01 - 08 Mart 2022 Haftası Denizcilik Haberleri

8.03.2022 Selanik Limanı, 2025 yılına kadar büyütülecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığıyla tanınan Yunan asıllı milyarder Ivan Savvidi’nin büyük hissedar olduğu Selanik Limanı büyütülüyor.

Yunanistan’ın en büyük ikinci limanı olan Selanik Konteyner Limanı’na 150 milyon euroluk yeni iskele inşa edilecek.

4 yıl önce özelleştirilen Selanik Limanı’na megamax konteyner gemilerini elleçlemek için 513 metrelik yeni iskele inşa edileceği bildirildi. Yeni iskelenin 2025 yılının sonlarına doğru faaliyete geçmesi planlanıyor.

Selanik Limanı, şu anda yıllık 750.000 TEU elleçleme kapasitesine sahip. 4 yıl önce özelleştirilen limanın ortakları arasında Belterra Investments, Terminal Link ve Yunanistan’a ait Hellenic Republic Varlık Geliştirme Fonu yer alıyor.

Selanik Limanı’na ait hisselerin yüzde 67’sine sahip olan Belterra Investments şirketinin sahibi ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığıyla tanınan Yunan asıllı milyarder Ivan Savvidis, Rus istihbarat servislerinin yürüttüğü propaganda ve kampanyalarda aktif rol almasıyla da biliniyor. (Deniz Haber)

5.03.2022 Sanmar Denizcilik, bir ayda rekor sayıda römorkör teslim etti

Sanmar Denizcilik, Ocak ayında 6 adet römorkör ve 2 adet pilot bot olmak üzere toplamda 8 adet deniz aracını tamamlayarak teslimatını gerçekleştirdi ve 8 adet yeni klas sertifikası aldı.

Yeni yıla rekor ile başlayan Sanmar, bugüne kadar tamamladığı proje sayısını 300’ün üzerine çıkarmış oldu. Ocak ayında tamamlanan römorkörlerden 4 tanesi, Pakistanlı operatör Port Qasim Authority için 76 ila 86 ton arasında değişen çekme kuvvetine sahip Kocaçay serisi ASD römorkörler olarak dikkat çekiyor. Robert Allan Ltd.’nin Sanmar’a özel olarak tasarladığı RAstar 3200SX serisi römorkörler Kanadalı gemi inşa mühendisleri tarafından özel olarak geliştirildi.

İnşa aşamasındayken Kocacay IV, Kocacay V ve Kocacay VI olarak bilinen ve yeni sahipleri tarafından GHARO, MALIR ve KORANGI olarak adlandırılan römorkörler 2.350 kW'lık 2 ana makine ile donatılırken adı PIPRI olarak değiştirilen Kocaçay VII 2 adet 2.525 kW’lık ana makineye sahip. MALIR, Sanmar'ın 300. projesiydi. PQA ayrıca, PB HEER ve PB SASSI olarak yeniden adlandırdığı 2 adet pilot bot da satın aldı. Böylece Sanmar’ın proje sayısı 302’ye çıkmış oldu.

Ocak ayında tamamlanan diğer 2 adet römorkör projesi, Robert Allan Ltd.'nin Sanmar'a özel olarak tasarladığı RAmparts 2400SX serisine dayanan Boğaçay römorkörleriydi. ASD pervaneli, dizel ana makineli römorkörler, hacimli gemi elleçlemelerinde maksimum verimlilik ve performans için tasarlandı.

Yeni sahipleri SAAM Towage tarafından HALCON lll olarak adlandırılan Boğaçay XLVIII, 70 tonluk etkileyici çekiş gücü sağlayan 2 adet 2.100 kW’lık ana makine ile Şili'de görev yapacak.

1.765 kW'lık iki ana makine ile çalışan ve 60 ton çekme kuvvetine sahip Boğaçay XLIX, yeni sahipleri MedTug tarafından MED CAPELLA olarak yeniden adlandırıldı ve Kuzey Avrupa'nın kalbinde faaliyet gösterecek. Römorkörlerden 4 tanesi ABS, 2 tanesi RINA tarafından klaslandırılmış olup 2 adet pilot bot ise BV klas sertifikasına sahip. (Deniz Haber)

5.03.2022 Çin ve Rusya, yeni bir doğalgaz boru hattı için anlaşma imzaladı

Rusya ile ekonomik ilişkilerini devam ettireceğini açıklayan Çin, Rusya ile yeni bir iş birliği anlaşması imzaladı. Söz konusu anlaşma uyarınca, Rusya’dan Moğolistan yoluyla Çin’e yönelen ve yılda 50 milyar metreküp doğalgaz taşıma olanağı sağlayan bir boru hattı inşa edilecek.

Sibirya’yı, Moğolistan’ı kat ederek Çin’e bağlayacak olan bu hat, yıllık 50 milyar metreküple Rusya’yı Almanya’ya bağlaması öngörülen ama yaptırımlar sonrası askıya alınan “Kuzey Akımı 2” boru hattı ile hemen hemen aynı kapasiteye sahip. Yeni inşa edilecek boru hattı, enerji ihtiyacı sürekli büyüyen Çin için iyi bir anlaşma olarak görünüyor. Bu kış boyunca elektrik kesintileri yüzünden binlerce fabrika durma noktasına geldi. Dolayısıyla söz konusu stratejik anlaşma, dünyanın ikinci büyük ekonomisi açısından önemli bir fırsat oluşturuyor.

Rusya, günde 650 milyon metreküp doğalgaz ihraç ediyor. Dünya ticaretinin toplam dörtte birini oluşturan bu miktarın yüzde 85 kadarı Avrupa’ya satılıyor. Rusya’dan Avrupa’ya doğal gaz ihracatı da şu anda hüküm süren ihtilaf ortamından etkileniyor. (Deniz Haber)

5.03.2022 Avrupa, Ruslar’a ait 3 yata ve 4 gemiye el koydu

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Batı dünyasının yaptırımları Rus milyarderlerin gözünü korkuttu. Rus milyarderlere ait yatlara el koyulmaya başlanması üzerine bazı yatların bulundukları limanlardan ayrılarak Maldivler’e gittiği tespit edildi.

Avrupa ülkelerinin Ruslar’a karşı yaptırımlarını somut bir şekilde arttırması milyarderleri korkuttu. Önceki gün petrol şirketi Rosneft’in patronu Igor Sechin’e ait 88 metrelik Yat Amore Vero’ya el koyan Fransa, bunun dışında Rus iş insanlarıyla bağlantılı 4 adet kargo gemisine daha el koydu. Benzer bir şekilde Almanya’da ise, Rus milyarder Alisher Usmanov’a ait 600 milyon dolar değerinde 150 metrelik süperyat Dilbar’a el koyuldu.

EN ZENGİN RUS’UN YATI DA GELDİ

Bu gelişmelerin ardından adı yaptırımlar listesinde bulunan Rus alüminyum devi Rusal’ın kurucusu Oleg Deripaska’nın sahibi olduğu süper yat Clio, Maldivler’in başkenti Male açıklarına demirledi. Aynı şekilde kara listedeki Rus çelik üreticisi Evraz’ın kurucularından Alexander Abramov’un sahibi olduğu Titan da tatil cennetine geldi.

Bunun dışında Rusya’nın ikinci en zengin kişisi Vladimir Potanin’e ait 88 metrelik Nirvana da Maldiv sularında seyrederken görüldü. Ayrıca tütün zengini Igor Kesaev’e ait 50 metrelik My Sky ve çelik sektöründeki Viktor Rasnikov’un 140 metrelik mega yatı Ocean Victory de Maldivler’de bulunuyor. Bu yatların çoğu daha önce Ortadoğu’daki limanlarda demirliydi.

RUS MİLYARDERLERE DARBE ÜSTÜNE DARBE

İtalya, Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaş sebebiyle Avrupa Birliği (AB) tarafından uygulanan yaptırımlar çerçevesinde, Rusya'nın en zengin iş adamlarından Aleksey Mordaşov'a ait 65 milyon euroluk lüks yata el koydu.

İtalyan basınında çıkan haberlerde, AB'nin yaptırım listesinde yer alan Rus milyarder iş adamı Mordaşov'un Imperia'da demirli 65 milyon avro değerindeki "Lady M" isimli lüks yatına İtalyan mali polis ekiplerince el konulduğu belirtildi.

2021 sonu itibarıyla tahmini 23 milyar dolar civarında kişisel serveti bulunan Mordaşov'un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakınlığıyla bilindiği ifade edildi.

Mordaşov'un yatına, İtalyan mali polisinin el koyduğu haberlerini, İtalya Başbakanlığı kaynakları da teyit etti.

Bu arada, İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio da bir televizyon kanalına bağlanarak yaptığı açıklamada, "İtalya, ilerleyen saatlerde Rus oligarklara ait yaklaşık 140 milyon avroluk mal varlığına el koymaya hazırlanıyor." ifadesini kullandı.

İADE ANLAŞMASI BULUNMUYOR

Maldivler ile ABD ya da Avrupa Birliği ülkeleri arasında suçluların iadesi anlaşması bulunmuyor. Bu sayede Rus oligarklara ait yatların burada saklanabileceği belirtiliyor. (Deniz Haber)

4.03.2022 Cebelitarık, Rus gemilerinin uğrak ve yakıt ikmalini yasakladı

Rus gemileri, yakın gelecekte Cebelitarık'a uğramayacak. Cebelitarık, Rus gemilerinin limana uğramasını veya yakıt ikmali dahil herhangi bir hizmet almasını yasakladı.

Cebelitarık hükümeti, web sitesinde yaptığı açıklamada, limana Rus gemilerine herhangi bir hizmet, malzeme veya tesis sağlamama veya sağlamama talimatı verdi.

Açıklamaya göre yasak, “Rusya ile bağlantılı herhangi bir kişi tarafından sahip olunan, kontrol edilen, kiralanan veya işletilen, atanmış Kişiler tarafından sahip olunan, kontrol edilen, kiralanan veya işletilen, Rus bayrağını taşıyan, Rusya'da kayıtlı, Rusya ile bağlantılı veya Atanmış Kişilerin mülkiyetinde olan veya onlara teslim edilecek herhangi bir yükü veya yükü taşıyan” gemi kategorilerini kapsıyor.

Cebelitarık Liman Bakanı Vijay Daryanani, yaptığı açıklamada "Bu, Cebelitarık'ın Ukrayna'nın yanında olduğunu ve anavatanlarının yanlış hesaplanmış işgaline tamamen karşı olduğunun bir başka göstergesidir" dedi. (Deniz Haber)

3.03.2022 Çamlıbel Marina Projesi’nin maliyeti belli oldu

Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, Çamlıbel Marina Projesi’nin kentin kaderini değiştirecek çok önemli bir eser olacağını belirterek projenin yatırım tutarının yaklaşık 30 milyon dolar olacağını söyledi. Gültak, projenin 2-3 ay içerisinde ihale aşamasına geleceğini kaydetti.

Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, yerel bir televizyon kanalının canlı yayınına katılarak göreve geldiği 3 yılda ilçeyi değiştiren hizmet ve projeleri anlattı. Yapımı süren Yılmaz Güney Parkı ve Gençlik Merkezinde gerçekleştirilen canlı yayında, yakın geçmişte şiddet olayları ile gündeme gelen Akdeniz’de artık huzur, barış ve kardeşliğin hakim olduğunu vurgulayan Gültak, söz verdikleri birçok hizmet ve projenin ilçeye ve vatandaşlara kazandırıldığını, son 2 yılda da kalan projelerin tamamlanacağını vurguladı.

Çamlıbel Marina Projesinin kentin kaderini değiştirecek çok önemli bir eser olacağını dile getiren Gültak, “Çamlıbel Projesini; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile de paylaşıp fikirlerini aldık. Tabi Mersin’in önemli STK’larıyla görüşmeye devam ediyoruz. Projeyi anlatmaya devam edeceğiz. Çamlıbel’de su sporları merkezi projesini oluşturduk, son aşamada. Cuma günü de yine Ankara’da olacağız. Özetle son rötuşları yapıyoruz” dedi.

“30 MİLYON DOLAR YATIRIM BEDELLİ BÜYÜK BİR PROJE”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının proje ile ilgili yaklaşık 17 kuruma görüş soracağı bilgisini veren Gültak, “Bu kurumlarımızdan cevaplar geldikten sonra bakanlığımız burası ile ilgili gerekli imar çalışmalarını bitirecek. Sonrasında Ulaştırma Bakanlığımız konuyla ilgili yeri ihaleye çıkaracak. Tahmin ediyorum 2-3 ay içinde burası ihale aşamasına gelecek. 30 milyon dolar yatırımı gerektiren bu büyük proje, spor merkezleri, yüzme havuzları ve spor organizasyonlarının hepsinin gerçekleşeceği, ayrıca Millet Bahçesi ve Atatürk Parkı ile entegre olan bir proje” diye konuştu.

“ÇAMLIBEL CAZİBE MERKEZİ OLACAK”

Bir müjde daha veren Başkan Gültak, “2023 yılı şubat ayı gibi Avrupa’nın yelken şampiyonasının bir ayağı da Çamlıbel’de görünüyor. Dolayısıyla Çamlıbel’deki ve çarşıdaki esnafın sorunları büyük ölçüde çözülecek. Bir cazibe merkezi haline geldiği için insanlar oralara gelecek. Devasa bir spor merkezi, son aşamalarına geldik. Parasal bir sıkıntısı da olmayan bir proje. Hem devletimiz hem Çamlıbel hem de çarşı esnafı kazanacak. Bu eser Mersin’e kazandıracağımız büyük bir eser, Mersin’in kaderini değiştirecek bir eser olacak. Şimdiden hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

AKDENİZ’E GENÇLİK MERKEZİ GELİYOR

Gültak, Tırmıl bölgesine yapılacak gençlik merkezi ve spor kompleksi hakkında da açıklamalarda bulundu. Akdeniz’de basketbol, hentbol, güreş, boks yapılacak bir tesisin olmadığını belirten Gültak, “Akdeniz’in maalesef böyle bir salonu yok. Şimdi inşallah Tırmıl’da bu tarz sporların yapılacağı kapalı spor salonu ve gençlik merkezi olan bir tesisi kuracağız. Tabi Anıtlar Kurulundan yasal bir engel çıkmadığı sürece, yoksa projede her şey hazır. Akdeniz’in ilk kez kapalı spor salonu ve gençlik merkezi olacak. Yanında da 750 kişilik bir futbol sahası düşünüyoruz. 2 sene içerisinde bu tesisleri de bitireceğiz” şeklinde konuştu.

ÇANKAYA İLKOKULU, ANAOKULU VEYA KREŞ OLACAK

Çankaya İlkokulunun anaokulu veya çocuk kreşi olacağı müjdesini de veren Gültak, “Vakıflar Bölge Müdürü ile görüştük. Proje ile ilgili olarak Anıtlar Kurulundan izin alacağız. Anıtlar Kurulu izni verdiği andan itibaren valilik de ihaleye çıkacak. Daha sonra önümüzdeki 2 yıl içerisinde Çankaya ilkokulunu bitireceğiz. Milli Eğitim Müdürlüğü ile de görüştük; Akdeniz Belediyesi olarak burayı anaokulu veya kreş haline getirmeye çalışacağız” dedi.

“GÖREVE GELİR GELMEZ ÖNYARGILARI KIRDIK”

Yakın geçmişte istenmeyen sokak çatışmaları ve olaylarla gündeme gelen Akdeniz’de, bugün artık huzurun ve barışın egemen olduğunu da vurgulayan Gültak, “Birkaç gün önce Şevket Sümer Mahallesinden birçok gencimiz makama geldi. Gençlerimizle sohbet ederek belediye olarak yaptıklarımızı anlattık. Bu gençlerimiz, hayatlarında ilk kez bir belediye başkanıyla karşılaşma ve sohbet etme imkanı bulduklarını dile getirdiler. Gençlerimizi önemsiyoruz, onlar için hizmet ediyoruz. Akdeniz, bir zamanlar terörle anılan bir ilçe konumundaydı. Biz göreve geldikten sonra ise bütün önyargıları yıktık. Akdeniz’de, bugüne dek görülmeyen hizmetleri getiriyoruz, getirmeye de devam edeceğiz. Akdeniz artık daha yaşanılabilir bir ilçe haline geldi” diye konuştu. (Deniz Haber)

2.03.2022 Kanada, limanlarına Rus gemilerinin girişini yasaklıyor

Kanada hükümeti, Ukrayna'da devam eden Rus işgali nedeniyle Rusya'ya birtakım ekonomik yaptırımlar uygulamaya başlamasının ardından bu hafta sonu itibariyle Kanada limanlarından Rus gemilerinin geçişini yasaklayacağını duyurdu.

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgali devam ederken, Kanada hükümetinden Rusya'ya yaptırım açıklaması geldi. Kanada hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Ukraynalılara yardım etmek adına 100 milyon dolarlık insani yardım gönderileceği ve bu hafta sonundan itibaren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'ya yönelik devam eden saldırılarına yanıt olarak Rus gemilerinin Kanada limanlarına ve iç sularına girmesinin yasaklanacağı ifade edildi.

Kanada Savunma Bakanı Anita Anand yaptığı açıklamada, Ukrayna'ya mühimmat ve gece görüş teçhizatları gibi savunma ekipmanlarının gönderileceğini duyurdu. Anand ayrıca, yaklaşık 400 bin bireysel yemek yardım paketi de gönderileceğini bildirdi.

Kabine meslektaşı ve Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra ise, açıklamasında Kanada'nın Rusya'ya ait tescilli gemilerinin ve balıkçı gemilerinin Kanada limanlarına ve iç sularına girmesini yasakladığını, bu hafta özel bir ekonomik önlem emriyle yürürlüğe gireceğini ve Rusya'nın, Ukrayna'daki saldırganlığından sorumlu tutulması gerektiğini açıkladı.

Kabine toplantısının ardından gazetecilere konuşan Bakan Alghabra, Kanada sularına giren çok sayıda Rus gemisi olmasa da, bunun diğer ülkelerle uyumlu olarak atılan bir adım olduğunu ve bir etki oluşturacağını belirtmesinin ardından yetkililerin, tedarik zinciri durumunu izleyeceklerini ifade etti.

Balıkçılık, Okyanuslar ve Kanada Sahil Güvenlik Bakanı Joyce Murray ise aynı açıklamada, Kanada Sahil Güvenlik ve üyelerinin bu yeni düzenin uygulanmasına yardımcı olmada rol oynayacaklarını söyledi. (Deniz Haber)

2.03. 2022 MSC Cruises, turlarında St. Petersburg Limanı’nı askıya aldı

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş sonrasında MSC Cruises, St. Petersburg Limanı turlarını askıya alırken MSC Cruises gemilerinin 2022 yaz güzergahlarından biri olan Baltıklar’da Stockholm, Helsinki ve Tallinn gibi alternatif limanlara uğrayacağı bildirildi.

MSC Cruises, bölgedeki son gelişmeler ve ilgili güvenlik endişeleri nedeniyle Rusya'nın St. Petersburg kentine yaptığı seferleri askıya aldığını duyurdu.

Şirket, yolcularının ve mürettebatının sağlığının ve güvenliğinin en büyük önceliği olduğunu; Mayıs ayının sonundan Ekim ayına kadar, Baltık Denizi seferlerine sahip 4 adet gemisinin (MSC Preziosa, MSC Grandiosa, MSC Poesia ve MSC Virtuosa) 2022 yazındaki seyahat programlarında St. Petersburg şehrine uğraklarını askıya aldı.

Gündemin başından bu yana 4 adet gemisinin rotaları için Stockholm, Helsinki ve Tallinn gibi alternatif limanlarla temas halinde olan MSC Cruises, mümkün olan en kısa sürede her bir gemisi için kesin olacak rota bilgisini seyahat acentelerine iletecek.

Yeni düzenlemelerden etkilenen mevcut yolculara ve Baltıklar rotasına tatil rezervasyonu yapmak isteyen herkes için yeni seyahat programlarının onaylanmış ayrıntılarını web sitesinde güncelleyecek.

Şu anda hiçbir MSC Cruises gemisinin St. Petersburg Limanı’na uğramadığı öğrenildi. (Deniz Haber)

2.03.2022 Yüzlerce lüks araç taşıyan Felicity Ace gemisi, Atlas Okyanusu'nda battı

Volkswagen grubu tarafından Almanya’da üretilen lüks otomobilleri ABD’ye taşırken ambarında yangın çıkan Felicity Ace gemisinin günlerdir sürüklendikten sonra Atlas Okyanusu'nda battığı bildirildi.

Portekiz Donanması’ndan ve MOL Ship Management adlı Singapur'daki armatör şirketten yapılan açıklamada, 200 metre uzunluğundaki Felicity Ace adlı geminin Portekiz'e bağlı Azorlar Adası'nın 402 kilometre açığında battığı duyuruldu.

Verilen bilgilerde, bir kurtarma ekibinin gemideki yangını söndürdüğü, Portekiz Donanması’nın da olası bir yakıt sızıntısına karşı önlem aldığı ifade edildi.

Almanya'nın Emden Limanı'ndan hareket eden ve ABD'nin Daisville Limanı'na doğru yol alan, çoğunluğu Porsche olmak üzere çok sayıda lüks marka aracı taşıyan gemide 16 Şubat'ta yangın çıkmış ve içindeki 22 kişilik mürettebat Portekiz Hava Kuvvetleri’ne bağlı bir helikopterle kurtarılmıştı.

Geminin 4 bin araç alma kapasitesine sahip olduğu belirtilirken Porsche Cars North America firması, bu olaydan etkilenen tüm araçları değiştirmek için yeni üretime başladıklarını açıkladı.

Gemide Porsche, Audi, Lamborghini ve Bentley marka araçlar bulunuyordu. Volkswagen geçen hafta yaptığı açıklamada, araçların sigorta kapsamında olduğunu belirtmişti.

Gemideki araçların yaklaşık 401 milyon dolar değerinde olduğu, olayın Volkswagen’e yaklaşık 155 milyon dolara mal olacağı tahmin ediliyor. Geminin battığı yerde okyanusun derinliğinin yaklaşık 3 bin metre olduğu tahmin ediliyor. (Deniz Haber)

1.03.2022 Japonya, kargo gemilerinin yarısını otonom hale getirecek

Japonya, 2040 yılına kadar kargo gemilerinin yarısını otonom hale getirmeyi hedefliyor.

Uzaktan kumanda ile yönetilen insansız gemi çalışmalarına hız verildi. Ülke ekonomisinde denizciliğin önemli rol üstlendiği Japonya da bu çalışmaları yapan ülkelerin başında geliyor.

2019 yılında Pasifik'de insansız bir geminin testlerini yapacağını duyuran Japonya, 2040'a kadar kargo gemilerinin yarısını otonom hale getirmeyi planlıyor.

Bu çalışmalar Japon kargo şirketi Nippon Yusen tarafından yapılıyor. 2019 yılında inşa edilen ve yakın zamanda otonom olacak şekilde yenilenen Suzaku, Tokyo Körfezi'nden Ise Körfezi'ne doğru yola çıktı.

Şirketin ilginç bir o kadar da önemli bir tespiti var. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Japonya'da gemilerde çalışan mürettebatın yaşı 50'nin üzerinde. Bir taraftan Japonya'da 65 yaş üstü nüfus geçen yıla kıyasla 220 bin artarak 36.4 milyonu geçtiği biliniyor. Dolayısıyla yaşlanan nüfusa doğru orantılı olarak otomasyon teknolojilere olan ihtiyaç artıyor.

Gerçek şu ki Japonya, otonom gemileri test etmeye başlayan ilk ülke değil. Kuzey Avrupa ülkeleri de bu alanda dikkat çekiyor. Uzun yıllardır Rolls- Royce Holdings ve gübre üreticisi Yara International da insansız gemiler üzerinde çalışıyor. Hatta Rolls Royce, bu yöndeki çalışmalara ilk başlayan şirketler arasında yer alıyor.

Yara International'ın ürettiği gemi dünyanın ilk tam elektrikli, otonom kargo gemisi olarak tarihe geçti. Kasım 2021'de Norveç'te Horten isimli kasabadan başkent Oslo’ya ilk yolculuğunu yaptı. (Deniz Haber)

1.03.2022 İngiltere, limanlarına Rus gemilerinin yanaşmasını yasakladı

İngiltere, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının ardından limanlarına Rus gemilerinin yanaşmasını yasakladı.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı sonrasında İngiltere limanlarına Rus gemilerinin yanaşmasının yasaklandığını duyurdu.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Twitter'dan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Bugün tüm İngiltere limanlarına Rus bayraklı, tescilli, sahip olunan, kontrol edilen, kiralanan veya işletilen herhangi bir gemiye erişim sağlamamalarını rica ettim. (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin'in Ukrayna'daki eylemini göz önünde bulundurarak, bu gemilerin uyması gereken bu yasalarla, burada hoş karşılanmadığını açıkça belirttim." (Deniz Haber)

1.03.2022 TCG Anadolu’nun deniz testleri başladı

İstanbul Tuzla’daki Sedef Tersanesi’nde inşası devam eden Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu'nun deniz testleri başladı. TCG Anadolu, Deniz Kuvvetleri’nin envanterine girmesiyle Türkiye’nin ilk helikopterli çıkartma gemisi olacak.

Sedef Tersanesi Savunma Sanayii Projeleri Müdürü M. Selim Buldanoğlu, Türkiye’nin amfibi harekat kabiliyetlerini arttırmak için başlatılan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi projesinde inşası biten TCG ANADOLU’nun deniz testlerine başladığını açıkladı.

Sedef Tersanesi’nden yapılan açıklamada ise, “Tersanemizde inşa edilen TCG ANADOLU 27.02.2022 Pazar günü, rıhtımdan demir bölgesine açığa çıkarılmış, başarıyla gerçekleştirilen testin ardından tekrar tersanemize dönüş yapmıştır” denildi.

Gemi, envantere girmesiyle “Türk Donanması’nın Amiral Gemisi” unvanını TCG Kemalreis fırkateyninden devralacak. Sedef Tersanesi tarafından inşa edilen gemi, tasarım olarak İspanyol Juan Carlos sınıfını baz alıyor. Geminin inşası konusunda Sedef Tersanesi, İspanyol Navantia Tersanesi’yle ortak çalışıyor.

Türk Donanması’nın tonaj ve boyut olarak en büyük gemisi olacak olan TCG ANADOLU’da birçok yerli sistemin kullanılması bekleniyor. Hava gücü olarak ATAK-2 projesinin deniz platformları için bir versiyonu üzerinde çalışılıyor ancak proje tamamlanana kadar Kara Kuvvetleri’nden Deniz Kuvvetleri’ne transfer edilen 10 adet AH-1W taarruz helikopterlerinin gemide konuşlandırılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 17 Aralık 2021 günü konuk olduğu CNN Türk’te düzenlenen Akıl Çemberi programında TCG Anadolu’nun Deniz kuvvetleri’ne teslim edilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, TCG Anadolu’nun inşa faaliyetleri kapsamında ince işlerin kaldığını ve 2022 yılı sonuna kadar geminin teslim edileceğini açıklamıştı.

İsmail Demir, hedeflenen takvimin 2019 yılında gemide meydana gelen yangın, pandemi sürecindeki mevcut çalışma şartları ve benzeri sebeplerden etkilendiğini eklemişti. (Deniz Haber)

 

1.03.2022 İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi faaliyete geçti

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "İGE AŞ ile birlikte, teminat yetersizliği nedeniyle çeşitli kredi ve destek imkanlarından yeterince yararlanamayan ihracatçıların krediye erişimleri kefalet suretiyle sağlanacaktır" ifadesi kullanıldı.

Kredi garanti ve kefalet uygulamaları yoluyla mal ve hizmet ihraç edenlerin finansmana erişim imkanlarını genişletmek amacıyla kurulan İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi (İGE AŞ) bugün itibarıyla faaliyete geçti.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, küresel ekonomiyi birçok açıdan derinden sarsan Kovid-19 salgını döneminde Türkiye ekonomisinin sağlam bir duruş sergilediğine işaret edilerek yaşanan zorlu süreçte ihracatın, büyümenin lokomotifi olmaya devam ettiği ve 2021 yılında yüzde 33 artışla 225,4 milyar dolara ulaşarak Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdığı anımsatıldı.

Ocakta yüzde 17 artışla 17,6 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek ocak ayı ihracat rakamına ulaşılmasının, bu artışın devam edeceğinin göstergesi olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şu değerlendirmede bulunuldu:

"İhracatımızdaki bu başarının katlanarak devam etmesini teminen ihracatçılarımıza mevcut desteklerimize ilave bir destek mekanizması daha sunuyoruz. Kredi garanti ve kefalet uygulamaları yoluyla mal ve hizmet ihraç edenlerin finansmana erişim imkanlarını genişletmek, desteklemek, kolaylaştırmak ve özellikle ihracat kredileri için kefalet vermek üzere TİM ile Eximbank'ın öz kaynaklarıyla 2021 yılının ekim ayında İGE AŞ kurulmuştur. Aralık ayında ise 61 ihracatçı birliğimizin ortaklığıyla sermaye yapısı güçlendirilen İGE AŞ, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ocak ayında vermiş olduğu müjde çerçevesinde bugün itibarıyla faaliyete geçmiştir."

İHRACATIN TABANA YAYILMASI SAĞLANACAK

Açıklamada, İGE AŞ ile teminat yetersizliği nedeniyle çeşitli kredi ve destek imkanlarından yeterince yararlanamayan ihracatçıların krediye erişimlerinin kefalet suretiyle sağlanacağı belirtilerek, "İhracatçılar artık kredi almak için gayrimenkulünü, fabrikasını bankaya ipotek vermek zorunda kalmayacaktır." ifadesine yer verildi.

İhracatta yaşanan artışın süreklilik arz edeceğine ilişkin en önemli göstergelerden birinin de ihracat yapan firma sayısındaki önemli düzeydeki artış olduğuna işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Geçtiğimiz yıl 32 binden fazla firmamız ihracata başlamış ve ihracatçı sayımız 101 bini aşmıştır. Bu doğrultuda, ihracatçılarımızın kaynaklarıyla kurulan ve sadece ihracatçılarımızın erişimine açık olan İGE AŞ, özellikle küçük ve orta ölçekli firmalarımızın ihracat kredisi bağlamında finansmana erişimlerinin kolaylaştırılmasını ve ihracatın tabana yayılmasını sağlayarak ihracat hacminin sürdürülebilir şekilde artırılmasına ilave bir katkı sağlayacaktır."

İLAVE SERMAYE KATKISI SAĞLANIYOR

Açıklamada, ihracatçı birlikleri üzerinden gerçekleştirilen ihracat işlemlerinden belli oranlarda yapılan kesintilerin de şirketin sermayesine aktarılmasıyla, İGE AŞ'ye ilave sermaye katkısı sağlanarak sürekli güçlü bir finansal yapı içerisinde olmasının ve böylece kendini yenileyen bir sermaye yapısı oluşturulmasının, ihracatçılara sürekli ve etkin şekilde hizmet verilmesinin amaçlandığı bildirildi.

Açıklamada, "Ticaret Bakanlığı olarak, ihracatçılarımızın önündeki engellerin kaldırılarak, mevcut pazarlarımızda yerimizi sağlamlaştırmak ve yeni pazarlara girmek amaçlarına hizmet edecek her türlü girişim için tüm imkanlarımızı seferber etmekte ve hiçbir fedakarlıktan kaçınmamaktayız." ifadesi kullanıldı.

İGE AŞ YÖNETİMİ BELLİ OLDU

Öte yandan, İGE AŞ Üst Yönetimi de belli oldu. İGE AŞ'nin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tuna Turagay olurken Yönetim Kurulu İsmail Gülle, Özgür Volkan Ağar, Ali Güney, Deniz Yılmaz, Baran Çelik, Mustafa Gültepe, Güven Uçkan ve Kasım Akdeniz'den oluştu. Şirketin Genel Müdürü olarak da Kasım Akdeniz görev aldı. (Deniz Haber)

 

1.03.2022 Havila Castor gemisinin deniz denemeleri başladı

Tersan Tersanesi, Mayıs ayında teslim edeceği 4 adet gemilik seriden ikincisi olan Havila Castor’un deniz denemelerine başladı.

Tersan Tersanesi tarafından Norveçli Havila Kystruten firması için inşa edilen  Havila Castor deniz denemelerine başladı.  123 metre uzunluğunda ve 22 metre genişliğindeki Havila Castor Norveç’in Bergen – Kirkenes Tarihi Sahil Hattı’nda çalışacak.

Dünyanın En Büyük Batarya Kapasiteli Gemisi olma özelliğini de taşıyan  Havila Castor  LNG ve batarya ile yüksek enerji verimliliği sağlayan ve düşük emisyon gereksinimlerine uygun bir gemi olarak inşa edildi. 6500 kWs batarya kapasitesine sahip. Havila Castor, yenilikçi güç üretim sistemi ve enerji tasarruflu gövde tasarımı sayesinde sıfır emisyonla dört saat kesintisiz seyir gerçekleştirebiliyor. Gemi, rıhtımda hidroelektrik gücü ile şarj ediliyor.

HAV Ship Design tarafından tasarlanan ve DNV gözetiminde inşa edilen Havila Castor, CO2 emisyonlarında %25 ve NOx emisyonlarında %90 oranında azalma sağlıyor. Tersan Tersanesi Norveçli Havila Kystruten firması için 4 gemilik serinin ilki ve Havila Castor’un kardeşi olan  Havila Capella’yı geçtiğimiz kasım ayında teslim etmişti.

Üçüncü ve dördüncü kardeş gemiler olan Havila Pollux ve Havila Polaris de Tersan Tersanesi’nde inşa aşamasında. Tersan Tersanesi’nin Havila Pollux ve Havila Polaris kardeş gemileri de bu yıl içinde teslim edilmesi planlanıyor.  (Deniz Haber)

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?