22 – 30 Haziran 2020 Haftası Denizcilik Haberleri

29.06.2020 Hong kong bayraklı kargo gemisi ile balıkçı teknesi çarpıştı, 14 kişi kayıp

Balıkçı teknesi Liberty 5 ile MV Veinna kargo gemisi arasındaki çarpışma pazar sabahı kargo gemisinin kaptanı tarafından rapor edildi.

Filipin Sahil Güvenlik (PCG) yaptığı açıklamada, balıkçı teknesinin Occidental Mindoro sahilindeki Hong Kong bayraklı bir kargo gemisiyle çarpışmasının ardından 14 kişinin kaybolduğunu bildirdi.

Filipin Sahil Güvenlik, 14 kayıp arasında balıkçı teknesinin kaptanının da bulunduğunu söyledi.

Sahil güvenlik, devriye botu BRP Boracay’ın arama ve kurtarma operasyonları için Occidental Mindoro Mamburao’da olduğunu söyledi.

Adanın uçağı ve Batangas’tan ek bir kurtarma ekibi de arama kurtarma operasyonlarına katılacak.

Balıkçı teknesi Liberty 5 ile MV Veinna kargo gemisi arasındaki çarpışma pazar sabahı kargo gemisinin kaptanı tarafından rapor edildi.

Filipin Sahil Güvenlik kargo gemisine Batangas’a doğru eskortluk ediyor.

29.06.2020 Bangladeş’te tekne alabora oldu, 28 kişi öldü

Bangladeş’te Buriganga Nehri’nde yolcu teknesinin başka bir tekneyle çarpışmasının ardından alabora olması sonucu ilk belirlemelere göre 28 kişi hayatını kaybetti.

İtfaiye görevlisi Rozina Islam, başkent Dakka’nın eteklerinden geçen Buriganga Nehri’nde batan teknedeki 28 kişinin cansız bedenine ulaşıldığını söyledi. Kazada ölenler arasında 3 çocuk bulunduğu bilgisini paylaşan Islam, “Yolcu teknesi, bu sabah diğer bir tekneyle çarpışmasının ardından alabora oldu.” dedi.

Buriganga Nehri’nde, itfaiye ekipleri ve donanma birliklerinin de katıldığı arama kurtarma çalışmaları devam ederken, onlarca kişinin hala kayıp olduğu belirtiliyor.

Batan teknede kaç kişi olduğu henüz net olarak bilinmezken, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Bazı yolcular yüzerek karaya ulaşmayı başardı

Dhaka Tribune’ün haberine göre, İtfaiye görevlisi Rojina Akhter, “Morning Bird” isimli tekneye, kendisinden daha büyük tekne “Moyour-2″nin çarptığını ve Morning Bird’ün, kısa süre içinde suya gömüldüğünü aktardı.

Sadarghat emniyet yetkilisi Rejaul Karim Vhuiyan, kazanın yaşandığı esnada batan teknenin yaklaşık 50 ila 60 yolcusu ile Munshiganj bölgesinden geldiğini belirtti.

Bölge sakinleri ve görgü tanıkları, büyük teknenin arkadan çarpmasıyla teknenin batmaya başladığını, bazı yolcuların yüzerek karaya ulaşmayı başardığını söyledi.

Diğer yandan, Bangladeş Başbakanlığı basın ofisinden yapılan açıklamada, Başbakan Şeyh Hasina’nın, kazada hayatını kaybedenler için derin üzüntü duyduğu ve ölenlerin yakınlarına taziyede bulunduğu aktarıldı.

Açıklamada, Şeyh Hasina’nın, gelişmeleri ve kurtarma çalışmalarını yakından takip ettiği bildirildi. ​

29.06.2020 Mersin’de maskeli ilk yat turu başladı

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Taşucu Mahallesi’nde düzenlenen ilk yat turu yoğun ilgi gördü. Yatlar Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Silifke Kaymakamlığının almış olduğu kararlar nedeniyle yüzde 50 kapasite, sosyal mesafe ve maske takma zorunluluğu ile ilk turlarına başladı.

Silifke’de ilk yat turuna katılan yerli ve yabancı turistler maske takarak tura katıldı. Maskesi olmayanlara maske verilirken, yat turunda yemek sonrası dinlenme vakitlerinde yerli ve yabancı turistler maske ile oturdu.

Taşucu Mahallesi’nde gündüzleri turizm işletmelerinin günübirlik düzenlediği turlara katılanlar, farklı koylarda denizin tadını çıkarırken; Holmi Harabeleri, Liman Kalesi, Dana Adası gibi tarihi yerleri de tanıma fırsatı buluyor.

Silifke Turizm Başkanı Ali Küçük, saat 10.00’da hareket eden yatların Holmi Harabeleri, Liman Kalesi, Dana Adası gibi tarihi yerleri ziyaret ettikten sonra 18.30’da Taşucu’na döndüğünü belirterek, “Yat turlarımıza başladık. Turizm Bakanlığı ve Silifke Kaymakamlığı pandemi kuralları çerçevesinde yat turlarımız başladı. Sosyal mesafeye uyarak ve maske takmaya özen gösteriyoruz. Alınan karalar neticesinde yatlarımıza yüzde 50 oranında müşteri alıyoruz. Hijyene önem veriyoruz. İnsanların sağlığı bizim için önemlidir” dedi.

Küçük, Silifke’deki turizmcilerin sezona hazır olduğunu belirterek, “Sosyal mesafeyi koruyarak tatil yapılabilecek en önemli ve tek yerin Silifke olduğuna inanıyoruz. Kesintisiz bir şekilde kum olarak dünyada sıralaması olan 36 kilometrelik bir kumsala sahibiz. Bu kumsalda dileğimiz kadar sosyal mesafeyi ayarlayarak misafirleri ağırlayabilir, kum plajlarda denize girebilirler. Aynı zamanda küçük butik oteller, pansiyonlar, yazlık villalar bunlar da yine sosyal mesafeyi koruyarak konaklama olanaklarıdır. Yayla, orman, kamp olarak da butik tatil yapılabilir. Herhangi bir tehlike olmadan kafaları rahat bir şekilde misafirlerimiz tatillerini yapabilirler” diye konuştu.

27.06.2020 İngiltere ve BM’den mürettebat değişikliği için ilk zirve yapıldı

İngiltere Hükümeti, Denizciler Günü’nü altını çizmek ve denizcilerin küresel ekonomi işlevini sürdürmeleri için hayati katkısını tanımak için dünya çapında süregelen çabalara katılıyor.

İngiltere Hükümeti, Denizciler Günü’nü altını çizmek ve denizcilerin küresel ekonomi işlevini sürdürmeleri için hayati katkısını tanımak için dünya çapında süregelen çabalara katıldı. Denizcilerin yaşadığı sorunları tanımak ve onları daha iyi desteklemek için devam eden mücadeleye katkıda bulunan Birleşik Krallık, COVID-19’un dünyanın dört bir yanından BM, siyasi ve iş liderlerini bir araya getiren mürettebat üzerindeki etkisi üzerine ilk uluslararası zirveye ev sahipliği yapacağını açıkladı.

İngiltere Deniz Bakanı Kelly Tolhurst liderliğinde gerçekleşecek etkinlik önümüzdeki ay gerçekleşecek ve pandeminin küresel denizcilik endüstrisi üzerindeki etkisi ve hükümetlerin ve endüstrinin mürettebat çalışanlarının refahını korumak için yapması gerekenleri ortaya sermek için bir fırsat olacak IMO Genel Sekreteri Kitack Lim, denizdeki işçileri korumaya yönelik olan ve evlerine hızla geri gönderilme gerekliliklerini vurgulayacak bu etkinliğe katılacak.

“Denizciler bu salgın sırasında dünyanın dört bir yanındaki insanların ihtiyaç duyduğumuz temel gıda, ilaç ve malzemelere erişebilmelerini sağlamak için yorulmadan çalıştılar, ancak binlerce denizci sınır kısıtlamalarıyla karşılaştığında, onlar için kıyıya çıkmanın hiçbir yolu kalmadı.” dedi.

“Bu toplantının, tüm devletlerin bu denizcileri evlerine geri gidebilmeleri için gereken uluslararası işbirliğinin bir hatırlatıcısı olacağını umuyorum.”

COVID-19’un dünyanın dört bir yanındaki ülkeler üzerinde yarattığı benzeri görülmemiş etkisi sonucunda uygulanan sınır kısıtlamaları neticesinde, şu anda denizlerde bulunan yaklaşık 1.2 milyondan fazla denizcinin 200.000’inin mürettebat değişikliği kısıtlamaları nedeniyle gemilerini terk edemediği açıklanmıştı.

“İngiltere Deniz Bakanı tarafından planlanan bu toplantı, Birleşik Krallık hükümeti, BM, IMO, ICS ve uluslararası ticaret birliği aracılığıyla, tüm ülkelerin mürettebat işçilerinin milliyetlerinden bağımsız olarak ülkelerine geri gönderilmelerini sağlamak için bir araya gelmelerine yardımcı olma amacıyla kurulan benzersiz bir iş birliğidir.” dedi Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS) Genel Sekreteri Guy Platten.“Çözüm için paraya gerek yok. Karmaşık müzakerelere de gerek yok, bu basit.’’

26.06.2020 CMA CGM, YILPORT Taranto Limanı’nı 2021 yılı uğrak limanı listesine aldı

Marsilya merkezli dünyanın 4’ncü büyük konteyner hat operatörü CMA CGM, 2021 yılı uğrak limanları arasına YILPORT TARANTO’yu ekledi.

Dünyanın 11’nci büyük konteyner liman operatörü İstanbul merkezli YILPORT Holding, mülkiyetinde ve işletmesinde bulunan limanlara, hat operatörlerini çekmeye devam ediyor. 

2015 yılında Hutchison ve Evergreen’in bölgeden çekilmesiyle birlikte, geçen sene Taranto Liman İdaresi’nden, Taranto Konteyner Terminali’ni 49 yıllığına bünyesine katan YILPORT Holding, İtalya’daki yatırımlarına son hızla devam ediyor.

Öte yandan dünyanın en büyük dördüncü kontyener hat operatörü Fransız CMA CGM, 2021 yılı uğrak limanları arasına, YILPORT Holding işletmesine giren, YILPORT Taranto Limanı’nı eklediğini açıkladı. 

CMA CGM’den yapılan açıklamaya göre, Taranto’nun deniz yoluyla Türkiye ve Tunus ile Malta üzerinden bağlanacağını ve bunun da grubun beş kıtada 420’den fazla limana hizmet veren küresel hizmet ağına erişim sağlayacağını belirtti.

Yılport Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım, Deniz Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Yılport Taranto Konteyner Terminali’nin elleçleme kapasitesini önümüzdeki yıllarda 2 milyon TEU’ya çıkaracaklarını kaydetti.

26.06.2020 Altı denizci, balıkçı teknesinden korsanlar tarafından kaçırıldı

Güney Kore’deki yetkililere göre, beş Güney Koreli ve bir Ganalı vatandaş, Benin’deki Cotonou limanında Panofi Frontier isimli bir balıkçı gemisinden korsanlar tarafından kaçırıldı.

Güney Kore’deki yetkililere göre, beş Güney Koreli ve bir Ganalı vatandaş, Benin’deki Cotonou Limanı’nda bir balıkçı gemisinden korsanlar tarafından kaçırıldı.

Panofi Frontier gemisine Perşembe öğleden sonra Cotonou’nun yaklaşık 60 mil güneyinde bir saldırı düzenlendi. IMB’ye göre, korsanlar Nijerya karasularına doğru ayrıldılar.

Kaçırılanların nerede olduğu şu anda bilinmemekle birlikte Güney Kore dışişleri bakanlığı denizcileri güvenli bir şekilde geri almak için çalıştığını belirtiyor.

IMB, 24 diğer mürettebatın gemide kaldığını ve zarar görmediğini bildirdi.

Deniz güvenliği danışmanlığı Dryad Global’e göre, bu yıl Cotonou’da bildirilen yedinci olaydı (şüpheli yaklaşımlar dahil).

Geçen yıla göre faaliyet artışını ispatı niteliğinde istatistikler sunuyor ve en ciddi olayların faillerinin Nijerya’dan geldiğini özellikle vurguluyor.

 

24.06.2020 Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü KPSS’li ve KPSS şartsız personel alımı yapacak!

Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü en az lise ve önlisans mezunu personel alımı yapacak. Personel alımı başvuruları 23 Haziran itibari ile başlamış olup, başvurular 15 gün devam edecektir.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, dün yayınlanan Resmi Gazete’de KPSS 50 taban puan şartı ve KPSS şartsız olarak, aşağıda belirtilen kadrolara en az lise ve önlisans mezunu öğrenim düzeylerinden personel alımı yapılacağını duyurdu. Personel alımı ile ilgili yapılan resmi açıklama şöyle;

SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALIM İLANI

Genel Müdürlüğümüz taşra teşkilatında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi uyarınca sözleşmeli olarak istihdam edilmek ve tam zamanlı çalıştırılmak üzere; Aşağıda sözleşmeli pozisyonu, adedi, KPSS türü ve puanı, teşkilatı /görev yeri ve öğrenim durumu belirtilen, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesi kapsamında, Bakanlar Kurulunun 06 Haziran 1978 tarihli ve 7/15754 sayılı “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar” konulu kararı çerçevesinde 13 (onüç) adet sözleşmeli personel alımı yapılacaktır. Genel Müdürlüğümüzde istihdam edilmek üzere 2 (iki) tekniker, 6 (altı) teknisyen, 4 (dört) gemi adamı ve 1 (bir) destek personeli (şoför) alınacaktır.

GENEL ŞARTLAR

a) Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,

b) Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

c) 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olmamak,

ç) Erkek adaylar için askerlik hizmetini yapmış, muaf veya tecilli olmak,

d) 657 sayılı Kanunun 53. Maddesi hükümleri saklı kalmak kaydıyla görevine devamlı yapmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı veya vücut sakatlığı ile engelli bulunmamak.

e) Sınav tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak,

f) Son 1 (bir) yıl içerisinde sözleşmeli personel olarak istihdam edilenlerden, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmelerinin feshedilmemiş olması veya sözleşme dönemi içerisinde Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenen istisnalar hariç sözleşmesini tek taraflı feshetmemiş olmak,

g) Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı almıyor olmak,

h) Sınav sonucunda başarılı bulunan adaylarla, 24 saat esaslı çalışmaya engel olmadığını ve sağlık durumunu gösterir tam teşekküllü hastaneden alınmış sağlık kurulu raporu ibraz etmeleri kaydıyla sözleşme yapılabilecektir.

1-TEKNİKER (2 Adet)

1. Gemi Makineleri, Gemi Makineleri İşletme veya Mekatronik ön lisans programından mezun olmak,

2. Gemiadamı ehliyetine sahip olmak,

3. ÖSYM tarafından 2018 tarihlerinde yapılan Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS) önlisans mezunları için KPSS P93 puan türünden, 50 (elli) ve üzerinde puan almış olmak.

2-TEKNİSYEN (6 Adet):

1. Meslek liselerinin gemi makineleri bölümünden mezun olmak,

2. Gemi adamı ehliyetine sahip olmak,

3. ÖSYM tarafından 2018 tarihlerinde yapılan Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS) meslek lisesi mezunları için KPSS P94 puan türünden, 50 (elli) ve üzerinde puan almış olmak.

3-GEMİ ADAMI (4 Adet):

1. En az herhangi bir ortaöğretim mezunu,

2. Gemiadamı ehliyetine sahip olmak,

3. Mesleğiyle ilgili en az 2 yıl çalışmış olmak ve bunu belgelemek,

4-DESTEK PERSONELİ (ŞOFÖR) (1 Adet):

1. En az herhangi bir ortaöğretim mezunu,

2. En az 5 yıllık B sınıfı ehliyete sahip olmak,

3. Cinsiyeti erkek olmak,

4. ÖSYM tarafından 2018 tarihlerinde yapılan Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS) meslek lisesi mezunları için KPSS P94 puan türünden, 50 (elli) ve üzerinde puan almış olmak.

BAŞVURU VE BAŞVURU SIRASINDA İSTENİLEN BELGELER

Adayların bu ilanın resmi gazetede yayım tarihinden itibaren 15 (onbeş) gün içerisinde başvurmaları kaydıyla başvuruları geçerli kabul edilecektir. Başvuru sırasında aşağıda listelenen belgelerin teslimi zorunludur.

1- Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı’ndan veya www.hssgm.gov.tr Internet adresinden temin edecekleri başvuru formunu doldurarak İnsan Kaynakları Daire Başkanlığına şahsen müracaat veya son başvuru tarihinde Genel Müdürlüğümüzde ulaşacak şekilde posta ile yapılması gerekmektedir,

2- Nüfus cüzdanı fotokopisi,

3- 2018 KPSS sonuç belgesi (E-devlet üzerinden alınacak barkotlu veya ıslak imzalı hizmet dökümü), (Gemiadamı hariç)

4- Diploma veya mezuniyet belgesinin aslı veya noter onaylı örneği veya E-devlet üzerinden alınacak barkotlu mezuniyet belgesi,

5- Gemiadamı, Tekniker ve Teknisyen için Gemiadamı ehliyetinin örneği,

6- Gemiadamı pozisyonu için çalıştığı süreleri gösterir, (E-devlet üzerinden alınacak barkotlu veya ıslak imzalı hizmet dökümü)

7- Destek Personeli için B sınıfı ehliyeti örneği

8- İyi hal kağıdı (30 gün içerisinde alınmış olmalıdır)

9- Son altı ay içinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf (1 adedi başvuru forma yapıştırılacaktır.)

Yukarıda belirtilen belgeleri eksik ibraz eden veya hiç ibraz etmeyenler bu belgeleri son müracaat tarihine kadar kurumumuza ibraz ettikleri takdirde talepleri kabul edilecek, son müracaat tarihinden sonra ibraz etmeleri halinde ise talepleri kabul edilmeyecektir. Postadaki gecikmeler ve duyuruda belirtilen süre içinde yapılmayan başvurular dikkate alınmayacaktır.

TEKNİKER VE TEKNİSYEN İÇİN

Başvuruların incelenmesi sonucunda genel ve özel şartları sağlayan adaylardan KPSS puanına göre en yüksek puandan başlayarak alım yapılacak kadro sayısının 5 katı kadar aday sözlü sınava çağırılacaktır.

Bu sıralamaya göre son sırada aynı puana sahip birden fazla adayın bulunması halinde, bu adayların tamamı sınava kabul edilecektir.

Sözlü sınava girmeye hak kazanan adayların listesi ve sınav yerinin açık adresi www.hssgm.gov.tr ilan edilecektir. Bu ilan tebligat niteliğinde olup, ayrıca yazılı bildirim veya tebligat yapılmayacaktır.

GEMİADAMI İÇİN

Başvuruların incelenmesi sonucunda genel ve özel şartları sağlayan adaylar için uygulama sınava yapılacaktır. Uygulama sınavından en yüksek puan alandan başlayarak kadro sayısı kadar adaya yerleştirme işlemi yapılacaktır.

Uygulama sınavına girmeye hak kazanan adayların listesi ve sınav yerinin açık adresi www.hssgm.gov.tr ilan edilecektir. Bu ilan tebligat niteliğinde olup, ayrıca yazılı bildirim veya tebligat yapılmayacaktır.

DESTEK PERSONELİ (ŞOFÖR) İÇİN

Başvuruların incelenmesi sonucunda genel ve özel şartları sağlayan adaylardan KPSS puanına göre en yüksek puandan başlayarak en fazla 10 aday sözlü sınava çağırılacaktır.

Bu sıralamaya göre son sırada aynı puana sahip birden fazla adayın bulunması halinde, bu adayların tamamı sınava kabul edilecektir.

Sözlü sınava girmeye hak kazanan adayların listesi ve sınav yerinin açık adresi www.hssgm.gov.tr ilan edilecektir. Bu ilan tebligat niteliğinde olup, ayrıca yazılı bildirim veya tebligat yapılmayacaktır.

SINAVIN YERİ VE ZAMANI:

Sözlü ve uygulama sınavı İstanbul ilinde yapılacaktır. Hangi adres, gün ve saatte yapılacağı www.hssgm.gov.tr adresinden ilan edilecek olup, ayrıca bir bildirimde bulunulmayacaktır.

SINAVI DEĞERLENDİRME VE SONUCU İLAN ETME:

1-Sözlü sınavda başarılı olmak için 100 tam puan üzerinden en az 70 (yetmiş) puan almış olmak şarttır.

2-Tekniker, teknisyen ve destek personeli için; KPSS puanı + sözlü sınav puanı toplamının aritmetik ortalaması alınarak en yüksek puan başlayarak kadro sayısı kadar aday sınavı kazanmış kabul edilecektir.

3-Gemiadamı için uygulama sınavından başarılı olmak için 100 tam puan üzerinden en az 70 (yetmiş) puan almış olmak şarttır. En yüksek puandan başlayarak kadro sayısı kadar aday sınavı kazanmış kabul edilecektir.

4-Sınavı kazanan adayların gerekli şartları taşımadığının anlaşılması, atanmaktan vazgeçmesi veya atandığı halde göreve başlamaması halinde atama yapılmak üzere yedek adaylar belirlenecektir. Atanmaya hak kazanan adayın sonucun ilan edilmesinden itibaren 15 (onbeş) gün içerisinde istenilen belgeleri tamamlayarak Genel Müdürlüğümüz İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığına şahsen teslim etmeleri gerekmektedir. Bu süre içerisinde istenilen belgeleri tamamlayarak teslim etmeyen adaylar haklarını kaybedecekler ve yedeklerden alım yapılacaktır.

Yedeklerinde başvuru süresi 15 gündür. Bu ilan da tebliğ mahiyetinde olacağından, ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

DİĞER HUSUSLAR

Yerleştirme işlemi; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi ve 06.06.1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı Esasları çerçevesinde, sözlü ve uygulama sınavı, genel şartlar ile pozisyonla ilgili aranan nitelikleri taşıyan ve verilen süre içerisinde istenilen belgelerle eksiksiz olarak müracaat eden adaylar arasından, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır. Pozisyonlar için belirtilen şartlara ve niteliklere sahip olmayan adaylar değerlendirmeye alınmayacaktır. Yanlış, yanıltıcı veya yalan beyanda bulunanlar, belgelerinde tutarsızlıklar yüzünden değerlendirmeye alınmayan adaylar bu durumdan dolayı bir hak iddia edemeyecektir. Sözleşme düzenlendikten sonra aranan şartları taşımadığı anlaşılanların sözleşmesi feshedilecektir. İdare tarafından kendilerine bir bedel ödenmiş ise bu bedel yasal faizi ile birlikte tazmin edilecektir.

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar hükümleri çerçevesinde istihdam edilenlerin yer değişiklikleri özel şartlara bağlandığından ilgililerin ileride mağduriyet yaşamamaları açısından eş, öğrenim, sağlık vb. gibi hususları dikkate alarak başvuruda bulunmaları önem arz etmektedir. İlan olunur.

BAŞVURU ADRESLERİ VE İRTİBAT TELEFONLARI:

1-Başvuruların Yapılacağı Adres: Kemankeş Caddesi Karamustafa Paşa Sokak No: 21 Karaköy / İSTANBUL

2-Telefon Numarası: +90 212 293 36 74 (8 Hat) Dahili (320-333-371-367)

23.06.2020 Yang Ming, Doğu Akdeniz – Amerika servislerini genişletti

Yang Ming, mevcut servislerinin yanı sıra daha kapsamlı bir hizmet ağı sunmak için Türkiye’den Doğu Akdeniz – Amerika (EMA- East Mediterranean and America Service) servisini de başlattı.

Tayvan merkezli konteyner operatörü Yang Ming, mevcut servislerinin yanı sıra daha kapsamlı bir hizmet ağı sunmak için Türkiye’den Doğu Akdeniz – Amerika (EMA- East Mediterranean and America Service) servisini de başlattı. 

2009 yılından bu yana Türkiye’de dünyanın önde gelen armatörlerinden Tayvan merkezli Yang Ming ve Arkas Holding ortaklığı ile faaliyet gösteren Yang Ming Anadolu, Mersin ve İzmir’den başlattığı  Doğu Akdeniz – Amerika  servisi ile Türkiye’den çıkışlı hizmetlerini genişletti. Şirket, yeni başlayan direkt Amerika servisi ile müşterilerine rekabetçi transit süre ve daha fazla sefer sıklığı sunuyor. Servisin rotasındaki Cenova ve Algeciras liman uğrakları da Akdeniz içi hizmet ağını genişletiyor.  

EMA servisinin rotası;

Mersin – Izmir (Aliağa)- Piraeus – Genoa – Algeciras – New York – Norfolk – Savannah – Algeciras – Haifa – Alexandria – Mersin

23.06.2020 Tersane ve havuz işletim izinleri yıl sonuna kadar uzatılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü 28.06.2020 tarihinde sona erecek olan işletme izni belgesi ve yüzer havuz işletme izni belgelerinin firma müracatı ile belge geçerlilik süresinin 31.12.2020 tarihine kadar uzatılacağını açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü işletme izni ve yüzer havuz işletme izni ile faaliyet göstermekte olan tersane, tekne imal yeri ve çekek yerlerinin işletim devamlılığının sağlanmasına yönelik düzenlemeye gitti.

Yapılan düzenlemeyle 28 Haziran 2020 tarihinde süresi dolacak olan işletme izin belgesi süreleri, firmaların müracaatıyla yılsonuna kadar uzatılabilecek.Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü’nün 19.06.2020 tarihli 10659811-115.02.01-E.30226 sayılı yazısında işletme izin süresini yılsonuna uzatılması durumunda yeni bir belge düzenlenmesine gerek olmadığı belirtildi.

22.06.2020 Famagusta Shipyard kapasitesini artırıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’de faaliyet gösteren Famagusta Shipyard yeni atölyelerle kapasitesini artırmak için kolları sıvadı.

Bünyesine; şaft, dümen ve pervane sistemi gibi ekipmanların tamir bakımlarının gerçekleştirileceği atölyeler eklemek için çalışmalar yürüten Famagusta tersanesi, önümüzdeki yıl atölyeleri devreye almayı planlıyor.

Famagusta tersanesi mühendisi Çağla İzkan, tersane kapasitesinin artırılması yönündeki çalışmalara ilişkinde değerlendirmelerde bulundu. İzkan, ‘‘Tersane olarak müşterilerimizin taleplerine daha iyi cevap verebilmek için yatırımlarımızı artırdık’’ dedi.

Covid-19 pandemisine de değinen İzkan, tersane çalışanlarının ve müşterilerin sağlığı için her türlü tedbirin alındığını ve pandemi sürecinde çalışan sayısının düşürüldüğünü dile getirdi. Bu süreçte gemilerin tersaneye girişi konusunda idare nezdinde girişimlerde bulunarak gemi personeline yapılan testler neticesinde gemilerin yanaşmasının sağlandığını dile getiren İzkan, balast suyu arıtma sistemler ve kükürt salınımına yönelik yapılan düzenlemelere de değindi.

Tersane olarak çıkan yönetmelikleri takip ettiklerini ve yeni yönetmeliklere göre sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde hazırlandıklarını söylen İzkan, ‘‘Her zaman kendini geliştirmeye istekli bir personel yapımız var. Bu nedenle yeni kurallara uyum sağlamada problem yaşamıyoruz. İlk balast suyu artırma sistemi entegrasyonumuzu geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdik. Ekibimiz için yeni bir deneyim olmasına rağmen projeyi müşterimize başarıyla teslim ettik’’ ifadelerini kullandı.

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?