SAYIN ÜYEMİZ,

Malumunuz olduğu üzere 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile, kendi karasularımızda yük ve yolcu taşımacılığı ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetlerinin Türk vatandaşları ve Türk bayrağı taşıyan gemilerce yapılması sağlanmıştır. Daha önce kapitülasyonlarla yabancılara tanınmış olan bu imtiyaz, uzun yıllar Türk denizciliğinin ilerleyişine de engel oluşturmuştur. 

Kanunun yürürlüğe girdiği tarih, işgal yıllarında kendi ülkesinde yaptığı deniz yolculuğunda vize göstermek zorunda kalan bir halk için gurur günüdür. Kabotaj Kanunu, genç Türkiye Cumhuriyeti devletinin elde ettiği en önemli başarılardan biridir. 

Denizlerimizde egemenlik ve bağımsızlığımızın sembolü olan bu kanunun yürürlüğe girdiği 1 Temmuz tarihi 94 yıldır milli bayram olarak kutlanmaktadır. Ancak bu önemli bayram hatırlanacağı üzere kimi dönemlerde talihsiz ve yakışıksız nitelemelerle anılmış ve siyah çelenklerle protesto edilmiştir. Sergilenen bu tutumlar, hem bizden sonra gelecek kuşaklara Kabotaj Bayramı’nın önemini çok daha iyi anlatmamız, hem de denizlerimize sahip çıkma iradesini çok daha güçlü ortaya koymamız gerektiğini göstermektedir. 

Ekmeğini denizden kazanan, Türk denizciliğine emek veren ve değer katanlar olarak, bu önemli sorumluluk herkesten çok biz denizcilere düşmektedir. Bu nedenle özellikle de Kabotaj ve Denizcilik Bayramlarında, denizciler olarak daha görünür olmak, bütün olmak, mesajlarımızı daha güçlü verebilmek önemlidir. 

Bu duygu ve düşüncelerle, Kabotaj Kanunu’nun yürürlüğe girmesinin 94. yıl dönümünü kutlayacağımız ve Türk denizciliğini esaretten kurtaran Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve deniz şehitlerimizi anacağımız 1 Temmuz 2020 tarihinde, saat 9:30’da Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilecek Atatürk Anıtı’na çelenk koyma törenine birlikte katılmayı dileriz. 

Korer ÖZBENLİ

Genel Sekreter