10 Mart – 23 Mart 2020 Haftası Denizcilik Haberleri

Kaynak : (DENİZ HABER AJANSI)

23.03.2020 Mersin Limanı’nda Covıd 19 Salgını Nedeniyle Alınan Tedbirler

Mersin Liman İşletmeciliği (MIP) COVID 19 salgını nedeniyle limanda alınan tedbirleri duyurulu. 23.03.2020 itibariyle bir sonraki duyuruya kadar geçerli olacak çalışma esasları aşağıdaki şekilde açıklandı:

 

• Tüm liman paydaşlarının sağlığı göz önünde tutularak; tüm misafirlerin şirket binalarımıza ziyaretlerinin kabulü bir sonraki duyuruya kadar askıya alınmıştır.

• Limanda  vardiya düzenine göre çalışan birimler , en üst düzeyde alınan tedbirler doğrultusunda 7/24 hizmet vermeye devam etmektedir.

• Vardiya düzeni dışında kalan çalışanlar, 23.03.2020 itibariyle bir sonraki duyuruya kadar dönüşümlü olarak uzaktan çalışma düzenine geçmiştir.

• Tüm ofis çalışanlarına her zamanki ofis telefon numaraları ve elektronik posta adresleri üzerinden ulaşılabilecektir.

 • Operasyon / Dokümantasyona ilişkin talepleri ve ilgili tüm konularda, hali hazırda Port Portal sistemi üzerinde kullanılmakta olan “Canlı Destek” uygulaması ile webdestek@mersinport.com.tr adresi üzerinden hizmet verilmeye devam edilecektir.

 

22.03.2020 İstanbul Çatalca’ya 52,5 MW’lık RES Kurulacak

Bali Rüzgar Elektrik, İstanbul’un Çatalca ilçesi sınırları içinde 52,5 MW’lık Hacı Bey Rüzgâr Enerji Santrali (RES) kurup işletecek.

Bali Rüzgar Elektrik Üretim San. Ve Tic. A.Ş. tarafından İstanbul İli Çatalca İlçesi sınırları içerisinde rüzgârdan elektrik enerjisi üretmek amacıyla 54 MWm /52,5 MWe gücünde Hacı Bey Rüzgâr Enerji Santrali’nin (RES) kurulup işletilmesi planlanıyor.

Yaklaşık 362 milyon lira yatırımla kurulacak olan santralde toplam 18 adet rüzgâr türbini ile yıllık toplam 183.750.000 kWh elektrik enerjisi üretilecek. Üretilecek olan elektrik enerjisi yaklaşık 40 km uzunluğunda 1272 MCM enerji nakil hattıyla 154 kV’lık Çerkezköy TM’ye (Trafo Merkezine) bağlanacak.

21.03.2020 Türkiye’nin 10 Limanında Alınan Tedbirler

Dünya’yı etkisi altına alarak hızla yayılmaya devam eden koronavirüs her sektörü olduğu gibi denizcilik sektörünü de etkiliyor. Türkiye’de ilk vaka görülmesinin ardından birçok limanda sıkı tedbirler alınmaya başlandı. Giriş-çıkışlar, yabancı bayraklı gemi mürettebatı, kruvaziyer turizmi hepsinde önemli adımlar atıldı.

Peki hangi limanlar ne önlem aldı?

1-LİMAK PORT

Limak Port’a yanaşan bir Ro-Ro gemisindeki Türk vatandaşı tır şoföründe, tahliye başlamadan önce İskenderun Sahil Sağlık Denetleme birimlerince yapılan kontrollerde yüksek ateş tespit edildi. Ardından hemen hastaneye kaldırılarak tır şoförüne koronavirüs testi yapıldı. Yapılan test sonucuna göre tır şoförü koronavirüs değildi.

Olayın ardından Limak Port’tan gelen açıklama neticesinde aylar önce dezenfekte çalışmalarına başlandığı, liman personeli tarafından, gemiler ile temas mümkün olduğu kadar düşürüdüğü ve uluslararası standartlarda koruyucu tedbirler alındığı bilgisi paylaşıldı.

2-AMBARLI LİMANI

Ambarlı Limanı’nda koronavirüs tedbirleri kapsamında Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne ait tam donanımlı ambulans tekne bekletiliyor. 112 ile koordineli bir şekilde çalışılıyor.

Bulaşıcı hastalıklarda kullanılan negatif basınçlı sedyeler hazır bulunduruluyor.

3-BARTIN LİMANI

Bartın Valiliği gereğince koronavirüs riski yüksek olan ülkelerden yolcuların girişine izin verilmediği açıklandı. Bu ülkeler arasında İran, İtalya, Fransa, İspanya, Belçika, Almanya, Hollanda, Danimarka, Avusturya, Irak, Azerbaycan, Güney Kore ve İsveç bulunuyor.

Ayrıca limana gelen yabancı gemi ve mürettebatın ilk olarak Zonguldak Sahil Sağlık Merkezi tarafından limanda görevlendirilen uzman sağlık personelleri tarafından gerekli kontrolleri yapılıyor ve kendi görevleri ile ilgili çalışma yapan deniz polisi, gümrük muhafaza memurları ve belediye personeli bu kontrollerden sonra gemilere alınıyor.

4-HOPAPORT.

HOPAPORT Liman sahasında bulunan tüm departmanlarda koronavirüsüne karşı ilaçlama yapıldı.. Özel elbise giymiş dezenfekte yapan görevliler tarafından Çimento Terminali-Tahıl Terminali-Kademe-HAVAŞ-Kaçkar Gümrük Bölge Müdürlüğü-İdare binası ve Tank Terminalinde devam eden dezenfekte işlemleri ana giriş ve çıkış kapılarının da dezenfekte edilmesi ardından sona erdi.

5-GÜLLÜK LİMANI

Güllük Limanı’na gelen gemiler, 14 gün bekletiliyor. Gelen gemilerdeki personel için öncelikle ateş kontrolü yapılıyor. Gemilere dışarıdan kimse girmiyor. Güllük Liman yönetimi Kaymakamlıkla koordineli olarak gerekli önlemleri alıyor.

6-SAFİPORT DERİNCE

Limana giriş yapacak tüm şahısların yüksek ateş ölçüm kontrolü yapılıp; olası şüphe (38,5 derece ateşli vaka) durumunda liman girişleri kısıtlanarak, liman sağlık birimi (revir) tarafından ikincil muayenesi yapılıyor.

Limandaki tüm kapalı alan ve ofisleri periyodik olarak ilaçlanıyor. Limanda kullanılan maske, eldiven ve tulumlar her çöp kutusuna atılmıyor. Bunun için limanın belirli bölgelerine tıbbi atık konteynerleri konuluyor.

Tüm personel konuyla ilgili eğitim verilip bilinçlendirildi. Katlarla irtibat tedbir amaçlı sınırlandırıldı.

7-DP WORLD

16.03.2020 gününden itibaren tedbir amaçlı olarak, şirket ve taşeron firma çalışanları ile kurulaşa gelen ziyaretçilerin ateş ölçüm taramasından geçtikten sonra kurum sınırlarına alınıyor.

Ofis toplantıları, normalleşme sürecine girene kadar vido konferans uygulaması üzerinden yapılması kararı alındı.

8-KUŞADASI LİMANI

Limana gelen yolcular termal kameralar ile kontrolden geçiriliyor. Ayrıca yolcu terminalinde karantina odaları bulunuyor. Özel dezenfeksiyon yöntemleri kullanılıyor.

9-KARASU LİMANI

Koronavirüs vakalarının görüldüğü Rusya, Ukrayna, Bulgaristan ve Gürcistan gibi ülkelerden mal getirilen limanda, gemilerden inişler durduruldu. Kurul karar yazısında şoför, mürettebat ve gemi personelinin karaya inip alışveriş yapması veya buradaki personelle temas etmesi yasaklandı.

10-ÇEŞME ULUSOY LİMANI

Ulusoy Çeşme Limanı’nda çalışan bir kişide koronavirüs tespit edildi. Açıklamayı Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran yaptı. Çoğu limanda çalışan olmak üzere, hastanın temas ettiği 45 kişinin ise aileleri ile birlikte evlerinde gözlem altına alındığı bildirildi.

20.03.2020 TÜRKLİM: ”Limanlar Tüm İmkanlarıyla Çalışmaya Devam Edecek”

 Türkiye Liman İşletmecileri Derneği Başkanı Genç, “Limanlar, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere birlikte çalışılan tüm kamu kurumlarının acil durum eylem planlarına göre yeni önlemler alarak çalışmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) yaptığı yazılı açıklamayla, koronavirüs küresel salgınının, limancılık sektörüne etkileri ve alınan önlemler konusunda bilgi verdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜRKLİM Başkanı Hakan Genç, sağlık malzemesi, ilaç ve gıda girişini kesintisiz olarak gerçekleştirileceğini, limanların çalıştığını ve çalışmaya devam edeceğini aktardı.Limanların Türkiye Türkiye ekonomisi için önemine dikkati çeken Genç, şunları kaydetti:

“Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği ve hayata geçirdiği tedbirler doğrultusunda Türkiye limanlarının tüm imkanları dahilinde çalışmaya devam etmesi için gereken önlemler alındı. Limanlar, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere limancılık sektöründe birlikte çalışılan tüm kamu kurumlarının acil durum eylem planlarına göre yeni önlemler alarak çalışmaya devam edecek. Limanlarımız sağlık malzemeleri, ilaç ve gıda gibi kritik öneme sahip ürünlerin ülkemize girişinde önemli görev üstleniyor. Küresel salgının yayılmasıyla birlikte ilk etkilenen kurvaziyer yani yolcu limanlarımız olmuştur.Küresel ölçekte hizmet veren ve Türkiye’deki kruvaziyer limanlarımıza da uğrak yapan uluslararası şirketlerin aldıkları karar sonucunda birçok ülkede olduğu gibi ülkemiz ve sektörümüz açısından son derece önemli olan yolcu limanlarımız geçici olarak kapalı hale gelmiştir. Başta konteyner ve kuru yük elleçleyen limanlarımız olmak üzere sektörümüzün çok büyük bir bölümünü oluşturan limanlarımız ise her zaman olduğu gibi tüm imkanları dahilinde çalışmaya devam etmektedir.”

Genç, kısa sürede küresel hale gelen koronavirüs kaynaklı salgının, hayatı her yönüyle etkilediğini ifade ederek, TÜRKLİM olarak, yaşanan her türlü zorluğa karşın Türkiye’nin dış ticaretinin herhangi bir şekilde kesintiye uğramaması ve etkilenmemesi için gerekli tedbirlerin hayata geçirilmesinde üstlerine düşenleri yaptıklarını bildirdi.

“Salgına karşı ülke olarak top yekün verdiğimiz bu mücadelede ülkemizin ihtiyaç duyduğu temel ürünlerin tedarikinde bir kesinti yaşanmaması için çalışıyoruz.” ifadelerini kullanan Genç, önlemlerin alınmaya devam edeceğini aktardı.

20.03.2020 Gemi Ve Yat Sektörü 2020’ye Hızlı Başladı

 Gemi ve yat sektörü, yılın ilk iki ayında ihracatını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 53 artırarak, 256 milyon dolar gelir elde etti. Bu ürün grubunda en çok satış 94 milyon dolarla Norveç’e gerçekleştirildi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, bu yılın ocak ve şubat döneminde ihracat 2019’un aynı dönemine göre yüzde 3.7 arttı. Söz konusu dönemde sanayi ürünleri ihracatı 22.3 milyar dolar, tarım ürünleri ihracatı 4 milyar dolar ve madencilik ihracatı 612 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Alt sektörlere göre dağılım incelendiğinde, 2 aylık dönemde en yüksek ihracat yaklaşık 5 milyar dolarla otomotiv endüstrisinde gerçekleşti. Bu sektörü 3.2 milyar dolarlık ihracatla kimyevi maddeler ve mamuller, 3 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon izledi.

3’TE BİRİ NORVEÇ’E

Bu dönemde oransal olarak en çok ihracat artışının görüldüğü alt sektör, yüzde 53 ile gemi ve yat oldu. Yılın iki ayında bu alanda 256 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Türkiye’nin gemi ve yat ihracının 3’te birinden fazlası Norveç’e yapıldı. Bu ülkeye yaklaşık 94 milyon dolarlık gemi ve yat ihraç edilirken, Norveç’i 51 milyon dolarla Lüksemburg, 27 milyon dolarla Rusya ve 17 milyon dolarla İtalya izledi.

İKİNCİ MÜCEVHER

Ocak ve şubat aylarında oransal olarak en çok ihracat artışının görüldüğü ikinci ürün grubu mücevherler oldu. Mücevher ihracatı, 2 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 arttı ve 664 milyon doları buldu. Mücevher ihracatının ülkelere göre dağılımı incelendiğinde ise ilk sırada 191 milyon dolarlık ihracatla Birleşik Krallık yer aldı. Bu ülkeyi 108 milyon dolarla Birleşik Arap Emirlikleri, 43 milyon dolarla ABD ve 37 milyon dolarla Hong Kong takip etti.

Yaş meyve ve sebze ihracatında görülen yüzde 26’lık artış ise bu ürün grubunu oransal olarak dış satımın en çok arttığı alt sektörler sıralamasında üçüncü konuma getirdi. Türkiye’den ocak-şubat döneminde gerçekleştirilen 460 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihracatının 149 milyon dolarlık kısmı Rusya’ya yapıldı. Bu dönemde Ukrayna’ya 40 milyon dolar, Romanya’ya 38 milyon dolar ve Irak’a 29 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihraç edildi.

20.03.2020 İstanbul Boğazı’nda Deniz Trafiği Koronavirüs Nedeniyle Yüzde 50 Oranında Azaldı

Her gün yüzlerce transit ve yerel gemi trafiğinin yaşandığı İstanbul Boğazı yeni tip korona virüsü (Covid-19) sebebiyle tarihin en sakin günlerini yaşıyor. Deniz trafiğindeki yoğunluk yüzde 50 oranında azaldı. İstanbul boğazının havadan çekilen görüntülerinde ise az sayıda olan gemiler adeta hayalet şehri anımsattı.

Dünyada ve Türkiye’de etkili olan koronavirüs salgını sebebiyle birçok önlem alındı. Bu önlemler kapsamında okullar tatil edilirken birçok kurum da evden çalışma sistemine geçti. Vatandaşlar ise zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayı tercih etmedikleri için yollar boş kaldı. İstanbul yerel gemi trafiğinde de azalma yaşandı. Transit gemi geçişlerinde azalma görülmezken, boğaz turları belli bir süreye kadar durduruldu. Deniz trafiğinde ki yoğunluk yüzde 50 oranında azaldığı belirtildi

19.03.2020 Alman İki Cruise Şirketi, Türkiye’ye Ziyaretlerini İptal Etti

Avrupa’dan kruvaziyerlerle yolcu taşıyan iki Alman şirketi, Türkiye’ye gemi seferlerini iptal etti.

Çin’de ortaya çıkarak dünyayı etkisi altına alan koronavirüs turizm sektörünü de olumsuz bir şekilde etkiledi. Avrupa’dan kruvaziyerlerle yolcu taşıyan iki Alman şirketi, Türkiye’ye gemi seferlerini iptal etti.

Doya Turizm Şirketi Akdeniz Operasyon Müdürü Adnan Enderoğlu yaptığı açıklamada, Alman Pullman kruvaziyer turizm şirketi ile TUİ şirketinin 2020 yılında Türkiye’ye planladıkları yolcu gemi seferlerini koronavirüs salgını nedeniyle iptal ettiklerini bildirdi.

Enderoğlu, Marella Celebrition, Horizon ve Serenissima isimli yolcu gemilerinin başta Alanya, Antalya, Taşucu, Mersin, Fethiye, İstanbul, Çanakkale, Kaş, Dikili ve Kuşadası seferleri olmak üzere 2020 yılında Türkiye limanlarına yapacağı ziyaretlerde en az 41 bin yolcu getirecek seferlerini durdurduğunu kaydetti.

Sektör temsilcileri 2020 yılı kruvaziyer turizm sezonunun başlamadan sona erdiğini, 2021 sezonu için de bir öngörüde bulunamadıklarını dile getiriyor

18.03.2020 Türkiye Hudut Ve Sahiller Genel Müdürlüğü Koronavirüs Salgınına Karşı İlave Önlemler Aldı

Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan ve Dünya Sağlık Örgütü’nün “Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu” ilan ettiği koronavirüs salgınına ilişkin Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü salgının seyri doğrultusunda gemilere yönelik ilave önlemler aldı.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan ve  Dünya Sağlık Örgütü 30.01.2020 tarihinde “Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu” ilan ettiği koronavirüs salgınına ilişkin Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü salgının seyri doğrultusunda gemilere yönelik ilave önlemler aldı.

Alınan önlemler neticesinde son 14 gün içerisinde yasaklı ülkeler limanlarına uğrayan veya bu ülkelerde bulunan mürettebat ya da yolcu katılımı olan gemilerden, Türk Boğazlarından transit geçiş veya Türk limanlarında uğraksız geçiş sırasında yabancı personel değişim işlemleri hastalık veya ölüm dışında yapılmayacak.

Ayrıca Türk vatandaşı olup gemiden ayrılmak isteyen personel ise sağlık kontrolünden geçirilerek hastalık semptomu bulunanlar COVID-19 rehberi doğrultusunda hastaneye sevk edilecek, hastalık semptomu taşımayanların “Covid-19’a İlişkin Evde İzlem Bilgilendirme ve Onam Formu” imzalatılarak gemiden çıkışına izin verilecektir. Bu formlar evde on dört gün izlem yapılabilmesi amacıyla ilgili İl Sağlık Müdürlüklerine iletilecek.

18.03.2020 Pentagon Gemi Hastanelerini Kullanacak

Pentagon koronavirüsle mücadele çerçevesinde hastane gemilerini seferber etme kararı aldı. Yeterli tıbbi ekipman ve personelle donatılacak gemiler vakaların yoğun olduğu eyalet kıyılarına gönderilecek.

Pentagon koronavirüse karşı mücadele planı çerçevesinde ABD donanmasının hastane gemilerini seferber etme kararı aldı.

USNS Mercy (T-AH-19) ve USNS Comfort (T-AH-20) olarak adlandırılan ve sırasıyla Kaliforniya ve Virginia’ya yerleştirilen gemiler, Batı ve Doğu kıyılarına gitmeden önce tıbbi ekipman ve personel ile donatılacak. Her iki gemide de 1000 hastane yatağı, eczaneler, tıbbi ve optometri laboratuvarları ve 12 ameliyathane ve diğer birçok yardımcı program bulunuyor.

Savunma kaynaklarının verdikleri bilgilere göre gemilerin kullanılmasındaki asıl sebep koronavirüs dışındaki vakaları bu hastanelerde tedavi etmek.

Yetkililer,hastane gemilerinin koronavirüs vakalarının sayısının yerel hastaneleri aşmaya başlaması durumunda ABD’deki potansiyel sıcak noktalara gönderilmeye hazırlandığını söyledi.

18.03.2020 Milyon Dolarlık Yat Alabora Oldu

Suudi Prens Turki bin Mohamed bin Fahd Al Saud’un Yunanistan’da demirli duran 65 milyon sterlin değerindeki süper lüks yatı alabora oldu.

Suudi Prens Turki bin Mohamed bin Fahd Al Saud’a ait 65 milyon sterlin değerindeki süper lüks yat, bir kaldırma makinesinin hatalı manevrası sonrasında Yunanistan’ın Perama limanında yan yattı. Türk yapımı olan Riyad Nourah isimli yatın onarımlarına başlanıldığı bildirildi. Süper yatın alabora olduğu kazada yaralanan ise olmadı. Tersanede ise kaza nedeni ile hasar meydana geldi. Yetkililer, kazanın yaşandığı sırada yatta toplam 12 mürettebatın bulunduğunu, mürettebatın yara almadan karaya çıktığını aktardı.

Türkiye’de 2008 yılında inşa edilen yatta 11 süit odanın yanı sıra bir ana süit ve VIP oda bulunuyor. Lüks yatta 22 kişiye kadar konuk ağırlanabiliyor, 18 kişilik mürettebat kalabiliyor. Lüks yatın güvertesinde ayrıca bir jakuzisi ve sinema salonu bulunuyor.

18.03.2020 Deniz Yolunda Fiyatlar Yüzde 40 Arttı

Avrupa’da 14 ülke kara yolu taşımaları için sınırlarını kapatırken, deniz yolu taşımacılığında ise %40’a varan fiyat artışı yaşandı.

Çin’in Vuhan kentinde başlayan Corona virüs salgını, Mart ayı ile birlikte özellikle Avrupa kıtası olmak üzere birçok bölgede etkisini artırmaya başladı. Ülkelerin aldığı önlemlerin başında sınır kapılarının kapatılması gelirken bu durum lojistik sektörünü olumsuz etkiledi. Online lojistik platformu Navlungo’dan yapılan açıklamaya göre, deniz yolu taşımacılığında 2019 sonunda düşük sülfürlü yakıt uygulaması nedeniyle artan konteyner başı taşıma maliyetleri, Corona virüs ile beraber daha da yükselirken, fiyat artışının %40’lara ulaştığı kaydedildi.

Acil siparişler havayoluna kaydı, rezervasyonlar Nisan ortasına kadar doldu

Navlungo CEO’su İsa Korkmaz, son gelişmeler üzerine değerlendirmelerde bulundu. Korkmaz, “Havayolu navlunlarında yolcu uçaklarının seferlerinin iptal olması nedeniyle kargo kapasitesinin azalması Avrupa ve Amerika arasındaki havayolu navlun fiyatlarında %15-20 arasında fiyat artışına neden oldu. Çin ve Türkiye’yi de doğrudan etkileyen bu durumun yanı sıra, deniz yolu ile yetişemeyecek acil siparişlerin hava yoluna kayması muhtemel ve bu da havayolu taşımacılığında bir süre daha fiyat artışına sebep olacak.” dedi. İsa Korkmaz ayrıca Nisan ayının ortasına kadar bazı rotalarda rezervasyonların dolduğunun bilgisini de paylaştı.

Avrupa’nın 14 ülkesi karayolu sınırlarını kapattı, e-ihracatta %20 düşüş bekleniyor

Avrupa’da 14 ülkenin sınırını kapatması ile birlikte ihracat yüklerinde gecikmeler yaşanmaya başlarken oluşan kuyruklar nedeniyle dönmeyen dorseler ve konteynerler neticesinde %15 oranında navlun artışları görüldü. E-ihracat gönderilerinde insanların zorunlu olmayan alışverişlerini kısmaları sonucunda ise taleplerde daralma görülüdü. İsa Korkmaz, Amazon veya Etsy gibi e-ticaret sitelerinden yapılan satışlar da henüz rakamlar ortaya çıkmasa da %20’ye varan düşüş beklendiğini söyledi.

“İhracatçılar Corona virüse karşı önlem alabilir”

Corona virüs nedeniyle ticaretin içinde bulunduğu olağanüstü durumdan alınacak tedbirlerle minimum hasarla çıkılabileceğini belirten İsa Korkmaz, Türkiye’den ihracat yapan firmalar için önerilerini şu şekilde sıraladı:

Alternatiflerinizi arttırın: Yükünüzü organize etmek için daha fazla alternatif aramanızı öneriyorum. Denizyolu, havayolu ve karayolu seçeneklerini aynı anda karşılaştırarak navlun planlamanızı yapabilirsiniz.

Rezervasyon yaptırırken dikkatli olun: Birçok acentenin yer problemi nedeni ile iptal politikalarında değişiklikler oldu, siparişlerinizi onaylarken mutlaka bu bilgileri teyit ediniz. Ayrıca alıcınız ve satıcınız ile olan sözleşmelerinizde muhakkak olası gecikmeleri de hesaba katın.

Parsiyel yükleri tercih edin: Konteyner ya da komple tır yerine, parsiyel navlunları tercih ederek riski dağıtabilirsiniz.

Gelişmeleri anlık takip edin: Corona virüsü önlemleri neticesinde her gün başka bir ülkeden uçuş yasakları ya da sınır önlemlerinin değişkenlik gösterdiğini görüyoruz. Ürünlerinizi planlarken mutlaka lojistik servis sağlayıcınızdan anlık bilgiler alınız.

Müşterileriniz ile daha fazla iletişim kurun: Müşterilerinizi sık sık bilgilendirin, olası gecikmelerde ve iptallerde elinizden geleni yaptığınızın mesajını verin.

16.03.2020 Sondaj Gemisi Kanuni’ye Korona Engeli

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye’nin üçüncü sondaj gemisi Kanuni’nin Türkiye’ye geldiğini duyurdu.

Fatih Dönmez yaptığı açıklamada: “Sondaj çalışmalarını Fatih ve Yavuz gemileriyle sürdüren Türkiye’nin satın aldığı üçüncü sondaj gemisi “Kanuni” Türkiye’ye geldi.” ifadelerini kullandı.

Bakan Dönmez, Kanuni Sondaj gemisinin koronavirüsü tedbirleri kapsamında bekletildiğini ve giriş çıkışların yasak olduğunu ifade etti. Tam açıklama şöyle:

“Doğu Akdeniz’de Hidrokarbon arama ve sondaj faaliyetlerimizin daha güçlü bir şekilde sürdürülmesi için Kanuni adını verdiğimiz 3.Sondaj gemimizi 31 Ocak’ta teslim alarak Türkiye petrolleri envanterine kaydettirdik.

Gemimiz, seyir için gereken bakım, tedarik ve test işlemleri Birleşik Krallık’ta tamamlandıktan sonra ülkemize doğru yelken açtı. 18 günlük seyrin ardından 13 Mart’ta Doğu Akdeniz’deki karasularımıza giriş yapan gemimiz, bu sabah Taşucu Mersin açıklarındaki demir sahasına ulaştı.

35 TPAO personeliyle Türkiye’ye giriş yapan Kanuni’ye koronavirüs tedbirleri çerçevesinde giriş-çıkış yasak olacak.

Bu süre zarfında açıklanan tedbirler gereği gemi ve mürettebat ile ilgili uygulamalar hayata geçirilecek. Koronavirüs önlemleriyle ilgili sürecin tamamlanmasının ardından gemimizin bakım, güncelleme ve geliştirme süreci başlayacak.

Milletimizin desteği, Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü iradesiyle Kanuni yeni ultra derin deniz sondajlarına en kısa zamanda başlayacak. Milletimize hayırlı, uğurlu olsun.

Pruvası Neta, başarıları daim olsun.”

14.03.2020 Mersin Deniz Ticaret Odası’ndan Fiyat Artışlarına İlişkin Uyarı

Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO), vatandaşların koronavirüs hassasiyetinden faydalanılarak kimi ürün ve hizmetlerde fahiş fiyat artışları yapılmasına ilişkin uyarı metni yayınladı.

MDTO yayınladığı uyarı metninde “Ürünlerinde haksız fiyat artışı yapan firmalara karşı Mersin Deniz Odası olarak, disiplin mekanizmalarını çalıştıracağımızı ve bu haksızlıkları yapan firmalara hak ettikleri cezaları vereceğimizi kamuoyuna duyururuz.Herkes bilmelidir ki; vatandaşı mağdur edenlere karşı sessiz kalmayacağız” dedi.

11.03.2020 Küresel Ticaret Karantina Altında

Euler Hermes dünya ticaretini etkisi altına alan Koronavirüs ile ilgili üçüncü raporunu yayımladı.

Geçtiğimiz yıl ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret gerginliğinin, küresel ticaretin büyüme hızını 2009’dan beri görülen en düşük seviyeye çekmesinin ardından, Koronavirüs’ün de bu yıl ticaretin önünde büyük bir bariyer oluşturması bekleniyor. Euler Hermes’in hesaplamalarına göre virüse karşı alınan önlemler, mal ticaretinde yüzde 0,7’lik gümrük vergisi artışına eşit bir etki yarattı. Bu oran ile birlikte küresel ticaret, 2019 yılındaki ABD ve Çin arasındaki ticari gerilimden gördüğü zararı bu yıl sadece ilk çeyrekte görmüş oldu.

Çeyreklik ticari kayıp 320 milyar dolara ulaşabilir

Euler Hermes’in tahminlerine göre virüs sebebiyle mal ve hizmet ticaretinde yaşanacak kayıplar çeyreklik bazda 320 milyar dolara ulaşabilir. Bu kaybın, ABD ve Çin arasında geçtiğimiz sene yaşanan ticari gerilimin, küresel gümrük vergisi oranları üzerinde yarattığı yıllık etkiye benzer olacağı anlamına geliyor. Raporda Çin ve İtalya’da alınan tecrit önlemlerine ek olarak diğer ülkelerden de daha sınırlı önlemlerin alınacağı belirtiliyor. Önümüzdeki dönemde Çin ve Avrupa’dan gelebilecek olan talep yavaşlamasından dolayı oluşacak ihracat kayıplarının Nisan sonunda 161 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Virüs etkisiyle, turizm sektöründe küresel çapta toplam 125 milyar dolarlık, ulaşım hizmetlerinde ise 33 milyar dolarlık bir ihracat kaybı öngörülüyor.

Şokun etkisi şimdiden görülüyor

Göstergelere göre 2020 yılının ilk ve ikinci çeyreğinin ticaret hacminde çeyreklik bazda yıllandırılmış olarak düşüş bekleniyor. Bu yılın ilk çeyreğinde bu hacimde yüzde 2,5’lik bir düşüş olması, ikinci çeyrekte de düşüşün kesinlikle devam etmesi öngörülüyor. Uluslararası Deniz Ticaret Odası tahminine göre Koronavirüs salgını nedeniyle küresel ticarette kullanılan konteynır sayısında 350 binden fazla azalma görülüyor. Avrupa Komisyonu’na göre son dört haftada Çin’den yola çıkan konteynır gemilerinde yüzde 49 düşüş yaşandı. Euler Hermes, tüm göstergelerden yola çıkarak 2020 yılının ikinci yarısında iyileşmenin başlayacağına işaret ederken küresel ticari büyüme tahminini yüzde 0,4 olarak güncelledi.

2020 yılı resesyonla geçebilir

Güçlü dolar ve düşük emtia fiyatları ile düşük talebin devam etmesi 2020 yılında nominal ticaretin resesyonda kalmasına neden olabilir. Artan belirsizliklerle ve doların değer kazanmasıyla birlikte bu durum fiyatları aşağı çekebilir. Yılın ilk yarısında ticari hacimde de daralma bekleyen Euler Hermes, küresel ticaret hacminin yüzde 1,5 azalmasından sonra yılın tamamı için bir daralmaya işaret ediyor.

11.03.2020 Konteyner Gemisi İle Pilot Bot Çatıştı

Konteyner gemisi GODSPEED’in Tayvan’ın Taipei limanına girişi sırasında kendisine eşlik eden pilot bot ile çatışması sonucunda 1 kişi öldü 1 kişi kayboldu.

Konteyner gemisi GODSPEED’in Tayvan’ın Taipei limanına girişi sırasında kendisine eşlik eden pilot bot ile çatışması sonucunda 1 kişi hayatını kaybederken, 1 kişi ise kayboldu.

9 Mart’ta gerçekleşen kaza, 2007 yapımı, 500 TEU kapasiteli konteyner gemisi GODSPEED’in Tayvan’ın Taipei limanına girişi sırasında kendisine eşlik eden pilot bot ile çatışması sonucu meydana geldiği kaydedildi. 

Kaptanının olmadığı aktarılan GODSPEED konteyner gemisinde bulunan mürettebattan 1 kişinin öldüğü, pilot botta bulunan kaptanın ise kaybolduğu bilgisine ulaşıldı.

10.03.2020 Körfez’de Korkutan Kaza

Darıca Eskihisar’da Türk bandıralı gemi ile yabancı bandıralı gemi çarpıştı.

Edinilen bilgiye göre, Darıca Eskihisar açıklarında bugün sabah saatlerinde iki yük gemisi çarpıştı. Çarpmanın etkisiyle oluşan ses Darıca sahilinde bulunan vatandaşları korkuttu. Kaza nedeniyle gemilerde maddi hasar meydana gelirken, sahil güvenlik ekipleri hemen olay yerine intikal ederek gemi mürettebatını kontrol etti. Yaşanan kaza sonrası gemilerde meydana gelen hasar cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?