08 - 14 Haziran 2022 Haftası Denizcilik Haberleri

12.06.2022 Etiyopya, Berbera Limanı'ndaki Hissesini Kaybetti

Etiyopya, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Somaliland'da inşa ettiği Berbera Limanı'ndaki yüzde 19'luk hissesini yitirdi.

Somali'den tek taraflı bağımsızlık ilan eden Somaliland'ın topraklarına yaptırmasına izin verdiği BAE limanında Etiyopya'nın hissesi kalmadı.

Addis Ababa merkezli The Reporter gazetesinin haberine göre, Etiyopya Maliye Bakanı Saad Ali Shire, ülkesinin hisseleri korumak için karşılaması gereken şartları zamanında tamamlayamadığını ve artık hissesi olmadığını söyledi.

Etiyopya'nın hisseleri liman işletmecisi DP World ve Somaliland arasında paylaşıldı.

Somali'nin egemenlik ihlali gerekçesiyle izin vermediği projeye, denize kıyısı olmayan Etiyopya tüm itirazlara rağmen katılacağını açıklamıştı. Berbera Limanı projesinde BAE'li liman işletmecisi DP World'ün yüzde 51, Somaliland'ın yüzde 30, Etiyopya'nın da yüzde 19 payı bulunuyordu.

Denize sınırı olmayan Etiyopya, ihracat ve ithalatının yüzde 90'ını Cibuti üzerinden yapıyor. (Deniz Haber)

 

 

12.06.2022 Avustralyalı Araştırmacılar, Okyanuslarda Mikroplastikler Tespit Etti

Avustralya'nın Curtin Üniversitesi'nden araştırmacılar dünya genelinde okyanuslarda deniz suyu örneklerini analiz etti ve engin okyanusların en ücra bölgelerinde bile mikroplastik izlerinin bulunduğunu keşfetti.

Yayımlanan "455 günde plastik dünya turu" başlıklı rapor, Avustralya'nın batı kıyısından başlayıp Güney Amerika çevresinden dolaşarak 177 günlük sürenin ardından Avustralya'nın doğu kıyısında sona eren 46.100 kilometrelik yolculukta toplanan 177 deniz suyu örneğinin analizine dayanıyor.

Raporun baş araştırmacısı olan John Curtin Ordinaryüs Profesörü Kliti Grice, kapsamlı örneklerin, benzersiz okyanus ortamlarında mikroplastiklerin varlığına dair ilk doğru ölçümünü sağladığını söyledi.

Grice, "Çalışmanın amacı, dünya okyanuslarının daha önce mikroplastikler açısından örneklenmemiş bölgelerini hedeflemek ve mikroplastik dağılımının eksiksiz bir küresel görüntüsünü üretmekti" dedi.

Örnekler arasında, araç lastiklerinden, pelet döküntülerinden, kumaşlarından, inşaat malzemesi kalıntılarından, kozmetiklerden ve ambalaj malzemelerinden gelen mikroplastikler bulunuyordu ve bunlardan okyanusun neredeyse her alanında bulundu.

Grice, "(Seyahati yürüten) Jon tarafından kullanılan deniz suyu filtrelerinin büyük çoğunluğunun mikroplastik içerdiğini tespit ettik. Bununla birlikte, okyanusun bazı bölgelerinde, özellikle Pasifik'te, herhangi bir büyük adanın yakınında olmayan bölgelerde, mikroplastik olmayan birbirini takip eden birkaç örnekleme alanı vardı" dedi.

Mikroplastikler, plastik atıkların boşaltılması ve bunların zamanla giderek daha küçük parçalara ayrılmasının sonucudur. Avustralya'nın İngiliz Milletler Topluluğu Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Kurumu'nun (CSIRO) Okyanuslar ve Atmosfer birimi tarafından 2020 yılında yapılan bir araştırma, dünya okyanuslarında çoğunluğu okyanus tabanında kalan 22,8 milyon ton mikroplastik olduğunu tahmin ediyor. Mikroplastikler deniz yaşamının çeşitli yönlerini etkiliyor. Yutulduğunda balıklar için zehirli olan mikroplastikler, gıda ve sulara yüksek yoğunluklarda karışıyor.

Araştırmacılar, bulguların daha önce hiç test edilmemiş yerlerde mikroplastiklerin varlığını göstererek farkındalığı artıracağını umuyorlar. Saha çalışmasının kendisi, vatandaş bilim insanları tarafından yapılan yolculuklara dayanıyordu ve bazı yat sahipleri, okyanusun daha az çalışılmış diğer bölgelerinde gelecekteki keşiflere katılmakla ilgilenebileceklerini bildirdi. (Deniz Haber)

 

12.06.2022 Aramco'nun Kârı, İlk Çeyrekte Yüzde 82 Arttı

Suudi Arabistan milli petrol şirketi Saudi Aramco'nun yılın ilk çeyreğinde net kârı, yüksek petrol fiyatlarıyla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 82 arttı.

Saudi Aramco tarafından açıklanan finansal bilançoya göre, ABD merkezli teknoloji şirketi Apple'ı geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi olan Aramco'nun ocak-mart döneminde net kârı 39,5 milyar dolara yükseldi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 21,7 milyar dolar net kâr açıklamıştı.

Aralık 2019’da ilk kez halka arz edildiği dönemden sonraki en yüksek geliri kaydeden şirket, bilançosundaki pozitif sonuçları artan petrol fiyatlarına dayandırdı.

Dünya genelinde en yaygın kullanılan Brent türü ham petrolün ortalama varil fiyatı Rusya-Ukrayna Savaşı'nın yol açtığı arz endişeleriyle 7 Mart'ta 139,13 dolara kadar yükselerek son 14 yılın en yüksek seviyesini görmüştü.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Saudi Aramco Üst Yöneticisi (CEO) Amin Nasser, "Küresel piyasalarda süregelen aşırı dalgalanmalara rağmen, enerji talebinin daha güvenilir, uygun fiyatlı ve sürdürülebilir bir şekilde karşılanması için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

DÜNYANIN EN DEĞERLİ ŞİRKETİ

Piyasa değeri çarşamba günü itibarıyla 2,42 trilyon dolara yükselen Saudi Aramco, 2020’den beri Apple'ı ilk kez geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi oldu.

İlk halka arzı 5 Aralık 2019'da Suudi borsası Tadawul'da gerçekleşen şirketin piyasa değeri 12 Aralık'ta 2 trilyon doları aşarak rekor kırmıştı. (Deniz Haber)

 

10.06.2022 İsveç Kıyılarında Büyük Bir Gizemli Sızıntı Tespit Edildi

İsveç Sahil Güvenliği tarafından yapılan açıklamada, İsveç kıyılarındaki Baltık Denizi'nde bilinmeyen bir maddenin büyük sızıntısı tespit edildiği belirtildi.

Hem İsveç hem de Finlandiya sularında 30 kilometrekarelik bir yüzey alanını kaplayan sızıntı, Bothnia Denizi'nde tespit edildi.

İsveç Sahil Güvenlik Komutanlığı yaptığı açıklamada, "Sızıntının nelerden oluştuğu hala net değil, ancak madeni yağ değil ve şu anda karaya ulaşmasına dair acil bir tehdidi yok" dedi.

Döküntünün uçaklar ve toplanan örnekler kullanarak haritalandırdığı, örnekler analiz edilinceye kadar hangi önlemlerin uygulanacağı konusunda yorum yapılmayacağı duyuruldu. Çevre suçlarıyla ilgili ön soruşturma da başlatıldı.

İsveç Sahil Güvenliği açıklamasının devamında, "Diğer şeylerin yanı sıra bölgede hangi gemilerin bulunduğu ve hangi kargoları taşıdığı da araştırılıyor" dedi. (Deniz Haber)

 

9.06.2022 IMO: Ukrayna Limanlarının Mayınlardan Temizlenmesi Birkaç Ay Sürebilir

 

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), 80'den fazla geminin hâlâ Ukrayna limanlarında beklediğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (IMO) Deniz Güvenliği Özel Danışmanı Peter Adams, ABD medyasına Ukrayna limanlarını alanlarındaki mayın ve limanlarda bekletilen tahıla ilişkin açıklama yaptı.

Adams, "Limanlar yarın açılsa bile gemilerin limanlara girip çıkması biraz zaman alacaktır. Liman alanlarındaki deniz mayınlarının tamamen ortadan kaldırılması birkaç ayı alacak" dedi.

Mayınların varlığı nedeniyle bazı ticari şirketlerin Karadeniz'de sefer yapmaktan kaçındığını söyleyen Adams, özellikle Karadeniz'in kuzeybatı kesiminde, Ukrayna yakınlarındaki ticari gemilerin artık yelken açmadığını belirtti.

80'den fazla geminin hala Ukrayna limanlarında kaldığını ifade eden Adams, gemilerde 3’te 1’i Filipinler'den olmak üzere Türkiye, Suriye ve Azerbaycan'dan 450 denizcinin bulunduğunu söyledi.

Adams, kuzeybatı bölgesi hariç, Karadeniz'de deniz taşımacılığının neredeyse normal seviyelere döndüğünü de sözlerine ekledi. (Deniz Haber)

 

9.06.2022 Yunanistan, Doğu Akdeniz'de Askeri Tatbikatlar İçin Navtex Yayınladı

Yunanistan'dan Doğu Akdeniz'de tansiyonu yükseltecek bir adım geldi. Yunanistan, Doğu Akdeniz'de askeri tatbikatlar için NAVTEX yayınladı.

Son günlerde Yunanistan-Türkiye arasındaki siyasi gerilim artarken Yunanistan'dan Doğu Akdeniz'de tansiyonu artıracak bir adım daha geldi. Yunanistan, Rodos, Kerpe ve Meis adaları civarında NAVTEX yayınladı.

Yunanistan, yayınladığı NAVTEX'e göre, 21 Haziran-7 Eylül tarihleri arasında Doğu Akdeniz'de deniz ve hava tatbikatları gerçekleştirecek.

Yunan basınında yer alan bilgilere göre NAVTEX'in, Türkiye'nin bölgede olası sondaj/sismik faaliyetler gerçekleştirmesini engellemek amacıyla yayınlandığı belirtildi.

Yunan basını, yayınlanan NAVTEX'in “bölgede sismik ve sondaj faaliyetler yürütmesi planlanan Türk gemilerini yaz boyunca etkisiz bırakacağını” öne sürdü. (Deniz Haber)

 

9.06.2022 Rusya’nın Doğalgaz İhracatı Yüzde 28 Azaldı

Rus doğalgaz devi Gazprom’un doğal gaz üretimi yılın ilk 5 ayında bir önceki yıla göre %4,8 azaldı.

Rus kamu doğalgaz şirketi Gazprom’un doğal gaz ihracatı yılın ilk 5 ayında bir önceki yıla göre yaklaşık %28 geriledi.

Ukrayna işgali nedeniyle özellikle Avrupalı ülkelerin enerji ambargosu riski ile karşı karşıya olan Rusya’nın doğal gaz üretimi ve ihracatında azalma yaşandı.

2022 yılının ilk 5 ayında Rus kamu doğal gaz şirketi Gazprom'un Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) dışındaki ülkelere doğal gaz ihracatı yılın ilk 5 ayında 2021'in aynı dönemine göre %27,6 geriledi. Şirketin doğalgaz üretimiyse bu dönemde %4,8 gerileyerek 211.4 milyar metreküp olarak gerçekleşti.

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri ise yılın ilk beş ayında 61 milyar metreküp Rus gazı ithal ettiler. (Deniz Haber)

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?