Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu toplantısı telekonferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu Türk Tarafı üyeleri telekonferans yöntemiyle bir araya geldi. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu Eş-Başkanı M. Cihat Lokmanoğlu başkanlığında gerçekleşen toplantıda, Covid-19 salgını çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verildi.

“Sorun küresel ama çözüm yerel olmak zorunda”

Toplantıda konuşan Cihat Lokmanoğlu, 2 büyük dünya savaşından sonraki, en büyük küresel krizle karşı karşıya olunduğunu ve Covid-19 salgınının, dünyanın neredeyse tamamına yayıldığını belirterek “Sorun küresel ama çözüm yerel olmak zorunda. Bu süreçte bizim yapmamız gereken, dayanışma içinde olmaktır” dedi.

Küresel bir düşmana dönüşen bu salgına karşı, hep birlikte mücadele vermek gerektiğini söyleyen Lokmanoğlu şöyle devam etti:

“Ekonomimizin birçok sektörü bu süreçten olumsuz etkileniyor. Üretim, pazarlama ve tedarik zincirleri baskı altında. Dünya ekonomisi, dünya ticareti ve kuşkusuz istihdam olumsuz etki altında. Uluslararası ticarette korumacılık giderek yükseliyor. Mal ticaretine konu taşımalarda, sağlık nedenlerinden kaynaklanan kısıtlamalar var. Çeşitli ülkeler, iş dünyasına dönük destek paketleri hazırlıyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak, ilk günden itibaren, oda ve borsa başkanlarımız ile sektör meclisi temsilcilerimizle istişare içindeyiz. Bu istişare süreci kapsamında, siz değerli üyelerimizin de görüşlerini almak istiyoruz. İş dünyasının ihtiyaçlarını öğrenip kamuya aktarıyoruz. Aynı zamanda, devletimizin başlattığı yardım kampanyasına camia olarak 24 milyon Türk lirası tutarında bir katkı sağladık.”

Lokmanoğlu, Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu üyelerinin taleplerinin not edilerek Yönetim Kurulu toplantılarında gündeme taşınacağını söyledi.

Üyelerin görüş, öneri ve talepleri alındıktan sonra toplantı sona erdi.

Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu Türk Tarafı Eş Başkanı Cihat Lokmanoğlu 22 Nisan tarihinde de KKTC tarafı Eş Başkanı Alp Cengiz Alp elektronik ortamda görüştü. ​ Görüşmede, Türkiye’de ve KKTC’de salgın kapsamında alınan tedbirler ve mevcut durum ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Türkiye-KKTC ticaretinde karşılaşılan sorunlar hakkında KKTC tarafı bilgi verdi. Toplantıda ayrıca Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu’nun önümüzdeki dönem çalışma programı gözden geçirildi.