Mezitli Belediyesi’nden Mersin Deniz Ticaret Odası’na Soli Pompeiopolis Sunumu

Mezitli Belediyesi’nden Mersin Deniz Ticaret Odası’na Soli Pompeiopolis Sunumu
01.03.2022

Haberi Paylaşın:

ShareShareShareShareShare

Mezitli Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Arzu Bitigen Saylam ve Soli Pompeiopolis Kazı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Deniz Kaplan, Mersin Deniz Ticaret Odası’nı (MDTO) ziyaret ederek Oda Yönetimine kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

 

 

Tarihi 2500 yıl öncesine dayanan Soli Pompeiopolis Antik Kenti, antik liman ve ünlü filozof, astronom ve matematikçi Aratos’un anıt mezarını dünya kültürüne kazandırmak amacıyla çalışma yürüten Mezitli Belediyesi temsilcileri, kazıların devam edebilmesi için kent dinamikleri ile görüşmeler yapıyor.

 

Mersin Deniz Ticaret Odası’nı ziyaret eden Mezitli Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Arzu Bitigen Saylam ve Soli Pompeiopolis Kazı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Deniz Kaplan, MDTO Yönetim Kurulu toplantısına katılarak kazı çalışmalarının son durumu hakkında bilgi verdi.

 

 

Görüşmede bölgenin tarihi ve kazı süreciyle ilgili bilgiler aktaran Soli Pompeiopolis Kazı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Deniz Kaplan, Aratos kazılarının tamamlandığını ve restorasyon sürecinin başlayacağını belirterek ağırlıklı olarak antik liman için yoğunlaşılması gerektiğini söyledi.

 

Mezitli Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Arzu Bitigen Saylam ise bölgenin dünya tarihi açısından en değerli yerlerden birisi olduğuna dikkat çekerek “Antik Kent, liman ve daha da önemlisi, dünyaya mal olmuş bir değer olan Aratos’un aynı bölgede buluşması bir tesadüften ibaret değildir. Biz bu değerleri dünya ile buluşturarak kent turizmimiz açsından da kazanca dönüştürmek istiyoruz. Ancak dünyanın ilgisini buraya çekebilmek için ilk etapta bu kazıları devam ettirerek daha fazla eserin ortaya çıkmasını sağlamalıyız. Bunu sadece kurumların ve Mezitli Belediyemizin desteğiyle sürdürebilmemiz elbette ki imkânsızdır. Belediye Başkanımız Neşet Tarhan tarafından yapılan çalışmalarla kent dinamikleri de bu çalışmanın bir yerini tutmaya başladı. Biz bunun devam etmesini ve daha geniş destekler sağlanmasını istiyoruz” diye konuştu.

Mezitli - Soli

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı Cihat Lokmanoğlu da bölgenin önemini bildiklerini, kazı çalışmalarını geçmiş yıllarda olduğu gibi desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

Mezitli - Soli

Kazıların yıl geneline yayılması ve hızlandırılması için yurt dışından sağlanabilecek desteklere değinen Lokmanoğlu, yeni girişimlerde bulunulması gerektiğinin altını çizdi.

Neredeyiz?