Sirküler No:018/16                                                                                                                                                                    11.01.2017

 

Konu : Limanlara Giriş ve Çıkış Yapan Araç ve Konteyner Bilgilerinin Elektronik Ortamda Kayda Alınması Hk.

İlgi     : T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Orta Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünün 10.01.2017 tarih ve 21720307 sayılı yazısı.

T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Orta Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünden alınan ilgi yazıda, Konteyner ve Liman Takip Sistemi çalışmaları kapsamında limanlara giriş ve çıkış yapan araç ve konteyner bilgilerinin elektronik ortamda kayda alınması gerektiği, ancak sistem üzerinden yapılan kontrollerde bu kayıtların sağlıklı olarak tutulmadığının görüldüğü belirtilerek, Mersin Gümrük Müdürlüğüne bağlı Mersin Uluslararası Limanında, Ambarlı Gümrük Müdürlüğüne bağlı limanlarda ve Gemlik Gümrük Müdürlüğüne bağlı Borusan Limanında 11 Ocak 2017 (bugün) tarihinden itibaren elektronik ortamda giriş kaydı bulunmayan araçların liman sahasından çıkışlarına sistemsel olarak izin verilmeyeceği iletilmiştir.

 

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederiz.

 

Korer ÖZBENLİ

Genel Sekreter