23 - 29 Mart 2022 Haftası Denizcilik Haberleri

29.03.2022 Yat ve tekne satışında KDV oranı yüzde 18'e yükseltildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada yat, kotra tekne ve gezinti gemilerinin satışında halen yüzde 1 olan KDV oranının yüzde 18'e yükseltildiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında daha önce temel gıda ürünlerinde yapılan KDV indiriminin temizlik ürünleri, bebek bezleri ve yeme içme hizmetlerinde de uygulanacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından ekonomiye yönelik önemli açıklamalarda bulunurken, birçok alanda yeni KDV indirimlerini duyurdu.

Erdoğan, KDV indirimi yapılan sektörleri açıklayarak, şunları söyledi:

* Temel ihtiyaç maddelerinden olan deterjan, sabun, tuvalet kağıdı, peçete, bebek bezi gibi ürünlerin KDV'sini %18'den %8'e indirme kararı aldık.

* Yeme içme hizmetlerinin tamamında KDV %8 olarak belirliyoruz. Halen 1. sınıf işletme 3 yıldız ve üzeri gibi otellerde yapılmakta olan %KDV oranını %8'e indirmiş oluyoruz.

* Satın alınan konut, nerede olursa olsun metre karesine göre değişen, aynı kademeli KDV uygulamasına tabi olacaktır. Yani net alanı 150 metre kareyi aşmayan yerlerde KDV oranı %8'dir. Bu büyüklüğü aşan konutların ilk 150 metre karesi için %8, aşan kısmı için %18 KDV uygulanacaktır.

* Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi kanunu kapsamındaki konutlarda ise 150 metre kareye kadar %1, aşan kısmı için ise %18 KDV tahakkuku yapılacaktır.

* Arsa ve arazilerin KDV oranını %8'e indirerek inşaat sektörünün üzerindeki finansman yükünü azaltıyoruz.

* Bir diğer düzenleme ihracatçılarımıza yöneliktir. İmalat aşamasında ödedikleri KDV'leri istisna kapsamına alan ihracatçılara, bunun yerine ihracat bedelinin belli bir oranına kadar iade yapılması da bir tercih olarak sunulacaktır.

* Yatırım teşvik belgesi kapsamındaki işlerin KDV istisnası yöntemini değiştiriyor, Turizm yatırımlarını da buna dahil ediyoruz. Yeni yöntemle imalatçılar, yatırımlarını bitirdikten sonra KDV iadesi talep etmek yerine KDV ödemeden aynı işlemlerini yapabilecekler.

* Sağlık Bakanlığı mevzuatı kapsamındaki tıbbi cihazların KDV'sini %18'Den %8'e indiriyoruz.

* Tarım sektöründe her türlü sertifikalı tohum, fide, fidan teslimlerinde KDV'yi %1'e, süt toplama tankları gibi kimi ürünlerdeki KDV'yi %8'e indiriyoruz.

* Gönüllülük esasına dayalı, tam tevkifat uygulamasıyla bu konuda sorumluluk endişesi yaşayan mükelleflerin sorunlarını kökten çözüyoruz, ülkemize döviz kazandırılması amacıyla yabancılara kazandırılan konut, işyerlerindeki istisna süresini 1 yıldan 3 yıla çıkartıyoruz.

* Oto galericilerin araç alım satımından elde ettikleri kar ile yat, kotra tekne ve gezinti gemilerinin satışında halen %1 olan KDV oranını %18'e yükseltiyoruz. (Deniz Haber)

 

29.03.2022 Yunanistan Mahkemesi, COSCO’nun Pire Limanı Projesi’ne ‘DUR’ dedi

Çinli COSCO Shipping’in yüzde 67 hissesine sahip olduğu ve Yunanistan’ın ve Akdeniz çanağının en büyük aktarma limanı olan Yunanistan’daki Pire Limanı’nın genişletme projesine Yunan mahkemelerinden onay çıkmadı.

Yunanistan’ın en yüksek idari mahkemesi olan Danıştay, yetkililerin Ulusal ve Avrupa Birliği düzenlemelerinin gerektirdiği şekilde bir çevresel değerlendirme yapmaması nedeniyle Pire Limanı’nın genişletilmesine ilişkin önceki hükümet kararlarının yasadışı olduğuna karar verdi.

2008 yılında Pire Liman İdaresi (OLP), limanın idaresini 35 yıllığına Çinli COSCO’ya verilmişti. Sözleşme kapsamında COSCO, 325 milyon dolar değerinde 11 zorunlu yatırım yapmayı taahhüt etmişti. Bunlar arasında Pire’deki yolcu limanının genişletilmesi, başka bir yolcu terminali ve 4 yeni otel kompleksi inşa edilmesi yer alıyordu. Ayrıca COSCO, araç ithalat terminalini genişletme, 5 katlı bir otopark inşa etme ve 20 dönümlük yeni depolar inşa etme sözü vermişti. Ancak 4 yıl önce yerel halk, planlanan projeleri engellemek için Pire’de Liman Yok adlı bir hareket başlattı. Mahkeme, geçtiğimiz Çevresel Etki Çalışması yapılmadan başlayan yeni Pire Limanı Projesi’ni iptal etti.

Kararda, 2 yıl önce yasadışı olarak başlatılan ve öncesinde stratejik bir Çevresel Etki Çalışması yapılmadan başlayan yeni Pire Limanı Projesi iptal edildi.

Çevreci Kuruluş Dimitra Vini, Balkan Araştırmacı Raporlama Ağı (BIRN) mahkemenin iptal kararı ile ilgili olarak “COSCO’nun genişleme planları ve yeni iskeleleri de aynı kararla iptal edildi” açıklamasını yaptı.

Geçen yıl hazırlanan bir araştırma raporunda da, COSCO’nun Atina’daki restoranlara tedarik sağlayan balıkçı tekneleri tarafından kullanılan Saronik Körfezi’ndeki yakındaki balık avlama alanlarına liman taramalarından gelen kirli çamuru boşalttığı ortaya çıktı. (Deniz Haber)

 

 

28.03.2022 Gazimağusa Limanı için çalışmalar hızlanıyor

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, KKTC’nin deniz limanlarının dünya standartlarına yükseltileceğini ve kamu-özel ortalığında işletilmesinin önünü açmak için çalışmalara hız verileceğini söyledi.

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, KKTC deniz limanlarının durumu ve sorunları ile ilgili Gazimağusa Liman Başkanlığı’nda verilen sunumun ardından yaptığı açıklamada, Gazimağusa Limanı ile Girne Turizm Limanı’nın mevcut durumu nedeniyle ülke ekonomisine yapması gereken katkıyı yapamadığını belirtti.

Arıklı, özellikle Gazimağusa Limanı’nın turizme kazandırılması durumunda, ambargolara rağmen hem bölge hem de ülkenin kalkınmasında önemli bir rol oynayabileceğine işaret etti.

“Limanlar Dairesi Müdürlüğü ve liman başkanlarımızdan limanların sorunlarını ve çözüm önerilerini dinledim. Oldukça faydalı bilgiler verdiler. Bir an önce Gazimağusa Limanı’nın ülke ekonomisine yaptığı katkıyı artırmak için kamu-özel ortaklığında işletilmesi ile ilgili çalışmalarımıza hız vereceğiz” diyen Arıklı, Gazimağusa Limanı’ndaki sorunların uzun yıllar sürdüğünü ve artık ortadan kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Sunum sırasında Limanlar Dairesi Müdürü Hasan Curcioğlu Limanlar Dairesi Müdürlüğü’nün çalışmaları konusunda Bakan Arıklı’ya bilgi verirken Gazimağusa Liman Başkanı Kemal Yapıcı ve Girne Liman Başkanı Ahmet Beyoğlu limanların sorunlarıyla ilgili bilgi aktardı.  

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Suat Yeldener ve Özel kalem Müdürü Hande Güzoğlu da sunum sırasında hazır bulundu. (Deniz Haber)

 

 

28.03.2022 Japonya’da su altı volkanı patladı

Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA) tarafından Honshu Adası'nın güneyinde bulunan bir denizaltı yanardağında patlama yaşandığının açıklanmasının ardından, yakındaki sularda seyreden gemilere volkanik gaz ve kül ile yeni patlama ihtimaline karşı uyarı yapıldı.

Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), Honshu Adası'nın güneyindeki bir denizaltı yanardağının patladığını açıkladı. Bir hava gözlem uydusunun, Tokyo'nun yaklaşık bin kilometre güneyinde bulunan Kuzey Iwo Jima Adası yakınlarındaki Funka Asane bölgesinde bir denizaltı yanardağında dün 18.00 civarında volkanik patlama kaydettiği bildirildi.

Patlama ardından oluşan kül ve dumanın yaklaşık 7 bin metre yüksekliğe ulaştığı açıklanırken, Funka Asane bölgesinde volkanik hareketliliğin sürmesinin beklendiğini belirten JMA, yakındaki sularda seyreden gemilere volkanik gaz ve kül ile yeni patlama ihtimaline karşı uyarıda bulundu.

 

1945'TEN BU YANA İLK

Kuzey Iwo Jima Adası'nın yaklaşık 5 kilometre kuzeybatısında bulunan Funka Asane bölgesinde 1930-1945 yılları arasında yılda 2 ila 3 kez patlama yaşandığı ve patlamalardan sonra bölgedeki sularda renk değişimlerinin gözlendiği biliniyor. Son patlamanın 1945 yılından sonra bölgeden bildirilen ilk volkanik hareketlilik olduğu belirtiliyor. (Deniz Haber)

 

27.03.2022 Kuzey Kutbu'nda sıcaklıklar normalin 40 derece üstüne çıktı

Bilim insanları, son günlerde kutuplarda gerçekleşen aşırı ısınmaya dikkat çekiyor. Doğu Antakrtika’da sıcaklıkların normalin 40 derece üzerine çıktığını belirten bilim insanları Kuzey Kutbu'ndaki bazı hava istasyonlarının da normalin 30 derece üzerinde sıcaklık verileri kaydettiğini bildirdi.

Kuzey yarım kürede bahar gelip sıcaklıklar yükselmeye başladığında, yıllık Arktik donma mevsimi sona erer. Kış ayları boyunca büyüyen Arktik deniz buzu, yılın zirvesine Şubat veya Mart aylarında ulaşır ve ardından erimeye başlar.

Bu süreç bilim insanları tarafından uydular aracılığıyla izlenir ve elde edilen verilerle buz tabakasının kışın ulaştığı maksimum boyut belirlenir ve kaydedilir. Böylece deniz buzunun sağlığı izlenir.

Bu ayın başlarında, atmosferik nehir olarak bilinen bir hava olayı, sıcaklık ve nemi Pasifik'ten Antarktika Okyanusu'na taşıyarak yağışları tetikledi ve kar erimesinin artmasına neden oldu. Nemli hava daha fazla ısıyı koruyarak tüm Antarktika'daki sıcaklıklardaki artışı hızlandırdı. Mevcut sıcaklık normalin yaklaşık 4,8°C üzerinde. Şubat ayında Antarktika'daki en düşük buz miktarını kaydedildi.

Kuzey Kutbu'nda, Kuzey Kutbu çevresindeki bölgeler şu anda erime noktasında veya buna yakın, bu da yılın bu zamanı için oldukça sıra dışı bir durum.

Bu değişikliklerin vahşi yaşam üzerinde kısa vadeli olumsuz bir etkisi öngörülmese de bilim insanları uzun vadeli etkileri konusunda endişeli olduklarını ifade ettiler.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN HABERCİSİ

Tekrar eden ve etkisi yoğunlaşan bu sıcak hava dalgalarının iklim değişikliğinin ciddi bir habercisi olduğu düşünülüyor. (Deniz Haber)

 

26.03.2022 Yunanistan, Fransa’dan savaş gemisi satın alıyor

Yunanistan, Belharra tipi firkateyn ve Rafale tipi savaş uçağı alımı için Fransa ile anlaşma imzaladı.

Yunanistan hükümeti, Fransa ile daha önce prensipte anlaştığı anlaşmayı resmiyete döktü. Anlaşma, 112 yıllık olan ve Yunanistan'ın bağımsızlık mücadelesi verdiği yıllarda görev yapan Yeoryos Averof adlı savaş gemisinin güvertesinde imzalandı. Yeoryos Averof, Osmanlı ile Yunan Deniz Kuvvetleri’nin çarpıştığı İmroz Deniz Muharebesi'nde görev aldı.

Atina'ya gelen Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ve Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos arasında imzalanan anlaşmaya göre Yunanistan, Fransa'dan üç firkateyn ve 6 Rafale alacak.

Başbakan Kiryakos Miçotakis Eylül 2021'deki Uluslararası Selanik Fuarı'nda yaptığı konuşmada Fransa'dan temin edilecek Rafale tipi savaş uçağı sayısının 18'den 24'e çıkarılacağını duyurmuştu.

Geçen yıla kadar komşusu Türkiye ile yaşanan gerilim sürecinde Fransa'dan toplam 5.5 milyar euroyu aşan 24 Rafale savaş uçağı ve üç fırkateyn sipariş eden Yunanistan, savunmasını güçlendirmeye karar vermişti.

Törende konuşan Fransa Savunma Bakanı Parly, "Bir ülkenin savunması için gerekli ihtiyaçları sağlamak, en çetin olaylara karşı hazırlıklı olmayı gerektirir." dedi.

Yunanistan ile Fransa arasında aynı zamanda bir stratejik ortaklık anlaşması imzalandı. Ankara, bölgedeki istikrar ve barışa zarar vereceğini belirterek savunma anlaşmasına tepki göstermişti. (Deniz Haber)

 

26.03.2022 Porsche, Felicity Ace gemisinde yanan otomobillerin yenisini üretecek

 

Ünlü otomobil üreticisi Porsche, lüks araç taşıyan yanan Felicity Ace gemisi sonrasında 1000'e yakın otomobillerinin tamamını yeniden üreteceğini duyurdu.

Porsche, dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında bulunuyor. Şirket, her ne kadar spor otomobiller üzerine yoğunlaşsa da SUV modelleri de bulunuyor. Bu sayede Porsche, herkes tarafından seviliyor ve iyi satış rakamlarına ulaşıyor.

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen kaza sonucunda şirketin yaklaşık 1000’e yakın aracı küle dönmüştü. Bu olayın ardından birçok otomobil üreticisi harekete geçti. Şimdi de açıklama ünlü otomobil üreticisinden geldi.

Geçen ay Almanya’dan ABD’ye yolculuk yapan 200 metre uzunluğundaki Felicity Ace adlı gemi batmadan önce alev almıştı. Bu yangın sonucundan birçok ünlü otomobil üreticisinin otomobilleri küle döndü. Bu durumu telafi etmek için Lamborghini, geçtiğimiz günlerde 15 otomobilini tekrardan üretme kararı almıştı. Aynı karar Porsche’den de geldi.

Porsche CEO’su Oliver Blume, şirketin yıllık sonuç çağrısında gazetecilere bazı açıklamalarda bulundu. Olive Blume, yaptığı açıklamada her ne kadar dünyada yaşanan çip krizi ve tedarik sıkıntıları olsa da 1000’e yakın araçlarını değiştirmenin kendi ellerinde olduğunu belirtti. Buna ek olarak şirketin son 2 yıldır zorluklarla çalıştığını ve bunu da atlatacağını belirtti.

Özellikle Rusya – Ukrayna savaşının patlak vermesinin ardından dünya genelinde büyük sıkıntılar yaşandı. Akaryakıt fiyatlarında büyük artışlar meydana geldi ve tedarik zincirlerinde aksamalar patlak verdi. Bu durum, halihazırda bulunan çip kriziyle birleşince birçok otomobil üreticisi çıkmaza girdi ve üretimlerine ara vermek zorunda kaldı.

Porsche de üretime ara veren firmalar arasında bulunuyordu. Bu yenileme süreci şirketin büyük oranda zorluk çekmesine sebep olacak. Şu anda şirketin araç sahiplerine ne zaman yedek otomobil vereceği bilinmiyor. Volkswagen grubu bayileri, müşterilerine kayıplarının 401 milyon dolardan fazla olduğunu belirtmeye başladı.

Bu kaza sonucunda Audi 1800, Bentley ise 189 aracını kaybetti. Audi tüm araçlarını yeniden üreteceğini duyururken Bentley sadece yarısını tekrardan üreteceğini duyurdu. Volkswagen de ilerleyen günlerde yeni adımlar atarak bu durumdan kurtulmayı planlıyor. (Deniz Haber)

 

25.03.2022 Selanik-İzmir arası feribot seferleri için geri sayım başladı

Yunanistan ve Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin iyileştirilmesi yönünde atılan adımların ardından Selanik-İzmir arasında feribot seferlerinin başlatılması için geri sayım başladı.

Yunanistan basınında yer alan bilgilere göre, yakın zamanda Atina ve Ankara tarafından Ege’de başlatılan yeni yakınlaşma süreci önümüzdeki haftalarda ilk meyvesini verecek. Son bilgilere göre, Selanik ile İzmir arasındaki feribot seferleri için geri sayım başlamış durumda.

Yunanistan basını, antik dünyanın ve yakın çağların önemli iki liman şehri arasındaki deniz bağlantısının Mayıs ayında başlayabileceği bilgisini geçti.

Yunanistan basını ayrıca, Selanik-İzmir deniz bağlantısının son yıllarda Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Frangoyianni ile Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal arasında yürütülen istişarelerde gündeme geldiğini hatırlattı.  Ancak söz konusu bağlantı ikili ilişkilerin dalgalı seyri ve koronavirüs süreci nedeniyle aksadı.

 

'SMYRNA' HAZIRLANIYOR

Yeni bilgilere göre, Selanik-İzmir deniz bağlantısı araç taşıma kabiliyetine de sahip olan ‘feribot’ tipi gemilerle gerçekleştirilecek. ‘Levante Ferries’ isimli şirket, söz konusu hatta hizmet vermek için hazırlıklarını ilerletmiş durumda.

Levante Ferries, Selanik-İzmir hattı için 70’li yılların sonlarında inşa edilen ‘Smyrna’ isimli geminin tadilatını yoğun bir tempoda Yunanistan’da sürdürüyor. Söz konusu gemideki işlemler son safhaya ilerlerken Yunanistanlı yetkililer Selanik-İzmir hattındaki gemi sayısının zamanla artacağı bilgisini de paylaştı.

 

 

İKİ GEMİYLE PLANLAMA

‘Levante Ferries’ şirketi, sırasıyla 60 kamyon ile 400 yolcu ve 120 kamyon ile 1.350 yolcu kapasiteli ve haftada 3 kez iki şehir sakinlerine hizmet verecek iki gemiyi Selanik-İzmir hattında çalıştırmayı planlıyor. (Deniz Haber)

 

25.03.2022 VECTIS ISLE isimli gemi, İstanbul Boğazı girişinde balıkçı teknesi ile çatıştı

Bulgaristan’dan Yunanistan’a seyir halindeyken İstanbul Boğazı girişi Türkeli Feneri açıklarında balıkçı teknesi ile çatışan VECTIS ISLE isimli geminin KURTARMA-11 römorkörü ve KEGM-6 botu refakatinde Türkeli Demir Bölgesi’ne demirletildiği bildirildi.

VECTIS ISLE isimli gemi, Bulgaristan’dan Yunanistan’a seyir halindeyken İstanbul Boğazı girişinde Türkeli Feneri açıklarında balıkçı teknesi ile çatıştı. Kaza sonrası ihbar üzerine olay yerine KURTARMA-11 ve MEHMETÇİK römorkörleri ile KEGM-6 botu yönlendirildi.

VECTIS ISLE isimli geminin İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi koordinasyonunda KURTARMA-11 römorkörü ve KEGM-6 botu refakatinde Türkeli Demir Bölgesi’ne demirletildiği öğrenildi.

Konuyla ilgili Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bulgaristan’dan Yunanistan’a seyir halindeyken Türkeli Feneri açıklarında balıkçı teknesi ile çatışan VECTIS ISLE isimli 99 metre boyundaki kargo gemisi için, KURTARMA-11, MEHMETÇİK römorkörlerimizle KEGM-6 botumuz olay yerine ivedilikle yönlendirildi. VECTIS ISLE isimli gemi, İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi'mizin koordinasyonunda, KURTARMA-11 Römorkörümüz ve KEGM-6 botumuz refakatinde Türkeli Demir Bölgesi’ne emniyetle demirletildi.” (Deniz Haber)

 

24.03.2022 Türkiye’de elleçlenen yükün yüzde 25’i İskenderun’da gerçekleşti

Ulaştırma Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü Deniz Ticaretini Geliştirme Daire Başkanlığı’nın yayımladığı 2021 yılı raporuna göre, Türkiye’nin yüzde 25 yükünün elleçlendiği İskenderun Körfezi ilk sıralarda yer aldı.

Ulaştırma Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü – Deniz Ticaretini Geliştirme Daire Başkanlığının yayımladığı 2021 yılı raporunu değerlendiren

İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kutlu, farklı branşlarda 37 kıyı tesisinin yer aldığı İskenderun Körfezi’nin Türkiye’nin deniz ticaretinde önemli bir konuma sahip olduğunu belirtti.

Kutlu, “2021 yılında 131.026.473 ton ile Türkiye’nin toplam yük elleçlenmesinin yüzde 25’i İskenderun Körfezi’nde gerçekleşmiştir. İskenderun Körfezi bu tonaj ile liman başkanlıkları sıralamasında ilk sıralarda yer almıştır. Liman ve iskelelere uğrayan 5817 gemi sayısı ile ikinci sırada yer almaktayız. Her geçen gün daha da gelişen ticaret hacmi ile 2021 yılında 678.460 TEU konteyner yüklemesi ile yedinci sırada yer alarak Türkiye’nin yüzde 5 konteyneri İskenderun Körfezi’nde elleçlenmiştir” dedi.

İskenderun Körfezi’nde yapılmakta olan yeni yatırımlarla deniz ticaretinin önümüzdeki yıllarda daha da büyüyeceğini ifade eden Kutlu, “Pandemi süreciyle yaşanan sıkıntılar deniz ticaretinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Pandemi sürecinde gerek kamu ile gerekse diğer STK’larla koordineli çalışarak İskenderun Körfezi deniz ticaretinde yaşanabilecek sıkıntıları minimuma indirmeye çalıştık. Bundan sonraki dönemlerde de deniz ticaretimizin gelişmesi ve bölgenin kalkınması için üyelerimizle istişare halinde olarak İskenderun Körfezinin deniz ticaretinin olmazsa olmaz bir parçası olması için mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu. (Deniz Haber)

 

 

24.03.2022 Ukrayna'da Berdyansk Limanı’nda patlama meydana geldi

Ukrayna'da Azak Denizi kıyısındaki Berdyansk kentinin limanında büyük bir patlama yaşandı.

Rusya'nın Ukrayna'da kontrolünde olduğu şehirlerden olan, Azak Denizi kıyısındaki Berdyansk'ta limanda büyük bir patlama meydana geldi.

Bölgede yangın çıkarken zaman zaman patlama sesleri de duyuluyor. Patlamanın nedeni henüz bilinmiyor.

Rusya'nın kontrolünde olduğu bilinen kentte Herson'da olduğu gibi yerel halk, Rus güçlerine karşı sık sık protestolar düzenliyor. (Deniz Haber)

 

 

23.03.2022 ABD, Avrupa’ya daha fazla LNG gönderecek

ABD hükümeti, Cheniere Energy’nin Avrupa’ya daha fazla miktarda sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatına onay verdi.

ABD'nin Meksika Körfezi bölgesinde bulunan 2 büyük LNG tesisinden Avrupa'ya ek LNG ihracatı yapılacak.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali yüzünden artan enerji sıkıntısıyla başa çıkmasında yardımcı olmak amacıyla ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Avrupa'ya LNG ihracatının artırılmasına onay verdi. ABD'nin Meksika Körfezi bölgesinde bulunan 2 büyük LNG tesisinden Avrupa'ya günde 20 milyon metreküp civarında ek LNG ihracatı yapılması kararlaştırıldı.

ABD Enerji Bakanlığı açıklamasına göre, Amerikan enerji şirketi Cheniere Energy, Louisiana ve Teksas'ta bulunan terminallerinden 0,72 milyar küp feet/gün LNG’yi, ABD ile serbest ticaret anlaşması olmayan ülkeler de dahil olmak üzere tüm Avrupa ülkelerine ihraç etme izni aldı. Daha önce LNG terminalleri sadece ABD ile serbest ticaret anlaşması  olan ülkelere ihracat yapabiliyorlardı.

Cheniere şirketi e-posta üzerinden yaptığı açıklamada, “Bu yetkilendirme, bu önemli zamanda ve ileriki yıllar boyunca bize ve müşterilerimize operasyonel esneklik sağlayacak” ifadesini kullandı.

ABD şu anda dünyada en fazla LNG ihraç eden ülke konumunda bulunuyor ve bu yılın sonuna kadar ihracatının mevcut düzeyin yüzde 20 üzerine çıkması bekleniyor.

 

23.03.2022 DFDS, Luna Seaways gemisini teslim aldı

Danimarkalı feribot ve lojistik şirketi DFDS, yeni inşa edilen en büyük 2. gemisi Luna Seaways'i teslim aldı.

Geçtiğimiz günlerde DFDS filosuna katılan Aura Seaways’in kardeş gemisi olan Luna Seaways, Güney Kore’deki Busan Limanı’ndan Litvanya’daki Klaipeda’ya 21 bin kilometrelik yolculuğuna başladı.

230 metre uzunluğunda ve 32 metre genişliğindeki Luna Seaways, kardeşi Aura Seaways ile birlikte kapasitesi açısından şirketin en büyük RoPax feribotu olacak.

İnşasına 3 yıl önce başlanan ve 54900 gross tonajlık taşıma kapasitesine sahip Luna Seaways, Danimarka bayrağı altında çalışacak. (Deniz Haber)

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?