25 - 31 Ağustos 2022 Haftası Denizcilik Haberleri

31.08.2022 Çin Limanlarında Yükleme Ve Boşaltma Miktarı Yüzde 10,7 Oranında Arttı

Çin limanlarında ağustos ayında gerçekleştirilen yükleme ve boşaltma miktarı yüzde 10,7 oranında artarak rekor kırdı

Çin Devlet Konseyi Lojistik Sağlama Ofisi tarafından yayımlanan verilere göre, 30 Ağustos’ta ülkenin limanlarında gerçekleştirilen yükleme ve boşaltma miktarı 30 Temmuz’a göre yüzde 10,7 oranında artarak 34 milyon 987 bin tonu buldu.

Söz konusu verilere göre, 30 Ağustos’ta ülkenin ulusal karayollarından geçen yük araçlarının sayısı 30 Temmuz’a göre yüzde 4,18 oranında artarak 7 milyon 477 bin 400’ü, ulusal demiryolu taşımacılığı yüzde 0,41 oranında azalarak 10 milyon 646 bin tonu, kargo uçaklarının seferleri yüzde 40 oranında artarak 732’yi, alınan ekspres kargoların sayısı ise yüzde 2,3 oranında artarak 353 milyonu buldu. (Deniz Haber)

 

31.08.2022 Dünyada Kendi Sınıfında Tek Olan Denizaltı Havuzu Yalova'da Suya Indirildi

Milli Savunma Bakanlığı’nca yürütülen projede yapımı tamamlanan ve kendi kategorisinde dünyada tek olma özelliğine sahip, 3 bin ton kaldırma kapasiteli 'denizaltı havuzu' törenle suya indirildi.

Milli Savunma Bakanlığı Tersaneler Genel Müdürlüğü ile Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi (ASFAT) arasında 17 Aralık 2019'da imzalanan sözleşme kapsamında tamamlanan denizaltı havuzu, Yalova'nın Altınova ilçesindeki özel bir tersanede törenle suya indirildi.

Proje kapsamında tamamlanan denizaltı havuzu; milli denizaltı üretilmesi, denizaltıların bakım, onarım ve modernizasyon faaliyetlerinin sürdürüldüğü Gölcük Tersanesi Komutanlığı'nın denizaltı inşa ile bakım onarım altyapı ve kabiliyetlerinin artırılması amacıyla üretildi. 28 havuz personeli ve 14 denizaltı nöbetçi personelini 5 gün boyunca ikmal yapmadan barındırma kapasitesine sahip havuzun boş ağırlığı 4 bin ton, kaldırma kapasitesi ise 3 bin ton. 105 metre uzunluk, 25,1 metre genişlik ve 19,95 metre yüksekliğindeki denizaltı havuzu, 4 dizel jeneratör sayesinde limana bağlı kalmadan da herhangi bir yerde denizaltının bakım onarım faaliyetlerini yürütebilecek.

 

DÜNYADA BAŞKA ÖRNEĞİ YOK'

Projenin stratejik öneme sahip olduğunu söyleyen ASFAT Proje Sorumlusu Bedrettin Karaçorlu,

"Denizaltı havuzumuz boş ağırlığı ile 4 bin ton geliyor ve 3 bin tonluk denizaltını kaldırma kapasitesine sahip. Diğer havuzlardan ayıran çok fazla özellik var. İçerdiği özellikler nedeniyle dünyada başka bir örneği yok. En önemli özelliği havuzun kendine ait bir kapama sistemi olması. Hem üzerine bir çatımız var. Hem de başında ve sonunda giyotin kapılarımız var. Bu bize havuzlanan unsurların iklim şartlarından bağımsız olarak bakım ve onarımlarını ve gerekiyorsa yeni inşa faaliyetlerini herhangi bir hava koşuluna bağlı kalmadan yapma imkanı sağlıyor" dedi.

 

'MAVİ VATAN HEDEFİNE BİR ADIM DAHA YAKLAŞACAĞIZ'

Kendi kategorisinde dünyanın en donanımlı ve büyük denizaltı havuzu olduğunu belirten Karaçorlu, şunları kaydetti:

"Çatı üzerindeki kaplama Avrupa standartlarında izolasyon yalıtkanlığına sahip. Herhangi bir ısı geçirgenliği yok. Yapılan standartlar ve projelendirme NATO standartlarında. Türk Loydu ile beraber kontrol edildi. Bu havuzu diğer havuzlardan ayıran özelliklerden bir tanesi açık denizlerde havuzlama kapasitesine sahip. 100 knot rüzgar hızı, yani yüksek bir rüzgar hızında bile stabilizesinde herhangi bir değişiklik yok.

Ağırlık olarak Gölcük’teki donanmada kullanılacak. Boyu 105, yüksekliği 19, genişliği 25 metre, maksimum dalış derinliği 16,5 metre. Bu derinliğe 75 dakika gibi kısa bir sürede ulaşabiliyor. İçerisinde çok önemli elektronik otomasyon sistemleri var. Bunlardan birkaçı gemi merkezleme sistemi, reflection sistemi, su altı görüntüleme sistemi. Bunların hepsi havuzlanan denizaltı ve gemi güvenliği için önemli olan sistemler. Bu yıl içerisinde teslim etmeyi hedefliyoruz. Mavi vatan hedefine bizi bir adım daha yaklaşacağını hedefliyoruz." (Deniz Haber)

 

 

 

31.08.2022 Dünyanın En Büyük Konteyner Gemisi Panama Bayrağını Taşıyacak

Panama Gemi Sicili dünyada inşa edilmiş en fazla yük kapasitesine sahip, 24.000 TEU seviyesini ilk kez aşan Ever Alot Gemisi’ni filosuna kattı. Panama TEUS bakımından dünyanın en büyük 20 konteynerinden 18’ine sahip.

 

Bu devasa gemi etkileyici boyutlara sahip olup, 400 metre uzunluğunda ve 61,5 metre genişliğindedir. Bu da yaklaşık bir futbol sahasının 3,5 katı olup, gemi 17 metre draft ölçüsüne sahiptir. Ever Alot Gemisi kirletici gaz emisyon limitlerine uygun gaz arıtma sistemi bulundurmaktadır. Bunun yanı sıra, yakıt tüketimini azaltmak amacıyla enerji tasarruflu ekipman ve pruvasında bulbsız bir tasarıma sahiptir.

Ever Alot, geçtiğimiz haziran ayı sonunda denize indirilmiş olup, dünyanın en büyük konteyner gemisi olarak Ever Ace'i geçmiştir. Aynı zamanda, diğer Evergreen “A” sınıfı, çoğunlukla Avrupa ve Doğu arasında sefere çıkan, Ever Act, Ever Aim ve Ever Alp gibi 23.992 TEU'luk biraz daha küçük kapasiteye sahip gemileri de geride bırakmıştır. Armatörlerce Panama Sicili’nin gücü ve tercih edilişinin bir kanıtı olan sicile kayıtlı tüm bu gemiler Panama Denizcilik Otoritesi tarafından idare edilmektir.

Panama, Panama Cumhuriyeti ve Çin Halk Cumhuriyeti hükümetleri arasında deniz ulaşımına ilişkin anlaşmanın yenilenmesi gibi müşterilerine yararlar da sunmaktadır. Bu anlaşma, Panama bayraklı gemilere Çin Halk Cumhuriyeti limanlarında hızlandırılmış geçiş ve girişte indirim gibi önemli avantajlar sağlamaktadır. Bunlara ek olarak, Sicil daha yeşil bir sanayi ve daha genç bir filoyu desteklemek için dikkat çekici teşvik programları da sunmaktadır. Tüm nakliye hizmetleri, gemi ve ipotek kaydı hizmetleri ve elbette tüm denizci sertifika hizmetleri 53 konsolosluk ağında toplanmıştır.

Tüm bunlar, denizcilerin belgelendirilmesine adanmış ve dünya çapında stratejik olarak konumlandırılmış, 4 yardımcı Sicil ofisi ve 14 uluslararası teknik ofis aracılığı ile Panama Bayrağı altında 8500’den fazla kayıtlı gemide çalışan 350 binden fazla denizciyi desteklemek amacıyla gerçekleştirilmektedir. (Vira Haber)

 

 

29.08.2022 Türk Boğazları Geçiş Ücretlerinde Güncelleme!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne göre Türk Boğazları'ndan uğraksız geçen gemilerden alınacak vergi ve harçlara ilişkin ücretlerde esas teşkil eden "Altın Frank"ın değeri her yıl 1 Temmuz tarihi itibarıyla güncellenecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 20 Temmuz 1936'da imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ticaret gemilerinin Türk Boğazları'nda geçiş serbestisi ilkesi korunmakla birlikte, boğaz geçiş rejimi Türkiye'nin güvenliği dikkate alınarak yeniden düzenlendi.

Türkiye açısından büyük stratejik, siyasi ve ekonomik önemi haiz bir bölgeyi yakından ilgilendiren Montrö Boğazlar Sözleşmesi, imzalandığı tarihten bu yana ayakta kalabilen nadir çok taraflı anlaşmalardan biri olarak uygulanıyor. Türkiye'nin 86 yılı aşkın süredir tam bir tarafsızlık içinde ve titizlikle uyguladığı Sözleşme, Türkiye'nin yanı sıra Karadeniz'e kıyıdaş devletlerin ve üçüncü ülkelerin tümü için makul ve uygulanabilir bir çıkar dengesi oluşturuyor.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin 2'nci maddesi, Türk Boğazları'ndan uğraksız geçecek gemilerden alınacak vergi ve harçları düzenliyor. Buna göre, Türk Boğazları'ndan uğraksız geçecek gemilerden sağlık denetimi, fener ve tahlisiye hizmetleri olmak üzere 3 kalem üzerinden ücret alınıyor.

Bu ücretlerin hesaplanmasında, 1936 Montrö Boğazlar Sözleşmesi hükümlerinde belirtilen "Altın Frank" biriminin esas alınması gerekiyor.

Ayrıca Sözleşme'nin ekinde "Türk hükümetinin bu vergilerde ve harçlarda kabul edeceği indirimler, bayrak ayrımı gözetilmeksizin uygulanacaktır." hükmü yer alıyor.

1983 yılından beri ilk fiyat güncellemesi

1983 yılında Devlet tarafından alınan bir kararla Türk hükümetine verilen indirim yetkisine binaen ücretlerde yaklaşık yüzde 75’lik bir indirim yapılmış ve o gün belirlenmiş indirimli "Altın Frank" değeri 2022 yılına gelinceye kadar kullanılmıştı.

Aradan geçen süre zarfında, indirimli “Altın Frank” değerinde herhangi bir güncelleme yapılmadı.

Türk Boğazları'ndan geçecek gemilerin ödeyeceği sağlık denetimi hizmeti, fener hizmeti ve tahlisiye hizmeti ücretlerine esas olacak "Altın Frank" değerinin güncellenmesi kararlaştırıldı.

Buna göre, 1983 yılında 1 indirimli Altın Frank değeri "0,8063 ABD doları” iken 7 Ekim 2022’den itibaren uygulanmak üzere "4,08 ABD doları" olarak güncellendi.

Bu suretle, halihazırda uğraksız geçen gemilerden alınmakta olan fener hizmeti ve tahlisiye hizmeti ücretleri 5 katına çıkarıldı.

Kararla bundan böyle "Altın Frank"ın sabit bırakılmaması ve belirlenen yöntemle her yıl haziran sonunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 1 Temmuz tarihi itibarıyla güncellenmesi kararlaştırıldı. (Vira Haber)

 

27.08.2022 Denizlerde Tankerlerin Günlük Kazançları Yükselişe Geçti

Tanker armatörleri, son 25 yılın en kazançlı dönemini yaşıyor. Rusya- Ukrayna savaşının etkisiyle tankerlerin günlük kazançları geçen yıla göre 5 kattan fazla arttı, 50 bin dolara yaklaştı. Bu hızlı yükseliş Türk armatörlerin de iştahını kabarttı.

Pandemi döneminde tarihi rekorlar kıran konteyner ve kuru yük navlunlarında düşüş sürerken, tanker armatörleri ise son 25 yılın en kazançlı dönemini yaşıyor.

Tankerlerin günlük kazancı geçen yıla göre 5 kattan fazla arttı. Yükselen piyasa bu alandaki gemi alım satımını hareketlendirirken, Türk armatörlerin de tanker yatırımları artıyor.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle bir yandan Rus petrolüne ilgi azalırken, küresel ticarette havayolu ve denizyolunda uzayan rotalar yakıt talebini artırdı.

Bu durum petrol ve petrol ürünleri taşıyan tankerlere olan ihtiyacı da artırdı. Kuru yük ve konteyner piyasasının aksine yükseliş trendinde olan tanker piyasasında günlük kazançlar 40 bin doları aştı.

Türk Armatörler Birliği Başkanı Cihan Ergenç, tanker navlunlarının yükseldiğini ve piyasada önümüzdeki döneme yönelik beklentilerin de olumlu olduğunu söyledi. Gemi Brokerleri Derneği (GBD) Başkanı Semih Dinçel de “Kazanç ve büyüme sırası tankerlerde” dedi.

CELSİUS RİCHMOND TÜRK SAHİPLİ FİLOYA KATILDI

Tanker pazarındaki yükseliş, Türk armatörlerin de iştahını kabarttı. Beks, Aktif gibi şirketlerin ardından son olarak Manta Denizcilik, tanker piyasasına yatırım yaptı.

Bugüne kadar sadece kuru yük, LNG ve yolcu gemilerini işleten Manta Denizcilik'in, Danimarka merkezli Celsius Shipping’in satışa çıkardığı Celsius Richmond isimli 2010 yılında inşa edilen 50.100 DWT’lik gemiyi satın alarak tanker piyasasına ilk adımı attığı öğrenildi.

Tekstil sektörünün önde gelen yatırımcılarından Bekmezci Ailesi de geçen yıl girdiği tanker piyasasında yatırımlarını artırıyor. Grubun denizcilik şirketi Beks, Yunan armatöre ait 40.000 DWT’lik Seaexplorer isimli tankeri geçen haftalarda satın alarak filosuna katmıştı.

2003 yılında inşa edilen gemi için Beks, yaklaşık 9 milyon dolar ödedi. Şirket, geçen aylarda Yunan armatörden bir tanker daha satın almıştı. Aktif Denizcilik de tanker filosunu büyüten armatörler arasında yer alıyor.

Pandemi dönemiyle beraber artan taleple birlikte Türk sahipli filo 8 yıl sonra ilk kez 2021 yılında yeniden büyümüş, bir önceki yıla göre yüzde 6 artışla 30 milyon 680 bin DWT’ye ulaşmıştı.

Allied Shipping Research’un raporuna göre, bu yılın ilk yedi ayında satılan 1.120 geminin 34'ünü Türk armatörler aldı.

Yerli yatırımcılar, bu gemi alımlarıyla Yunanistan, Çin, Singapur ve İsviçreli rakiplerinden sonra 5. sırada yer aldı. Bu yıl yapılan yatırımların odağında kuru yük ve tanker gemiler var.

KURU YÜK VE KONTEYNERDE DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

Tanker piyasası yükselişe geçerken, küresel ekonomideki daralma ve resesyon endişeleriyle kuru yük ve konteyner navlununda düşüş sürüyor. Pandemiyle birlikte tarihi rekorlara sahne olan Baltık Kuru Yük Endeksi (BDI), bu yılın zirvesi olan 23 Mayıs’tan bu yana yüzde 64’ün üzerinde düşüş kaydederek dün 1.213 puana kadar geriledi. Konteyner navlunlarında da benzer bir düşüş yaşanıyor. (Deniz Haber)

 

27.08.2022 Ukrayna'nın Limanlarından Yola Çıkacak Gemiler Için Yeni Rota Belirlendi

Müşterek Koordinasyon Merkezi, Karadeniz Tahıl Girişimi kapsamında Ukrayna’nın limanlarından yola çıkacak ve tahıl taşıyacak ticari gemiler için yeni bir rota açıkladı.

Birleşmiş Milletler Enformasyon Merkezinden yapılan açıklamaya göre, yeni rota 320 deniz mili uzunluğunda ve Ukrayna’nın Odessa, Çornomorsk, Pivdennyi/Yujnıy limanlarını Türk karasularındaki denetim alanlarına bağlıyor.

Bu rotanın bir parçasını oluşturan insani deniz yolu koridoru, Ukrayna karasuları sınırından en güneydeki noktaya kadar uzanıyor. Güzergah bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

İlk üç haftalık operasyonların ardından belirlenen yeni rota, insani deniz yolu koridorundan daha kısa geçişe ve denizcilik endüstrisi için daha kolay planlamaya olanak tanıyor.

Rota üzerinde, insani deniz yolu koridorundan geçerken, girişime katılan ve koridordan geçen herhangi bir gemiye 10 deniz mili yarıçapında hiçbir askeri gemi, uçak veya insansız hava aracı yaklaşamayacak.

Yeni koordinatlar, uluslararası navigasyon sistemi NAVTEX aracılığıyla dağıtılmış bulunuyor.

Müşterek Koordinasyon Merkezi prosedürleri gereği, koridordan geçerken provokasyon veya tehditlerle karşılaşan herhangi bir ticari geminin durumu derhal merkeze rapor etmesi gerekiyor. (Deniz Haber)

 

27.08.2022 Almanya'da Ihracatçılar Küresel Ekonomi Sebebiyle Karamsar Görünüm Sergiledi

Almanya'da ihracatçılar, Ağustos ayında bir önceki aya göre daha karamsar bir görünüm sergiledi.

Almanya'da ihracatçıların duyarlılığı, enerji krizi ve zayıf küresel ekonomik ortam nedeniyle, Ağustos ayında bir önceki aya göre daha karamsar bir görünüm sergiledi.

Ekonomi Araştırma Enstitüsü(Ifo) tarafından açıklanan verilere göre, Ifo İhracat Beklentileri Endeksi -0,4 puandan -2,7 puana geriledi. Böylece Mart ayında görülen -3,1 puandan sonra en düşük rakama gelindi.

Sektörlerin çoğu ihracatın düşmesini bekliyor, ancak araç üreticileri ve tedarikçileri ihracatta önemli artış tahmin ediyorlar.

Giyim sektöründe de uluslararası satışların artması bekleniyor.

Endeks 2011 yılı Ocak ayında 26,2 ile en yüksek, 2020 yılı Nisan ayında -49,6 ile en düşük seviyesini gördü.

Endeks 1991 yılı Ocak ayından bu yana hesaplanıyor. (Deniz Haber)

 

27.08.2022 İklim Değişikliği, Tüm Deniz Türlerini Tehdit Ediyor

Küresel ısınma ve salınan sera gazı emisyonlarının denizlere etkisi üzerine yeni bir çalışma yayımlandı. Araştırmada, mevcut durumun sürmesi durumunda neredeyse tüm deniz türlerinin 80 yıldan daha kısa bir süre içerisinde kritik yok olma seviyesinde olacağı açıklandı.

İklim değişikliğinin etkileri üzerine yapılan yeni bir çalışmada, küresel sera gazı emisyonlarının neredeyse tüm deniz türlerinin 80 yıldan daha kısa bir süre içerisinde kritik yok olma seviyesinde olacağı açıklandı.

Nature Climate Change tarafından yayımlanan araştırmada, fosil yakıtların yakılması nedeniyle yükselen hava ve su sıcaklıklarının dünya okyanuslarının üst 100 metresinde bulunan deniz hayvanları, bitkiler, protozoonlar ve bakteriler üzerindeki etkileri incelendi.

Uluslararası bir araştırma ekibi tarafından yürütülen çalışmada hâlihazırdaki durumun iklim kaynaklı sıcaklık değişikliklerinin en şiddetli olduğu belirtildi.

Çalışmada, dünyanın şu anki sera gazı emisyon oranını sürdürmesi durumunda, " Yaklaşık 25 bin türün neredeyse yüzde 90'ı yüksek veya kritik tükenme riski altında" olduğu sonucuna varıldı.

Araştırma, iklim değişikliğinin etkilerini hafifletmenin "neredeyse tüm türler için riski azalttığı" aktarıldı. (Deniz Haber)

 

Çalışma, iklim değişikliğine karşı en savunmasız türleri sıralarken, Çin kirpi balığı (Takifugu chinensis) ile Galapagos balığının (Asurina eupalama) neslinin tükenme riski en yüksek olan iki tür olduğunu vurgulandı.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'nden alınan veriler, emisyonlara atfedilen "okyanusun aşırı ısının yüzde 90'ından fazlasını emdiğini" gösteriyor.

Çevre Koruma Ajansı ise yaptığı açıklamada, "Okyanusun karbondioksiti alma kabiliyeti, atmosferik seviyelerin daha da yükselmesini engellese de, okyanusta çözünen karbondioksit seviyelerinin artması, bazı deniz yaşamı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Karbondioksit, karbonik asit üretmek için deniz suyuyla reaksiyona girer" ifadelerine yer verdi. (Deniz Haber)

 

 

26.08.2022 Filipinler'de Içinde 82 Kişinin Bulunduğu Feribotta Yangın Meydana Geldi

 

Filipinlerin Batangas eyaleti açıklarındaki bir feribotta yangın çıktı. Şu ana kadar 73 kişi kurtarılırken, bölgedeki operasyon sürüyor.

Filipinler'de Manila'nın güneyindeki Batangas eyaleti açıklarında içinde 82 kişinin bulunduğu bir feribot, limana yaklaştığı sırada alev aldı.

Filipinler Sahil Güvenlik Sözcüsü Commodore Armando Balilo, feribotta 34 mürettebat, 48 yolcunun yer aldığını ve 1 kişinin yaralandığını açıkladı.

Balilo, feribotta ayrıca 15 aracın bulunduğunu ifade etti.

Şu ana kadar 73 kişi kurtarılırken, çalışmaların devam ettiği öğrenildi. (Deniz Haber)

 

 

26.08.2022 Odyssey Of The Seas, 3693 Yolcu Ile Bodrum Cruise Port’a Geldi

Bodrum Cruise Port, Bodrum tarihinin en büyük yolcu gemisi Odyssey of the Seas’i ağırladı.

Dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding bünyesinde yer alan Bodrum Cruise Port, 25 Ağustos Perşembe günü Bodrum tarihinin en büyük yolcu Odyssey of the Seas’i ağırladı.

Geminin 3693 yolcusu Bodrum şehir merkezini gezerken, kale ve ören yerleri turlarını tercih edenler de oldu.

Global Ports Holding Doğu Akdeniz Limanları Direktörü Aziz Güngör, “Odyssey of the Seas gibi büyük gemileri önümüzdeki yıldan itibaren Bodrum sularında daha fazla görüyor olacağız. Bodrum çok önemli bir kruvaziyer destinasyonu olma yolunda hızla ilerlemekte” dedi.

Türkiye’nin yıldızı hızla parlayan kruvaziyer destinasyonlarından olan Bodrum, bugün Royal Caribbean filosunun en yeni 2. gemisi olan Odyssey of the Seas’i ağırladı.

Dünyanın en büyük gemileri arasında yer alan ve ağırlıklı olarak Amerikalı, İngiliz ve Alman 3693 yolcu getiren Odyssey of the Seas, Bodrum’a ilk seferini yaptı.

 İnen yolcuların büyük kısmı yürüyerek Bodrum çarşısını gezerken, yaklaşık 1000 civarında yolcu da Bodrum Kalesi ve ören yerlerine gitmek için tur otobüsleri ile hareket etti.

Global Ports Holding Doğu Akdeniz Limanları Direktörü Aziz Güngör, her geçen gün gemi boylarının ve kapasitelerinin arttığı kruvaziyer turizminde Bodrum Cruise Port’un tarihinde ilk defa bu büyüklükte bir gemiye ev sahipliği yaptığını söyledi.

Güngör, “Bu sene Bodrum’da iki kez göreceğimiz Odyssey of the Seas gibi büyük gemileri, önümüzdeki yıldan itibaren Bodrum sularında daha çok görüyor olacağız. Bodrum çok önemli bir kruvaziyer turizmi destinasyonu olma yolunda hızla ilerlemekte” dedi.

BODRUM, 3. SIRAYA YERLEŞTİ

Bodrum, 2022’de kruvaziyer turizminde yükselen bir performans sergiledi. Yılın ilk 7 ayında gemi ve yolcu sayısı bakımından Kuşadası ve İstanbul’un ardından 3. sıraya yerleşti.

Türkiye’nin Yeşil Liman akreditasyonuna sahip sayılı limanları arasında yer alan Bodrum Cruise Port’ta bir kruvaziyer limanının ihtiyaç duyduğu terminal ve iskele hizmetleri eksiksiz olarak veriliyor.

Royal Caribbean’ın en yeni ve en büyük gemilerinden olan Odyssey of the Seas 2021 yılında seferlerine başladı. 347m uzunluğundaki gemi 5510 yolcu ve 1663 mürettebat kapasitesine sahip olduğu biliniyor.

Gemide yolcuların kullanımı için 14 güverte, 15 restoran, 2 havuz ve 2105 kabin bulunmakta. Tesisleri arasında sörf simülatörü, kaya tırmanma duvarı, paraşütle atlama simülatörü, yüzme havuzları, gözlem kabini, çarpışan arabalar, basketbol sahası, solaryum, SPA ve Fitness Merkezi ile tiyatro ve bulunuyor. (Deniz Haber)

 

26.08.2022 Bazı Su Ürünleri Için Gümrük Vergisi Alınmayacak

Cumhurbaşkanı kararıyla bazı deniz ürünlerinin ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı.

Cumhurbaşkanı’nın vermiş olduğu karar gereği, bazı deniz ürünleri için gümrük vergisi alınmayacak.

İthalat Rejimi Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, nihai kullanım uygulaması kapsamında indirimli gümrük vergisinden faydalanacak ürünlere bazı deniz ürünleri eklendi.

Düzenlemeyle Nil levreği, kömür balığı, sığ su berlam balıkları, Arjantin berlam balıkları, Alaska mezgit balıkları, gelincik balığı, yaldızlı pisi balığı, Akdeniz kalamarları gibi bir dizi deniz ürünü için gümrük vergisi alınmayacak. (Deniz Haber)

 

 

25.08.2022 Çanakkale Boğazı'nda 'Karakuz' Isimli Tanker Ile Tekne Çarpıştı

Rusya'dan Yunanistan'a seyir halinde olan 140 metre uzunluğundaki 'Karakuz' isimli tanker ile içerisinde 2 kişi bulunan tekne, Çanakkale Boğazı Burhanlı önlerinde çarpıştı. Kazada can kaybı yaşanmazken hasar alan tekne yedeklenerek iskeleye yanaştırılıyor.

Kaza, saat 21.00 sıralarında Çanakkale Boğazı Burhanlı önlerinde meydana geldi. Sağanak yağışın etkili olduğu anlarda Rusya'dan Yunanistan'a seyir halinde olan 140 metre uzunluğundaki 'Karakuz' isimli tanker ile içerisinde 2 kişi bulunan tekne çarpıştı.

Gemi kaptanı durumu telsizle Çanakkale Gemi Trafik Hizmetleri Müdürlüğüne (VTS) bildirdi. Bölgeye Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait 'Türkeli' römorkörü ile 'KEGM-9' botu sevk edildi. Can kaybının yaşanmadığı kazada hasar alan teknenin yedeklenerek Gelibolu Tersanesi İskelesi'ne yanaştırılacağı öğrenildi.  (Deniz Haber)

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?