MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu başkanlığındaki heyette, Başkan Yardımcısı Jozef Atat, Yönetim Kurulu Üyeleri Atahan Çukurova, Özcan Barut, Genel Sekreter Korer Özbenli, ve Yardımcısı Mesut Öztürk yer aldı.

İlk Durak KKTC Ulaştırma Bakanlığı

MDTO Heyeti, ilk olarak KKTC Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nu makamında ziyaret etti Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Ertuğruloğlu, Türkiye ile ticarette özellikle gümrük konusunda bazı sıkıntılar yaşadıklarını belirterek sorunların çözümünde ve Gazi Mağusa Serbest Bölgesi’nin işletimi konusunda MDTO ile işbirliği yapabileceklerini söyledi.

Bakan Ertuğruloğlu’na MDTO’nun çalışmaları hakkında bilgi veren Lokmanoğlu ise, KKTC’ye en yakın il olan Mersin ile ticari ilişkilerin daha üst seviyelere çıkmasını istediklerini kaydetti. KKTC’yi Mersin’in bir parçası olarak gördüklerini vurgulayan Lokmanoğlu, “Gazi Mağusa Serbest   Bölgesinin daha faal hale gelmesi bizim için de önemlidir. Ayrıca denizyolu ulaşımı ile ilgili daha aktif olmak gerek. Burada üretilen narenciye önceki yıllarda çok daha iyi değerlendiriliyordu. Bu konuyu da yeniden etkinleştirecek adımlar atmak gerekir” şeklinde konuştu.

mersindenizziy15 (1)

Kıbrıs-Türk Ticaret Odası’ndan Yatırım Çağrısı

MDTO heyetinin bir sonraki durağı Kıbrıs-Türk Ticaret Odası oldu. Yönetim Kurulu Başkanı Fikri Toros’u ziyaret eden heyet, ekonomik ve siyasi gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulundu.

MDTO heyetine Kıbrıs-Türk Ticaret Odası’nın (KTTO) çalışmaları hakkında bilgi veren Toros, 3 binin üzerinde üyeleri olduğunu belirterek, KKTO’nun;  en  geniş sektör temsiliyetine sahip ve gerek devlet yönetiminden gerekse uluslararası toplumdan resmi muhatap alan önemli bir örgüt olduğunu söyledi.  Toros, “KKTO’nun misyonu KKTC nin ekonomik büyümesi ve kalkınmasıdır. Buna çok önem veriyoruz. Özellikle altını çiziyoruz. Çünkü KKTC’de devam eden siyasi sorun ciddi anlamda ekonomimizi baltalıyor. Ve Kıbrıs Türk toplumu ile Rum toplumu arasında ciddi bir uçurum oluşuyor” diye konuştu.

Mersin Limanı’nda yapılan taşımalarda sıkıntılar yaşandığını belirten Başkan Toros, sorunun çözümü için MDTO Heyetinden yardım istedi. Mersin’in yavru vatan için ayrı bir önemi olduğunu vurgulayan  Toros, “Mersin bizim için nefes borusudur. Bu nedenle Mersin’den yaptığımız ticaretin ayrı bir önemi var. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, ekonomide gelişme içindedir. Kıbrıs Türk toplumu ekonomik olarak kalkınmak zorundadır. Ancak siyasi sorunlar ekonomimizi ciddi boyutta etkilemektedir. Her şeye karşın KKTC’nde önemli yatırımlar yapılmaktadır. Mersinli işadamları bu konuda geç kalmasın” dedi.

MDTO Başkanı Cihat Lokmanoğlu ise Mersin Limanı ve gümrükte yaşanan sorunların çözümü için gerekli girişimleri yapılacağını belirterek, şöyle konuştu: “Kıbrıs’a transit ticaret daha kolay nasıl yapılır, mutlak bu konuda çalışmalar yapılmalıdır. Biz bu konuda gerekli girişimleri gerçekleştireceğiz. Bunun yanında yalnız Mersin Limanı değil, Taşucu Limanı’nın tekrar çalışır hale getirilmesi gerekmektedir. Çünkü gelecekte Konya ve Karaman için önemli bir çıkış kapısı olacaktır. Bu KKTC’ye de olumlu yansıyacaktır” dedi.

SG109287

Yakın Doğu  Üniversitesi ile İşbirliği

MDTO heyeti daha sonra Yakındoğu Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş’la görüştü. Ziyarette Yakındoğu Enstitüsü Başkanı Doç. Dr. Umut Koldaş da hazır bulundu.

Ziyarette konuşan MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, Yakın Doğu Üniversitesi’nin Doğu Akdeniz bölgesinin en önemli eğitim kurumları arasında en üst sıralarda yer aldığını belirterek, özellikle yıllardır denizcilik üzerine yaptıkları yatırımlarla Yakın Doğu Üniversitesi’nin  denizcilik alanında önemle takip edilmesi gereken kurumlarından biri olduğunu söyledi.

Görüşmede Mersin Deniz Ticaret Odası’nın Yakındoğu Üniversitesi’yle özellikle denizcilik eğitimi ve deniz araştırmaları konusunda işbirliği yapması konusunda görüş birliğine varıldı. Konu ile ilgili düşüncelerini dile getiren  Lokmanoğlu, “Yakın Doğu Üniversitesi ile birlikte denizcilik alanında gerçekleştireceğimiz projeler vesilesiyle Mersin ile KKTC arasındaki bağın güçlenmesini sağlayacak olmanın mutluluğunu paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ziyaretin çok verimli geçtiğine vurgu yapan Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş ise  “İki yıl önce yerel, bölgesel ve küresel alanlarda disiplinler arası bir yaklaşımla gerek kuramsal gerekse pratiğe yönelik çalışmalar yapmak ve eğitsel faaliyetlerde bulunmak amacıyla kurulan Yakın Doğu Enstitüsü’nün bu süre içerisinde düzenlemiş olduğu çok önemli etkinlikler arasında denizciliğin gelişimini hedefleyen birçok projenin yer almış olmasından dolayı Mersin Deniz Ticaret Odası ve Yakın Doğu Enstitüsü arasında işbirliği olanaklarının değerlendirilmesi aynı denizi paylaşan Mersin ve KKTC için çok önemli olacaktır. Yakın Doğu Üniversitesi ve Girne Üniversitesi bir yandan Kıbrıs’ın denizcilik tarihine sahip çıkıp bu alanda dünya çapında çalışmaları hayata geçirirken bir yandan da ülke denizciliğinin geleceğini toplumun her kesimiyle birlikte bilimsel yöntem ve veriler ışığında şekillendirmeyi hedeflemektedir. Bu hedeflere ulaşırken denizcilik alanındaki seçkin kurum ve kuruluşlarla işbirliği ve eşgüdüm içinde hareket etmenin önemi büyüktür. Bu bağlamda Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı Cihat Lokmanoğlu ve değerli yönetim kurulu üyelerini Yakın Doğu Üniversitesi’nde ağırlamaktan mutluluk duyduk. MDTO heyeti ile gerek yaptığımız toplantılar gerekse gerçekleştirdiğimiz Ulaştırma Bakanlığı ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası ziyaretleri çok verimli şekilde geçti. Önümüzdeki dönemde MDTO ile hem Mersin için hem de KKTC için çok önemli ve kapsamlı faaliyetlerde bulunacağız. Mutabık kaldığımız projelerden bir kaçını gerekli yazışmaları tamamladıktan sonra duyuracağız” dedi.

 

SG109309