Kpt. Öztürk, Öğrencilere Denizciliği Anlattı

Toros
21.12.2021

Haberi Paylaşın:

ShareShareShareShareShare

Toros Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölüm Başkanı Ayhan Demirci beraberindeki öğrencilerle Mersin Deniz Ticaret Odası’nı ziyaret ederek Genel Sekreter Kpt. Mesut Öztürk ile görüştü.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Öztürk, öğrencilere Oda faaliyetlerinin yanı sıra denizcilik sektörü hakkında da bilgi verdi. 

Toros


MDTO’nun verdiği öğrenci bursları ile eğitim yatırımlarını anlatan Öztürk, Mersin’in denizcilik potansiyeli ile pandemi sürecinde denizcilik sektörünün durumuna yönelik değerlendirmelerini öğrencilerle paylaştı. Pandemide, tedarik süreçleri, limanlarda bekleme süreleri, mürettebat değişimleri ve servis hizmetlerinde sorunlar yaşanmış olsa da denizcilik sektörünün faaliyetlerinin hiç durmadığını belirten Öztürk, bunun temel nedeninin temasın az olması, dolayısıyla izolasyonun daha kolay sağlanması ve deniz taşımacılığının tek seferde çok miktarda yük taşımaya imkan vermesi olarak açıkladı. Öztürk, “Deniz taşımacılığın ne denli önemli ve stratejik bir sektör olduğu içinde bulunduğumuz pandemi dönemi, bir kez daha kanıtlamıştır” diye konuştu. 
Konuşmasında gemilerde bulunması gereken sertifikalar, limanlarda verilen hizmetler, liman operasyonları, konteyner taşımacılığı ile gemi acenteliğine ilişkin bilgiler veren Öztürk, öğrencilere MDTO’nun eğitim programında yer alan gemi acenteliği belgelendirme eğitimine girmeleri, bunun yanı sıra Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Gemiadamı Bilgi Sistemi üzerinden sınav başvurusu yaparak amatör denizci belgesi almaları tavsiyesinde bulundu. 
Denizcilik ve lojistik alanlarında eğitim gören öğrencilerin limanları ve liman operasyonlarını bilmesi gerektiğini söyleyen Öztürk, liman ziyaretlerinin bu alanlarda eğitim veren eğitim kurumlarının müfredatında bulunması gerektiğini vurguladı. 
Daha sonra öğrencilerin sorularını yanıtlayan Öztürk, lojistik bölümü öğrencilerinin staj olanakları hakkında görüş alışverişinde bulundu. 
 

Neredeyiz?