Mersin Limanı’na Beyrut Yükü

Mersin Limanı’na Beyrut Yükü
  • MDTO  Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, geçtiğimiz günlerde Beyrut’ta meydana gelen patlama sonrası kullanılamaz hale gelen Beyrut Limanı hakkında Bölgesel Ekonomi Gazetesi Refleks’e değerlendirmelerde bulundu.
10.08.2020

Haberi Paylaşın:

ShareShareShareShareShare

Mersin Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, geçtiğimiz günlerde Beyrut’ta meydana gelen patlama sonrası kullanılamaz hale gelen Beyrut Limanı hakkında Bölgesel Ekonomi Gazetesi Refleks’e değerlendirmelerde bulundu.

Gazeteye verdiği beyanatta Doğu Akdeniz’in en işlek limanları arasında yer alan Beyrut Limanı’ndaki işlem hacminin Mersin Limanı’na taşınacak olmasını değerlendiren Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı Cihat Lokmanoğlu, “Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay’ın konuyla ilgili açıklamasını medyadan öğrendik. Gerek Mersin Limanı gerekse Mersin Serbest Bölgesi Limanı Beyrut Limanı’nın yükünü alabilecek kapasitede. Beyrut Limanı’ndan gerçekleştirilen ithalat ve ihracat rahatlıkla Mersin’den gerçekleştirilebilir. Hangi yüklerin geleceğini, kapasiteyi şu an tam bilmiyoruz. Lübnan’a gidecek büyük gemiler Mersin Limanı’nda yüklerini küçük gemilere aktarabilir ve bu şekilde Beyrut’un lojistik sorununa çözüm bulunabilir” dedi.

Mersin’in Beyrut’a karadan 600 kilometre, deniz yoluyla 176 mil uzaklıkta olduğunu belirten MDTO Başkanı Lokmanoğlu, “154 kişinin hayatını kaybettiği, 6 bin kişinin yaralandığı olaydan derin üzüntü duyduk. Patlamayla kullanılamaz hale gelen Beyrut Limanı’na büyük gemilerin yük taşımaları ya da yük almaları mümkün değil. Beyrut’a yük taşıyan gemiler Mersin Limanı’na gelecek. Burada yüklerini küçük gemilere aktaracaklar. Bu gemilerin yükü Beyrut’ta mobil vinçlerle tahliye edilebilir. Karayoluyla da lojistik imkânı olabilir ama bunun için Suriye’de güvenliğin ve koordinasyonun sağlanmasına ihtiyaç var. Mersin Limanı’nın gerek kapasitesi gerek altyapı imkanlarıyla bu süreçten olumsuz etkileneceğini düşünmüyorum. Mersin’e gelecek her bir kilogram yükün lojistik sektörüne, ekonomimize olumlu katkı sağlayacağı aşikâr. Mersin Limanı işletmecisinin gerekli hazırlıkları kısa sürede yapacağına inanıyorum” dedi.  Öte yandan dünya liman endüstrisine paralel olarak gelişen Mersin Uluslararası Limanı, 2019 yılında 1,9 Milyon TEU konteyner iş hacmine ulaştı. Ortadoğu ve Afrika ülkelerine yönelik aktarma merkezi olarak da değerlendirilen Beyrut Limanı da 995 milyon TEU konteyner iş hacmine sahipti.

Mersin Limanı’na Beyrut Yükü

 

Neredeyiz?