“Gündemimizdeki en önemli sorun Ana Konteyner Limanı Projesi”

Gündemimizdeki en önemli sorun Ana Konteyner Limanı Projesi
  • Mersin Deniz Ticaret Odası’nı ziyaret eden siyasi partilerin temsileri MDTO yönetiminden kentin denizcilik sorunlarına ilişkin bilgi aldı. MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, denizcilik gündemlerindeki en önemli sorunun Ana Konteyner Limanı projesi olduğunu söyledi.
21.12.2021

Haberi Paylaşın:

ShareShareShareShareShare

Mersin Deniz Ticaret Odası’nı ziyaret eden siyasi partilerin temsileri MDTO yönetiminden kentin denizcilik sorunlarına ilişkin bilgi aldı. MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, denizcilik gündemlerindeki en önemli sorunun Ana Konteyner Limanı projesi olduğunu söyledi.

Gündemimizdeki en önemli sorun Ana Konteyner Limanı Projesi

Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti ve Demokrat Parti il başkanlığı temsilcileri kasım – aralık döneminde Mersin Deniz Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu ve Meclis üyeleri ile görüşen heyetler kendi çalışmaları hakkında bilgi verirken, kentin denizcilik sorunları hakkında da bilgi aldı.

MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Lokmanoğlu, Mersin’in denizcilik gündemindeki en önemli sorunun, yapımı yıllar önce planlanan ancak yeri konusunda halen çelişki yaşanan Ana Konteyner Limanı Projesi olduğunu söyledi.

Artan dış ticaret hacmi ve elleçlenen yük miktarı karşısında Mersin’deki mevcut limanın kapasitesinin birkaç yıl içinde yetersiz kalacağını vurgulayan Lokmanoğlu, kentte ikinci bir konteyner limanının şart olduğunu vurguladı.

Bölgesel bir aktarma merkezi olarak planlanan Mersin Ana Konteyner Limanı’nın projelendirmesi, ön fizibilite çalışmaları, Avrupa Birliği normlarına göre detay fizibilite ve ÇED çalışmalarının tamamlandığı bilgisini veren Lokmanoğlu, 10. Kalkınma Planı’nda yer alan bu projenin yerinin 11. Kalkınma Planı’nda muğlak bir ifade ile belirtilmesinden ve Mersin yerine Doğu Akdeniz olarak genişletilmesinden duydukları kaygıyı dile getirdi.

Söz konusu liman yatırımının Çandarlı ve Filyos liman projeleri ile birlikte planlandığını hatırlatan Lokmanoğlu, diğer ikisinde yatırıma başlandığı halde Mersin Ana Konteyner Limanı için yatırıma yönelik henüz somut bir adım atılmadığını söyledi.

 

Gündemimizdeki en önemli sorun Ana Konteyner Limanı Projesi

 

Neredeyiz?