1. Gemi Acenteliği Eğitim Seminerine kimler katılmalıdır?

Gemi acentesi yetkili personeli olmak isteyen adayların bu seminere katılmaları ve bu eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı bulunmaları şarttır. Sınavda başarılı olanlara, Müsteşarlık tarafından onaylı ve fotoğraflı, Yetkili Acente Personeli olma hakkı veren bir sertifika verilir.

2. Eğitim seminerleri ne zaman ve nerede açılır; bu seminerlerden nasıl haberdar olabilirim?

Eğitim seminerleri yılda en az bir kere olmak üzere Deniz Ticaret Odaları tarafından ihtiyaç duyulan bölgelerde düzenlenir. Eğitim seminerleri, seminerlerin başlangıç tarihinden en az iki ay öncesinde Deniz Ticaret Odaları tarafından merkez ve şubeleri ile liman başkanlıklarında ve Deniz Ticaret Odaları ve Müsteşarlık web sitesinde ilan edilir.
Eğitimler, Pazartesi – Cuma aralığında olmak üzere beş gün sürer. Cumartesi günü sınav yapılır.

3. Yenileme Eğitim semineri nedir? Kimler katılmalıdır?

Yenileme eğitim seminerlerine sicile kayıtlı kişiler (eğitime daha önceden katılmış ve yetkili kimliğini almış olan kişiler) katılır. Eğitimler sonunda katılımcılara Deniz Ticaret Odaları tarafından onaylı katılım belgesi verilir. Yenileme eğitim seminerlerine katılarak katılım belgesi alan sicile kayıtlı kişilerin, sertifika aldıkları veya son alınan yenileme eğitim semineri tarihinden itibaren dört yıl içinde en az bir defa bu eğitime katılmaları zorunludur. Yenileme eğitimlerine katılanların listesi Müsteşarlığa bildirilir.

Eğitim programlarına katılmadığı tespit edilenlerin belgeleri yenilenmez.

Yenileme eğitim seminerlerine katılan kişilere eğitim seminerleri sonunda Deniz Ticaret Odaları tarafından onaylı bir katılım belgesi verilir.

4. Yenileme Eğitim Seminerlerinden nasıl haberdar olabilirim?

Yenileme eğitim seminerleri yılda en az dört defa olmak üzere Deniz Ticaret Odaları tarafından ihtiyaç duyulan bölgelerde yapılır. Yenileme eğitim seminerleri, seminerlerin başlangıç tarihinden en az iki ay öncesinde Deniz Ticaret Odaları tarafından merkez ve şubeleri ile liman başkanlıklarında ve Deniz Ticaret Odaları ve Müsteşarlık web sitesinde ilan edilir.
Yenileme eğitim seminerleri, hafta içi veya hafta sonu olmak üzere iki gün yapılır. Seminer konuları komisyon tarafından belirlenir.

5. Gemi Acenteliği Eğitim Seminerine/Yenileme Eğitim Seminerine müracaat için ne yapmam lazım?

Gemi Acenteliği Eğitim Semineri/Yenileme Eğitim Semineri, seminerlerin başlangıç tarihlerinden 2 ay önce Odamız web sitesi veya sirkülerleri aracılığıyla duyurulmaktadır. Bu duyurularda belirtilen tarihler arasında ve gerekli belgelerle, Odamıza başvurmanız gerekmektedir.

6. Gemi Acenteliği Eğitim Semineri sonunda sınav nasıl yapılır? En az kaç puan almak gereklidir?

Eğitim seminerlerine devam şarttır. Devamsızlığı bir günü aşan adaylar sınavlara katılamazlar. Bu kişilerin yatırdıkları ücret de iade edilmez.

Sınavlar yazılı olarak yapılır. Sınav soruları ve süresi sınav komisyonu tarafından belirlenir.

Eğitim seminerleri sonunda yazılı olarak yapılan sınavlar sınav komisyonu tarafından 100 puan üzerinden değerlendirilir. Adayların başarılı sayılabilmeleri için en az 70 puan almaları zorunludur. Geçer puan alamayan adaylar başarısız sayılırlar. Sınavda başarısız olan adaylar, tüm şartları ve belgeleri yeniden yerine getirmek kaydıyla ikinci ve sonraki eğitim seminerlerine katılma ve tekrar sınavlara girme hakkına sahiptir.

Eğitim seminerine katılıp başarılı olanlara, Müsteşarlık tarafından onaylı ve fotoğraflı Acente Yetkili Personel sertifikası verilir.

7. Gemi Acenteliği Eğitim Semineri sertifikamı aldım; yetkili kimliğimi almak için ne yapmalıyım?

Konuyla ilgili detaylı bilgiye, web sitemiz http://mimsanbt.com/denizticaret/egitimSemineri.aspx adresinden ulaşabilirsiniz.

8. Eğitim Seminerleri ücretli midir?

Eğitim seminerlerine ve yenileme eğitim seminerlerine katılım ücretlidir.

Her seminer için ödenecek ücret eğitim komisyonu tarafından belirlenerek açılacak seminer programı ile birlikte adaylara ve katılımcılara duyurulur.

Seminer ücretleri, seminerlere kayıt öncesinde duyuruda belirtilen hesaba yatırılır. Kişinin sonradan seminere katılmaması halinde alınan seminer ücreti iade edilmez.

Gemi Acentesi Yetkili Personel sertifikası bedeli Müsteşarlık tarafından belirlenir ve tahsil edilir.

9. Gemi Acenteliği Eğitim Semineri/Yenileme Eğitim Semineri sertifikamı kaybettim, ne yapabilirim?

Eğitim seminerlerinden alınan sertifika veya yenileme eğitim seminerlerine katılım belgesini kaybedenlerin, belgenin kayıp edildiğini belirten bir dilekçe ile eğitim sertifikaları için Müsteşarlığa, katılım belgeleri için Deniz Ticaret Odalarına müracaat etmeleri halinde belgeleri yenilenir.