Mersin’de Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlamaları

Mersin’de Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlamaları
02.07.2022

Haberi Paylaşın:

ShareShareShareShareShare

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Cumhuriyet Meydanı’ndaki resmi törenin yanı sıra Mersin Marina’da gerçekleştirilen etkinliklerle kutlandı.

 

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Cumhuriyet Meydanı’nda il protokolünün katılımıyla düzenlenen resmi törenle kutlandı. Törene Mersin Liman Başkanlığı, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Gemi Trafik Hizmetleri Müdürlüğü temsilcileri ile

Mersin Deniz Ticaret Odası Genel Sekreteri Kpt. Mesut Öztürk; Genel Sekreter Yardımcısı Ezgi Biçer Uçar ve Basın Danışmanı Ali Adalıoğlu katıldı.

 

Mersin’de Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlamaları

 

Törende Mersin Liman Başkanı Harun Baştürk, Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) Genel Sekreteri Kpt. Mesut Öztürk ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Gemi Trafik Hizmetleri Müdürü Adnan Bilen tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Mersin Limanı Harun Baştürk, günün önemine dair bir konuşma yaptı. Kabotaj Kanunu’nun yürürlüğe girmesinden üzerinden 96 yıl geçtiğini belirten Baştürk, “Kabotaj Kanunu askeri anlamda kazanılan Kurtuluş Savaşı’nın devamı olarak kapitülasyonların kaldırılması sonucu ekonomik bağımsızlığın son halkasıdır. Kabotaj Kanunu bağımsızlık ve ülkenin haklarının kazanılmasının yanı sıra Türk denizciliğine gerçek bir kimlik kazandırmış ve denizciliğimizin gelişmesinde dönüm noktası olmuştur” ifadelerini kullandı. 

 

Mersin’de Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlamaları

 

Denizlerin ülkenin güvenliği ve gelişmesi açısından çok büyük önemi olduğunu vurgulayan Baştürk, Denizlere hakim olan, cihana hakim olur’ sözünün bu düşüncenin ürünü olduğunu söyledi. Türkiye’nin son derece stratejik konumda üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olduğunu dile getiren Baştürk, ülkemizin denizci millet, denizci ülke idealiyle uluslararası arenada çok daha güçlü biçimde yer alması gerektiğini kaydetti.

 

Mersin’de Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlamaları

 

Baştürk’ün konuşmasının ardından MDTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden iki öğrenci şiir okudu. Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından Atatürk Parkı’nda bulunan Refah Şehitleri Anıtı önüne yürüyen protokol üyeleri Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve deniz şehitleri anısına denize çelenk bıraktı.

 

Bu sırada bayrak ve flamalarla süslenmiş römorkörler ve botlar düdüklerini çalarak kutlamalara katıldı.

 

Mersin’de Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlamaları

 

Mersin Marina’da Kutlama Etkinlikleri

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlama etkinlikleri Mersin Marina’da gerçekleştirilen etkinliklerle devam etti.

 

Kutlama etkinlikleri kapsamında Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait bot, halkın ziyaretine açıldı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin gösteri yaptığı kutlamalarda ayrıca denizcilikle ilgili kurum ve kuruluşlar da stant açtı.

 

Mersin Marina’da bir stant açan Mersin Deniz Ticaret Odası, başta çocuklar olmak üzere ziyaretçilerine deniz temalı ürünler hediye etti.

 

Mersin’de Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlamaları

 

Mersin Marina’da, Mersin Liman Başkanlığı tarafından organize edilen kutlama programı kapsamında halat çekme yarışları da düzenlendi. MDTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ile Mersin Uluslararası Liman İşletmesi (MIP) çalışanlarının karşılaştığı yarışmanın kazananı MIP takımı oldu.  MIP Takımı, kazandığı kupayı MDTO MTAL takımına hediye etti.

 

Mersin’de Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlamaları

 

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlama etkinlikleri çerçevesinde Mersin Marina’da bir konser veren Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı Orkestrası, çaldıkları marşlarla kent halkına keyifli dakikalar yaşattı.

Neredeyiz?