Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) ve Kanal 33 ortaklığında hazırlanan, geçmiş dönemde yayınlanan “Köprüüstünden” adlı TV programı yeniden yayında.

Denizciliğin değişen ihtiyaçlarını gündeme getirmek, denizciliğe yön veren tüm alanlarda sorunları ve çözüm önerileri tartışmak için 2017-2018 yıllarında yayınlanan Köprüüstünden programı Kanal 33 ekranlarında yeniden izleyici karşısına çıktı.

Bölgenin ve ülkenin denizcilik gündemindeki konuların ele alınacağı ve her ay sektörün yetkin isimlerinin ağırlanacağı programın ilk konuğu Mersin Deniz Ticaret Odası Genel Sekreteri Korer Özbenli oldu.

Gazeteci ve program sunucusu Fatih Alkar’ın sorularını yanıtlayan Özbenli, Covid-19 pandemisi sürecinde MDTO ve TOBB tarafından alınan önlemler başta olmak üzere, denizcilik sektörünün salgınla mücadelesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Pandemi sürecinde bakanlıkların aldıkları tedbirlere ek olarak, Mersin Limanı’nda ilave tedbirler alındığını bildiren Özbenli, salgın sürecinde sınırlar kapandığı için transit ticarette bekleme sürelerinin buna bağlı olarak da liman ardiye ücretlerinin arttığını belirterek, gerek liman kullanıcılarının gerekse MDTO’nun çağrılarını dikkate alan liman yönetiminin  transit rejime konu olan konteynerlerin ardiye tutarlarında ve transit yük taşıyan araçların fuzuli işgaliye ücretlerinde indirimler uyguladığını, MIP’nin  bu uygulamayı hayata geçiren ilk liman olduğunu söyledi.

Köprüüstünden programının arşivini Youtube kanalımızda bulabilirsiniz.