25 Ağustos -07 Eylül 2021 Haftası Denizcilik Haberleri

6.09.2021 Samandağ sahilinde petrol sızıntısı temizliği sürüyor

Suriye'deki enerji santralinden yayılan ve Hatay'ın Samandağ sahiline ulaşan petrol atıklarını temizleme çalışmaları, yeniden başladı.

Suriye'nin Banyas kentindeki elektrik santralinden denize karışan 15 bin tonluk petrol önce Kıbrıs açıklarına sonra da Hatay'ın Samandağ sahillerine vurdu.

14 kilometrelik Samandağ kıyı şeridi boyunca kendini gösteren petrol atıklarının temizlenmesi için çalışmalar devam ediyor.

Seyit Onbaşı Gemisi'nin Samandağ açıklarında çalışmalarına devam ettiği, Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekiplerinin de kıyıda çalışmalarını sürdürdüğü görüldü. (Deniz Haber)

6.09.2021 İda Kasırgası nedeniyle petrol sızıntısı meydana geldi

ABD'nin Meksika Körfezi'ndeki eyaleti Louisiana kıyılarındaki sularda en az 16 kilometreye yayılan bir petrol sızıntısı uydu görüntüleriyle yakalandı. Ekipler, uzmanlar tarafından "önemli" diye nitelenen ve Fourchon Limanı'nın ana petrol ve gaz merkezinden etrafa yayıldığı görülen sızıntıyı temizlemek için çalışıyor.

ABD'nin Meksika Körfezi'nde sızıntının genişliğine dair görüntüler, uzay teknolojisi şirketleri Planet Labs ve Maxar Technologies tarafından kaydedildi.

Karaya ulaştığında ortalığı kasıp kavuran İda Kasırgası, Fouchon Limanı'nı sert vurdu ve bölgenin fosil yakıt altyapısının giderek daha yoğunlaşan, küresel ısınmaya bağlı fırtınalara karşı ne kadar savunmasız olabileceğini gözler önüne serdi.

The New York Times'ın haberine göre, sızıntının fırtına nedeniyle hasar gören, kullanılmayan bir boru hattından geldiği düşünülüyor. Uydu görüntülerini gören uzmanlar, petrolün yoğun göründüğünü ve sızıntının yakından incelenmesi gerektiğini söyledi.

Kıyı ve deniz çevre izleme konusunda uzmanlaşmış danışmanlık şirketi Water Mapping'den bilim insanı Oscar Garcia-Pineda, "Bu, daha fazla araştırma gerektiren önemli bir sızıntı" dedi. Bilim insanı, "Gökkuşağı parlaklığıyla çevrili, yoğun, ağır petrol belirtisi görüyorum. Bu ana, koyu özelliktir" diye ekledi.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, NASA'nın Jet İtki Laboratuvarı'ndan bilim insanı Cathleen E. Jones, İda'nın verdiği hasarı değerlendirmek için alçak uçuşlara katıldı. Bilim insanı, görüntülerin çok yoğun petrol sızıntısını gösterdiğini ve daha fazla araştırma yapılmasını önerdiğini söyledi.

Jones, "Petrolün açıkça yoğun olduğu böyle bir durumda, alanı hesaplayabilirsiniz ama bilmediğiniz şey ne kadar yoğun olduğudur" diye konuştu. Ancak bilim insanı, gözlemlenebilir renge dayanarak, "bunun çok, çok yoğun bir sızıntı olduğunu" aktardı.

ABD Güvenlik ve Çevre Uygulama Bürosu yaptığı açıklamada, Meksika Körfezi'ndeki petrol ve gaz üretiminin yüzde 90'ından fazlasının hala kapalı olduğunu belirtti. (Deniz Haber)

 

 

6.09.2021Mersin’de hayalet ağlar temizleniyor

Deniz ekosistemine ve deniz canlılarına büyük zarar veren, ‘hayalet ağ’ olarak nitelenen atıl ağların denizden temizlenmesine devam ediliyor. Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı ile Mersin Tarım ve Orman İl Müdürlüğü işbirliğinde Erdemli açıklarındaki hayalet ağlar temizlendi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, ‘Hayalet Ağların Denizlerimizden Temizlenmesi Projesi’ kapsamında, Erdemli ilçesi Acısu koyunda atıl durumdaki ağların temizliği yapıldı.

Hayalet ağ temizliğine, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Albay Oğuz Bavbek, Mersin İl Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı ile kurum yetkilileri de katıldı.

Sahil Güvenlik, Erdemli Su Ürünleri Kooperatifi ve İl Müdürlüğü Su Ürünleri personeli işbirliği ile gerçekleştirilen temizlikte, denizde atıl durumda bulunan çok sayıda hayalet ağ toplandı.

İl Müdürlüğü açıklamasında, hayalet ağların temizlenmesinin, denizde yaşayan canlılar ve su altı florası için oldukça önem taşıdığı belirtilerek “Deniz canlıları için büyük bir tehlike oluşturan hayalet ağların temizliğine ekipler tarafından devam edilmektedir” denildi. (Deniz Haber)

 

 

5.09.2021Kuzey Deniz Yolu için anlaşma imzalandı

Rus devlet nükleer enerji kurumu Rosatom ile Rusya Uzak Doğu ve Arktik Kalkınma Bakanlığı arasında Doğu Ekonomik Forumu kapsamında Kuzey Deniz Yolu projesinin geliştirilmesine yönelik kapsamlı bir anlaşma imzalandı.

Rosatom’un aktardığına göre kurumun Genel Müdürü Aleksandr Lihaçev, “Kuzey Deniz Yolu, Murmansk’tan Vladivostok’a ulaşım güvenliğini sağlamak bakımından önemli bir rol oynuyor, Rusya’nın Avrupa’daki kısmı ile Uzak Doğu’yu deniz üzerinden bağlıyor. Bu projenin gerçekleştirilmesi sırasında Rus partnerlerle olduğu gibi yurtdışından partnerlerimizle de işbirliğini genişletmekle ilgileniyoruz” ifadelerini kullandı.

Anlaşmayı Rosatom adına Lihaçev, bakanlık adına da Bakan Aleksey Çekunkov imzaladı.

Anlaşma doğrutusunda taraflar Kuzey Deniz Yolu’nu geliştirmeye yönelik eylemlerini koordine etmeyi ve birlikte çalışmayı planlıyor. Bu kapsamda alınacak tedbirler ihracat, kıyı ve transit kargo trafiğinin sürdürülebilir biçimde büyümesini yardımcı olacak.

Rusya'nın Arktik bölgesindeki temel yük taşıma güzergahı olan Kuzey Deniz Yolu, ülkenin Avrupa kısmı ile Uzay Doğu bölgesi arasında deniz üzerinden en kısa yol. Yol, Arktik limanlar ile kuzeydeki bölgenin en büyük nehirlerini birbirine bağlıyor.

Arktik buzların aktif olarak erimesi ve tanker geçişleri için koridorların oluşması, Kuzey Deniz Yolu'nun çekiciliğini kat kat artırıyor. (Deniz Haber)

 

 

5.09.2021 Küresel ticaretteki artış, beklemelere yol açıyor

Geçen yıl koronavirüs sebebiyle baskılanan talebin bu yıl adeta bir patlama yaşamasıyla deniz taşımacılığında maliyetler yükseldi.

WTO verilerine göre, mal ticareti son 5 yılın zirvesine çıktı. Buna karşılık koronavirüs önlemleri sebebiyle özellikle Çin'de zaman zaman limanlar kapatıldı ve gemiler karantinaya alındı. Bu konteyner fiyatlarının son 1 yılda ortalama yüzde 351 yükselmesine yol açtı.

Çin-ABD ve Çin-AB arasındaki ticarette navlun fiyatlarının artması ise Türkiye'nin ihracatındaki artışa katkıda bulundu. Ancak ihracatçılar son 2 ayda yoğunluk nedeniyle uzak pazarlara mal yollayacak gemi bulmakta sıkıntı çekildiğini bildirdi. Bunda ABD'li firmaların tatil dönemi siparişlerini erkene alması etkili oldu. Bekleme sürelerinin artması özellikle gıda ihracatı için bir risk olmaya başladı.

Koronavirüs salgını sebebiyle geçen yıl taleplerin ertelenmesi bu yıl küresel ticarette adeta bir patlama yaşanmasına yol açtı. Dünya Ticaret Örgütü (WTO), 2016'dan bu yana yayımladığı küresel mal ticareti barometresinin 110.4 puan ile rekor seviyeye yükseldiğini açıkladı.

Yapılan açıklamada "Barometredeki artış şu anda ticaretteki büyümeyi ve pandemi dolayısıyla 2020'de yaşanan şoku yansıtıyor" denildi. Ancak aşağı yönlü riskleri küresel ticaretin görünümünü gölgelemeye devam ettiği ifade edildi.

Ticarette yaşanan bu yükseliş ve dünyanın üretim merkezi Çin'in koronavirüs yüzünden zaman zaman çeşitli limanlarını kapatması navlun fiyatlarına da yansıdı. Bunun yanında geçen yıl yaşanan talep düşüşünde hizmet dışı bırakılan kargo gemilerinin de tamamı henüz çalışmaya başlamadı. Bu da navlun fiyatlarını yukarı yönlü etkiledi.

19 HAFTADIR YÜKSELİYOR

Gemi taşımacılığı danışmanlık ve veri firmasının hazırladığı Dünya Konteyner Endeksi de bu sayede rekor seviyeye ulaştı. Yaklaşık 12 metrelik bir konteynerin ortalama fiyatını veren endeks sadece son 1 haftada yüzde 2.1 yükselerek 9.817 dolara yükseldi. Drewry'nin paylaştığı bilgilere göre konteyner fiyatları 19 hafta üst üste arttı. Endeks son 1 yılda ise yüzde 351'lik yükseliş kaydetti.

YILLIK ARTIŞ YÜZDE 637'Yİ BULDU

Tabii bu rakamlar küresel ortalamaları yansıtıyor. Çin-ABD ve Çin-Avrupa arasında mal göndermek isteyenler daha yüksek faturalarla karşılaşıyor. Örneğin Şanghay-Roterdam arasında konteyner fiyatları son 1 yılda yüzde 637 artışla 13.653 dolara ulaştı. Şanghay-New York arasında ise bu rakam yüzde 261 yükselişle 13.505 dolar oldu. Tabii zaman zaman artan talep sebebiyle bu ortalama rakamların çok üzerine çıkıldığı da oluyor. Örneğin ay başında Çin-ABD arası ticarette konteyner fiyatları 20.000 dolara kadar yükseldi.

TÜRKİYE'NİN İHRACATINA KATKI

Artan konteyner fiyatları Türkiye'nin ihracatına şu ana kadar olumlu katkıda bulundu. Bazı mallarda ABD'li Avrupalı şirketler Çin yerine Türk üreticileri tercih etmeye başladı. Temmuz ayında, Türkiye'nin bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 10.2 oranında artarak 16 milyar 413 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracat, Ocak-Temmuz döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 34.9 artışla 121 milyar 358 milyon dolara ulaştı.

ABD'ye ihracat 7 aylık dönemde bir önceki yıla göre yüzde 40.1 artarak 7.8 milyar doları aştı. Almanya'ya ihracat yüzde 26.6 artışla 10.8 milyar dolara, İngiltere'ye ihracat yüzde 33.4 artışla 7.2 milyar dolara ulaştı.

GEMİ BULMA SORUNU

Ancak konuyla ilgili bilgi veren ihracatçılar özellikle son 2 ayda Asya ülkelerine ihracatta gemi bulma sıkıntısı yaşandığını belirtti. Fahiş fiyatlar ödemek istemeyenlerin zaman zaman 1 aya kadar beklemek zorunda kaldığını ifade etti.

Özellikle Çin'e gıda ihracatı yapan firmalar bekleme sürelerinin artmasıyla bazı sipariş iptalleri yaşandığını ifade etti. Gemi bulma sorunu ve konteyner fiyatlarındaki artışı destekleyen bir diğer unsur ise yaşanan sıkıntılar yüzünden kendisini sağlama almak isteyen ABD ve Avrupalı şirketlerin kasım ayıyla başlayan ve Noel'i kapsayan tatil dönemi için normalde ağustos ayında verdikleri siparişleri erkenden vermeleri de etkili oldu.

SEVKİYAT SÜRELERİ 2 KATINA ÇIKTI

Lojistik çözümleri firması OL US'in Yönetim Kurulu Başkanı Alan Baer normalde Çin'den ABD'ye mal sevkiyatının 25-28 gün sürdüğünü belirterek "Bu şu anda 50-70 güne çıkmış durumda. Bu ekstra zaman ithalatçıların maliyetini artırıyor" ifadelerini kullandı.

Özellikle ABD'de söz konusu tatil döneminde geleneksel olarak büyük bir tüketim çılgınlığı yaşanır. Şirketler sene başından bu yana yaptıkları cirolar kadar satışı kimi zaman kasım-aralık ayında yapar. Bu kritik dönemde arz sorunu yaşamak istemeyen ABD'li firmaların siparişleri erkene alması deniz taşımacılığında yeni bir yoğunluğa yol açtı.

Özetle tüm limanlar ve gemiler pandemi öncesindeki seviyede çalışmaya başlansa bile bu yıl navlun fiyatlarında bir gerileme yaşanması beklenmiyor. (Deniz Haber)

 

5.09.2021 Plastik yutan yavru deniz kaplumbağalarının çok azı hayatta kalabiliyor

Deniz kaplumbağalarındaki plastik varlığının incelendiği araştırmaya göre bir zamanlar gelişimleri için ideal yaşam alanını sağlayan okyanuslar artık yavru kaplumbağalar için risk oluşturuyor.

Yeni yapılan bir araştırmada yavru deniz kaplumbağalarının büyük miktarlarda plastik yuttuğu ve okyanus kirliliğinin, bir zamanlar gelişimleri için ideal olan yaşam alanlarını riske dönüştürdüğü belirtildi.

The Guardian’ın haberine göre, plastiğin vahşi yaşam üzerindeki etkisine yönelik araştırmalar, deniz hayvanlarının plastik malzemeleri yuttuktan sonra öldüğünü ortaya çıkardı.

Kaplumbağalar da dahil olmak üzere 80 farklı türdeki hayvanın, plastik yutarak öldüğü bulundu.

121 DENİZ KAPLUMBAĞASI İNCELENDİ

Yavru deniz kaplumbağaları üzerinde çalışan araştırmacılar, okyanuslardaki plastiğin, bir zamanlar canlıların gelişmesine yardımcı olan evrimsel adaptasyonlarla birlikte, onları riske attığını ifade etti.

Frontiers in Marine Science dergisinde yazan araştırmacılar, beş türden 121 deniz kaplumbağasında plastik varlığını inceledi. Şahin gagalı kaplumbağalar hariç, tüm türlerin gastrointestinal kanallarında plastik parçalar bulundu.

‘ÇOK AZ YAVRU HAYATTA KALABİLİYOR’

Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) bilim direktörü Mark Wright, yedi deniz kaplumbağası türünden altısının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ve karşılaştıkları tehlikelerden bir diğerinin de plastik kirliliği olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Nispeten az sayıda yavru deniz kaplumbağası ilk yıllarında hayatta kalıyor, bu nedenle bu olağanüstü türlerin uzun vadede hayatta kalmasını sağlamak için tehditleri azaltmamız şart.” (Deniz Haber)

 

4.09.2021 İngiltere, dünyanın en çevreci gemisini inşa ettirecek

İngiltere, dünyanın en çevreci gemisini üreteceğini açıkladı. Geri dönüştürülmüş balık yağı ile çalışacak gemide balina radarı da bulunacak.

İngiltere hükümeti, dünyanın en çevreci gemisini inşa ettirecek. Yakında bu konuda sözleşme imzalanması bekleniyor. Lüks bir yat görümünde olsa da bu bir gemi olacak ve mürettebatı Kraliyet Donanma Kuvvetleri’nden olacak.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, geminin türünün en yeşili, sürdürülebilir yakıt ve malzemelerin kullanımını en üst düzeye çıkaran, çevre ve ekolojik olarak gelişmiş olacağını bildirdi.

ÇEVRECİ GEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Geminin en önemli özelliği, gıda atıklarından yapılan biyoyakıtla çalışacak olması. Bu konuda deneyler devam ediyor. Gemi, donanmanın süper sessiz denizaltı pervaneleri ile donatılacak. Gökyüzü yelkenleri olarak bilinen uçurtmalar, akan rüzgardan güç çekerek motorlara yardımcı olacak.

Atık su, içilebilir hale gelinceye kadar gemide filtrelenecek ya da limanda deşarj edilene kadar depolanacak. Her yıl gemilerin çarpması sonucu çok sayıda balina öldüğü için gemide balinalara özel bir radar bulunacak. (Deniz Haber)

1.09.2021 M/V FOUR EMERALD, 15 milyon 250 bin dolara Deval Denizcilik'e satıldı

İtalyan armatörlük firması PREMUDA SPA Şirketinin mülkiyetinde bulunan 34 bin DWT taşıma kapasitesine sahip M/V FOUR EMERALD isimli Handy Max tipi kuruyük gemisi, İstanbul merkezli Deval Denizcilik Şirketi'ne satıldı.

İtalyan armatörlük firması PREMUDA SPA Şirketinin mülkiyetinde bulunan 34 bin DWT taşıma kapasitesine sahip Handy Max tipi kuruyük gemisi, İstanbul merkezli Deval Denizcilik Şirketi'ne satıldı.

Deniz Haber Ajansı'nın edindiği bilgiye göre, 2012 yılında Vietnam'da inşa edilen, 180 metre boyunda, 30 metre genişliğinde ve 34 bin DWT taşıma kapasitesine sahip, Malta bayraklı M/V FOUR EMERALD isimli Handy Max tipi kuruyük gemisi, 15 milyon 250 bin dolara İstanbul merkezli Deval Denizcilik Şirketi'ne satıldı.

Deniz Haber Ajansı'nın aynı kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre, Malta bayraklı M/V FOUR EMERALD isimli Handy Max tipi kuruyük gemisinin, satış işlemlerinin tamamlandığı öğrenilirken, önümüzdeki günlerde Deval Denizcilik Şirketi'ne teslim edileceği kaydedildi.

M/V FOUR EMERALD'IN ÖZELLİKLERİ

IMO: 9416458
İsim: FOUR EMERALD
Vessel Type - Generic: Cargo
Vessel Type - Detailed: Bulk Carrier
Durum: Etkin
MMSI: 248502000
Çağrı İşareti: 9HA4675
Bayrak: Malta [MT]
Brüt Tonaj (GRT): 24031
Yaz DWT: 34000 t
Tam Boy x Tam Genişlik: 180 x 30 m
Yapım Yılı: 2012
Bağlama Limanı: VALLETTA (Deniz Haber)

 

 

31.08.2021 Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda terfi eden ve emekli olan isimler belli oldu

Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait terfi ve atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, 30 Ağustos 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir'in rütbesi tümamiralliğe, Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanı Albay Serkan Tezel ile Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanı Albay Tayfun Paşaoğlu'nun rütbeleri de tuğamiralliğe yükseltildi.

Tümamiral Kendir ile Tuğamiral Tezel ve Tuğamiral Paşaoğlu, atama kararı ile görevlerine yeni rütbeleriyle sürdürecek.

Bu arada Sahil Güvenlik Komutanlığı’na mensup Albay Altay Çoğal da 15 Eylül 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere emekliye sevk edildi. (Deniz Haber)

 

31.08.2021 Suriye’deki petrol sızıntısı, Akdeniz’de hızla yayılıyor

Suriye'nin Baniyas kentinde bulunan elektrik santralinde meydana gelen petrol sızıntısının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) Dipkarpaz Burnu açıklarına ulaşması bekleniyor. Sızıntıyla ilgili kriz masası kurulurken Türkiye’den 3 adet gemi de KKTC’ye doğru yola çıktı.

Suriye'nin Baniyas kentindeki petrol rafinerilerinin birinin içinde bulunan elektrik santralinde 25 Ağustos'ta meydana gelen arızadan dolayı petrol sızıntısı yaşanmış, sızıntı Akdeniz'de yayılmaya başlamıştı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) Dipkarpaz Burnu açıklarına ulaşması beklenen petrol sızıntısı paniğe neden oldu.

KRİZ MASASI KURULDU

KKTC Başbakanı Ersan Saner, yaptığı açıklamada Suriye'den denize sızan petrolün Türkiye ile iş birliği içinde takip edildiğini ve Başbakanlık’ta bir kriz masası kurulduğunu aktardı.

Saner, “Suriye'den sızan petrolün adamıza doğru ilerleyişi anavatan Türkiye ile de iş birliği içinde Başbakanlık, ilgili tüm bakanlıklarımız ve birimlerimiz tarafından yakından takip edilmektedir. Başbakanlık Müsteşarımız, direktiflerim doğrultusunda Türkiye ve ilgili tüm mercilerle en üst seviyede bağlantıdadır. Ülkemizin bu sızıntıdan zarar görmemesi için gereken neyse onun yapılacağından kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ise, sızıntıya karşı tüm tedbirlerin alındığını ifade etti. Petrol sızıntısı haberinin alınmasıyla Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile irtibata geçtiklerini dile getiren Ataoğlu, teknik ekiplerin konuyla ilgili çalışmalarını anında başlattığını vurguladı.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ile de hareket ederek Sahil Güvenlik ekiplerinin Karpaz bölgesinde konuşlandığını belirten Ataoğlu, Çevre Koruma Dairesi personelinin de Karpaz bölgesinde hazır bulunduğunu ve gelişmeleri takip ettiğini ifade etti.

Bakan Ataoğlu, şu anki bilgiler doğrultusunda sızıntının 31 Ağustos ile 1 Eylül tarihleri arasında Karpaz sahiline ulaşmasının öngörüldüğünü belirtti.

TÜRKİYE'DEN 3 GEMİ YOLA ÇIKTI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekiplerinin sızıntıyı uydu aracılığı ile anbean izlediğine vurgu yapan Ataoğlu, Türkiye'den uzman bir ekibin bugün adaya gelerek çalışmalara başlayacağını belirtti.

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ile de irtibata geçtiğini ifade eden Ataoğlu, Bakan Karaismailoğlu'nun talimatı ile Türkiye’den 3 adet geminin ekipmanları ile yola çıktığını ve müdahale için hazır olduklarını kaydetti.

Uydu aracılığı ile takip edilen yakıtın seyrine göre uzman ekibin çok hızlı bir şekilde olaya müdahale edeceğini vurgulayan Ataoğlu, gerekli işlemlerin profesyonel şekilde yapılacağını ve bu konuda kimsenin şüphesinin olmaması gerektiğini söyledi.

Bölge belediyeleri ile görüşerek bugünden itibaren bölgede oluşabilecek kirlilik durumunda denize girilmemesi yönünde çalışma başlatabileceklerini de söyleyen Ataoğlu, petrolün yol açabileceği hasarları önlemek için 24 saat aralıksız çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti. (Deniz Haber)

 

30.08.2021 Sea Bird isimli gemi, Ege Denizi’nde battı

Sea Bird isimli geminin karaya oturduktan sonra Atina'nın yaklaşık 70 deniz mili güneyinde bulunan kayalık bir adacık olan Karavia açıklarında battığı bildirilirken gemide bulunan 16 mürettebatın kurtarıldığı öğrenildi.

Ukrayna'dan Tunus'a seyreden Sea Bird isimli gemi, Mirtoan Denizi'nde Mora kıyısı açıklarında güneybatı yönünde ilerliyordu.

Yunan Sahil Güvenlik ekiplerine göre, Sea Bird, Karavia'nın kuzeydoğusunda bir kayaya çarptı. Pole Star tarafından sağlanan verilere göre, gemi çarpmadan sonra hızla battı.

Kazada Sea Bird'ün 16 mürettebatının gemiyi terk ettiği belirtildi. 1 adet Yunan Donanması helikopteri ve 2 adet Yunan Sahil Güvenlik devriye botu da dahil olmak üzere çok sayıda STK gemisi ve arama kurtarma ekibi olay yerine sevk edildi. Sahil Güvenlik botlarından birinin kurtarılan tüm mürettebatı güvenli bir şekilde Monemvasia kasabasında kıyıya çıkardığı öğrenildi.

Yunan medyasına göre, herhangi bir sızıntı olup olmadığı veya sızıntının boyutu hakkında henüz hiçbir bilgi paylaşmadı.

Öte yandan Mirtoan Denizi'nde yer alan adacıklar tehlikeli akıntılarla biliniyor. 1985 yılında inşa edilen 106.36 metre uzunluğunda, 17.01 metre genişliğindeki Sea Bird, Paris MOU'da kara listede yer alıyordu.

Lübnanlı bir firma tarafından işletilen ancak Liberya'ya ait olan geminin 2015'ten bu yana liman devletleri tarafından 30'dan fazla kez denetlendiği, hemen hemen hepsinde birden fazla eksiklik tespit edildiği öğrenildi. (Deniz Haber)

 

30.08.2021 Peru'da tekneler çatıştı: 11 ölü, 6 yaralı

Güney Amerika ülkesi Peru'da 2 adet tekne çatıştı. Yaşanan kazada 11 kişi hayatını kaybetti, 6 yolcu yaralandı.

Peru Amazonu bölgesindeki Huallaga Nehri'nden Yurimaguas kentine doğru giden yolcu teknesi, yoğun sis nedeniyle başka bir tekneyle çatıştı.

Ulusal Sivil Savunma Enstitüsü, kaza sonucu devrilen teknede 11 yolcunun boğularak yaşamını yitirdiğini, 6 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

Kayıp sayısının tam olarak bilinmediği kazada arama kurtarma çalışmalarına başlandığı öğrenildi.

Hayatta kalanlarını ifadelerine göre, teknede ayrıca 20 çocuğun daha bulunduğu ve kazanın ardından yüzme bilenlerin kedi çabalarıyla kıyıya çıkmayı başardığı öne sürüldü. (Deniz Haber)

 

29.08.2021 Kültür ve Turizm Bakanlığı, Akdeniz'deki en güzel 5 plajı seçti

Antalya’dan 3, Mersin’den 1 ve Hatay’dan 1 olmak üzere toplam 5 plaj, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Akdeniz'deki en güzel 5 plaj olarak seçildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Akdeniz'deki en güzel 5 plaj olarak seçildi.

KAPUTAŞ PLAJI:

Antalya'nın en batı kesiminde Kaş yakınlarında yer alan Kaputaş Plajı, yıllar içinde birçok turizm tanıtım posterine konu olmuş, hem yerli hem de yabancı turistin gözdesi haline geldi. Tablo gibi güzelliği sayesinde ne kadar sapa bir yerde olursa olsun kesinlikle görülmeye değer.

KLEOPATRA PLAJI:

Antalya'nın doğu kıyısındaki altın kumlarıyla ünlüdür ve adını Antik Mısır'ın efsanevi kraliçesi Kleopatra'dan aldı. Yaklaşık 2 km uzunluğundaki bu kumsal, Kleopatra'yı ve Romalı General Markus Antonius'u emsalsiz kumlarında ağırladı. Akdeniz güneşi altında ısınmak ve ardından masmavi denizde serinlemek için Kleopatra Plajı şahane bir alternatif.

PATARA PLAJI:

Kaş ve Kalkan'a yakın Patara'nın göz alabildiğine uzanan plajı 20 km uzunluğunda. Patara Antik Kenti'nin hemen yanında yer alan Patara Plajı'nın kum tepeleri üzerinde muhteşem gün batımını izleyebilirsiniz. Sığ suları, yumuşak kumları ve altın rengi sahili ile Patara Plajı sadece güneşi arayanlar için değil, Caretta Caretta deniz kaplumbağaları için de eşsiz bir varış noktası.

 

KIZKALESİ PLAJI:

Bu çok özel plajda denizin ortasından yükselen Kızkalesi'ni arkanıza alıp yüzme şansı yakalayabilirsiniz. Mersin'de bulunan mavi bayraklı Kızkalesi Plajı, Akdeniz'in en çok tercih edilen plajları arasında yer alıyor. Kızkalesi Plajı, kıyıdan 50 m mesafede bile derinleşmeyen sığ suları sayesinde çocuklu ailelerin denizin tadını çıkarmalarını sağlıyor. Meraklıları için Kız Kalesini bisiklet kiralayıp keşfetme seçeneği de mevcut.

ÇEVLİK PLAJI:

Hatay'da bulunan 14 km uzunluğundaki Çevlik Plajı, Türkiye'nin en uzun plajlarından biri. Çevlik Plajı, altın rengi kumları ve sığ suları ile ünlüdür. Dünyanın insan elinden çıkmış ilk tüneli olan bir Roma mühendislik harikası Titus Tüneli'ne oldukça yakın mesafede bulunuyor. Tarih tutkunları, Piera Antik Kenti kalıntılarını görmek için Çevlik Köyü'ne gitmeliler. (Deniz Haber)

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?