Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO), kuruluşunun 30. Kuruluş yıl dönümümü görkemli bir geceyle kutladı.

Mersin protokolünü ve iş dünyasını buluşturan gala gecesine  Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB Yönetim Kurulu üyeleri, MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir ile bir çok davetli katıldı.

MDTO’nun mazisini fotoğraflarla anlatan sinevizyon gösteriminin ardından programın açış konuşmasını MDTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Jozef Atat yaptı.

MDTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Jozef Atat:

“30 yıl çeyrek asrı aşmış tecrübe bilgi birikimi demektir.”

  1. yıl heyecanını paylaştıkları için davetlilere teşekkür eden Atat, 30 yaşın bir insanın gençlik yaşı sayılabileceğini ancak kurumlar için aynı durumun geçerli olmadığını belirterek “30 yaş, kurumların sürdürülebilirliği açısından çok değerlidir. Çeyrek asrı aşmış bir tecrübe ve bilgi birikimi demektir” dedi.

Mersin Deniz Ticaret Odası’nın Türkiye’de mevcut 2 deniz ticaret odasından biri olduğunu anımsatan Atat, “Bu anlamda, geçen 30 senede ne kadar önemli bir misyon üstlendiğimizin bilinciyle çalıştık, çalışıyoruz. Bu onurlu yürüyüşe çıktığımız ilk günden beri, varlık sebebimiz olan üyelerimizin ihtiyaç ve taleplerini en iyi şekilde karşılamaya; ülkemiz denizciliğinin gelişimine katkı vermeye gayret ettik. Sorumluluklarımızı sadece kendi sektörümüz ile sınırlamayıp, sevdalısı olduğumuz bu kentin her yönüyle gelişmesi için çaba gösterdik. Geçen 30 senede; en iyi bildiğimiz işi-en doğru şekilde yapmaya özen gösterdik” diye konuştu.

Tüm bu süreçte en önemli motivasyon kaynağımız; üyelerimiz, paydaşlarımız, çalışanlarımız ve kent insanıydı” ifadelerini kullanan Atat, “Evrensel değerlere sıkı-sıkı sarıldık.  Kuruluşumuzdan itibaren rehberimiz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, yolumuzu aydınlatan ışık ise onun ilkeleri oldu” dedi.

Oda’nın kuruluşunun gerçek bir azim ve kararlılık öyküsü olduğunu belirten Atat, şöyle devam etti:

 1989 yılında çok zor koşullarda kurulan odanın bugünkü saygın ve güçlü kimliğine kavuşmasında en büyük pay kurucu üyelerimize, bizlerden desteğini esirgemeyen deniz tacirlerimize ve kent halkına aittir.

Vefat eden kurucu üyelerimiz İrfan Solmazer, Hanri Atat, Albert Botros, İlyas Soysal, Remon Kumdereli, Abdulkadir Hadra ve Semir Tınaz’ı; ebediyete intikal eden tüm üyelerimizi saygı ve minnetle anıyorum. Cihat Lokmanoğlu, Jan Taşçı, Haldun Kancaal Ve Ali Ay’a gönülden teşekkürlerimizi sunuyorum.

Kuruluştan itibaren Odamızı geliştiren, bugünlere getiren, emek ve katkı vermiş olan herkesi şükranla anıyor, Yönetim Kurullarında, Meclislerde, Komisyonlarda görev alan meslektaşlarımıza teşekkürler ediyorum.”

Kimi görevlerde bir varış noktası olmadığını belirten Atat, Mersin Deniz Ticaret Odası’nın bu bilinçle kalite ve hizmet çıtasını yükseltmeye, sürekli gelişmeye ve kendini yenilemeye devam edeceğini söyledi. Jozef Atat sözlerinin sonunda Preveze Deniz Zaferinin 481’inci yıl dönümünü de kutladı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer ise denizcilik camiasına emek verenlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında denizciliğin ve deniz ticaretinin gelişmesinde önemli katkılar sunan MDTO’nun kuruluş yıl dönümünü kutlayarak, Mersin’in önemli bir ticaret kenti olduğunu, bu özelliğini de önemli hinterlantlara transfer yapan bir limana sahip olmasından kaynaklandığını söyledi.  

Mersin Limanı’nın çok farklı bir öneme sahip olduğunu kaydeden Seçer, ticarete konu ürünlerin Orta Doğu, Arap yarımadası, Kafkaslar gibi çok önemli hinterlantlara bu koridordan transferi anlamında önemli avantajlar taşıyan bir coğrafya üzerindeyiz. Mersin deniz ticareti konusunda, konumu ve stratejik önemi sayesinde önemli bir noktada ancak çok daha iyi noktalarda olabilir” dedi. 

 Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer:

“Taşucu Limanını en iyi şekilde işletmek istiyoruz”

Konuşmasında Taşucu Limanı’na da değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer şu ifadeleri kullandı:

Türkiye’nin liman işleten tek belediyesiyiz. “Taşucu Limanı 2014 sonrası belediyemizin uhdesine bırakılmış ama bugün durumu içler acısı. Taşucu Limanı gümrüklü bir liman, o hizmetleri de verebiliyoruz ama bir belediye başkanı olarak gördüğüm zaman gerçekten hicap duyduğum bir liman. Bugüne kadar her yıl yenileme tahsis çalışmaları yapılmış. İlgili kurum bunu bize vermiş. Ben bu konuya itiraz ettim. Eğer uzun süreli hak lehtarlığı sağlanırsa biz de bu limanı belediye olarak en iyi şekilde işletmek istiyoruz”

Seçer, Mersin’in ikinci bir limana ihtiyaç duyduğunu belirten Seçer, Mersin Ana Konteyner Limanı’nın Mersin için önemli bir projeksiyon olduğunu, kentin ayrıca bir kruvaziyer limana ihtiyacı olduğunu anlattı.

Mersin’in her alanda deniz kenti olmasını istediklerini kaydeden Seçer, Mersin’in deniz konusunda avantajlarını kullanarak daha iyi yerlere gelmesi için her kurumun kentin tüm dinamiklerinin sorumluluğu olduğunu bu konuda belediye olarak her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını vurguladı.

Mersin’de deniz ticaretinin gelişmesi noktasında kurumlara ve kuruluşlara önemli görevler düştüğünü dile getiren Seçer, Mersin’in deniz konusunda avantajlarını kullanarak, ellerinden gelenin fazlasını yapmaları gerektiği konusunda çağrıda bulundu. Seçer, deniz ticareti esnasında yapılan deniz kirliliğine de dikkat çekerek, ticaret yapan firmaları, denizi ve çevreyi kirletmeme konusunda hassas davranmaya davet etti.

TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu:

“30 yaş bir kurumun kökleştiğinin göstergesidir.”

TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, MDTO’nun 30. yaşını kutladı. Yıl dönümlerinin önemli anlamlar ifade ettiğini ve 30 yaşın kurumun aslında kökleştiğinin en somut göstergesi olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Mersin Deniz Ticaret Odamız bizim için başka bir özellik daha taşıyor; Türkiye’deki ikinci deniz ticaret odası. Kurucularından Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

TOBB Yönetim Kurulunda biri Mersin diğeri İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı olmak üzere 2 denizci başkan ile çalıştığını ve bu nedenle şanslı olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, MDTO üyelerine seslenerek TOBB yönetiminde beraber çalıştıkları Lokmanoğlu’nun bilgi ve tecrübesinden istifade ettiğini, Mersin’in ve denizcilerin sorunlarını birinci ağızdan dinlediğini söyledi.

Mersin Valisi Ali İhsan Su:

“Deniz Ticaret Odamıza, ilimize yaptıkları güzel hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum”

Mersin Valisi Ali İhsan Su da programda yaptığı konuşmada, MDTO’nun 30. kuruluş yıl dönümünü kutladı. Türkiye’nin, 3 tarafı denizlerle çevrili ve stratejik olarak dünyanın en önemli yerleşkesine sahip bir ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Su, “Bu da bizim bu coğrafyadaki önemimizi kat kat artırıyor, aynı zamanda bize büyük sorumluluklar yüklüyor. Bu çerçevede, ülkemiz genelinde ve ilimiz özelinde hem kamu sektöründe çok önemli hizmetler yerine getiriliyor, çok önemli yatırımlar gerçekleştiriliyor hem de özel sektör bazında çok ciddi yatırımlar yapılıyor. Bu önemli hizmetlerin bir kısmı sivil toplum kuruluşları eliyle gerçekleştiriliyor. Bu çerçevede de Deniz Ticaret Odamız da ilimizin gelişimine önemli katkılar sağlayan sivil toplum kuruluşlarımızdan biri olarak öne çıkıyor. Deniz Ticaret Odamıza, ilimize yaptıkları güzel hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra da yine güzel hizmetler yapılmaya devam edilecek. Hep birlikte bu hizmetleri gerçekleştireceğiz. Önemli olan bir ve beraber olmak, hep birlikte ilimiz ve ülkemiz için neler yapabilirizin cevabını bulmak ve onları hep birlikte gerçekleştirmektir” dedi. 

Konuşmaların ardından MDTO’nun 30. Yıl Tanıtım Filmi izlendi. Geceye katılan davetliler daha sonra Mega Band orkestrasının müzikleriyle keyifli anlar yaşadı.

Gecede Garo Mafyan Orkestrası eşliğinde sahne alan sanatçı Ayşegül Aldinç şarkıları ile davetlilere unutulmaz bir gece yaşattı.