05 - 25 Temmuz 2022 Haftası Denizcilik Haberleri

25.07.2022 Türk Bayrağı, Paris Mou Gemi Performans Listesi’nde 8. Sıraya Yükseldi

Denizcilik Genel Müdürlüğü, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklama ile Türk Bayrağı’nın Paris MoU Gemi Performans Listesi'nde 8. sıraya yükseldiğini duyurdu.

Türk Bayrağı, Paris MoU Gemi Performans Listesi’nde son 3 yılda 24 basamak yükselerek ilk 10 ülke arasına girdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü'nün konuya ilişkin sosyal medya hesabı Twitter'dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türk Bayrağı, Paris MoU Gemi Performans Listesi'nde 8. sıraya yükseldi. Son 3 yılda bayrağımızı 24 sıra yükselterek ilk 10 ülke arasına taşımanın gururunu yaşıyoruz. Gemi donatanlarımıza ve emektar denizcilerimize verdikleri katkıdan dolayı müteşekkiriz.” (Deniz Haber)

 

23.07.2022 TCG MARTI Hücumbotu Envanterden Çıkartıldı

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na uzun yıllardır hizmet eden Doğan Sınıfı TCG MARTI (P-341) Hücumbotu, envanterden çıkartıldı.

DOĞAN Sınıfı Hücumbotlardan TCG MARTI (P-341), 2022 yılı içerisinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinden çıkartıldı. Böylelikle DOĞAN Sınıfı’nda envanterde 3 hücumbot kaldı. TCG MARTI, Ağustos 1978’den beri Türk Donanması’nın hizmetinde bulunuyordu.

Türk Donanması’nın en yaşlı hücumbotları olan DOĞAN Sınıfı Hücumbotlar, aşamalı olarak hizmetten çıkartılıyorlar. Bu doğrultuda ilk olarak, TCG MARTI (P-341) Hücumbotu envanterden çıkartıldı. DOĞAN Sınıfı; Doğan (P-340), TCG TAYFUN (P-342) ve TCG VOLKAN (P-343) hücumbotları ise halihazırda görevlerine devam ediyorlar.

TCG MARTI’nın hizmetten çıkartılmasının ardından Türk Donanması’ndaki faal hücumbot sayısı, 18’e düştü.

1977-1981 yılları arasında hizmete alınan DOĞAN Sınıfı Hücumbotlar, 40 yıldan fazla süredir Türk Donanması’na hizmet ediyorlar.

Türk Donanması’nın Harpoon Güdümlü Mermi atma kabiliyetine sahip ilk platformu olan DOĞAN Sınıfı Hücumbotlar; 4 adede kadar Harpoon Gemisavar Güdümlü Mermi, 1 adet 76mm Deniz Topu ve 1 adet 35mm Hava Savunma Topu silah yüklerine sahip. (Deniz Haber)

 

23.07.2022 İsrail kıyılarını denizanası sürüsü istila etti

İsrail'in Hayfa kenti açıklarında denizanası sürüsü görülürken kıyıya yakın bölgeler denizanalarının yoğunluğuyla beyaza büründü.

İsrail'in liman şehri Hayfa'nın kıyılarında dev bir denizanası sürüsü görüldü.

Havadan çekilen görüntülerde, denizanası yoğunluğu nedeniyle bölgenin beyaza büründüğü kameraya yansıdı.

Bölgedeki denizanalarının yoğun bir şekilde gözükmesine Süveyş Kanalı'ndaki faaliyetler, iklim değişikliği, denizin kanalizasyonla kirletilmesi gibi durumların yol açtığı belirtildi.

İsrail'e gelen denizanalarının çoğunun Hint Okyanusu'ndan gelen ve Süveyş Kanalı üzerinden Doğu Akdeniz'e ulaştığı düşünülen göçmen, istilacı türler olduğu ifade ediliyor. (Deniz Haber)

23.07.2022 Ukrayna: Rusya, Odessa Limanı’nı füzeyle vurdu

Ukrayna Güney Harekat Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rus ordusunun Odessa Limanı’nı 4 füzeyle hedef aldığı, füzelerden 2'sinin limana isabet ettiği belirtildi.

Ukrayna Güney Harekat Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rus ordusunun 4 füzeyle Karadeniz'deki Odessa Limanı’nı hedef aldığı bildirildi.

Açıklamada, "Düşman Kalibr seyir füzeleri ile Odessa deniz ticaret limanına saldırdı. Füzelerde 2'si hava savunma sistemleri tarafından düşürüldü, 2'si limanın altyapısına isabet etti" ifadeleri kullanıldı.

UKRAYNA'DAN TEPKİ

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Rusya'nın Odessa limanına füze saldırısı, verdiği sözleri tutmaması ve İstanbul anlaşması kapsamında BM ve Türkiye nezdindeki taahhütlerine uymaması 24 saatten az sürdü. Yerine getirmemesi durumunda Rusya, küresel gıda krizinin tüm sorumluluğunu üstlenecektir" ifadelerini kullandı.

TAHIL SEVKİYATINA YÖNELİK ANLAŞMA İMZALANMIŞTI

Öte yandan, dün Türkiye’nin liderliğinde, Ukrayna ve Rusya tarafından Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde Ukrayna'dan tahıl sevkiyatına yönelik anlaşma imzalanmıştı. Dönüm noktası niteliğindeki anlaşma, küresel gıda fiyatlarındaki artışın önüne geçilmesi ve küresel gıda krizinin çözümü için önemli olarak görülürken Ukrayna tahılının Odessa, Çernomorsk ve Yuzni limanlarından yeniden dünya pazarına sunulmasının önünü açıyor. Birkaç hafta içinde tam olarak faaliyete geçmesi beklenen anlaşma kapsamında Rusya, sevkiyat sırasında limanları hedef almayacak. (Deniz Haber)

 

22.07.2022 Dünyanın En Büyük Hibrit Gemisi Saint-Malo, 2024'te Hizmete Başlayacak

Brittany Ferries, dünyanın en büyük hibrit gemisi Saint-Malo'nun 2024 yılında Fransa ve İngiltere arasındaki bir rotada seyahat etmeye başlayacağını söyledi.

Fransız nakliye şirketi Brittany Ferries, gelecekteki filosu için dünyanın en büyük hibrit gemisi olan Saint-Malo'nun faaliyete geçeceği tarihi duyurdu.

Hibrit gemi, Fransa'nın St. Malo şehrinden İngiltere Portsmouth'a giden bir rotada görev alacak.  Brittany Ferries, Stena Ro-Ro tarafından Wartsila'nın hibrit teknolojisi kullanılarak toplam 3 adet hibrit gemi inşa edildiğini söyledi.

AYNI ROTADA İKİ HİBRİT GEMİ HİZMET VERECEK

195 metre uzunlundaki hibrit gemi, mevcut çoğu hibrit geminin sahip olduğu bataryanın yaklaşık iki katı büyüklüğünde olduğunu söylediği 11.5 MWh kapasiteli bir bataryaya sahip olacak.

Geminin motor ve pil tedarikçisi Wartsila'ya göre, optimize edilmiş enerji verimliliği ve hibrit güç gibi özellikleri sayesinde Saint-Malo, dizel tahrik ile karşılaştırıldığında sera gazı emisyonlarında %15'e varan bir iyileşme sunabilecek.

Brittany Ferries, dünyanın en büyük hibrit gemisi Saint-Malo'nun 2024 yılında faaliyete başlayacağını söyledi.

Saint-Malo'dan kısa bir süre sonra ikinci hibrit gemi de aynı rotada hizmete girecek. Şirket, sürdürülebilir taşımacılık için ortaklarıyla çalışmalara devam edeceklerini belirtti. (Deniz Haber)

 

20.07.2022 Çin Tersaneleri, 6 Ayda 18.5 Milyon DWT’lik Yeni Gemi Siparişi Aldı

Çin, gemi inşa sektöründe dünyaya liderlik etmeyi sürdürüyor. Son açıklanan verilere göre, Çin’in gemi üretimindeki pazar payı, yeni ve bekleyen siparişlerle birlikte dünya sıralamasında ilk sırada yer aldı.

Çin Sanayi ve Bilişim Teknolojileri Bakanlığı tarafından açıklanan son verilere göre, ülkede gemi inşası bu yılın Ocak-Haziran arasındaki döneminde 18.5 milyon DWT’ye ulaştı ki, bu rakam dünya toplamının yüzde 45.2’sini oluşturuyor.

Gemi yapım endüstrisinin en önemli göstergelerinden biri olan yeni siparişler kategorisinde de Çin, yine ilk sırada yer aldı. Zira ilk altı ayda 22.46 milyon DWT’lik yeni sipariş alındı. Bu da küresel pazarın yüzde 50,8’sine denk geliyor.

Sanayi ve Bilişim Teknolojileri Bakanlığı, Haziran sonunda Çin’in gemi yapımında üretimi süren siparişlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18.6 artarak 102.74 milyon DWT’ye yükseldiğini, bunun da küresel pazarın yüzde 47.8’lik bölümünü oluşturduğunu açıkladı. (Deniz Haber)

 

19.07.2022 Dünyanın En Büyük Limanları Açıklandı

Xinhua-Baltic International Shipping Centre Development Index Report adlı raporun 2022 yılı için açıklanan verilerine göre, Çin’in başta gelen dış ticaret uğrak yeri ve sevkiyat merkezi olan Shanghai, ilk 20 uluslararası sevkiyat merkezi arasında üçüncü sıradaki yerini koruyor.

Xinhua-Baltic raporu, 3 esas boyutu ve 16 ikincil göstergeyi dikkate alarak dünyanın 43 kentinin belirli bir süre içindeki küresel performansını değerlendiriyor ve ISC20 denilen yılın ilk 20 kenti listesini oluşturuyor.

2022 yılının komple ISC20 listesi yani ilk 20 ticaret ve sevkiyat merkezini içerik beliriyor:

Singapur, Londra, Shanghai, Hamburg, New York/New Jersey, Atina/Pire, Ningbo Zhoushan, Tokyo, Houston, Guangzhou, Anvers/Bruges, Qingdao, Busan, Shenzhen, Kopenhag, Los Angeles ve Melbourne.

Listede ilk 20 kentin 6’sının Avrupa, 3’ünün Amerika ve 1 tanesinin de Okyanusya kıtasında yer aldığı dikkat çekiyor. Söz konusu rapor, geçen yılki sıralamayla karşılaştırıldığında pek çarpıcı bir değişiklik göstermiyor; çünkü bu arada sıralamaya giren kentler, kaynaklara ve tahsis kapasitesine ilişkin olarak istikrarlı bir gelişmeye tanık oldu. Ancak uzmanların, ilgili limanların dijitalleşme ve karbondan arınma süreçlerine yönelik gözlemleri bu yıl ve bundan sonra küresel deniz nakliyatının fırsatları çerçevesinde değerlendirmeye tabi tutuldu ve tutulacak.

Raporun Shanghai’de açıklanma töreni bağlamında çevrimiçi ve uluslararası katılımlı bir seminer de düzenlendi.

Çin grubu COSCO Shipping üyesi Pire Limanı (Piraeus Port Authority S.A - PPA) yetkilisi Li Jin ve Pire Belediyesi Kalkınma Örgütü Genel Müdürü Ilias Salpeas, bu seminer vesilesiyle deniz nakliyatının küresel gelişme perspektifleri konusunda görüşlerini paylaştılar.

Çin Ekonomik Enformasyon Dairesi ile Baltık Borsası’nın 2014 yılında birlikte başlattıkları ‘Xinhua-Baltic International Shipping Center Development Index’ tüm dünyada büyük sevkiyat merkezlerinin kıyaslamalı değerlendirilmesi hususunda önemli bir endeks konumuna gelmiş bulunuyor. (Deniz Haber)

 

 

19.07.2022 Avrupa, Kuzey Akım'dan Umudu Kesti

Avrupa Komisyonu, Gazprom'un 'mücbir sebep' ilanının ardından Kuzey Akım 1 hattı üzerinden gaz akışı beklemediğini duyurdu. Avrupa Komisyonu üyesi Johannes Hahn, "Faaliyete yeniden başlanmayacağı varsayımına göre hareket ediyoruz" dedi.

Rusya'nın doğalgaz şirketi Gazprom, Avrupa'daki müşterilerine "olağanüstü" nedenlerden dolayı gaz tedariği konusunda garanti veremeyeceği konusunda bir mektup iletirken, Ukrayna işgali nedeniyle Batı ile ekonomide yaşadığı dişe diş şeklindeki ilişkide elini yükseltmiş oldu.

Avrupa Komisyonu bütçeden sorumlu üyesi Johannes Hahn, Gazprom'un bu mektubunun ardından bugün doğalgaz akışının Kuzey Akım 1 hattında bakım tamamlandığında devam etmeyeceğini beklediklerini söyledi.

Wall Street Journal'ın haberine göre Hahn, "Faaliyete yeniden başlanmayacağı varsayımına göre hareket ediyoruz" dedi.

RESESYONA SOKACAK ENERJİ KRİZİ ENDİŞESİ

14 Haziran tarihli mektupta Rus devlet şirketi Gazprom, bu tarihten başlayarak geriye dönük mücbir sebep ilan etti. Mücbir sebep ilanı Gazprom'un mutlaka tedariği keseceği anlamına gelmese de, tedariği sağlayamadığı takdirde yasal olarak sorumlu tutulmasını önleyecek.

Mektupla ilgili gelişme, Rus doğalgazının Avrupa'ya gaz akışını sağlayan ana boru hattı olan Kuzey Akım 1'de Perşembe günü bitecek bakım çalışmaları sırasında gündeme geldi. Bu da Moskova'nın Ukrayna'yı işgali nedeniyle karşı karşıya olduğu yaptırımlara misilleme olarak gaz akışını başlatmayacağı ve bölgeyi resesyona sokacak bir enerji krizi riskini yaratacağı endişelerini pekiştirdi.

ALMAN ŞİRKET, MÜCBİR SEBEP TALEBİNİ REDDETTİ

Geçen aylarda Rus doğalgaz tedariği, Kuzey Akım 1 hattı dahil olmak üzere Belarus ve Ukrayna üzerinden de geçen ana arterlerde azalmaktaydı.

Almanya'nın Rusya'dan en büyük doğalgaz ihracatçısı konumundaki Uniper, Gazprom'dan bir mektup aldığını açıklamış, "talebin yasal bir dayanağı olmadığı" gerekçesiyle mücbir sebep talebini reddetmişti.

ENFLASYONUN YARISI ENERJİ FİYATLARINDAN

Diğer yandan Eurostat, Euro Bölgesi'nde Haziran ayında oluşan enflasyonun neredeyse yarısının enerji fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığını bildirdi.

Haziran ayında Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon yüzde 8,6 seviyesinde gerçekleşti. Enflasyon Nisan ayında yüzde 7,4 ve Mayıs ayında yüzde 8,1 seviyesindeydi. (Deniz Haber)

 

18.07.2022 Turan Mutlu: Türkiye, Yat Turizminin Yükselen Değeri Oldu

Türkiye’nin doğal coğrafi özellikleri, uluslararası pazara yakınlığı ve yat turizmine yönelik çalışmalar sayesinde sektörün potansiyelinin her yıl daha da arttığını ifade eden Turan Mutlu, son yıllarda yapılan marinalar sayesinde Türkiye’nin her geçen gün dünya yatçılık pazarından güçlü şekilde pay almaya başladığını söyledi.

Yatçılığın yükselmesinin nedenlerinden birinin de COVID-19 vakalarıyla insanların steril, küçük gruplar halinde tatil yapmaya yönelmesinin olduğunu kaydeden Turmobil ve rudder & moor kurucusu Turan Mutlu, “Pandemi birçok sektörü kötü yönde etkilemiş olsa da Yat ve tekne sektöründe genel olarak bu olumsuz gidişattan etkilenmedi. Salgın sonrası normalleşme süreci kapsamında yaz aylarında tatil için yatların tercih edilmesinin de sektördeki iş potansiyelini arttırdı. 2020 yılında yat tatillerine artan tercihle birlikte mavi tur pazarının büyüklüğü yaklaşık 300 milyon doları buldu. Bizler de pazara ilk girişimizi 2020 yılının ağustos ayı itibarı ile gerçekleştirdik ve 2020 senesini yüzde 70 yabancı, yüzde 30’u yerli misafirle tamamladık. Doluluk oranımız yüzde 90’a ulaştı.

Pandemi ile birlikte insanlar ‘izole’ tatil seçeneklerine yöneldi ve bu süreç izole tatilde yaşadıkları memnuniyetleri ile 2022 senesine kadar devam etti, uzun yıllar da sürecekmiş gibi görünüyor. En çok katamaranlar tercih ediliyor. Katamaranların tercih edilmesinin sebepleri arasında kullanım alanlarının, kabinlerinin, yaşam alanlarının daha geniş olması konforlu yelkenli seyir edebilmesi ve düşük mazot tüketimi ile seyir imkânı sağlaması yer alıyor.

Katamaranları ağırlıklı olarak yelkenli meraklıları, izole tatil ve mavi ile yeşilin enerjisinden güç alan aileler, çiftler, arkadaş grupları tercih ederken çocuklu aileler için katamaranlar geniş kullanım alanları ile tercih sebebi olurken ve güvenilir seyir yapısı ile rahat bir tatil geçirmelerini sağlıyor” diye konuştu. (Deniz Haber)

 

16.07.2022 Çin'in Model İthalat Ve İhracat Limanına Yapay Zeka Hükmediyor

Çin'in Şandong eyaletindeki Çingdao şehri, Asya'nın tam otomasyonla çalışan ilk konteyner limanına ev sahipliği yapıyor.

Çingdao Limanı'nın parçasını oluşturan Yeni Çienvan Konteyner Terminali'nde otonom özellikteki yükleyici vinçler, aktarım araçları ve taşıyıcı kızaklar, yapay zeka kontrolünde insan denetimden bağımsız kararlar alarak limandaki hareketlerin etkinliğini sağlıyor.

Konteynerlerin gemiden karadaki tırlara ve trenlere aktarıldığı "son mil" işlemlerinin tam otomasyonla yürütüldüğü terminalin parçalarının ahenkli hareketi, kurmalı bir mekanik oyuncağın çalışmasını hatırlatıyor.

Adını konteyner gemilerinin yanaştığı Çingdao Limanı'nın güney sahilindeki "ön körfezden" alan Çienvan Terminali, üç aşamalı bir otomasyon geliştirme sürecinin ardından bugünkü konumuna geldi.

İlk kez 1981-1985 yıllarını kapsayan 6'ncı 5 Yıllık Kalkınma Planı'nda liman altyapısı alanında anahtar teknolojilerin geliştirilmesi için araştırmalar yürütülmesine karar verilmesinin ardından, terminalin fikir babası Cang Liangang, liman teknolojisi alanındaki çalışmaların öncülerinden biri oldu.

Çin'in ilk yerli üretim konteyner vincinin yapımı için doğru akım elektriği mekanik enerjiye dönüştüren tristörlü motorların hız ayarlamasından vinç kayışlarının benzin yerine elektrik enerjisiyle hareket ettirilmesine kadar çok sayıda sorunu çözmek için yapılan araştırmalar ve küresel iş birlikleri, akıllı kontrol teknolojilerine ve otomasyona giden yolu açtı.

Çianven Terminali'nde 6 rıhtımı kapsayan otomasyon çalışmalarının ilk aşaması 2015'te başladı. 3,5 yıllık yoğun çalışmanın ardından Mayıs 2017'de Çienvan liman bölgesinde Asya'nın gerçek anlamda tam otomasyonla çalışan ilk konteyner terminali hizmete girdi.

Ardından ikinci ve üçüncü aşamalarda hidrojenle çalışan motorların ve 5G teknolojisinin eklenmesiyle bugün yılda 1,5 milyon TEU konteyner aktarma kapasiteyle çalışan bir terminal haline geldi.

Yaklaşık 2 kilometrelik alana yayılan altı rıhtımdan oluşan terminalde saatte 420 konteyner aktarılabiliyor. Vinç başına saatte 36,2 TEU olan ortalama etkinlik düzeyi, konvansiyonel yöntemlerle çalışan terminalleri geride bırakıyor. TEU, yaklaşık 6 metre uzunluğundaki konteyneri birim alan ölçüyü tanımlıyor.

İNSANSIZ TERMİNAL

Terminalin içinde hiç insan çalışmıyor, işleyiş insanlar tarafından kontrol edilmiyor. Yapay zeka teknolojisini kullanan kontrol yazılımı insan müdahalesine gerek kalmadan unsurların uyumlu çalışmasını sağlıyor.

Bu yazılım sayesinde rıhtımdaki vinçler gemideki konteynerleri belirli bir sıra ve düzen içinde toplayıp araçlara indiriyor. Sürücüsüz, otonom özellikteki tekerlekli araçlar yapay zeka bağlantısı sayesinde trafik durumuna göre konteyneri hangi kızağa taşıyacağına bağımsız olarak karar veriyor. Kızaklar ise yüklenen konteyneri karşı uçtaki dağıtıcıların uygunluk durumuna göre bekletiyor veya aktarıyor.

7 gün 24 saat çalışan terminal, özel sensörler sayesinde gece saatlerinde de aydınlatmaya ihtiyaç olmaksızın işleyişini sürdürüyor.

YAPAY ZEKA VE 5G

Terminalin işleyişi, dışardan bakan bir gözlemci için kurmalı bir mekanik oyuncağın çalışmasını hatırlatıyor. Dev bir bilgisayar devresine benzeyen sistemin sağlıklı şekilde yürütülmesi, unsurlar arası iletişimin sağlıklı yürütülmesine bağlı.

Çienvan Terminali, etkinliğini büyük ölçüde 5G mobil hücre teknolojisindeki gelişmelere borçlu. 5G altyapısıyla donatılan terminaldeki tüm unsurlar, "nesnelerin interneti" olarak adlandırılan veri işleme ve aktarma kapasitesine sahip araç ve aletlerden oluşuyor.

SİSTEMİN BEYNİNİ OLUŞTURAN KADIN

Öte yandan yapay zeka ile çalışan kontrol yazılımı, tüm sistemin beyni konumunda. Unsurlar arasındaki tüm iletişimi sağlayan, seçimleri yönlendiren, bir diğer deyişle "mekanik oyuncağı kuran el", sistemin beyni olan bu yazılım.

Halen terminal işletmesinin genel müdürü olarak görev yapan Li Youngcui, kontrol yazılımın yaratılmasında en çok emeği geçen kişi olarak görülüyor.

Otomasyon geliştirme sürecinde Cang Liangang ile 2013'ten bu yana birlikte çalışan Li, özgün bir kontrol yazılımının oluşturulması için çaba gösterdi. Terminalin kuruluş sürecinde yazılım ekibine liderlik eden Li, ekibiyle, dışarıdan bazı iş birliklerinden de destek alarak "Otomatik Terminal İşletim Sistemi" (A-TOS) adını verdikleri kontrol yazılımını geliştirdi.

Yapay zeka destekli A-TOS, zaman içinde iş verimliliğini sürekli arttırarak geleneksel konteyner terminallerinin ötesine taşıdı. Çingdao Liman Grubu tarafından lisanslanan yazılım daha sonra şirketin dünyada işletmesini üstlendiği çok sayıda limanda da kullanıldı.

Dünyanın en büyük imalatçısı ve ihracatçısı konumundaki Çin'in limanlarındaki işlem hacminin büyüklüğü göz önüne alındığında, yapay zeka ile bağlantılı makina öğrenme kabiliyetinin konteyner terminallerindeki otomasyonun etkinliğini sürekli arttıracağı, Çienvan Terminali'ndekine benzer sistemlerin liman ticaretinin geleceği için dünyaya model olacağı öngörülüyor. (Deniz Haber)

 

14.07.2022 Çinli Bilim İnsanları, Mikroplastik Yiyen Robot Balık Geliştirdi

Çinli bilim insanları, sudaki mikroplastikleri temizleyen minyatür robot balık geliştirdi.

Sıçuan Üniversitesi'ndeki bilim insanlarından oluşan ekip, yumuşak dokulu ve yalnızca 1,3 santimetre uzunluğunda bir robot balık geliştirdi.

Robot balığın sığ sularda mikroplastik imhasını sağladığı belirtilirken, ekipten Wang Yuyan, daha derin sulardaki mikroplastiklerin toplanması ve deniz kirlilik seviyesine dair bilgi edinilmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü açıkladı.

TRT Haber'de yer alan bilgiye göre Yuyan, hafif ve minyatürize bir robot geliştirdiklerini, bunun, insan vücuduna yerleştirilerek riskli operasyonlarda ve belirli hastalıklarla mücadelede kullanılabileceğini aktardı.

Çinli bilim insanı, robot balığın, başka bir balık tarafından yenmesi halinde ham maddesi dolayısıyla sindirim açısından sorun oluşturmayacağını ifade etti.

Söz konusu robot, saniyede vücut uzunluğunun 2,76 katı kadar ilerleyebiliyor. (Deniz Haber)

 

13.07.2022 Türk Gemilerinin Limanlarda Tutulmalarında Yüzde 15 Artış Oldu

Türk Armatörler Birliği tarafından yayımlanan Küresel PSC Raporu’na göre, Türk sahipli ve yönetimi Türk şirketlerinde olan gemilerin limanlarda tutulmalarında yüzde 15 artış olduğu bildirildi.

Türk sahipli ve yönetimi Türk şirketlerinde olan gemilerin liman devleti kontrol (PSC) sahalarında 2021 yılı içerisindeki denetimleri ve mevcut durumu açıklandı.

Konuyla ilgili hazırlanan rapor için mevcut 9 MoU bölgesinden Avrupa ve Kuzey Atlantik (Paris MoU), Asya ve Pasifik (Tokyo MoU), Latin Amerika (Acuerdo de Vina del Mar), Karayipler (Caribbean MoU), Batı ve Orta Afrika (Abuja MoU), Karadeniz Bölgesi (Black Sea MoU), Akdeniz ( Mediterranean MoU), Hint Okyanusu (Indian Ocean MoU), Arap Körfezi (Riyadh MoU) 8 adedinin internet sitelerindeki denetleme veritabanları tarandı ve bu rapora dahil edildi.

2021 yılı içerisinde MoU bölgelerinde dünya genelinde 82669 PSC icra edildiği kaydedilirken bu gemilerden 1750’sinin limanlarda tutulma yaşadığı ifade edildi.

2020 yılına oranla PSC’lerde yüzde 17; gemi tutulmalarında ise yüzde 15 artış oldu. (Deniz Haber)

 

10.07.2022 Fransız Arkeologlar, 13 Asırlık Geminin Gizemini Çözmeye Çalışıyor

 

 

Fransa'nın Bordo şehri yakınlarında Ulusal Önleyici Arkeolojik Araştırma Enstitüsü'nden (INRAP) arkeologlar yaklaşık 13 asırdır toprak altında bulunan "nadir" bir gemi enkazının gizemini çözmeye çalışıyor.

2015'te Garonne Nehri'nin kurumuş bir kolunda bir inşaat için önleyici kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan geminin, Fransa'da keşfedilen Yüksek Orta Çağ'a ait "ikinci ya da üçüncü" örnek olduğu sanılıyor.

Ahşap ve seramik parçaları sayesinde yapılan ilk tarihlendirmede 12 metrelik geminin 680 ile 720 yılları arasında nehir ve Atlantik Okyanusu kıyısında tarımsal ürün taşımak için kullanıldığı düşünülüyor.

Ancak 2019'da araştırılmaya başlanan geminin kökeni hala bilinmiyor. Bunun bulunabilmesi için gelecek eylül ayından sonra parçaların deforme olma riskinin artmasından dolayı 10 kişilik arkeolog ekibinin çalışmalarını 3 ay gibi bir sürede bitirmesi gerekiyor.

Bu süre zarfında her yarım saatte bir sulanacak bin 300 yıllık ahşap parçalar üzerinde geminin hangi mimari kültürden geldiği, gerçek yüksekliği, tonaj kapasitesi ve o dönemde gemiyi mühürlemek için kullanılan teknikleri belirlemek amacıyla sayıları 300'e yaklaşan kirişler sökülmeye çalışılacak.

Arkeo-dendometre adlı cihaz ise teknenin halihazırda sökülmüş ahşap parçalarını (meşe, sarıçam, kestane) analiz ederek, Avrupa ölçeğinde derlenen orman referans kronolojileriyle karşılaştırarak geminin coğrafi kökenini ortaya çıkaracak. (Deniz Haber)

 

6.07.2022 Tedarik Zincirinde Yaşanan Sıkıntılar Devam Ediyor

ABD'de hizmet veren Türk lojistik firma yöneticileri, pandemiyle başlayan ve hala devam eden ABD tedarik zincirinde yaşanan sıkıntıları anlattı. Yöneticiler, lojistik maliyetlerinin zirve seviyelerde olduğuna dikkat çekerken sektördeki sıkıntıların devam edebileceği tahmininde bulundu.

ABD'de hizmet veren Türk lojistik firma yöneticileri, pandemi ile beraber başlayan ABD'deki tedarik zincirindeki son gelişmeleri Bloomberg HT’ye anlattı.

Barsan Global Lojistik CEO’su Uğur Aksu bu yılın ilk çeyreğinde perakende rakamlarının düşüş göstermesinin bir nedeninin Çin’deki tekrar kapanma olduğunu söyledi.

”LOJİSTİK MALİYETLERİNİN ZİRVESİNDEYİZ”

Aksu, biriken mal yüklemeleri ve servis bozukluğu nedeniyle arzın talepten fazla olduğunu dile getirdi. Ancak şu anda piyasada bilhassa gıda, inşaat, ev dekorasyonu gibi birçok perakende tüketiminde talep azalması yaşandığını belirten Aksu, armatörlerin de talep azalsa bile fiyatları yüksek tuttuklarının altını çizdi. 2008'deki gibi bir kriz yaşanmasını beklemediğini söyleyen Aksu, “lojistik maliyetlerinin şu an zirvesindeyiz ama düşmesini bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Uğur Aksu, ABD’deki GSMH'nin ve şirketlerin bilançolarının güçlü olduğunu belirterek ABD ekonomisinde büyük bir durgunluk beklemediğini söyledi. Aksu, ABD'nin 18 ayda yaklaşık 13.5 trilyon dolar parayı da piyasaya dağıttığını belirterek FED'in arttırdığı faiz oranları ile piyasa korku vererek talebi azaltmaya çalıştığını söyledi.

Aksu ayrıca, Biden yönetimin bazı ürünlerde Çin tarifelerini kaldırmasının büyük hata olacağını belirterek “bu durum Çin’i daha da güçlü hale gelecek” açıklamasında bulundu.

Trump döneminde Çin’e uygulanan kotaların başta Vietnam olmak üzere Türkiye’ye yaradığını söyleyen Aksu, Çin‘e kotalar kaldırılsa da, Çin'in ABD’ye vereceği ürün fiyatlarında değişiklik olmayacağını öne sürdü.

“TEK NEDENİ PETROLDEKİ ARTIŞ DEĞİL”

Nex Worlwide Express Başkanı Hakan Özçilingir, ABD dahil dünyada genel lojistik fiyatlarının artışının nedeninin petrol fiyatlarındaki artış olmadığını söyledi. Özçilingir, armatörler dahil bu sektörde olan birçok firmanın fırsatçılık yaparak fiyatları indirmediğini söyledi.

Biden yönetiminin fahiş fiyatlara müdahale etmesinin önemine vurgu yapan Özçilingir, FED'in faiz artışının nakliye sektörünü çok etkilemeyeceğini dile getirdi. Özçilingir, Türkiye'den ABD’ye ihracatın arttığını ancak bilhassa Türkiye’den yurt dışına giden nakliye maliyetinin başka ülkelere göre adil olmadığını söyledi.

“SEKTÖRDE SIKINTI DEVAM EDEBİLİR”

Mega Shipping and Forwarding CEO’su Behçet Tüysüzoğlu, pandemi dönemiyle beraber arz ve talep dengesinde ciddi bir değişim olduğunu söyledi. Tüysüzoğlu, nakliye sektörünün arz ve talebe hazır olamadığını dile getirdi.

Los Angeles, Savannah gibi limanlarda bazı gemilerin hala açıkta olduğunu dile getiren Tüysüzoğlu, New York'a daha çok geminin gelmeye başladığının ancak Doğu yakasındaki limanların büyük gemileri kaldıramadığınin altını çizdi.

Lojistik sektöründeki sıkıntının ne bu sene, ne gelecek sene biteceğine inanmadığını söyleyen Tüysüzoğlu, Başkan Biden'in bu ay içinde Deniz Taşımacılığı Reform Yasası’nı imzalamasının sektöre az da olsa katkı sağlayacağına inandığını ve de limanların arkasına prefabrik depoların geçici çözüm olabileceğini söyledi.

Tüysüzoğlu, “Biden yönetimin Çin’e yönelik bazı ürünlerde kotayı düşürmesi dolaylı olarak bizi de etkileyecek” ifadesini kullandı.

ABD'de yaklaşık 50 tane Türk kökenli lojistik firması bulunuyor. (Deniz Haber)

 

6.07.2022 Mersin’de Tekne Alabora Oldu: 4 Kişi Kurtarıldı

Mersin açıklarında alabora olan teknede bulunan 2'si kadın 3 kişi yüzerek karaya çıktı. Ekipteki 1 kişi de Sahil Güvenlik botuyla kurtarıldı.

Merkez Yenişehir ilçesinde bulunan marinadan açılan 2'si kadın 4 kişinin bulunduğu tekne, şiddetli rüzgar nedeniyle alabora oldu.

Suya düşenleri gören sahildeki vatandaşların ihbarıyla bölgeye 112 Acil Sağlık ve kurtarma ekipleri sevk edildi. Teknedeki 2'si kadın 3 kişi yüzerek ulaştıkları kıyıda vatandaşların yardımıyla sudan çıkarıldı.

Suda mahsur kalan 1 kişi de ekipler tarafından bota alınarak Marina'ya ulaştırıldı. 4 kişi sağlık kontrolü için ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. (Deniz Haber)

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?