Sirküler: 186/16                                                                                                        01.07.2016

 

 

 

SAYIN ÜYEMİZ,

 

Türk denizcilik tarihinin dönüm noktalarından biri olan kabotaj hakkının kazanılmasının 90. yılını gururla kutluyoruz.

1 Temmuz 1926 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kendi kara sularında bağımsızlığını ve hakimiyetini ilan ettiği bir ulusal gurur günüdür. Bilindiği gibi; kapitülasyonların kaldırılmasının ardından 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren kabotaj kanunu ile denizlerimizdeki yabancı hakimiyetine son verilmiş, yolcu ve yük taşıması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetlerinin Türk işletmeciler ve Türk bayraklı gemilerle yapılması sağlanmıştır. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savası mücadelesinin en önemli kazanımlarından biri olan kabotaj hakkı, Türk milletinin bağımsızlığı için büyük bir adım olduğu kadar; denizciliğimizin ve deniz ticaretimizin gelişmesinde de önemli kilometre taşlarından biri olmuştur.

Bizler, Atatürk’ün “Denizciliği Türk’ün büyük milli ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız” sözlerini görev bilerek sektörümüzün bölgesel ve ulusal bazda gelişmesine katkı sağlamaya çalışıyoruz. Türkiye’nin geleceğinin denizlerde olduğuna inancımızla, Denizcilik ve Kabotaj Bayramının Türk ulusuna ve denizciliğe gönül veren  herkese kutlu olmasını diliyorum.

 

 

 

M.Cihat LOKMANOĞLU

Mersin Deniz Ticaret Odası

Yönetim Kurulu Başkanı