ve kıyı tesislerinde değişimlerini karantina tedbirleri çerçevesinde kolaylaştırmak ve sürdürebilirliğini sağlamak. Bu anlayışla da çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.