Oda Borsa Başkanları Tarsus’ta Bir Araya Geldi

Oda Borsa Başkanları Tarsus’ta Bir Araya Geldi
  • Mersin İli Oda/Borsaları Müşterek Toplantısı Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Kent gündemindeki sorunların ele alındığı toplantıda ulaşım sorunu öncelikli ve dikkat çekici konulardan biri olarak öne çıktı.
29.07.2022

Haberi Paylaşın:

ShareShareShareShareShare

Müşterek toplantıya Mersin Deniz Ticaret Odası’nı temsilen Meclis Başkanı M. Levent Dipçin, Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu ile Genel Sekreter Kpt. Mesut Öztürk katıldı.

Oda Borsa Başkanları Tarsus’ta Bir Araya Geldi

Mersin Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cihat Lokmanoğlu başkanlığında ve Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ruhi Koçak ve Meclis Başkanı Eyüphan Eyüboğlu yönetiminde düzenlenen toplantıda, kentin ulaşım sorunu başta olmak üzere, Mersin’in Ana Konteyner Limanı ihtiyacı,  tarım ürünlerindeki markalaşma çalışmaları, mercimek ile nohut gibi bakliyat ürünleri ile tarım ürünlerindeki ihracat yasaklarının kaldırılması talebi, Tarsus Sahil Bandı Turizm Projesi gibi konular ele alındı. Ulaşım sorunu öncelikli ve dikkat çekici sorunlardan biri olarak öne çıktı.

Oda Borsa Başkanları Tarsus’ta Bir Araya Geldi

Tarsus TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ruhi Koçak’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda MDTO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cihat Lokmanoğlu, Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Tarsus Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kaya, Mut Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gürsel Aydın, Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Kaynar, Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sarı, Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Feridun Torunoğlu ve Mersin Ticaret Borsası Meclis Başkanı Şerafettin Memiş birer konuşma yaparak gündemlerindeki  konularını dile getirdi.  

Oda Borsa Başkanları Tarsus’ta Bir Araya Geldi

Konuşmaların ardından Lokmanoğlu bir değerlendirme yaparak, değinilen konuları toparladı ve toplantıdan elde edilen sonuçları sıraladı. Mutabık kalınan ortak sorunlar şu şekilde belirlendi:  

-Mersin Ana Konteyner Limanı konusu, 

- Başta Çeşmeli-Erdemli-Anamur otoyolu, Erdemli-Ayrancı Yolu ve Silifke-Mut Yolu olmak üzere Mersin genelindeki ulaşım sorunu, 

-Mersin D-400 Karayoluna alternatif yol, 

-Mersin ili dâhilinde otoyol ücreti alınması sorunu,  

-Tarsus Sahil Bandı Turizm Alanı,  

-Tarım ürünlerinde markalaşma ve pazarlama 

-Bakliyat (fasulye, nohut, kırmızı mercimek) ve Tarım ürünlerindeki ihracat yasaklarının kaldırılması,  

Oda Borsa Başkanları Tarsus’ta Bir Araya Geldi

Mersin Oda/Borsa Yönetim Kurulu Başkanları, Meclis Başkanları ve Genel Sekreterlerinin birlikte katıldığı toplantı sonrasında Tarsus Organize Sanayi Bölgesi ile yapımı devam eden Çukurova Bölgesel Havalimanına inceleme gezisi düzenlendi. Teknik ekiplerden bilgi alan başkanlar yatırımların bölge ekonomisi için şans olduğunu ifade etti.

Oda Borsa Başkanları Tarsus’ta Bir Araya Geldi

 

Neredeyiz?