Türkçe Ingilizce

Hep Birlikte Sahilimizi Temizliyoruz

  • IMG_7771

    IMG_7771

    Zoom

Mersin’de Tenis, Yelken ve Yüzme Kulübü sahilinde kıyı temizliği yapıldı. “Deniz Varsa Hayat Var – Hep Birlikte Sahilimizi Temizliyoruz” sloganıyla planlanan etkinlik Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Deniz Ticaret Odası ve Mersin Kent Konseyi iş birliğinde gerçekleştirildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) ve Mersin Kent Konseyi, iş birliğinde, daha yaşanabilir bir Mersin hedefiyle deniz kirliliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla kıyı temizliği etkinliği gerçekleştirdi.

Dünya Çevre Haftası kapsamında planlanan etkinliğe katılan MDTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Uğur Okulları, Akademia Anadolu Lisesi ve Mersin Kültür Koleji öğrencilerine MDTO konferans salonunda “Deniz Temiz” eğitimi verildi. MDTO Genel Sekreter Yardımcısı Kpt. Halil Delibaş tarafından yapılan sunumda öğrencilere atık türleri, atıkların denizlerde yok olma süreleri ve geri dönüşüm konularında bilgiler aktarıldı.

 

Katılımcılara tişört ve keplerin dağıtılmasının ardından sahil temizliğine geçildi.

Mersin Tenis, Yelken ve Yüzme Kulübü sahilinde gerçekleştirilen kıyı temizliği etkinliğine Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, Mersin Kent Konseyi Başkanı Yasmina Lokmanoğlu katıldı.

Açılışta konuşan Mersin Kent Konseyi Başkanı Yasmina Lokmanoğlu, amaçlarının çevre ve deniz kirliliğine dikkat çekmek, bu konuda farkındalık yaratmak olduğunu belirterek, “Hep birlikte kirlettiğimiz sahili bugün hep birlikte temizleyeceğiz” dedi. Lokmanoğlu etkinliğin bir kereye mahsus olmadığını ve sürekli hale getirileceğini de sözlerine ekledi.

Daha sonra söz alan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise, çevre bilincinin önemine dikkat çektiği konuşmasında diğer alanlarda olduğu gibi çevre konusunda da iyi hizmet verebilmek çaba sarf etiklerini söyledi. Mersin’in turizm, sanayi ve tarım alanlarında büyük potansiyel barındırdığını vurgulayan Seçer, uygun tekniklerle inşa edilmeyen sanayi tesislerinin hem tarıma hem çevreye zarar vereceğini, turistlerin temiz bir bölge isteyeceğini bu nedenle hem çevre hem toplum sağlığı açısından bu bilinçle çalıştıklarını anlattı.

Deniz araçlarının denetiminden, atıklarının alınmasına ve deniz yüzeyinin katı atıklardan temizlenmesine kadar birçok alanda faaliyetleri olduğunu kaydeden Vahap Seçer, katı atık depolama ve çöp gazlarının enerjiye dönüşmesi konusunda ilave yatırımlar gerektiğini ve bunları da gerçekleştireceklerini ifade etti.

 

Öğrencilerle Birlikte Kıyıda Temizlik Yaptılar

Konuşmaların ardından MDTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Uğur Okulları, Akademia Anadolu Lisesi ve Mersin Kültür Kolejinden yaklaşık 100 öğrenci ile diğer katılımcılar sahildeki kağıt, metal, plastik ahşap, cam ve tekstil atıkları topladı. 16 ayrı grup oluşturan öğrenciler, en fazla atığı toplamak için kıyasıya yarıştı.

 Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu ve Mersin Kent Konseyi Başkanı Yasmina Lokmanoğlu da ellerine birer poşet ve atık toplama aparatı alarak kıyı temizliğine katıldı.

Yaklaşık bir saat süren kıyı temizliğinin ardından etkinlik alanında toplanan atıklar, tartılıp ayrıştırılarak geri dönüşüm süreçlerine dahil edilmek üzere çöp araçlarına yüklendi.  88 kg ile en fazla atığı toplayan “Planktonlar” grubuna plaket verildi. Etkinlikte 300 kg’dan fazla atık toplandı.

Optimus Sanat Okulu öğrencilerinin dans gösterileri ile destek verdiği etkinlikte Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Arama Kurtarma Teşkilatı (AKUT) ve Atık Yönetim Şirketi ÇEVDOSAN da birer stant açtı.

Back to top

Bize Ulaşın

      submit...
x
Kapat Basın Açıklama MDTO

Türkiye’nin 15 Temmuz 2016 tarihinde maruz kaldığı hain darbe girişimine karşı birlikte karşı koymuş, devletin ve milletin varlık mücadelesinin içinde yer almış, Türkiye’nin üreticileri, esnafı, çiftçileri, müteşebbisleri ve çalışanlarının temsilcisi olan, HAK-İŞ, MEMUR-SEN, T.KAMU-SEN, TISK, TOBB, TÜRK-İŞ, TESK ve TZOB’a bağlı kurumların yöneticileri Türkiye genelinde eş zamanlı olarak ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Mersin’de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MTSO) düzenlenen basın toplantısına Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı Cihat Lokmanoğlu, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Talat Dinçer, Mersin Ticaret Borsası Genel Sekreteri İsmail Sarı, Mersin Akdeniz Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, Memur Sen Mersin İl Başkanı Abdulla Çelik, Kamu Sen Mersin İl Başkanı Nihat Aşçı ile TİSK Mersin İl Temsilcisi Alpaslan Yakar katıldı.