01 – 07 Temmuz 2020 Haftası Denizcilik Haberleri

(Kaynak:denizhaber.net)

 

7.7.2020 Kruvaziyer devleri Türkiye için kararlarını verdi

Salgın döneminde seferlere ara veren kruvaziyer şirketleri, normalleşmenin başlamasıyla rotalarını yeniden şekillendirdi. Önceliği Avrupa limanlarına veren şirketler Türkiye için de karalarını şekillendirdi. Costa, Türkiye’yi kış sezonuna eklerken, Celestyal 2021’e tarih verdi. MSC ise Türkiye’yi gelecek yaz sezonu listesinden çıkardı.

Koronavirüs salgınından en ağır darbeyi alan sektörlerden biri olan kruvaziyerde normalleşmenin başlamasıyla rotalar yeniden oluşturuluyor. Bazı şirketleri yaz sonuna hazırlanırken, diğerleri ise yeniden seferlere başlamak için 2021’i bekliyor.

Bilindiği gibi, 2016 yılındaki darbe girişimi sonrası Türkiye’yi seyahat rotasından çıkaran birçok kruvaziyer şirketi 2019’dan başlayarak yeniden Türkiye’ye uğrak yapma kararı almıştı. Ancak asıl dönüş 2020’de bekleniyordu. MSC başta olmak üzere birçok büyük şirket 2020’nin yaz sezonunda İstanbul ve İzmir’e gelemeyi planlıyordu. Ancak COVID-19 salgını sektörde tüm planları altüst etti. Kruvaziyer, salgından en fazla etkilenen sektörlerden biri oldu. Birçok şirket sefer planlarını ağustos ve eylül ayına öteledi. Öncelik ise Avrupa ülkelerine verildi. Bazı şirketler Türkiye’yi 2020’nin kış rotasına dahil ederken, bazıları ise 2021 yaz rotasından çıkardı.

Kruvaziyerde 31 ülkede 120 limanı temsil eden Akdeniz Kruvaziyer Limanları Birliği (MedCruise) 26 Haziran’da gerçekleştirdiği webinar toplantısında dünyanın önde gelen kruvaziyer sektörü temsilcilerini ağırladı. Toplantıya katılan İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO ) İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, COVID-19 sonrası normalleşme süreci ile beraber kruvaziyer sektöründe Türkiye’nin izleyeceği yol haritası konusunda faydalı değerlendirmeler yapıldığına dikkat çekti. Yusuf Öztürk, toplantıdan çıkan müjdeli bir haberi de DÜNYA ile paylaştı.

Yusuf Öztürk, toplantının katılımcılarından Costa Cruises CEO’su Mr. Neil Palomba’nın Türk limanlarına yönelik seferlerinin kasım-aralık 2020 planlaması içinde yer aldığını söylediğini aktardı.

Costa Cruises Başkanı Neil Palomba, COVID-19 küresel salgınının kontrol altına alınması sonrası Costa Cruises firmasının gemilerde alınan önlemlerle ilgili devlet otoritelerine sunduğu protokol, Ağustos ayı itibariyle Akdeniz’de başlaması planlanan deneme niteliğinde seferler ve uğrak ülkelerdeki devlet otoriteleri ve limanların alması gereken önlemlerle ilgili detaylı bilgi verildi.

Bu kapsamda Costa, normalleşme stratejisi doğrultusunda sosyal mesafe kuralları, dezenfektasyon, ateş ölçme sistemleri, gemilerde misafir edilecek yolcu kapasitesi, izolasyon kabinleri, klimanın yanı sıra geminin içinde temiz havanın maksimum derecede kullanılacağı sistemler, herhangi bir olumsuz durumda alınacak tedbirler ve diğer sağlık önlemlerini içeren oldukça detaylı bir protokol hazırlayıp, bu protokolü İtalyan devlet ve yerel otoriteleri ile İtalyan Sahil Güvenlik Kurumu’na sundu. İtalyan devlet otoritelerinin protokolü değerlendirip uygun görmesi halinde Costa firması deneme mahiyetindeki seferlerine 1 Ağustos 2020 tarihinde başlamayı planlıyor.

Bu programa göre 1 Ağustos’ta bir geminin Trieste, Bari civarlarından kalkarak Malta’ya gitmesi, bu seferde yolcuların tamamının İtalyan vatandaşı olması öngörülüyor. İkinci gemi ise 15 Ağustos 2020 tarihinde İtalyan, Fransız ve İspanyol vatandaşlarından oluşacak misafirleri ile Savona’dan kalkıp Marsilya ve Barselona’ya uğrak yaptıktan sonra Roma’ya dönecek. Bir diğer gemi ise 1 Eylül 2020’de hareket edecek ve tüm ülke vatandaşlarına açık olacak. Bu üç seferin hepsi ayrı gemilerle yapılacak.

MSC, 2021 yaz sezonu için Türkiye’yi listeden çıkardı

MSC, ocak ayında yaptığı açıklama ile 2021 yaz sezonunda iki gemi ile Türkiye limanlarına geri döneceğini açıklamıştı. İstanbul ve Kuşadası’nı rotaya dahil eden MSC Cruises, 2021 yaz sezonunda Türkiye’ye ortalama 212 bin 500 yolcu taşıyacak ve Türkiye’den 10 bin misafiri ağırlamayı hedefliyordu. Ancak şirket, pandemi nedeniyle bu planını iptal etmek zorunda kaldı. DÜNYA’ya konuşan MSC yetkilileri, “COVID-19 pandemisinin dünya çapında yaratmış olduğu etkiler sebebiyle 2021 yaz programlarımızda filo genelinde yaptığımız zorunlu değişiklikler çerçevesinde 2021 için planlanan Türkiye hareketli/uğraklı programları önümüzdeki bir döneme ertelenmesine yol açtığını bildirmek isteriz. MSC Cruises olarak sizlerle aynı duyguları paylaşıyor ve konuklarımızı Türkiye’den hareketli yapacağımız seferlerle misafir etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu zorlu süreci atlatarak güzel günlere yelken açacağımıza inancımız sonsuz” diye konuştu.

Celestyal Cruises’da tüm seferler 2021’de başlayacak

Türkiye limanlarına yılın ilk seferlerini düzenleyerek en çok uğrak yapan kruvaziyer markası olan Celestyal Cruises, pandemi nedeniyle 2020 turlarını tüm dünya pazarında erteleyerek cruise seferlerine 2021 yılı Mart ayında başlama kararı aldı. Kruvaziyer firması 2020 sezon programına göre İstanbul ve Kuşadası limanları olmak üzere toplam 104 kez Türkiye limanlarına giriş yapacak, İstanbul’da yeni yapılan Galataport’a yanaşan ilk gemi olacaktı Celestyal Cruises Ticari Pazarlama Müdürü Leslie Peden, ‘’Tüm tedbirlerimizi olağanüstü artırarak sezonu karşılamak için hazırlandık, turlarımızı erteleyerek de olsa başlatmak için iyimserdik. Ancak uluslararası pazarlarımızda seyahat kısıtlamalarındaki belirsizlik, AB kruvaziyer operasyonlarına uygulanacak gelişmiş sağlık protokolleri nezdinde sezon açılışımızı yeniden masaya yatırdık ve ihtiyatlı davranarak kruvaziyer operasyonlarının sürdürülmesini gelecek yıla erteleme kararına vardık’’ dedi.

TÜRKİYE’NİN ALMASI GEREKEN TEDBİRLER NELER?

İMEAK DTO İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, kruvaziyer şirketlerinin Türkiye’yi seyahat rotalarına eklemeleri için alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

● Türkiye’nin limanlarında COVID-19 salgını ile ilgili alınan tüm önlemleri içeren ve Türkiye’nin kruvaziyer gemilerin yolcularını ağırlamaya hazır olduğunu belirten kapsamlı bilgileri tüm kruvaziyer operatörlerine iletilmeli

● Küresel salgının Akdeniz’de kontrol altına alındığı, ayrıca alınan azami önlemlerle Akdeniz’de sefer yapan kruvaziyer gemilerin yolcular için sağlıklı, güvenli ve konforlu bir seyahat imkânı sunduğu yönünde kamuoyu oluşturulmalı

● Medya aracılığıyla gemilerde ve limanlarda alınan tedbirlerin detaylı şekilde anlatılması sektöre yönelik güveni yeniden tesis edilmeli.

● Limanlarda turizm acentelerine, yerel yöneticilere kadar kruvaziyer turizminin canlandırılması konusunda bu sektörden faydalanan her kesim ile işbirliğinin güçlendirilmeli

● Maddi olarak büyük kayıplar yaşayan kruvaziyer hatlarının elini rahatlatacak bazı adımlar atılmalı.

● Özellikle devlet limanları kruvaziyer şirketlerinin maliyetleri azaltacak önlemler almalı.

6.07.2020 M/V GLOBAL HEART, 9 milyon dolara Türk şirketine satıldı

Japon Rainbow Maritime Şirketi’nin mülkiyetinde bulunan 2012 yapımı Panama bayraklı M/V GLOBAL HEART isimli kuruyük gemisi 9 milyon dolara, adı açıklanmayan bir Türk şirketine satıldı.

Japon Rainbow Maritime Şirketi’nin mülkiyetinde bulunan ve NYK Bulk tarafından işletilen, 2012 yapımı Panama bayraklı M/V GLOBAL HEART isimli kuruyük gemisi, adı açıklanmayan bir Türk şirketine satıldı.

Deniz Haber Ajansı’nın, haftalık gemi alım-satım ve gemi geri dönüşüm raporlarından derlediği bilgiye göre, 2012 yılında  Hakodate Tersanesi’nde inşa edilen, 178 metre boyunda, 29 metre genişliğinde ve 32 bin 964 DWT taşıma kapasitesine sahip M/V GLOBAL HEART isimli kuruyük gemisi, 9 milyon dolara adı açıklanmayan bir Türk armatörlük şirketine satıldığı belirtildi.  

M/V GLOBAL HEART’İN ÖZELLİKLERİ

IMO: 9499448
Name: GLOBAL HEART
Vessel Type – Generic: Cargo
Vessel Type – Detailed: Bulk Carrier
Status: Active
MMSI: 373247000
Call Sign: 3EUD5
Flag: Panama [PA]
Gross Tonnage: 20254
Summer DWT: 32964 t
Length Overall x Breadth Extreme: 178 x 29 m
Year Built: 2012

6.07.2020 Sanmar’ın yeni serisi ‘İyidere’ İngiltere yolcusu

Römorkör inşasında dünya markası haline gelen Sanmar Tersanesi, İngiltere merkezli Targe Towing için 2 römorkör inşa edeceğini duyurdu. Sanmar bu siparişler birlikte 1200 RAmpler Robert Allan tasarımı ‘‘İYİDERE’’ serisini portföyüne ekleyecek.

Birleşik Krallık sınırları içerisinde çeşitli bölgelerde römorkör hizmeti sunan Targe Towing ve Sanmar Tersanesi 2 adet çok amaçlı mini römorkör inşası konusunda anlaşmaya vardı.

Daha önce Sanmar’ın amiral gemisi konumunda bulunan Boğaçay sınıfı römorkörleri filosuna katan Targe Tower için inşa edilecek yeni römorkörler knot hıza ulaşabiliyor ve 12 personel taşıyabiliyor.

Targe’nin filo geliştirme çalışmaları kapsamında sipariş ettiği römorkörlerin Firth of Forth’daki Hound Point Marine Terminali’nde hizmet vereceği açıklandı. VLCC tonajında tankerlerin yanaşmasında görev alacak olan römorkörler kirlilikle mücadele ve güvenlik devriyelerinde de aktif rol üstlenecek.

Sözleşmeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Targe Towage yetkilisi Tom Wolley, Sanmar’ın yüksek kalite ürünler ortaya koyduğunu ve tasarımlarının kanıtlanmış standartlar sunmanın yanı sıra müşteri ihtiyaçlarına göre değişikliklerin de tersanenin uzman ekibi tarafından başarıyla uygulandığını belirtti.

6.07.2020 IMF küresel büyüme tahminini aşağı çekti

IMF, Nisan ayında yüzde 3 olarak açıkladığı küresel büyüme tahminini düşürerek dünya ekonomisinde yüzde 4,9 küçülme beklendiğini açıkladı.

Uluslararası Para Fonu (IMF), koronavirüs salgını nedeniyle küresel büyüme tahminini aşağıya çekti. Dünya Ekonomik Görünüm raporunu güncelleyen IMF, 2020’de küresel ekonomide yüzde 4,9 oranında küçülme beklendiğini açıkladı. IMF, Nisan ayında açıkladığı raporda, dünya ekonomisinde bu yılki küçülmenin yüzde 3 civarında olacağı tahmininde bulunmuştu.

“Benzersiz bir krizle karşı karşıyayız” diyen IMF Baş Ekonomisti Gina Gopinath, bunun 1930’lu yıllardaki dünya çapında yaşanan ekonomik krizden beri yaşanan “en büyük resesyon” olacağını belirtti. Küresel düzeyde yoksulluğun ve işsizliğin artacağı uyarısında bulunan Gopinath, dünyada bu krizin sonuçlarından etkilenmeyen ülkenin kalmayacağını söyledi.

IMF’nin raporuna göre, Euro Bölgesi’nde bu yıl yüzde 10,2 ekonomik daralma bekleniyor. Almanya’nın gayri safi yurt içi hasılasında yüzde 7,8 gerileme bekleyen IMF, Avrupa’nın önde gelen sanayileşmiş ülkeleri için daha olumsuz bir görünüm çizdi. Buna göre, salgının etkili olduğu ve katı kısıtlamaların uygulandığı Fransa, İspanya ve İtalya’daki gerilemenin yüzde 12’nin üzerinde olması bekleniyor.

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’de ise küçülmenin yüzde 8 civarında olacağı tahmin ediliyor.

IMF, 2021 yılı içinde ise küresel ekonomide toparlanma bekliyor. Küresel ekonominin yüzde 5,4 büyüyeceği tahmininde bulunan IMF raporuna göre, bunun Nisan ayı tahminlerinden 0,4 puan düşük olduğu  dikkati çekti. Gopinath, küresel salgında 2021 başında ikinci bir dalga yaşanması ve ülkelerin yeni kısıtlamalar getirmeleri halinde, büyüme tahminlerinin yine aşağıya çekilebileceği uyarısında bulundu.

IMF raporunda, Türkiye beklentisi bu yıl için “yüzde 5.0 daralma” ve gelecek yıl için “yüzde 5.0 büyüme” olarak değiştirmedi.

3.07.2020 Akdeniz’de Türk-Fransız çekişmesi, NATO gündemine yansıdı

Türk ve Fransız savaş gemileri arasında 10 Haziran’da Libya açıklarında yaşanan gerginlik, NATO içinde de önemli tartışmalara yol açtı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in talimatıyla yapılan teknik inceleme sonucunda olayın nasıl geliştiğini irdeleyen 130 sayfalık bir rapor hazırlandı.

Raporda, Türk savaş gemilerinin Fransız savaş gemisini üzerine radarını kilitleyerek tacizde bulunduğuna Fransız iddialarını destekleyen bir ifadenin yer almaması Paris’i kızdırdı. Fransa, NATO’ya bir mektup göndererek Akdeniz’de devam eden Sea Guardian misyonundan geçici olarak çekildiğini kaydetti.

Diplomatik kaynaklar, bu gelişmeyi, Türk-Fransız çekişmesinde, Ankara’nın ilk raundu kazandığı şeklinde değerlendiriyorlar.

Libya krizinde karşı kamplarda yer alan ve birbirlerini “Doğu Akdeniz’de tehlikeli bir oyun oynamakla” suçlayan iki NATO ülkesi, Türkiye ve Fransa, 10 Haziran’da savaş gemileri arasında yaşanan bir olay nedeniyle fiziken de karşı karşıya gelmişlerdi.

Fransa’dan yapılan bilgilendirmelere göre, NATO’nun Sea Guardian misyonu çerçevesinde Akdeniz’de görev yapan Courbet isimli fırkateyn, Libya’ya uygulanan BM silah ambargosunu deldiğinden şüphelendiği Tanzanya bandıralı bir gemiyi denetlemek istedi. Ancak gemiye eşlik eden Türk savaş gemileri, ani manevralarla agresif bir şekilde Courbet’e yönelerek üç kez radar kilitlediler ve böylece denetleme yapmasına izin vermediler.

Fransa, bu olay üzerine Türkiye’yi NATO’ya şikayet etti ve olayın ittifakta gündeme getirilmesini istedi.

Türkiye ise Fransa’nın iddialarını mesnetsiz olarak niteledi ve iddia edildiği bir radar kilitleme olayının yaşanmadığını açıkladı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yaptığı bir açıklamada, “Bilgi, belge, gemimiz ve karargahlarımızdaki tüm kayıtlar dikkate alındığında söz konusu iddianın tamamen gerçek dışı olduğu görülmektedir” ifadelerini kullandı ve radar izleri dahil olmak üzere tüm bilgi ve belgelerin NATO ile paylaşıldığını kaydetti.

Türk askeri kaynakları da, Fransız fırkateyninin bölgedeki Türk savaş gemilerinin deniz emniyetini tehlikeye atacak şekilde yakın ve tehlikeli manevralar yaptığını ancak bu olay yaşanırken Türk gemilerinin atış kontrol radarlarını kilitlemediğini söylemişlerdi.

3.07.2020 Gine Körfezi’nde korsan saldırısı oldu, 9 kişi kayboldu

Gine Körfezi’ndeki bir başka korsan olayının raporu geldi. Küresel düzeyde tehlikeli bir bölge olduğu bilinmesine rağmen, olay ile ilgili raporlar bu saldırının hem kapsamı hem de hedefi açısından farklı olduğunu gösteriyor.

Gine Körfezi’ndeki bir başka korsan olayının raporu geldi. Küresel düzeyde tehlikeli bir bölge olduğu bilinmesine rağmen, olay ile ilgili raporlar bu saldırının hem kapsamı hem de hedefi açısından farklı olduğunu gösteriyor.

BW Offshore’dan yapılan açıklamaya göre, yerel saatle 04:20’de FPSO Sendje Berge gemisi Nijerya açıklarında korsanlar tarafından saldırıya uğradı ve dokuz Nijeryalı vatandaş kaçırıldı.

Dryad, üç korsan teknesinin hedefin dikkatini dağıtarak yaklaşırken diğer ikisinin Sendje Berge’ye saldırıp bindiklerini bildirdi.

Gemide kalan mürettebattan yaralanan yok. Şirket şu anda yerel yetkililer ve Nijerya Donanması ile kaçırılan denizcileri kurtarmak için çalışıyor.

Dryad Global, bu olayın Batı Afrika’daki açık deniz olayları arasında eşşiz olduğunu bildiriyor.

“Hem saldırı şekli hem de hedef, Nijerya’daki korsan eylem gruplarının olağan hedefleme ve saldırı şekillerinden çok farklı.”

Dryad, Batı Afrika bölgesindeki korsanlardan ziyade, el bombaları ve RPG’ler içeren patlayıcılar da dahil olmak üzere kullanılan taktiklerin, militanlar tarafından gerçekleştirilen saldırılarla daha tutarlı olduğunu söyledi!

Dryad’ın raporlarına göre, 2020 yılında şimdiye kadar bölgede 72 kişi kaçırıldı ve bir önceki yıla göre olaylarda yüzde 50 artış oldu.

Personel muhtemelen fidye için tutuluyor. BW Offshore, daha fazla bilgi geldikçe daha fazla güncelleme sağlayacağını belirtti.

3.07.2020 Türk Loydu Paris MoU’da ‘Yüksek Performans’ başarısını sürdürdü

Türk Loydu, Paris MoU tarafından açıklanan Klas Kuruluşları Performans Tablosunda “Yüksek Performans” başarısını sürdürdü.

Türk Loydu, son 14 yıldır kesintisiz yer aldığı yüksek performanslı klas kuruluşları kategorisinde hem tek IACS aday kuruluşu olmasıyla hem de son üç yılda filosunda hiç tutulma yaşamayan yegane klas kuruluşu olmasıyla tüm dikkatleri üstüne topladı.

Liman Devleti Kontrol (PSC) rejimleri arasında dünyanın en önemlisi olarak değerlendirilen Paris Liman Devleti Kontrolü Mutabakatı (Paris MoU) tarafından yayınlanan ve 2017 – 2019 yıllarını kapsayan liman devleti kontrol sonuçlarına ilişkin olarak hazırlanan “2017-2019 Yılları Yetkilendirilmiş Kuruluşlar Performans Tablosu” duyuruldu. Türk Loydu son 14 yıldır “Yüksek Performans” kategorisinde yer aldığı tabloda bu yıl da “Yüksek Performans” başarısını sürdürdü. IACS üyesi bazı klas kuruluşları geride bırakarak son 14 yıldır kesintisiz yer aldığı “Yüksek Performanslı Klas Kuruluşları” kategorisinde, son üç yılda filosunda hiç tutulma yaşamayan yegane klas kuruluşu oldu. 
Paris MoU’nun Yüksek Performans Tablosunda son 14 yıldır devam eden başarılı performansını sürdüren Türk Loydu, bir çok kategoride IACS standartlarının da üzerinde yer alan filo izleme uygulamaları ile her geçen sene kalite standartlarını ve hizmet kalitesini arttırmaya ve alanında uzman teknik kadrosu sayesinde performansını yükseltmeye devam ediyor. 

Birçok tanınmış klas kuruluşunun yanı sıra bazı iddialı IACS üyesi klas kuruluşlarını da geride bırakan Türk Loydu, bu performansı ile Türk Bayrağının Paris MoU Beyaz Bayrak listesindeki yerinin yükselmesine de katkı sağlamış oldu. Türk Loydu’nun Paris MoU tarafından “Yüksek Performans” olarak duyurulması ve liman devleti kontrolleri konusunda sahip olduğu tecrübe ve uzmanlık sonucunda, Türk Loydu klasında bulunan gemilerin, otoritelerce güvenli görüldüklerinden Paris MoU üyesi ülkelerin limanlarında daha az denetlenmesine devam edilecek.

3.07.2020 Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları, Denizcilik ve Kabotaj Bayramını ihracat artışı ile taçlandırdı

Gemi, Yat ve Hizmetleri sektörü, ihracat artışına Haziran ayında da devam etti. Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği (GYHİB), Haziran ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla, yüzde58,8 oranında artışı yakaladı.

Gemi, Yat ve Hizmetleri sektörü, ihracat artışına Haziran ayında da devam etti. Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği (GYHİB), Haziran ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla, yüzde 58,8 oranında artışı yakaladı.

GYHİB Başkanı Cem Seven, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da, Denizcilik ve Kabotaj Bayramını büyük bir coşku ve heyecan ile kutladık. Ardından gelen İhracatrakamlarımızdaki artış ile de çifte bayram yaşıyoruz” dedi.

Yılın ilk iki ayında Türkiye’nin ihracatını en yüksek oranda arttıran sektörlerinin başında gelen Gemi, Yat ve Hizmetleri sektörü, Haziran ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 58,8 oranında artışla 88 milyon 349 bin dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi. Sektör, Haziran’da Türkiye’nin ihracatını en yüksek oranlı arttıran sektörlerinin arasında oldu.

Yılın ilk yarısında yüzde 1,9’luk İhracat artışı

Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği, yılın ilk yarısında ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1,9 oranında ihracat artışı ile 500 milyon 575 bin dolar tutarında ihracat yaptı. Birlik, belirtilen dönemde en fazla ihracatı 122 milyon 400 bin dolar ile Norveç’e gerçekleştirirken, ikinciliği 50milyon 893 bin dolar ile Lüksemburg, üçüncülüğü 41 milyon 544 bin dolar ile Malta, dördüncülüğü 38 milyon 481 bin dolar ile Kanada, beşinciliği ise 33 milyon 12 bin dolar ile Marshall Adaları aldı.

Seven: “Çifte Bayram Yaşıyoruz”

Sektörün ihracat rakamlarını değerlendiren Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Başkanı CemSeven, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da, Denizcilik ve Kabotaj Bayramını büyük bir coşku ve heyecan ilekutladık. Ardından gelen ihracat rakamlarımızdaki artış ile de çifte bayram yaşıyoruz” dedi.

GYHİB Başkanı Seven, 2020 yılının ilk aylarında ihracat artış rekorları kıran sektörün, Covid-19 salgını döneminde seyahat kısıtlamalarından kaynaklı, inşa edilmiş gemi ve yatların teslim edilmemesi sebebi ile mart ve nisan ayında ihracatta duraklamalar yaşadığını belirterek, “Birliğimizin çalışmaları ile salgındöneminde alınan özel izinler sayesinde yabancı yetkililer Türkiye’ye gelebildi. Ardından gemilersahiplerine teslim edilebildi. Böylece mayıs ve haziran aylarında sektör ihracatı yeniden yükselişe geçti” dedi.

“İhracatçılarımız üretime ve ihracata ara vermeden devam etti”

Seven, sözlerini şöyle sürdürdü: “Covid-19 salgını ile birlikte yaşanan büyük olumsuzluklara rağmen ihracatçılarımız, üretime ve ihracata ara vermeden devam etti ve birçok sektörün büyük kayıplar yaşadığı bu dönemi ihracat artışı ile tamamlamayı başardı”.

GYHİB Başkanı Cem Seven, sektörün Denizcilik ve Kabotaj Bayramını da kutlayarak, şunları söyledi:”Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ülkemizin bağımsızlık mücadelesine katkıda bulunan tüm kurmaylarını rahmetle anarak, tüm sektör paydaşlarımızın 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramını kutluyorum. Şartlar ne olursa olsun, üretime devam ederek sektör ihracatımıza olumlu katkılar sunan tüm ihracatçılarımızı tebrik ediyor, sektörümüz adına başarı hikayelerinin daim olmasını diliyorum.”

2.07.2020 Turizme koronavirüsten ağır darbe! 1.2 trilyon dolar kayıp

Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD),yeni tip korona virüsün (Kovid-19) son 4 ayda sebep olduğu ekonomik gerilemenin etkisiyle dünya turizm sektörünün bu yıl 1.2 trilyon dolar kayıp yaşayabileceğini duyurdu.

UNCTAD’ın yeni yayımladığı bir raporda, Kovid-19’un dünya genelinde turizme etkisine ilişkin tahminler paylaşıldı. Raporda, salgının mart ayından bu yana sebep olduğu ekonomik gerilemenin etkisiyle dünya turizm sektörünün 2020’de 1.2 trilyon dolar kayıp yaşayabileceği, bunun da küresel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 1.5’ine denk geldiği belirtildi.

Raporda, uluslararası turizmdeki söz konusu durgunluğun 8 ay daha sürmesi halinde sektördeki küresel kaybın, 2.2 trilyon dolara yükselebileceği uyarısı yapıldı. UNCTAD, uluslararası turizmde 12 aylık bir aranın (2021 Mart ayına kadar) ise en kötümser senaryoda 3.3 trilyon dolar (Küresel GSYİH’nın yüzde 4.2’si) kayıp anlamına gelebileceği tahmininde bulundu.

Raporda, en iyimser tahminlere göre, dünyanın iki önemli turizm ülkesi Jamaika’nın GSYİH’nın yüzde 11’ini, Tayland’ın ise yüzde 9’unu kaybedeceği tahmini yer aldı. Kenya, Mısır, ve Malezya gibi turizmin ön planda olduğu ülkelerde ise GSYİH’de yüzde 3 gerileme olabileceği kaydedildi.

Raporu değerlendiren UNCTAD’ın uluslararası ticaret direktörü Pamela Coke-Hamilton, “Bu rakamlar, sık sık unuttuğumuz, sektörün ekonomik önemi ve tüm dünyada milyonlarca insan için bir yaşam kaynağı olduğu rolünü açık bir şekilde bize hatırlatıyor” ifadesini kullandı.

Hamilton, turizmden geçinen küçük ada ülkeleri ve pek çok gelişmekte olan ülkenin turizmdeki çöküşlerinin, ayrıca kalkınma umutlarına da darbe vuracağını belirterek, “Bu, maliyetini karşılayabileceğimiz bir şey değil.” değerlendirmesinde bulundu.

UÇUŞLARDA SERT DÜŞÜŞ

Öte yandan, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ise yaptığı açıklamada, küresel taşımacılıkta yolcu talebinin mayıs ayında bir önceki yıla göre yüzde 91.3 düştüğünü bildirdi.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’ne (UNWTO) göre son 20 yılda büyüklüğünü 3 kat artıran ve birçok ülke ekonomisinin bel kemiği durumundaki turizm, dünya çapında milyonlarca insanın geçim kaynağı konumunda bulunuyor.

1.07.2020 Dünyaca ünlü yıldızları taşıyan ultra lüks yat Bodrum’da

Jennifer Lopez, Heidi Klum, Julia Roberts gibi dünyaca ünlü yıldızları taşıyan “Cloudbreak” mega yat Bodrum’a demir attı.

Jennifer Lopez, Heidi Klum, Julia Roberts gibi dünyaca ünlü yıldızları taşıyan “Cloudbreak” mega yat Bodrum’a demir attı.

Haftalık kirasının 1 milyon 100 bin dolar olduğu söylenen “Cloudbreak” özel yat Yalıkavak açıklarına demir attı. 72 metre uzunluğundaki yatın üzerinde bulunan helikopter ile gözleri üzerine çeken özel yatı daha önce Jennifer Lopez, Julia Roberts, Heidi Klum gibi ünlülerin kullandığı öğrenildi.

Dünyanın en pahalı 10 yatı arasında yer alan “Cloudbreak” içerisinde bir havuz, sauna, masaj odası, sinema salonu ve spor salonu da barındırıyor. Aynı anda 40 kişinin konaklayabileceği yatın değerinin 200 milyon dolar olduğu öğrenildi.

Cayman Adaları bayraklı yatın Bodrum’da kaç gün kalacağı ise bilinmiyor.

1.07.2020 Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Koronavirüs Tedbirleri Altında Kutlandı

Denizlerimizde egemenlik ve bağımsızlığımızın sembolü olan Kabotaj Kanunu’nun yürürlüğe girişinin 94. yıl dönümü ve Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Mersin Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı.

Korona virüs tedbirleri altında gerçekleşen törene Mersin Liman Başkanlığı ile Mersin Deniz Ticaret Odası temsilcileri katıldı.

Maske ve sosyal mesafe gözetilerek yapılan törende, Mersin Liman Başkanı Harun Baştürk ile Mersin Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sona erdi.

Her yıl Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen anmanın ardından gerçekleştirilen deniz şehitleri anısına denize çelenk bırakma töreni ise bu yıl salgın kapsamında alınan tedbirler nedeniyle gerçekleştirilemedi.

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?