08 - 15 Mart 2022 Haftası Denizcilik Haberleri

15.03.2022 İzmir ile Selanik arası gemi seferleri için geri sayım başladı

İzmir ile Selanik arasında planlanan gemi seferleriyle karşılıklı ticaret, turizm ve çevre alanlarında kazanç hedefleniyor.

İzmir'de 2016 yılında düzenlenen 4. Türkiye Yunanistan Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyinde alınan karar doğrultusunda İzmir-Selanik arasında gemi seferleri yapılması konusundaki çalışmalarda sona yaklaşıldı. Buna göre, ilk gemi seferi Nisan veya Mayıs ayında yapılacak, yaz aylarında ise haftalık sefer sayısı ikiden 3’e çıkarılacak.

Seferler yolcu, araç ve tır taşınabilecek şekilde, ilk etapta haftada 2 sefer halinde gerçekleştirilecek. İzmir'deki en eski şehir yapılaşması olan "Smyrna" adlı gemi, iki şehir arasını 12-16 saatlik yolculukla kat edecek.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, iki şehir arasında gemi seferi talebinin uzun yıllardır dillendirildiğini, bu konudaki çalışmaların Türkiye Yunanistan Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi toplantısında iki ülke hükümet temsilcilerinin anlaşma sağlamasıyla yoğunlaştığını anlattı.

Türkiye ve Yunanistan'ın aynı denizi paylaşan iki komşu olduklarını kaydeden Öztürk, gemi seferlerinin lojistik avantaj sağlamasının yanı sıra mübadele nedeniyle kültürel bağların sürdüğü iki tarafı daha da yaklaştıracağını söyledi.

 

GEMİ 800 YOLCU KAPASİTELİ OLACAK

Seferleri bir Yunan şirketinin yapacağını anlatan Öztürk, kullanılacak "Smyrna" adlı geminin 800 yolcu, 58 tır, yaklaşık 300 araç kapasiteli olacağını ifade etti.

Yunanistan firmasının İzmir'de şirketini açtığını, bilet satışı ve diğer tüm işleri yürüteceğini belirten Öztürk, "Fiyatlandırma konusunda çalışmaları devam ediyor. Tır, araç ve yolcu taşımalarında makul ücretlerin alınması doğru olacak. Denizden gitme ile karadan gitme arasında fark yaratamazsanız bunun anlamı olmaz zaten." dedi.

Öztürk, seferlerin iki ülkenin de turizmine olumlu yansıyacağını söyledi.

Yolculara arabalarıyla rahat şekilde gidip gelebilecekleri bir ortam sunulacağını anlatan Öztürk, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu hattın daha verimli çalışabilmesi için aynı zamanda ticari tarafı da var. Balkanlar'a ve Güney Avrupa'ya tır taşımalarında önemli bir araç haline dönüşüyor. Yolcu, araç ve tır taşıması konusunda optimum noktada bir fiyatlandırmayla İstanbul trafiğini, İpsala'daki beklemeleri, uzun kara yolu ulaşımını baypas etmiş olacak. Bugün Avrupa Birliği kısa mesafeli deniz taşımacılığı konusuna odaklanmış vaziyette. Karbon emisyonunu düşürmek zorundalar. Dolayısıyla mümkün olduğunca tırları kara yollarından çekmeye çalışıyorlar. Bu hattın mantığı bu şekilde olacak. Ayrıca sosyal açıdan değerlendirdiğiniz zaman aynı denizi paylaşan iki ülke insanları birbiriyle daha sıcak ilişkiler kuracak." (Deniz Haber)

 

14.03.2022 ASBAŞ'ta 2022’nin ilk 2 ayında 10 adet yat, sahibine teslim edildi

88 firmada 5 bin 627 kişiye istihdam sağlanan Antalya Serbest Bölge’de (ASBAŞ) Şubat sonu itibariyle 10 adet yat, sahiplerine teslim edildi.

Antalya Serbest Bölge’nin Şubat ayı ticaret hacmi 110.5 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Antalya Serbest Bölge A.Ş.’den (ASBAŞ) yapılan açıklamaya göre, geçen yılın Şubat ayında 71 milyon dolar olarak gerçekleşen ticaret hacminde yüzde 56 oranında artış yaşandı.

Yüzde 98 oranında doluluk oranına sahip Antalya Serbest Bölge’nin ticaret hacminin tamamına yakınını sanayi grubu imalatı oluşturuyor. En çok ticaret hacmine sahip ülkeler Almanya, Hollanda, İtalya ve ABD oldu.

Ayrıca, Şubat sonu itibarıyla 10 adet yatın üretimi tamamlanıp sahiplerine teslim edildi. Bölgede üretilen toplam deniz aracı sayısı ise 522 oldu.

Antalya Serbest Bölge’de 29’u yabancı sermayeli olmak üzere toplam 88 firmada 5 bin 627 kişiye istihdam sağlanıyor. (Deniz Haber)

 

14.03.20022 Cemre Marin Endüstri, İskoçya’ya 2 adet feribot inşa edecek

İskoç (Caledonian Maritime Assets Limited) CalMac'ın 110 milyon sterlin (yaklaşık 143 milyon dolar) tutarındaki 2 adet yeni feribotunun inşasını Cemre Marin Endüstri’nin kazandığı öğrenildi.

İskoçya İç Hebrides’in en güneydeki adası olan Islay’da Argyll rotasında çalışacak CalMac’e ait 2 adet feribotun inşa ihalesini Cemre Tersanesi’nin kardeş kuruluşu Cemre Marin Endüstri kazandı.

Adada seferden çekilmesi planlanan Hebridean Isles ve Finlaggan adlı feribotların yerini alacak olan yeni inşanın toplam değerinin 110 milyon sterlin olduğu öğrenildi.

Polonya ve Romanya’dan 11 firmanın katıldığı ihaleye Türkiye’den Sefine Tersanesi de teklif vermişti. İskoçya’da devletin kontrolündeki otorite olan Caledonian Maritime Assets Limited (CMAL) ihaleyi Cemre Marin Endüstri’nin kazandığını duyururken daha önce ihaleyi kazanacağına kesin gözüyle bakılan İskoç Ferguson Tersanesi, devlet tarafından batmaktan son anda kurtarılmış ve ihaleyi kaçırmıştı.

CalMac’ın daha önce 2 inşa ihalesini kazanan firmanın ilk gemi olan Glen Sannox’un bazıları 100 metreyi aşan 400 ile 900 arası kabloyu yanlış döşediği ortaya çıkmış ve teslimatlar ciddi şekilde gecikmişti. İlk geminin Mart 2022’de belki teslim edileceği belirtilirken Hull 802 olarak işaretlenen ikinci geminin teslim tarihi ise bilinmiyor.

 

ADANIN EKONOMİSİNİ BÜYÜTECEK

İskoç hükümeti, yeni feribotlarla beraber söz konusu hatlarda emisyonu yüzde 40 daha azaltmayı isterken ilk feribotun Ekim 2024, ikinci feribotun ise 2025’in başında teslim edilmesi planlanıyor.

İhale sonucundan memnun olduğunu açıklayan İskoçya Ulaştırma Bakanı Jenny Gilruth, “Clyde ve Hebrides ağındaki yük taşımacılığına destek verecek yeni gemiler, adanın ekonomisini büyütmenin yanı sıra filonun ömrünü de uzatacak” dedi.

 

YENİ FERİBOTLARIN ÖZELLİKLERİ

Yeni feribotların 94.8 metre uzunluğunda olacağı belirtilirken en az 550 yolcu ve 85 araç taşıyacak ve 17 knot hız yapacak şekilde inşa edileceği öğrenildi. (Deniz Haber)

 

 

 

 

11.03.2022 İtalya, Rus milyarder Andrey Igorevich Melnichenko’nun yatına el koydu

 

İtalya, Trieste Limanı’nda bulunan Rus milyarder Andrey Igorevich Melnichenko’ya ait 530 milyon değerindeki lüks yat A’ya el koydu.

İtalya Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamaya göre, Rus milyarder Andrey Igorevich Melnichenko'ya ait süper yat A’ya el konuldu.

İtalyan hükümeti, 530 milyon euro (8 milyar 543 milyon Türk lirası) değerindeki 143 metre uzunluğundaki yelkenli yat A'nın kuzeydeki Trieste Limanı’nda tutulduğunu söyledi.

60 misafir ve mürettebatı ağırlayabildiği bildirilen yatta büyük bir yüzme havuzu, bir su altı gözlemevi ve bir helikopter pisti bulunuyor.

2021’de Forbes, Melnichenko'nun gelirini 19.8 milyar dolar olarak tahmin ederek 50 yaşındaki iş adamını Rusya'nın 7. en zengin adamı ilan etmişti.

Geçen hafta İtalyan polisi, batının Moskova'nın Ukrayna'daki savaşına verdiği yanıtın bir parçası olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bağlantılı 5 Rus oligarkın İtalya'da 140 milyon avroyu aşan yatlara ve villalara el koymuştu. (Deniz Haber)

 

11.03.2022 Gemi adamları iaşe bedeli yükseltildi

İaşe servisi kurulmayan gemi adamlarına ödenecek iaşe bedeli, 35 liradan 48 liraya yükseltildi.

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Gemi Adamları İaşe Bedeli Tespit Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Karara göre Kurul, 23 Şubat 2022'de Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında toplandı. Kurul, oy çokluğuyla bütün sahil mıntıkalarına ve göllere uygulanmak üzere her bir gemi adamına verilecek günlük nakdi iaşe bedelinin net 48 lira olarak tespit edilmesini kararlaştırdı.

Halihazırda gemi adamlarına günlük iaşe bedeli olarak net 35 lira veriliyordu. (Deniz Haber)

 

11.03.2022 Rusya, 200’den fazla ürünün ihracatını yasakladı

Rusya, aralarında teknoloji, telekomünikasyon, tıp, otomobil, tarım ve elektrik ekipmanlarının da olduğu 200'den fazla ürünün ihracatını yasakladı.

Rusya hükümeti, 2022 sonuna kadar teknoloji, telekomünikasyon, tıp, otomobil, tarım ve elektrik ekipmanlarının ihracatını yasakladı.

Rusya Bakanlar Kurulu tarafından yapılan açıklamada, telekomünikasyon, tıbbi ekipmanlar, trafik araçları, tarım makineleri, elektrikli cihazlar, ayrıca vagonlar ve lokomotifler, konteynerler, türbinler, metal ve taş işleme tezgahları, monitörler, projektörler, konsol ve paneller dahil olmak üzere toplam 200’den fazla ürünün ihracatını yasaklandığı belirtildi.

Hükümetin açıklamasında “bu önlem, Rusya pazarında istikrarı sağlamak için gerekli” ifadelerine yer verildi. Ayrıca Rusya'nın ‘dostane olmayan ülkeler’ listesinde bulunan ülkelere yapılan kereste ihracatının da geçici olarak durdurulduğu belirtildi.

AYRI KARARNAME ÇIKACAK

Söz konusu ürünlerin Avrasya Ekonomik Birliği'nin üye ülkeleri dışında kalan tüm yabancı ülkelerle ihracatının geçici olarak sınırlandırıldığı, ihracatın yapılabileceği ülkeler için ayrı bir hükümet kararnamesi ile onaylanan izin prosedürü uygulanacağı kaydedildi. (Deniz Haber)

 

 

9.03. 2022 Ukrayna limanlarında mahsur kalan 83 Türk denizci daha tahliye edildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü, Ukrayna limanlarında bekleyen 23 Türk gemisindeki 83 personelin daha tahliye edildiğini duyurdu.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sürerken savaş sonrası Ukrayna limanlarını kapatmıştı. Kapanan Ukrayna limanlarında onlarca Türk gemisi ve mürettebat mahsur kalmıştı.

Denizcilik Genel Müdürlüğü, Dışişleri Bakanlığı koordinesinde 4 Mart'ta 199 denizciden 26 mürettebatın tahliye edildiğini açıklamıştı.

Son olarak, Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün Twitter hesabından yapılan paylaşımda Ukrayna limanlarında bekleyen gemilere yönelik yürütülen çalışmaya ilişkin bilgi verildi.

Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“Ukrayna limanlarında bekleyen, Türk bayraklı/sahipli 23 gemideki 83 denizcimiz tahliye edildi. Tahliye talebi olan diğer personel için Dışişleri Bakanlığımız koordinesinde çalışmalar yürütülmektedir. Rus limanlarında yük operasyonları Azak Denizi limanları hariç devam etmektedir.” (Deniz Haber)

 

9.03.2022 Dünyanın en büyük yolcu gemisi Wonder of the Seas, ilk seferine çıktı

Dünyanın en büyük yolcu gemisi olan 6 bin 988 misafir ve 2 bin 300 mürettebat kapasiteli Wonder of the Seas ilk seferine çıktı.

İnşasına 2019 yılında başlanan dünyanın en büyük yolcu gemisi Wonder of the Seas, Florida'dan Karayipler'e gitmek üzere ilk yolculuğuna çıktı.

Dünyaca ünlü Titanic'ten 5 kat daha ağır olan 236 bin 857 tonluk dev gemi, lüks otelleri aratmayan özellikleri ile dikkat çekiyor. 6 bin 988 misafir ve 2 bin 300 mürettebat kapasiteli dev geminin kendi Central Park'ı, buz pateni pisti, kumarhanesi, 19 yüzme havuzu, 20 restoranı ve 11 barının bulunduğu açıklanırken yüzen otelin 362 metre uzunluğunda ve 64 metre genişliğinde olduğu belirtildi.

20 binden fazla çiçekle süslenen sekiz ayrı bölmeden meydana gelen geminin Mayıs ayında Barcelona ve Roma'dan Batı Akdeniz turlarına başlamadan önce, Mart ayı süresince Fort Lauderdale, Florida'dan Karayipler'e 5 ila 7 gecelik tatil deneyimleri sunacağı açıklandı.

COVID-19 NEDENİYLE GECİKTİ

Dev geminin ilk etapta 2021'de faaliyetlerine başlaması planlanmış ancak inşa süreci COVID-19 salgını nedeniyle teknik aksamalara uğramıştı. Daha önce Çin'den denize indirileceği belirtilen geminin rotası da değiştirilerek Florida'dan indirilmişti. (Deniz Haber)

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?