23 - 28 Haziran 2021 Haftası Denizcilik Haberleri

28.06.2021 Marmara'da deniz suyu sıcaklığı 25 dereceye çıktı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, deniz salyası ile kaplanan Marmara Denizi’nde, su sıcaklığı, 25 derece olarak ölçüldü. En yüksek sıcak deniz sıcaklığı 28,2 derece ile İskenderun'da, en düşük deniz sıcaklığı ise 20 derece ile Rize'de kaydedildi.

Meteoroloji, ülke genelindeki deniz sıcaklığı verilerini paylaştı.  Deniz salyasının (müsilaj) etkili olduğu Marmara'da deniz suyu sıcaklıkları da yüksek seyrediyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Tuzla ve Yalova'da deniz sıcaklığı 25 derece olarak ölçüldü.

Silivri ve Marmara Ereğlisi'nde de sıcaklık 24 derece olarak belirlendi.

Ülke genelinde en yüksek deniz sıcaklığı 28,2 derece ile İskenderun'da ölçülürken, onu 27,5 derece ile İzmir Konak takip etti.

En düşük sıcaklık ise 20 derece ile Rize ve 21 derece ile Trabzon’da ölçüldü. (Denizhaber.net)

 

28.06.2021 Amatör denizci eğitimi başvuruları başladı

Amatör denizci eğitimi, sınavı ve yelkenli teknede uygulama eğitimleri için başvuruların başladığı bildirildi.

Türkiye Denizcilik Zirvesi kapsamında 1-3 Temmuz’da ücretsiz gerçekleştirilecek amatör denizci eğitimi, sınavı ve yelkenli teknede uygulama eğitimleri için başvurular başladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye Denizcilik Zirvesi kapsamında 1-3 Temmuz’da amatör denizci eğitimi, sınavı ve yelkenli teknede uygulama eğitimleri yapılacak.

UYGULAMA EĞİTİMLERİ YAPILACAK

Ayrıca daha önce Amatör Denizci Belgesi alan vatandaşlar için sadece yelkenli teknede uygulama eğitimleri düzenlenecek.

KAYIT İÇİN ADRES

Vatandaşlar, söz konusu eğitimlere katılmak için “https://turkiyedenizcilikzirvesi.com” adresi üzerinden kayıtlarını yaptırabilecek.

Kontenjanla sınırlı eğitimlere katılım ücretsiz olacak. (Denizhaber.net)

 

 

28.06.2021 Hong Kong’da marinada çıkan yangında 16 adet tekne yandı

Hong Kong’da bir marinada çıkan yangın sonucu 16 adet teknenin yandığı belirtildi. Yangında yaralanan bir kişinin hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Hong Kong’un Aberdeen bölgesindeki marinada yangın çıktı.

Alevler nedeniyle gökyüzünü siyah duman kaplarken 16 teknenin yandığı belirtildi. Yangın sırasında patlama sesleri duyuldu. Yangının itfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alındığı öğrenildi.

Yangında 35 kişinin kurtarıldığı, yaralanan bir kişinin hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Yangının nedeni henüz bilinmiyor. (Denizhaber.net)

 

 

27.06.2021 Akdeniz'deki deniz suyu yüzde 20 daha hızlı ısınıyor

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın İspanya ofisi, yayımladığı raporda Akdeniz'deki deniz suyu sıcaklığındaki artışın dünyadaki diğer deniz ve okyanuslara göre yüzde 20 daha hızlı olduğunu açıkladı.

WWF, iklim değişikliği, aşırı avlanma, kirlilik, deniz ticareti ve kıyı gelişiminin yarattığı baskıların Akdeniz'i riske atan unsurlar olarak öne çıktığını duyurdu.

Yayımladığı raporda, geçmişte yaptığı "Akdeniz tropikalleşiyor" uyarısını yineleyen WWF, Akdeniz'de deniz suyundaki hızlı ısınmanın etkisiyle daha sıcak bölgelerden Akdeniz'e doğru gelen en az 1000 istilacı yeni türün ortaya çıktığını ve bunların yerli türlerin yerini almaya başladığını belirtti.

WWF raporunda, Akdeniz'in, dünyadaki diğer deniz ve okyanuslara göre deniz suyu sıcaklığındaki artışın yüzde 20 daha hızlı olduğunun altını çizdi.

 

YERLİ DENİZ KABUKLARI YÜZDE 90 ORANINDA AZALDI

Raporda, Akdeniz'in en doğu sularındaki yerli deniz kabuklarının neredeyse yüzde 90 oranında azaldığı, deniz anasının çoğaldığı, Türkiye ve çevresindeki sularda, normalde Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus'ta görülen aslan balığı gibi zehirli türlerin artarak deniz habitatlarının büyük bir bölümünü oluşturduğu bilgisi paylaşıldı.

 

"YÜKSEK SICAKLIK MERCANLARIN YOK OLMASINA NEDEN OLUYOR"

Ayrıca yüksek sıcaklıklar ile fırtınaların sıklığındaki ve yoğunluğundaki artışın deniz tabanını değiştirdiği, deniz çayırları, mercanlar veya pinaların varlığının bazı bölgelerde yok olacak kadar azalmasına neden olduğu kaydedildi.

 

İklim ve okyanuslar arasındaki güçlü ilişkiyi, biyolojik çeşitliliği ve balık stoklarını eski haline getirmek için deniz korumasını iyileştirme ihtiyacının açıkça görüldüğünü vurgulayan WWF, Akdeniz'deki ve dünyadaki tüm liderlere "Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi, BM İklim Değişikliği Konferansı (COP26) ve Barselona Sözleşmesi çerçevesinde anlaşmaya varılan iklim eylemleri ve finansal mekanizmalar aracılığıyla biyolojik çeşitliliği güçlendirme" çağrısı yaptı.

 

İyi yönetilen deniz koruma alanları deniz türleri üzerindeki stresi azaltmada yardımcı olacak"

WWF İspanya'nın deniz koruma alanları uzmanı Oscar Esparza da yaptığı değerlendirmede, "Ekolojik bir geçiş sağlanana kadar, ekonomiyi karbondan arındırarak, deniz ekosistemlerini iklim değişikliğine karşı korumanın ve muhafaza etmenin en iyi yolu, değişikliklere uyum sağlamak için daha büyük bir doğal kapasiteye sahip sağlıklı ekosistemleri korumaktır" dedi.

"İyi yönetilen deniz koruma alanları, deniz türleri üzerindeki stresi azaltmakta çok yararlı olabilir" ifadelerini kullandı. (Denizhaber.net)

 

 

 

26.06.2021 Limanlarda elleçlenen yük miktarı, son 5 yılda yüzde 15 arttı

Türkiye'de limanlarda elleçlenen yük miktarı son 5 yılda yüzde 15 artış gösterdi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen elleçlenen yük miktarındaki artış trendi sürüyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını ile sağlık yönünden olduğu kadar ekonomi boyutuyla da mücadele sürerken özellikle salgının başlangıcında ülkeler sınırlarını kapattı, ulaşımda ve lojistikte aksamalar oldu, tedarik zincirinde problemler ortaya çıktı.

Türkiye de bu sorunun etkilerini yaşarken hem sağlık hem de ekonomi alanında alınan tedbirlerle kademeli normalleşme adımları hayata geçiriliyor. Dünya ve Türkiye'deki normale dönüş de küresel ticarete hız kazandırıyor.

Salgına karşı alınan tedbirler neticesinde özellikle denizlerde ticaret hız kesmedi. Limanlarda elleçlenen yük miktarı son 5 yılda yüzde 15 artarken 2016'da 430,2 milyon ton, 2017'de 471,2 milyon ton, 2018'de 460 milyon ton, 2019'da 484 milyon ton seviyelerinde gerçekleşti.

Kovid-19 salgını nedeniyle limanlarda 2020 yılının ikinci çeyreğinde 2019'un aynı çeyreğine göre düşüş gerçekleşmesine rağmen alınan tedbirler sayesinde yılın tamamında elleçlenen yük miktarı toplamda 12,5 milyon ton artarak rekor tazelendi. 2020'de limanlarda elleçlenen yük miktarı bir önceki yıla göre yüzde 2,6 yükselerek 496 milyon 642 bin 652 ton oldu.

Geçen yıl limanlarda elleçlenen konteyner miktarı da bir önceki yıla göre yüzde 0,3 artarak 11 milyon 626 bin 650 TEU olarak gerçekleşti.

 

Bu yılın 5 ayında da limanlarda elleçlenen yük miktarı 212 milyon tonu geçti.

Bakanlık tarafından Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) ve Türkiye'nin ilgili kurumları ile eş güdüm halinde salgın sürecinin değişen şartlarına uygun olarak çeşitli tedbirler alınırken, risk faktörleri minimize edilerek Kovid-19 mücadelesinin sürdürülmesinin yanı sıra üretimin, istihdamın ve uluslararası ticaretin devam etmesi için deniz taşımacılığının sürdürülmesi sağlandı. (Denizhaber.net)

 

 

24.06.2021 Çin, nükleer atıklarını denize boşaltan Japonya’ya tepki gösterdi

Çin, Japonya’nın öteden beri Fukuşima-1 Santrali’nden çıkan nükleer atık sulara sorumlu bir tavırla, uluslararası standartlara uygun şekilde müdahale ettiği iddiasına sert tepki gösterdi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi 47’inci toplantısında konuşan Japonya temsilcisi, ülkesinin öteden beri Fukuşima-1 Nükleer Santrali’ndeki atık suya sorumlu bir tavırla müdahale ettiğini ve Japonya’nın eylemlerinin daima uluslararası standartlara uygun olduğunu iddia etti.

Çin temsilcisi ise toplantıda, Japonya’nın şimdiye kadar bu konudaki endişeleri giderecek makul bir karşılık veremediğine işaret etti.

Japonya’nın yalnızca ekonomik maliyetleri göz önünde bulundurarak nükleer atık suları denize boşaltma kararı aldığını hatırlatan Çin temsilcisi, Japonya’nın kendi eylemlerinin deniz ekolojisine, gıda güvenliğine ve insan sağlığına getirdiği olumsuz etkileri düşünmediğini kaydetti.

Son günlerde Japon basınında Fukuşima-1 Nükleer Santrali’ndeki radyoaktif su sızıntısına ilişkin çok sayıda haber yer aldığına dikkat çeken Çin temsilcisi, Japonya’nın nükleer atık suyun güvenli ve zararsız olduğunu iddia ettiğini, ancak bu konuda rasyonel denetim düzenlemeleri yapmadığını vurguladı.

Çin temsilcisi, Japonya dahil hiçbir ülkenin kendi çıkarlarını insanlığın sağlığının üstünde tutmaması, Japonya’nın bu yanlış kararını derhal geri alması gerektiğini söyledi. (Denizhaber.net)

 

 

23.06.2021 Gemi ve yat ihracatçılarının maliyetleri azalacak

Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cem Seven, Ticaret Bakanlığı'nın onayı ile sektör için uygulanmakta olan nispi ödeme oranının FOB bedel (ürün geminin güvertesine taşınana kadar olan bedel) üzerinden on binde dörde indirildiğini belirterek bunun ihracatçıların maliyetlerini azaltacağını söyledi.

İhracatını en yüksek oranda artıran sektörlerden gemi, yat ve hizmetlerinde, ihracatçılardan ihracat bedelinin FOB değeri üzerinden alınan nispi ödeme tutarı on binde dört oranına indirildi.

Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Olağan Genel Kurulu'nda gemi ve yat ihracatı için on binde beş oranında uygulanmakta olan nispi ödeme oranının on binde dörde indirilmesi için alınan karar, Ticaret Bakanlığı’nın onayına sunulmuştu. Bakanlığın onayı ile gemi ve yat ihracatında nispi ödeme tutarı 22 Haziran itibarıyla on binde dört olarak uygulanmaya başlandı.

Nispi ödeme tutarı, ihracatçıların FOB değeri üzerinden yaptıkları ihracat bedelinden üye oldukları birliklere ödeniyor. Gemi, yat ve hizmetleri sektörü ihracatçıları, nispi ödeme tutarı indirimini memnuniyetle karşıladı.

"TÜRKİYE, GEMİ VE YAT İNŞASINDA DÜNYANIN YÜKSELEN YILDIZI OLMAYA DEVAM EDİYOR"

Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cem Seven, yaptığı açıklamada indirimin gemi ve yat ihracatında maliyetleri azaltacağı için yaşanan gelişmeyi memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Seven, "Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu'muzun önerisi, genel kurulumuza katılan ihracatçı firmalarımızın ortak kararı ve Ticaret Bakanlığımızın onayı ile sektörümüz için uygulanmakta olan nispi ödeme oranı FOB bedel üzerinden on binde dörde indirildi." dedi.

İhracatçıların maliyetlerini azaltacak olan bu önemli gelişmenin tüm sektör için hayırlara vesile olmasını dileyen Seven, "Gemi ve yat sektörümüz, yüksek maliyetlerin olduğu ve bunların artış gösterdiği bir sektör. Rekabet gücüne sekte vuran maliyet kaynaklı sorunların giderilmesine bir nebze de olsa katkı sağlayacağı görüşündeyiz." ifadelerini kullandı.

Seven, Türkiye'nin gemi ve yat inşasında dünyanın yükselen yıldızı olmaya devam ettiğini aktararak, "İleri teknoloji ihtiva eden, birçok inovatif unsuru barındıran gemi ve yat sektörümüz, bunun gibi önemli gelişmelerle gerçek potansiyeline ulaşarak dünyada daha fazla rekabetçi konuma gelecektir." dedi. (Denizhaber.net)

 

 

23.06.2021Mersin Limanı’nda 463 kilogram kokain ele geçirildi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Mersin Limanı'nda Gümrük Muhafaza ekiplerinin dikkati sayesinde 463 kilogram kokain ele geçirildiğini açıkladı.

Mersin Limanı'nda bir hafta arayla yeni bir kokain operasyonu yapıldı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un sabah saatlerinde sosyal medya hesabından ilk bilgisini verdiği operasyon, yine bir muz gemisinde gerçekleşti. Operasyon ile ilgili çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince yapılan analizde Ekvador'dan Mersin'de bir limana getirilen 5 konteyner riskli olarak değerlendirildi. Limanda gerekli tedbirler alındı ve riskli konteynerler gemiden indirilerek x-ray taramasına sevk edildi. Tarama sonrasında muz yüklü konteynerlerden birinde şüpheli yoğunluğa rastlanmasının ardından bu konteyner arama hangarına alındı.

 

ORTA BÖLÜMÜNDE BULUNDU

Narkotik dedektör köpeklerin de dahil edildiği aramada konteynerin orta bölümüne gizlenmiş 9 adet siyah renkli çanta tespit edildi. Bu çantalara dedektör köpeklerin tepki vermesinin ardından, çantalar bulundukları yerden çıkarılarak açıldı. Söz konusu çantalarda toplam 463 kilo ağırlığında, sıkıştırılmış halde 404 paket bulunduğu saptandı.

Paketlerin içerisinden alınan numunenin analizi neticesinde ele geçirilen maddenin kokain cinsi uyuşturucu olduğu belirlendi. Gümrük Muhafaza ekiplerinin başarılı operasyonu sonrasında ele geçirilen 463 kilo kokain ile bir önceki operasyonda ele geçirilen rekor miktardaki kokainin toplam ağırlığı 1 ton 763 kilogram oldu.

Bir hafta içerisinde imza atılan iki dev operasyonla ilgili soruşturma Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülüyor. Ancak, şu ana kadar her iki operasyonda ele geçirilen uyuşturucunun kimler adına geldiği, yakalanmasaydı da kimlere, nasıl teslim edileceği konusunda bir açıklama yapılmadı.

 

GEÇEN HAFTA DA REKOR OPERASYONA İMZA ATILMIŞTI

16 Haziran'da da Mersin Limanı'na gelen bir gemide muz yüklü konteyner içinde 1 ton 150 kilo kokain ele geçirilmiş, bunun Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en büyük çaplı kokain yakalaması olduğu aktarılmıştı.

 

PANAMA POLİSİ 616 PAKET KOKAİN ELE GEÇİRMİŞTİ

Geçtiğimiz aylarda ise Panama polisi, Ekvador’un Puerto Bolivar Limanı’nda konteynerın içinde 616 paket kokain ele geçirmiş, ele geçirilen uyuşturucunun varış noktasının yine Mersin Limanı olması yeni rota tartışmalarının alevlenmesine neden olmuştu.

Organize suç örgütü liderliğinden geçmişte hüküm giymiş olan Sedat Peker'in 7'nci videosunda da uluslararası arenada uyuşturucu trafiğinden ve Mersin’den bahsedilmişti. Bu uyuşturucunun teslim edileceği adres ve yeterli soruşturma yapılıp yapılmadığı konusunda da tartışmalar yaşanmıştı.

 

YENİ ROTA AÇIKLANMIŞTI

Türkiye’de uyuşturucu ile mücadele eden polis birimlerinin üst kurumu olan Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, geçtiğimiz ay sosyal medya hesabı üzerinden kokainin yeni rotasına ilişkin grafik yayımlayarak bir açıklama yapmıştı.

Açıklamada uyuşturucu kaçakçılarının “kokain” taşımacılığında Türkiye’yi kullandığı belirtilmişti. Avrupa Birliği tarafından son 2 yılda yayınlanan ‘uyuşturucu raporları’na atıfta bulunulan açıklamada, “Güney Amerika'dan sevk edilen kokain maddesi bakımından, Türkiye üzerinden Avrupa ve Asya'ya doğru yeni bir rota oluşmuştur” denilmişti. (Denizhaber.net)

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?