Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı hayata geçirdiği eğitim projesi ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın tanıtılmasının yanı sıra Kabotaj Kanunu, Çevre Kanunu, deniz kirliliği, boğulma olaylarının önlenmesi konularında ortaokul ve lise öğrencilerini bilgilendirmeyi hedefliyor.

Mersin Deniz Ticaret Odası’nın da desteklediği proje kapsamında Mersin genelinde 24 okulda toplam 2400 öğrenciye eğitim verilecek. Proje 6 ay devam edecek.

Eğitimlerin ilki 17 Aralık 2019 tarihinde Tevfik Sırrı Gür Anadolu Lisesi’nde gerçekleşti. Tevfik Sırrı Gür Anadolu Lisesi’nin 11 ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik eğitim programına Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı’ndan Üsteğmen Sezai Keçeli, Teğmen Elyesa Koyuncuoğlu, Çevre Mühendisi Ülkü Özgüler, Mersin Deniz Ticaret Odası’ndan Genel Sekreter Yardımcısı Kpt. Halil Delibaş ile Proje Sorumlusu Seher Dilekli katıldı.

Sahil Güvenlik Komutanlığının görev ve faaliyetleri ile ilgili bir sunum yapan Üsteğmen Sezai Keçeli, öğrencilere arama kurtarma ve tıbbi tahliye faaliyetleri, yasa dışı su ürünleri avcılığı, deniz kirliliği ve düzensiz göç hakkında bilgi verdi.

Mersin Deniz Ticaret Odası Genel Sekreter Yardımcısı Kpt. Halil Delibaş ise öğrencilere Odanın faaliyetlerinin yanı sıra deniz temizliği konularında bilgi verdi. Amacı denizlerimiz ve su kaynaklarımızı korumak olan Deniz Temiz Derneği’nin (TURMEPA) Akdeniz Bölge Koordinatörlüğünü Mersin Deniz Ticaret Odası’nın yürüttüğünü söyleyen Delibaş, her öğrencinin birer TURMEPA gönüllüsü olabileceğini anlattı.

Sunumların ardından Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Mersin Deniz Ticaret Odası’nın kısa tanıtım filmleri izlendi. Daha sonra Üsteğmen Sezai Keçeli, Teğmen Elyesa Koyuncuoğlu ve Kpt. Halil Delibaş öğrencilerin sorularını yanıtladı. 17 Aralık 2019