Türkçe Ingilizce

“Mersin Antik Kilikya Limanları” Kitabının Tanıtım Toplantısı Düzenlendi

  • IMG_4451

    IMG_4451

    Zoom

Vural ve Alkan’ın Kaleminden “Mersin Antik Kilikya Limanları”

Yazar Semihi Vural ve Meriç Alkan tarafından kaleme alınan Mersin Antik Kilikya Limanları adlı eser, Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) tarafından kitap haline getirildi.

Mersin kıyılarındaki 40’a yakın antik yerleşim yeri ile ilgili ayrıntılı bilgilerin verildiği kitabın tanıtımı MDTO Konferans Salonu’nda Semihi Vural ve Meriç Alkan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısına MDTO Yönetiminin yanı sıra kitabın editörlerinden Tuncer Özmen de katıldı.

Toplantının açılışında konuşan MDTO Genel Sekreteri Korer Özbenli 28 yıldır Mersin’e hizmet veren MDTO’nun 28. kitabını tanıtmaktan memnun olduklarını söyledi.

“MDTO kuruluşundan bugüne denizcilik ve kent tarihi konusunda yapılmış çalışmaları desteklemeyi görev saymaktadır” diye konuşan Özbenli, bu düşünceyle Semihi Vural ve Meriç Alkan’ın kaleminden çıkan “Mersin Antik Kilikya Limanları” adlı eseri kültür hayatımıza kazandırma, okurlar ve araştırmacılarla buluşturma kararı aldıklarını kaydetti.

Eserin, MDTO Kurucu Başkanı Merhum İrfan Solmazer’e adanmış olmasının kendileri için ayrıca anlamlı olduğunu belirten Özbenli, kitabın yazarları Semihi Vural ve Meriç Alkan’a, kitaba emeği geçen İhsan Toksöz, Nihat Taner, Tuncer Özmen ve Nedim Ardoğa’ya teşekkür etti.

Daha sonra söz alan Semihi Vural, “Bize her zaman destek oldular” diyerek MDTO’ya teşekkürlerini iletti. Mersin’in “Buğday Dönemi, Mersin Çiçeği Dönemi ve Pamuk Dönemi” olmak üzere 3 farklı döneme ayrılarak incelenebileceğini ifade eden Vural, bu kitabın tüm bu zamanları kapsadığını söyledi.
Mersin’in 300 kilometreyi aşan kıyılarında, her küçük körfezde bir liman bulunduğunu belirten Yazar Semihi Vural, bu kitabın 25 yıl önce Merhum Gündüz Artan ile birlikte çalıştıkları ve Mersin Deniz Ticaret Odası’nın dergisinde yayınlanan antik limanlar konulu yazı dizisine dayandığını anlattı. Vural, o zamandan bugüne yeni araştırmalar ve yeni buluntuların ışığında antik limanlarımıza ilişkin verileri güncelleyerek, daha ayrıntılı olarak okuyucuya sunduklarını kaydetti.

Kitabın iyi bir araştırma sonucu ortaya çıktığını ve kitaba güvendiklerini dile getiren Vural birlikte çalıştıkları Meriç Alkan’ın çok titiz çalıştığını, kitaba, kaynaklarından sayfa düzenine kadar her konuda büyük bir özen gösterdiğini vurguladı. Semihi Vural, kitabın hazırlık sürecinde kendisine destek olan eşi Dr.Ayşe Vural’a, kitabın mantıksal ilk okumalarını yapan Tuncer Özmen’e, çalışmalarının daha canlı ve düzenli hale gelmesini sağlayan editör İhsan Toksöz’e, kitabın grafik tasarımını üstlenen Burçin Keseci’ye ve destekleri için MDTO Yönetim Kurulu’na teşekkür etti.

Yazar Meriç Alkan ise sözlerine yeniden Mersin’de olmaktan mutlu olduğunu ve her seferinde buradan enerji depolayarak ayrıldığını belirterek başladı. Kitabın hazırlık sürecinde Semihi Vural ile bir araya gelmediklerini, çalışmalarını e-posta ve telefon yoluyla paslaşarak tamamladıklarını anlatan Alkan, çok titiz ve dikkatli bir çalışma yürüttüklerini belirterek “Uzaklık kitap yazmaya engel değil. Umarım ilgi çeken bir kitap olur” ifadelerini kullandı.

MDTO ile tanışıklığının on yıl önceye dayandığını işaret eden Alkan, MDTO Kurucu Başkanı Merhum İrfan Solmazer’in 1993 yılından itibaren Mersin Liseliler Derneği’ne maddi manevi destekte bulunduğunu, bu önemli desteği bugün de Cihat Lokmanoğlu’nun sürdürdüğünü söyledi. Kitaplarının İrfan Solmazer’e ithaf edildiğini hatırlatan Meriç Alkan, “İrfan Solmazer’in Mersin’in kültür-sanat hayatına ve eğitimine çok büyük katkıları vardır. Uzun süre atıl kalan Halkevi’nin Mersin Kültür Merkezi’ne dönüştürülmesinde çok büyük emeği vardır. Bunun dışında Mersin Üniversitesi’ne ve Mersin Uluslararası Müzik Festivali’ne çok büyük katkıları vardır. Bu ithaf onun için az olur” ifadelerini kullandı.

Semihi Vural ve Meriç Alkan toplantının bitiminde basın mensupları için kitaplarını imzaladı.

 

Back to top

Bize Ulaşın

      submit...
x
Kapat Basın Açıklama MDTO

Türkiye’nin 15 Temmuz 2016 tarihinde maruz kaldığı hain darbe girişimine karşı birlikte karşı koymuş, devletin ve milletin varlık mücadelesinin içinde yer almış, Türkiye’nin üreticileri, esnafı, çiftçileri, müteşebbisleri ve çalışanlarının temsilcisi olan, HAK-İŞ, MEMUR-SEN, T.KAMU-SEN, TISK, TOBB, TÜRK-İŞ, TESK ve TZOB’a bağlı kurumların yöneticileri Türkiye genelinde eş zamanlı olarak ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Mersin’de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MTSO) düzenlenen basın toplantısına Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı Cihat Lokmanoğlu, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Talat Dinçer, Mersin Ticaret Borsası Genel Sekreteri İsmail Sarı, Mersin Akdeniz Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, Memur Sen Mersin İl Başkanı Abdulla Çelik, Kamu Sen Mersin İl Başkanı Nihat Aşçı ile TİSK Mersin İl Temsilcisi Alpaslan Yakar katıldı.