Mersin Deniz Ticaret Odası tarafından Mersin Limanına düzenlenen teknik geziye MDTO Genel Sekreter Yardımcısı Halil Delibaş, Yönetim Danışmanı Ezgi Biçer Uçar ve MDTO personeline katıldı.

Ziyarette MDTO personeline MIP Halkla İlişkiler Müdürü Sevdaş Onbaşlı ile Halkla İlişkiler Kıdemli Uzmanı Tuğçe Yanardağ tarafından limana ilişkin kapsamlı bilgiler aktarıldı.

Liman kapasitesi ve faaliyetlerine ilişkin sunum yapan Uzman Tuğçe Yanardağ, Mersin Limanı’nın sıvı dökme petrol ve türleri hariç; başta konteyner olmak üzere kuru ve sıvı dökme yükler, ro-ro, genel kargo, proje kargo ve römorkör hizmetlerini de sağladığını, limanın bu özellikleriyle tüm liman hizmetlerini aynı sahada verebilen; Türkiye’nin çok amaçlı en büyük limanı olduğunu söyledi.

Limanın genişleme projelerine ilişkin bilgiler paylaşan Yanardağ, Haziran 2016 tarihi itibariyle East Med Hub Projesinin 1. fazının tamamlandığını, limanın böylelikle mega gemileri kabul edecek duruma geldiğini söyledi. Söz konusu yatırımdan sonra Mersin Limanı’na 366 metre ve 18.000 TEU kapasiteli geminin yanaştığını bildiren Yanardağ, genişleme projesinin ikinci ayağının tamamlanmasıyla 2 mega konteyner gemisinin aynı anda yanaşabileceğini ve yıllık 900 bin TEU ek kapasite yaratılacağını belirtti. 

MDTO personeli daha sonra liman sahasını gezerek liman operasyonları hakkında bilgi aldı.