Taşucu SEKA Liman sahasında bulunan ve AKTER AŞ’ye ait olan 87.536 metrekarelik tersane alanı, KKTC İçme Suyu Temin Projesi kapsamında içme suyunun Akdeniz’de deniz altından geçişini sağlayan boruların imalat bakım ve onarım faaliyetleri için Devlet Su İşleri’ne kiralandı.

İştirakçileri arasında Mersin Deniz Ticaret Odası’nın da bulunduğu AKTER AŞ’ye ait olan 87.536 metrekarelik tersane alanı, KKTC İçme Suyu Temin Projesi kapsamında içme suyunun Akdeniz’de deniz altından geçişini sağlayan boruların imalat bakım ve onarım faaliyetleri için Devlet Su İşleri’ne (DSİ) kiralandı.

KKTC Su Temin Projesi kapsamında Kıbrıs’a su taşımak üzere denizin 250 metre altına döşenen borular geçtiğimiz ocak ayında dipten koparak su yüzüne çıkmış ve patlamıştı. Anamur sahilinden 5 mil açıkta deniz yüzüne çıkan borular için Tarım ve Orman Bakanlığı çalışma başlatmıştı.

Bu kapsamda, Seka Liman sahası içinde bulunan ve işletme hakkı 46 yıllığına AKTER A.Ş’ye (Akdeniz Taşucu Taşucu Gemi Sanayi) devredilmiş olan alan, KKTC Su Temin Projesi isale hattının deniz geçişinde tespit edilen arızanın onarım çalışmaları için Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne kiralandı.

İşletme hakkı AKTER A.Ş’ye  ait yaklaşık 87 bin metrekarelik alanın kullanım hakkı devir sözleşmesi DSİ 6. Bölge Müdürü Akif Balta ile AKTER A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Jozef Atat ve Yönetim Kurulu Üyesi Atahan Çukurova arasında imza altına alındı. Toplantıda Av. Kerem Muradi de hazır bulundu. İmzalanan sözleşme ile söz konusu alanın kullanım hakkı 6 ay için DSİ’ye devredildi. İhtiyaç halinde kira süresinin 2 aya kadar uzatılabileceği ifade edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıklamalarına göre Taşucu’nda kurulan fabrikada yedek borularla beraber her biri 500 metre uzunluğunda toplam 10 adet HDPE 100 borunun üretimi gerçekleştirilecek.