Türkçe Ingilizce

Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu, Cihat Lokmanoğlu Başkanlığında Toplandı

  • Türkiye KKTC forum 6

    Türkiye KKTC forum 6

    Zoom

 

Türkiye ile KKTC’nin ortak menfaatin bulunduğu ticari ve ekonomik konularda diyaloğu artırmak, iki-taraflı ve çok-taraflı ticaret ve yatırımları kolaylaştırmak ve iki ülke arasında ticaret, yatırım ve finansal akışlarda genişlemeyi sağlamayı amaçlayan Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu 3 Temmuz 2018 tarihinde imzalanan protokol ile kurulmuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası arasında kurulan Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu Türk Tarafı 1. Toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cihat Lokmanoğlu Başkanlığında 12 Ekim 2018 tarihinde TOBB’da gerçekleştirildi.

Görev dağılımın yapıldığı toplantıda, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Mersin Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu Başkanlığına; MDTO Meclis Üyesi ve TOBB Dış İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı Ayla Harp ile Feridun Torunoğlu ve İbrahim Taşel Başkan Yardımcılıklarına seçildi. ​

Toplantıda, Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu 2018-2019 yılı öncelikleri ve çalışma takvimi ele alındı.

 

“İki ülke arasında büyük bir potansiyel var”

Toplantının açış konuşmasını yapan Başkan Cihat Lokmanoğlu, KKTC’nin ticaret, turizm, eğitim ve yatırımlar açısından Türkiye için önemli bir ortak olduğunu, iki ülkeyi birbirine bağlayan çok güçlü tarihi, kültürel ve iktisadi bağları bulunduğunu ve iş dünyası olarak her zaman Kuzey Kıbrıs halkının zenginleşmesi için çaba gösterdiklerini söyledi.  KKTC halkına haksız yere uygulanan izolasyonların karşısında olduklarını vurgulayan Lokmanoğlu Kıbrıs Türk halkının iktisadi olarak zenginleşmesinin, çözüm çabalarına sağlayacağı katkının farkında olduklarını belirterek, bu noktada Türkiye ile iktisadi bağların daha da güçlendirilmesini çok önemsediklerini kaydetti.

Lokmanoğlu şöyle devam etti:

“Uluslararası izolasyonlara rağmen, KKTC’nin 2015 yılında 3,74 milyar dolar olan milli geliri,

2016 yılında 3,84 milyar dolara, 2017 yılında da 4,2 milyar dolara yükselmiştir. KKTC ekonomisi büyük ölçüde ithalata dayanmakta, üretim girdileri ve tüketim maddeleri büyük oranda ithalat yoluyla sağlanmaktadır. Türkiye ile KKTC arasındaki ikili ticaret hacmi 2017 yılında 1 milyar dolar civarında gerçekleşmiştir. Burada büyük bir potansiyel var.  Bu rakamların daha da artmasını sağlamak için özel sektörün çatı kuruluşu olarak bize düşen görevleri yerine getirmeye hazırız.”

Kurmuş olduğumuz bu yapı ile Türkiye ile KKTC arasındaki karşılıklı ticaret ve yatırım ilişkilerinin gelişimine destek olmayı amaçladıklarını açıklayan Lokmanoğlu, konuşmasının devamında KKTC ekonomisi için potansiyel arz eden iki sektör üzerinde durdu. Turizm ve eğitim sektörlerinde ciddi bir potansiyel olduğunu ifade eden Cihat Lokmanoğlu, Türkiye’nin turizmde gösterdiği başarı hikâyesini Kuzey Kıbrıs’ın da göstermesinin mümkün olduğunu, benzer şekilde özelikle de 15 üniversitede eğitim alan toplam 95 bin öğrenci ile Yükseköğretim sektörünün Kuzey Kıbrıs ekonomisine ciddi katkı sağladığını anlattı.

Lokmanoğlu, TOBB olarak kurulan bu ikili oda forumunda 3 ayda bir toplantılar gerçekleştirileceğini, her yıl kasım ayında TOBB Yönetim Kuruluna sunulmak üzere eylem planları hazırlanacağını ve biri Türkiye biri KKTC’de olmak üzere yılda iki kez, geniş katılımlı etkinlikler gerçekleştirileceğini kaydetti.

Toplantının devamında TOBB AB Daire Başkanı ve Dış Ekonomik İlişkiler Daire Başkanı Vekili Mustafa Bayburtlu TOBB’un KKTC gündemi ile ilgili, TOBB Uluslararası İlişkiler Müdürlüğü İkili Odalar Sorumlusu Başak Onur ise ikili oda forumu hakkında bilgiler verdi. Daha sonra TOBB’un düşünce kuruluşu TEPAV’dan Politika Analisti Ayşegül Taşöz Düşündere Türkiye-KKTC İktisadi ilişkileri ile ilgili sunum yaptı.

 

Back to top

Bize Ulaşın

      submit...
x
Kapat Basın Açıklama MDTO

Türkiye’nin 15 Temmuz 2016 tarihinde maruz kaldığı hain darbe girişimine karşı birlikte karşı koymuş, devletin ve milletin varlık mücadelesinin içinde yer almış, Türkiye’nin üreticileri, esnafı, çiftçileri, müteşebbisleri ve çalışanlarının temsilcisi olan, HAK-İŞ, MEMUR-SEN, T.KAMU-SEN, TISK, TOBB, TÜRK-İŞ, TESK ve TZOB’a bağlı kurumların yöneticileri Türkiye genelinde eş zamanlı olarak ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Mersin’de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MTSO) düzenlenen basın toplantısına Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı Cihat Lokmanoğlu, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Talat Dinçer, Mersin Ticaret Borsası Genel Sekreteri İsmail Sarı, Mersin Akdeniz Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, Memur Sen Mersin İl Başkanı Abdulla Çelik, Kamu Sen Mersin İl Başkanı Nihat Aşçı ile TİSK Mersin İl Temsilcisi Alpaslan Yakar katıldı.