MDTO Müşterek Meslek Komitesi Toplantısına Strateji ve Bütçe Uzmanı Doç. Dr. Burçhan Sakarya Konuk Oldu

MDTO Müşterek Meslek Komitesi Toplantısına  Strateji ve Bütçe Uzmanı Doç. Dr. Burçhan Sakarya Konuk Oldu
  • Mersin Deniz Ticaret Odası, Müşterek Meslek Komitesi toplantısında Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Uzmanı Doç. Dr. Burçhan Sakarya’yı ağırladı.
17.06.2022

Haberi Paylaşın:

ShareShareShareShareShare

Mersin Deniz Ticaret Odası, Müşterek Meslek Komitesi Toplantısı, iki yıl süren pandemi döneminin ardından, fiziken gerçekleştirildi. 2022 yılının ilk Müşterek Meslek Komitesi toplantısına Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’ndan Doç. Dr. Burçhan Sakarya konuk olarak katıldı.

 

Cihat Lokmanoğlu

 

Toplantının açış konuşmaları Mersin Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu ve Genel Sekreter Kpt. Mesut Öztürk tarafından yapıldı. Konuşmasında Mersin Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nin mezuniyet törenine katıldıklarını ifade eden MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, yetişmiş, pırıl pırıl genç denizcileri görmekten son derece mutlu olduklarını belirterek, MEÜ. Denizcilik Fakültesi için yaptırdıkları bina inşaatı da tamamlandığında, eğitim kalitesinin çok daha fazla artacağına inandıklarını söyledi.

 

Meslek Komitesi

 

Strateji ve Bütçe Uzmanı Doç. Dr. Burçhan Sakarya’yı Meclis Üyelerine takdim eden Genel Sekreter Kpt. Mesut Öztürk ise, Sakarya’nın 12. Dönem 5 Yıllık Kalkınma Planı hazırlıkları kapsamında Mersin’de bulunduğunu ve MDTO’yu ziyaret ettiğini belirterek, “Sakarya’nın Meclisimize yönelik yapacağı ekonomik değerlendirmelerden fayda sağlayacağımızı umuyorum” diye konuştu.

 

Daha sonra sözü alan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Uzmanı Doç. Dr. Burçhan Sakarya, Mersin’de ziyaret ettiği ilk kurumun MDTO olduğunu, kurumlarının; STK’lar ve meslek örgütleriyle temasını ve etkileşimini sürekli kılabilmek adına bu ziyaretleri düzenlediklerini kaydetti.

 

2022 yılının sonu 2023 yılının başı itibariyle hazırlıklarını hızlandıracakları 12. Kalkınma Planı’nın Türkiye’nin tüm ekonomik ve sosyal konularını kapsayacağını ifade eden Sakarya, “Nitelikli temsilcilerin vereceği katkı, planın niteliğini de arttıracaktır. Fikir alışverişinin sürekliliğini sağlamak üzere ilişkilerimizin kuvvetleneceğini umuyorum” diye konuştu.

 

Meslek Komitesi

 

Strateji ve Bütçe Uzmanı Doç. Dr. Burçhan Sakarya daha sonra, Meslek Komitesi Üyelerine “Küresel Ekonomik Eğilimler Riskler ve Türkiye” başlıklı bir sunum yaptı. Sakarya sunumunda, küresel düzeyde değişen finansal konjonktürün ne yöne evrildiğini, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ekonomiye etkilerini değerlendirdi.  Sakarya ayrıca, 169 göstergeden oluşan 17 kalkınma hedefine ulaşmak için izlenecek yol ve yapılması gereken yatırımlar için bulunacak finansman hakkında da bilgi verdi.

 

slow fish

 

Toplantının ardından, uzun zamandan sonra ilk kez fiziken bir araya gelen Meslek Komitesi Üyeleri için bir kokteyl verildi. Kokteyl sırasında Slowfish Mersin Platformu’nun 2022 yılı eylem planında yer alan “Aslan Balığı Tadım Etkinliği” de gerçekleştirildi, konuklara usta şefler tarafından buharda pişirilen aslan balığı ikram edildi.

 

slow fish

 

Neredeyiz?