Cumhuriyetimizin 97. yaşı kutlu olsun.

29Ekim
30.10.2020

Haberi Paylaşın:

ShareShareShareShareShare

Malumlarınız olduğu üzere, 29 Ekim 1923 tarihi ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ esası üzerinde yükselen Türkiye Cumhuriyeti’nin resmen kurulduğu tarihtir. Ancak Cumhuriyet’in altyapısı bu tarihten çok önce oluşturulmaya başlanmıştır.

 

19 Mayıs 1919’da Anadolu’da yakılan bağımsızlık meşalesi, 23 Nisan 1920’de ‘Milli Egemenlik’ ilkesi ile kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi ve 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılması, Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde, Cumhuriyet yolunda atılmış büyük, önemli ve planlı adımlardır.

 

Tarihçilerin belirttiğine göre, Cumhuriyet’i kurma fikri Atatürk’te her zaman vardır ve hatta Büyük Önder’in “Ben ulusun vicdanında ve geleceğinde sezdiğim büyük gelişme kabiliyetini bir ulusal sır gibi vicdanımda taşıyarak yavaş yavaş bütün toplumumuza uygulatmak zorundaydım” cümlesinde sözünü ettiği ‘ulusal sır’ Cumhuriyet’in ilanıdır.

 

Cumhuriyet, milleti devlete hâkim kılma fikrine yürekten inanmış Atatürk’ün kendi deyimi ile “en önemli eseri’dir.

 

Cumhuriyet’in ilanı İnönü’de, Sakarya’da, Çanakkale’de, İzmir’de; ülkenin her karış toprağında kan dökülerek can verilerek kazanılan kurtuluş mücadelemizin nihai varış noktasıdır.

 

Cumhuriyet, ‘Ya istiklal ya ölüm’ parolasıyla yola çıkan bir liderin ve bağımsızlık arzusu ile onun etrafında kenetlenen vatanseverlerin, bizlere bıraktığı en değerli emanet, en değerli mirastır.

 

Cumhuriyet, yüksek ahlaki değer ve niteliklere sahip bir idare şeklidir. Cumhuriyet demokrasidir, eşitliktir, özgürlüktür. Vatandaş ve ulus olma bilincidir. Hukukun üstünlüğüdür, laikliktir, sosyal devlet anlayışıdır.

 

Cumhuriyet modernleşmedir, medeniyettir, aydınlanmadır. Akıldır, bilimdir. Hangi ırktan, hangi inançtan olursak olalım, bizleri bir arada tutan ortak değerimizdir.

 

Ömrünü bir milletin yeniden doğuşuna ve gelişmesine adayan Büyük Atatürk’ün yolundan ayrılmayan evlatları olarak bizlere düşen; Cumhuriyet’in kuruluş felsefesine ve aydınlanmacı ruhuna bağlı kalmak, kazanımlarını korumak ve onu daha ileriye taşımaktır.

 

Cumhuriyetimizin 97. yaşı kutlu olsun. Başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurtuluş mücadelemizin kahramanlarını, tüm şehit ve gazilerimizi anıyor, üyelerimizin ve halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimizle kutluyoruz.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması ve gelişmesi yolunda verilen mücadeleye, harcanan emeğe, dökülen her damla alın terine saygı ve minnetle.

 

 

MERSİN DENİZ TİCARET ODASI

Neredeyiz?