T.C. Mersin Valiliği koordinasyonunda yürütülen Ekmeğini Denizden Kazan isimli projemiz, Kalkınma Bakanlığı tarafından SODES Kapsamında finanse edilmektedir.

Odamız ile Mersin Valiliği arasında Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında yürütülen  “Ekmeğini Denizden Kazan” projesinin Finansman Sözleşmesi 18.10.2011 tarihinde düzenlenen törende imzalanmış olup, sözleşme yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

Proje Adı                    : Ekmeğini Denizden Kazan

Projenin Süresi          : 12 ay

Projenin Özeti          : Mersin Marangoz ve Mobilyacılar Odası tarafından seçilecek, 10 vasıfısız genç ile 15 düşük ücretle/kayıt dışı çalışan genç, Mersin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde oluşturulacak atölyede, iki grup halinde olmak üzere toplam 10 ay süresince Mersin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi tarafından oluşturulan program dahilinde, teorik ve pratik AHŞAP TEKNE ÜRETİMİKURSU görecektir. Teorik eğitimler ile uygulamaya ilişkin pratik eğitimler, Mersin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde oluşturulan atölyede, ahşap tekne yapımı sayesinde kazandırılacaktır. Eğitim sonunda kursiyerler, hem teorik hem uygulama konularında sınava tabi tutulacak ve yüzde 10 devamsızlık sınırını aşan ve sınav sonucunda başarısız olan gençler, eğitimden düşürülecek ve başarı sertifikası alamayacaklardır.

Eğitim sonunda yapımı tamamlanan ahşap eğitim teknesi ise, MDTO Anadolu Denizcilik Meslek Lisesine hibe edilerek, bu okulda eğitim gören öğrencilerin eğitim teknesinden faydalanmaları sağlanacaktır.  Bunun yanı sıra, hem teorik hem de pratik eğitim gören kursiyerlerimiz, tekne yapımı konusunda faaliyet gösteren firmaların ara eleman sıkıntısını giderebilecek düzeye getirilmiş olacaktır. Bu da, ilimiz tekne yapımı sektörüne nitelikli bireylerin  kazandırılmasına yardımcı olacağı gibi söz konusu sektörün gelişimine yardımcı olacaktır.

Bunların yanında, Mersin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi bünyesine kazandırılan atölye ile, lise bünyesinde “Ahşap Tekne Üretimi” bölümü açılacak olup, eğitimlerin sürdürülebilirliği sağlanacaktır.

Proje Yürütücüsü  : Mersin Deniz Ticaret Odası

Proje Ortakları  : 1.Mersin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi

2. Mersin Marangozlar ve Mobilyacılar Odası

3. MDTO Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi