Mersin iş dünyası temsilcileri yaptıkları ortak açıklamada İdlib’te Türk askerlerine düzenlenen menfur saldırıyı ortak bir bildiriyle kınadı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı 365 oda ve borsa, 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen basın toplantılarında İdlib’te şehit edilen askerleri anarak, saldırının ardından başlayan Bahar Kalkanı Harekatı’na desteklerini açıkladı.

Bu kapsamda Mersin’de faaliyet gösteren oda ve borsalar ile dernek, sendika, meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de İdlib’te Türk askerine düzenlenen hava saldırısını, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen ortak basın toplantısıyla kınadı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne desteğini açıkladı.

MTSO meclis salonunda düzenlenen toplantıya Mersin Deniz Ticaret Odası’nı temsilen Meclis Başkanı Levent Dipçin, Meclis Katip Üyesi Ayla Harp, Meclis Üyesi Ertuğ Kemal Yılmaz ile Genel Sekreter Korer Özbenli katıldı.

Mersin’de faaliyet gösteren tüm oda ve borsalar ile dernek, sendika, meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşları adına MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan tarafından okunan bildiride şu ifadelere yer verildi:

“İdlib’te gerçekleşen hain saldırıya ilişkin, ortak tepkimizi gösteriyoruz”

 “Şu an 81 İl’de Türkiye’nin önde gelen 30’a yakın meslek örgütü, sendika konfederasyonu ve sivil toplum kuruluşu, hep birlikte bu açıklamayı yapıyoruz Bizler, her kritik dönemde milletimizin ve devletimizin yanında durduk. Üstlendiğimiz sorumluluğun hakkını vererek hareket ettik. Bugün de, İdlib’te gerçekleşen hain saldırıya ilişkin, ortak tepkimizi gösteriyoruz Öncelikle vatanın huzuru, güvenliği ve mazlumları müdafaa etmek üzere üstlendikleri görevde şehit olan tüm kahraman askerlerimizin ruhları şad olsun. Rabbim şehitlerimizin mekânını cennet, eylesin. Yakınlarına sabır ve metanet, yaralılarımıza acil şifalar nasip eylesin. Milletimizin başı sağ olsun.

“Saldırı asla kabul edilemez”

Askerlerimiz İdlib’te, hem ülke sınırlarımızı ve hem de mazlumları korumaktaydı Zira Suriye’de yaşanan zulümlere, yüzbinlerce sivilin zalimce katledilmesine, milyonların evinden, toprağından sürülmesine, dünya sessiz kaldı. Türkiye’nin barış ve huzur odaklı çabalarıysa, ne yazık ki, pek çok ülkede karşılık görmedi. Buradan tekrar sesleniyoruz: Karşımızda, insanlıktan nasibini almamış, tüm ahlaki, insani ve dini değerleri hiçe sayan, kendi yurttaşlarını bile topraklarından eden, canlarına kasteden, zihniyete sahip bir rejim bulunuyor Suriye’yi her geçen gün daha da ağır bir yıkıma sürüklüyor. İşte rejim güçleri son olarak da yapılan anlaşmalara uymayarak, askerlerimizi kalleşçe pusuya düşürdü. Bu saldırı asla kabul edilemez. Dolayısıyla, masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan bu rejim unsurlarına karşı sessiz kalmamız beklenemez. Tarihi ve kültürel bağlarımız bulunan, rejimin zulmünden kaçan Suriyeli kardeşlerimizin yaşama hakkını korumak tarihi, insanı ve vicdani sorumluluğumuzdur. Türk Devleti ve Ordusu bugüne kadar, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekâtıyla terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermiştir. Elbette bu acımasız saldırının sahipleri bunun bedelini ödeyecektir.

“Biz, her türlü zorluğu aşmasını bilen bir milletiz” Başlatılan “Bahar Kalkanı” harekâtıyla almaya da başlamıştır Şunu da herkes bilsin ki biz, her türlü zorluğu aşmasını bilen bir milletiz Mevzubahis vatan olunca, tüm siyasi ve fikri ayrılıkları bir tarafta bırakırız. İşte şimdi de birlik ve beraberlik içinde hareket ediyor, sabır ve dayanışma gösteriyoruz. Ülkemizin menfaatlerini her şeyin üstünde tutuyoruz Bugün her zamankinden daha güçlü şekilde biriz, bütünüz ve birlikteyiz. Türkiye’nin tüm kesimlerini temsil eden Mesleki ve Sivil Toplum Örgütleri olarak, bayrağımızın altında kenetlendik. Katil rejime karşı kararlı şekilde mücadele eden devletimizin ve kahraman ordumuzun yanındayız Alınacak her kararın, atılacak her adımın arkasındayız. Cenabı Hak ülkemizi korusun, milletimizin birliğini ve dirliğini muhafaza etsin, ordumuzu muzaffer kılsın.”