MERSİN DENİZ TİCARET ODASI
MERSİN CHAMBER OF SHIPPING
   

Burs Destekleri

Mersin Deniz Ticaret Odası başarılı ancak maddi desteğe ihtiyacı olan, üniversite öğrencilerine yükseköğrenim bursu vermektedir. 

Bursiyerler Oda Meclisi tarafından onaylanmış MDTO Karşılıksız Yükseköğrenim Burs Yönergesi şartları doğrultusunda hazırlanmış dışarıdan müdahaleye kapalı olan online bir sistem aracılığı ile belirlenmektedir.

  • Başvuru tarihleri her yıl eylül ayı içerisinde MDTO web sitesinde ilan edilmektedir.
  • Adaylar MDTO internet sitesinden kayıt tarihinin ilk günü kullanıma açılacak linki kullanarak başvuru yapar.
  • Kayıt tarihinin son gününü takip eden gün link kullanıma kapatılır.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Başvurmak için tıklayınız.

Mersin Deniz Ticaret Odası ile Mersin Üniversitesi arasında; ÖSYM tarafından 2020 yılında yapılan merkezi sınavlar sonucunda Mersin Üniversitesi; Denizcilik Fakültesi, Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü programını ilk on tercihi arasında tercih edip ilgili bölüme yerleşen toplam 10 öğrenciye Mersin Deniz Ticaret Odası tarafından 1 Ekim-30 Haziran tarihleri arasında 9 ay boyunca burs imkanı sağlanmaktadır. 

Hak kazanan öğrencilere protokol başlangıç tarihi olan 2020 – 2021 Güz yarı yılından başlayarak 2023-2024 Bahar yarı yılı sonuna kadar burs verilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasında imzalanan Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü kapsamında sağlanan burs imkanıdır.

Akdeniz MDTO Teknik ve Anadolu Lisesi öğrencisi olup;

  • 10, 11 ve 12. sınıflarda okuyan, bir önceki eğitim öğretim yılı not ortalamalarına göre ilk üç sırada yer alan 9 Öğrenci,
  • Okulu LGS sonucuna göre 400 puan üzerinde olup 9. sınıfa kayıt yaptıran 3 öğrenci,
  • Ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleştirilen sportif, bilimsel ve kültürel yarışma ve müsabakalarda dereceye(ilk üçe) giren öğrenciler burs imkanından faydalanmaya hak kazanır.

Kuruluş amacı; İstanbul’a yerleşmiş olan eski Mersin Lisesi mezunları arasındaki bağı güçlendirmek ve Mersin’e özlemi bir nebze dindirmek olan Mersin Liseliler Derneği, zamanla üyeler arasında sosyal dayanışma sağlamak, Mersin sınırları içindeki liselerden mezun üniversite öğrenimi için İstanbul’a gelen gençlere maddi ve manevi destek vermek ve Mersin’in kültür-sanat yaşamına katkıda bulunmak konularını da kendine amaç edinmiştir.

Mersin Deniz Ticaret Odası, her yıl Mersin Liseliler Derneği’ne 25 öğrenci için burs desteği sağlamaktadır.