MERSİN DENİZ TİCARET ODASI
MERSİN CHAMBER OF SHIPPING
   

Tarih

Ertuğrul Projesi

Ertuğrul Projesi, 1890 yılında Japonya’da Kushimoto açıklarında kayalıklara çarparak batan Ertuğrul Firkateyni’nde şehit olan denizcilerimizin anısını yaşatmak üzere hayata geçirilmiştir.

Proje kapsamında, kazanın 125. , Türk-Japon diplomatik ilişkilerinin 90. yılı olan 2015 yılında Kushimoto’da Ertuğrul batığında yürütülen sualtı kazılarına sponsor olunmuştur.

2015 yılında yürütülen sualtı kazılarında, Ertuğrul’un kasasına ait altın, gümüş ve bronz paralar bulunmuş, gemiye ve denizcilere ait diğer bazı eserler de gün yüzüne çıkarılmıştır.

Kazıdan elde edilen buluntular, Kushimoto’daki Ertuğrul Araştırma Merkezi’nde, İstanbul’da ve Mersin’de sergilenmiş, gemiye ve denizcilere ait 340 eser kalıcı olarak sergilenmek üzere Mersin Deniz Müzesi’ne bırakılmıştır.

Mersin Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu, Ertuğrul kazasının 125. yıl dönümü nedeniyle Japonya’da düzenlenen anma törenlerine katılmış, Kyoto ve Wakayama’da temas ve incelemelerde bulunmuş, Kashino’yu ziyaret ederek Ertuğrul Firkateyni kazasından yaralı olarak kurtulan denizcilerimize yardım eden Kashino köylüleri ile buluşmuştur.