07 - 13 Nisan 2021 Haftası Denizcilik Haberleri

10.04.2021 Cma Cgm Jacques Saade Konteyner Gemisi, Rekor Tazeledi

Dünyanın en büyük LNG ile çalışan konteyner gemisi olan CMA CGM Jacques Saade, tek bir seferde en yüksek sayıda dolu konteyner taşıyan gemi unvanını alarak dünya rekoru kırdı.

LNG ile çalışan CMA CGM Jacques Saade adlı konteyner gemisi 21.433 tam TEU konteyner ile Avrupa’ya gitmek üzere Singapur’dan yola çıktı.

400 metre uzunluğunda, 62 metre genişliğindeki gemi, adını 1978 yılında Marsilya merkezli Compagnie Maritime d’Affrètement'i (CMA) kuran ve onu dünyanın en büyük dördüncü okyanus aşırı nakliye şirketi haline getiren Jacques Saade'den alıyor.

CMA CGM Jacques Saade, geçen yıl Ekim ayında da 20.723 TEU'luk konteyneri Singapur’dan Avrupa’ya bir seferde taşıyarak ilk dünya rekorunu kırmıştı.

CMA CGM’nin LNG konteyner gemisi filosunun 2022’nin sonunda 32’ye çıkması planlanıyor.

CMA CGM'nin yeni gemileri, LNG ile çalışan ilk ULCV tipi konteyner gemiler olarak dikkat çekiyor.

Ayrıca Jacques Saade'nin LNG çift yakıtlı ve LNG taşıyıcı nakliye hatlarını geliştirmek için çalışan China State Shipbuilding Corporation (CSSC) tarafından inşa edilen en büyük LNG yakıtlı kargo gemileri arasında olduğu biliniyor. (denizhaber.net)

10.04.2021 Mersin’de Deniz Yüzeyinde Sarı Tabaka Oluştu

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesinde kaptan olarak görev yapan Pelin Teymur, Mersin’de son günlerde deniz yüzeyinde görülen sarı tabakanın Kıbrıs Akasyası polenlerinden kaynaklandığını söyledi.

Mersin’de son günlerde deniz yüzeyinde görülen sarı tabakanın kimyasal atık ya da kirlilik olmadığı belirtildi. Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesinde kaptan olarak görev yapan Pelin Teymur, Kıbrıs Akasyası polenlerinin rüzgar ve akıntı yoluyla taşınmasıyla sarı bir tabaka oluştuğunu belirtti.

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Denizcilik Hizmetleri ve Denetimi Şube Müdürlüğünde kaptan olarak görev yapan Pelin Teymur, son günlerde denizde görülen renk değişiminin nedeni konusunda vatandaşları bilgilendirdi. Teymur, deniz yüzeyinde oluşan sarı tabakanın kirlilik olmadığını, Kıbrıs Akasyası ağacının polenlerinin mevsimsel olarak rüzgar ve akıntı yoluyla taşınmasından kaynaklı sarı bir tabaka olduğunu ifade etti.

“KİMYASAL, GEMİ YA DA KARA KAYNAKLI BİR KİRLİLİK DEĞİL”

Mersin denizindeki sarı tabakanın önceki yıllarda da görüldüğünü ifade eden Teymur, şunları söyledi:

“Bu, mevsimsel olarak, Kıbrıs Akasyası dediğimiz akasya ağacından kaynaklı polenlerin rüzgar ve akıntı yoluyla taşınmasından dolayı sarı bir tabaka. Aslında kimyasal, gemi ya da kara kaynaklı bir kirlilik değildir. Mevsimsel döngülerden dolayı ağaçlardaki polendir, polen tozudur. İnsanlar üzerinde herhangi bir zararı olmamakla beraber sadece dikkat etmemiz gereken konu nisan ve mayıs aylarında yoğun yaşadığımız bir döngü. Alerjik yapısı olan insanların biraz daha duyarlı olmasını, o dönemlerde bu tabakanın olduğu alanlarda denize girmemelerini tavsiye ediyoruz. Onun dışında deniz canlılarına ve ekosisteme bir zararı bulunmamaktadır.”

Vatandaşların çevre konusunda duyarlı olduklarını ve denizde en küçük bir kirlilik gördükleri zaman kendilerine ulaştıklarını anlatan Teymur, “Halkımız bu konuda çok duyarlı. En küçük bir görüntü kirliliği olduğu zaman bize, belediyemizin danışma merkezlerinden ve ihbar hatlarından ulaşıyorlar. Biz de en kısa sürede cevap verip, yerinde denetimler yaparak vatandaşımıza ulaşıyoruz, bilgilendirme yapıyoruz” diye konuştu.

“EKOSİSTEMİN KENDİ YAPISINDAN KAYNAKLI BİR DURUM”

Teymur, vatandaşların endişelenmemesi gerektiğini ifade ederek, denizde dönemsel olarak bazı durumların yaşandığını, ancak bunların kirlilik olarak ifade edilmemesi gerektiğini söyledi. Kaptan Teymur, “Bu tarz olaylar deniz kirliliği, gemi ya da kara kaynaklı bir kirlilik değil, ekosistemin kendi yapısından kaynaklı bir durumdur. Korkmasınlar, endişe etmesinler. Bir telefon kadar uzağız. Aradıkları zaman bilgi verebiliriz her zaman” dedi. (denizhaber.net)

11.04.2021 Deniz Seviyesinin 500 Yılda 18 Metre Yükseldiği Tespit Edildi

Uzmanlar, yaklaşık 14 bin 600 yıl önce yaşanan son buzul çağının bitmesiyle eriyen buzulların deniz seviyesinin 500 yılda 18 metre yükselmesine yol açtığını tespit etti. Söz konusu buzulların kaynağının daha önce düşünüldüğü gibi Antarktika olmadığı da öğrenildi.

Birleşik Krallık'taki (BK) Durham Üniversitesi'nden bilim insanlarının yönettiği araştırma ekibi, analizlerinde ayrıntılı jeolojik kayıtları ve son teknoloji modelleme teknikleri kullandı. Bulgular, deniz seviyesinin her yüzyılda 3,6 metre arttığını gösterdi.

Bilim insanları ayrıca, bu yükselişin Kuzey Yarımküre'deki buz tabakalarının erimesinden kaynaklandığını buldu.

Söz konusu süreçte Grönland'ın iki katı büyüklüğündeki bir buz tabakasının eridiğini belirten bilim insanları, bu durumun sonucunda alçak bölgeleri su bastığını ve okyanus akıntılarında bozulmalar meydana geldiğini bildirdi.

Araştırma ekibi, çalışmalarının deniz seviyesinde ileride yaşanacak artışlar konusunda "hayati ipuçları" verebileceğini belirtti. Gelecekte meydana gelecek değişiklikleri tahmin etmek için kullanılan iklim modellerinin doğruluğunu artırmayı sağlayabileceğini kaydetti.

"Deniz seviyesindeki hızlı yükselişin çoğunun Kuzey Amerika'yla İskandinavya'daki buz tabakasının erimesinden kaynaklandığını ve Antarktika'nın şaşırtıcı derecede küçük bir katkı sağladığını keşfettik" diyen araştırmanın yazarlarından Pippa Whitehouse, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bir sonraki hedefimiz buzulların erimesini neyin tetiklediğini ve eriyen buzulların akışının Kuzey Atlantik'teki okyanus akıntıları üzerindeki etkisini bulmak.

Bu durum bugünlerde bizi çok endişelendiriyor. Örneğin Grönland'daki buzulların erimesi nedeniyle Körfez Akıntısı'nda meydana gelebilecek herhangi bir bozulma, BK'nin iklimi için ciddi sonuçlar doğurabilir.

Araştırma bulguları saygın bilim yayını Nature Communications'ta yayımlandı. (denizhaber.net)

 

11.04.2021 Yunanistan, Heraklion Limanı’nı da satıyor

Yunanistan'da Girit'in en büyük limanı Heraklion'un satılması için ihaleye çıkıldı. Liman için teklifler 30 Temmuz'a kadar verilebilecek.

Ekonomik çıkmazın eşiğinde olan Yunanistan stratejik limanlarından birini daha satışa çıkardı. Yunanistan Özelleştirme Ajansı, Avrupalı turistlerin yoğun ilgi gösterdikleri Girit’in Kandiye bölgesindeki limanını satıyor.

Girit’in en büyük limanı Heraklion’un yüzde 67 hissesinin satılması için ihaleye çıkıldı. Yolcu gemileri, feribotlar ve yük gemilerine hizmet veren Heraklion limanı için teklifler 30 Temmuz’a kadar sunulabilecek.

ABD İLE MASAYA OTURMUŞTU

Ekonomik darboğazda olan Yunanistan, daha önce ikinci stratejik öneme sahip Skaramanga Limanı’nı da ABD’li girişim grubuna satmak için masaya oturmuştu. ABD, stratejik öneme sahip Dedeağaç ve Elevsina limanının ardından Skaramanga Limanı’nı da almak için Yunan yetkililerle masaya oturmuştu.

ABD’nin hedefinin Avrupa’nın en büyük tersane inşa etmek istediği ifade edilmişti. ABD’nin bölgede donanmaya katılacak 4 yeni fırkateynin inşasını Yunanistan’daki tersanelerde yapmayı hedeflediği kaydedilmişti.

ABD’NİN PLANI

Ayrıca ABD, Yunanistan’daki tersaneleri de 6. Filo’nun bakım merkezi haline getirmeyi planlıyor. Genel Müdür Adam Boehler başkanlığındaki Amerikan devlet finans kuruluşu International Development Finance Corporation (DFC) yöneticilerinin, Amerikan İhracat-İthalat Bankası başkanı Kimberly Reed ve ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı Müdür Yardımcısı Bonnie Glick ile birlikte Elevsina tersanelerinde ziyaretinden sonra ONEX şirketi Başkanı Panos Ksenokostas Washington’da Skaramanga tersanelerini satışını konuştuğu kaydedilmişti.

Yunanistan ekonomisi yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) etkisiyle 2020’de yüzde 8,2 daralmıştı. Yunanistan İstatistik Kurumu’nun (ELSTAT) verilerine göre, ülkenin 2020’de Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYH) önceki yıla oranla yüzde 8,2 azalarak 168,5 milyar euro olarak belirlenmişti.

ELSTAT verilerine göre, 2020’de mal ve hizmet ihracatı, 2019’un son çeyreğine kıyasla yüzde 13,4 azaldı, ithalat da yüzde 9,5 düştü. Ailelerin tüketim harcamaları yüzde 5,2 azalırken, kamu harcamalarında ise yüzde 2,7 artış kaydedildi.

Uzmanlar, gelirinin önemli kısmı turizme bağlı ülkenin Kovid-19 salgınından büyük oranda etkilendiğine dikkati çekiyor.

Yunanistan, Avrupa Birliği’nde ekonomisi en kötü ülkeler arasında, İspanya (yüzde eksi 11) ve İtalya’nın (yüzde eksi 8.9) ardından üçüncü sırada yer alıyor.

Yunanistan, 20 Ağustos 2018’de sona eren 8 yıllık kurtarma programına rağmen, kamu borçlarının GSYH’ye oranında halen en yüksek ülkeler arasında bulunuyor. (denizhaber.net)

 

08.04.2021Yabancı Yatların Türk Karasularında Ticari Faaliyet Yapmalarının Önü Açıldı

Osmanlı’nın kapitülasyonlarla yabancı ülke gemilerine verdiği ayrıcalığı kaldıran Kabotaj Kanunu delindi. 200 bin lira ödeyen yabancı yatlara denizlerimiz açıldı.

Atatürk'ün 1926 yılında çıkardığı ve Türkiye'nin deniz, göl ve akarsularında sadece Türk vatandaşlarına ait gemilerin ticaret yapmasına ve buralarda sadece Türk vatandaşlarının çalışmasına izin veren Kabotaj Kanunu, hazırlanan kanun teklifiyle delindi.

Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Nadir Alparslan'ın “Kabotaj Kanunu'na aykırı denilebilir” itirafına rağmen düzenleme TBMM Bayındırlık Komisyonu'nda AKP ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi.

DÜZENLEMENİN ÇIKARILMASI TARTIŞMA YARATTI

Sözcü’de yer alan habere göre, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin tartışıldığı bir dönemde Lozan Antlaşması'nın delinmesi anlamına da gelen bir düzenlemenin çıkarılması tartışma yaratırken yeni düzenlemeyle paralı yabancı yatçılara kapitülasyon sağlanacağı bildirildi.

YABANCI TİCARİ YATLARIN ÖNÜ AÇILDI

Kabotaj Kanunu halen uygulanmaya devam ederken yabancı ticari yatlara Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz'den oluşan Türk karasularında ticari faaliyet yapmalarının önünü açan bir yasa teklifini TBMM'ye getirildi.

TBMM Bayındırlık Komisyonu'nda görüşülerek kabul edilen teklif, Kabotaj Kanunu'nda değil, 2634 Sayılı Turizm Teşvik Kanunu'nda değişiklik yapıyor.

Teklifin 11 ve 24'üncü maddelerine göre, ülke turizmine ve tanıtımına katkı sağladığı değerlendirilen ve boyları 39 metrenin üzerinde olan yabancı bayraklı ticari yatların Türk karasularında faaliyet göstermelerine izin verilebilecek.

Ayrıca Türk bayraklı yatlar yabancılara kiraya verilebilecek. İzin verilen yatlardan boyutlarına göre 200 bin ile 400 bin lira arasında değişen tutarda harç alınacak.

KABOTAJ BAYRAMI TARİH OLUYOR

Osmanlı Devleti kapitülasyonlarla yabancı ülke gemilerine deniz ve göllerimizde ticaret yapma ayrıcalığı vermiş, ancak 1923'te imzalanan Lozan Barış Antlaşması'yla bu ayrıcalık kaldırılmıştı. 1926 yılında çıkarılan Kabotaj Kanunu ile tüm deniz, göl ve akarsularda mal ve yolcu taşıma hakkı sadece Türk yurttaşlarına verildi.

Ayrıca dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilmesi şartı hayata geçirildi. Kanun 1935 yılından itibaren Kabotaj Bayramı olarak kutlanmaya başlandı. (denizhaber.net)

 

8.04.2021 CMA CGM Jacques Saade Konteyner Gemisi, Rekor Tazeledi

Dünyanın en büyük LNG ile çalışan konteyner gemisi olan CMA CGM Jacques Saade, tek bir seferde en yüksek sayıda dolu konteyner taşıyan gemi unvanını alarak dünya rekoru kırdı.

LNG ile çalışan CMA CGM Jacques Saade adlı konteyner gemisi 21.433 tam TEU konteyner ile Avrupa’ya gitmek üzere Singapur’dan yola çıktı.

400 metre uzunluğunda, 62 metre genişliğindeki gemi, adını 1978 yılında Marsilya merkezli Compagnie Maritime d’Affrètement'i (CMA) kuran ve onu dünyanın en büyük dördüncü okyanus aşırı nakliye şirketi haline getiren Jacques Saade'den alıyor.

CMA CGM Jacques Saade, geçen yıl Ekim ayında da 20.723 TEU'luk konteyneri Singapur’dan Avrupa’ya bir seferde taşıyarak ilk dünya rekorunu kırmıştı.

CMA CGM’nin LNG konteyner gemisi filosunun 2022’nin sonunda 32’ye çıkması planlanıyor.

CMA CGM'nin yeni gemileri, LNG ile çalışan ilk ULCV tipi konteyner gemiler olarak dikkat çekiyor.

Ayrıca Jacques Saade'nin LNG çift yakıtlı ve LNG taşıyıcı nakliye hatlarını geliştirmek için çalışan China State Shipbuilding Corporation (CSSC) tarafından inşa edilen en büyük LNG yakıtlı kargo gemileri arasında olduğu biliniyor. (denizhaber.net)

 

8.04.2021 İskenderun Limanı’nın Kapasitesi Artırılacak

İskenderun Limanı'nın 1 milyon TEU olan kapasitesinin yapılacak yatırımlarla artırılması hedefleniyor.

LimakPort İskenderun Uluslararası Liman İşletmeciliği Genel Müdürü Gündüz Arısoy, İskenderun Körfezi’nin Doğu ve Güneydoğu’nun dünyaya açılan kapısı olduğunu söyledi.

Bölgenin ticaretinin günden güne geliştiğini belirten Arısoy, körfezin Türkiye sanayisi için lokomotif görevi gördüğünü dile getirdi.

Bölge limanlarının da bu yapıyı destekleyecek şekilde büyüdüğünün altını çizen Arısoy, “Günümüzde konteyner hacmini yönetecek kapasiteyi tek başına sağlayabilecek konumda olan limanımızın mevcut kapasitesini üç katına katlayacak olan yatırım planı hazır.” dedi.

Arısoy, şu an 1 milyon TEU olan konteyner kapasitesini iki ayrı faz halinde artırarak 3 milyon TEU’ya çıkarabilecek yatırım planları olduğuna değinerek, “Bu yatırımlardan önce, en iyi ve hızlı hizmetin verilmesini sağlayacak şekilde, son teknoloji ve limancılık gelişmeleriyle paralel olarak geliştirme yatırımları yapıyoruz. Transit ticaretin daha hızlı ve aksaksız yapılabilmesi için de bu ticaret trafiğinin gereklerine uygun olarak özel operasyon sahaları yaratıyoruz. Limanımızın yeşil liman sertifikası da çevreye ve sürdürülebilirliğe verdiğimiz önemin bir nişanesidir” ifadelerini kullandı.

“AMANOS TÜNELİ’NİN CİDDİ BİR KATKI SAĞLAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Bu yıl içinde ilk kazma vurulması planlanan Amanos Tüneli hakkında görüşlerini aktaran Arısoy, projenin bölgenin kalkınması açısından katkısının yüksek olabilmesi için Hassa ve Polateli organize sanayi yatırımlarının da hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Gaziantep’i baz alınarak yapılacak tünellerin limana ulaşımı yaklaşık 80 kilometre kısaltacağının altını çizen Arısoy, tünellerin zaman ve yakıt maliyetini azaltacağını vurguladı.

Bunun aynı zamanda ticarette rekabet gücünü de artıracağını dile getiren Arısoy, “Ayrıca ülkemize döviz girdisi ve istihdam sağlayan bir diğer trafik olan, transit ticaret için Amanos Tüneli’nin ciddi bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Geçen yıl limana 985 adet gemi yanaşırken bu yılın ilk iki ayında ise 165 adet gemi yanaştı. (denizhaber.net)

 

08.04.2021Yunanistan, Türkiye ile Libya’nın Deniz Yetki Alanları Anlaşmasını Yok Sayıyor

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye'nin 2019 yılında Libya ile imzaladığı deniz yetki alanlarını belirleyen mütabakatın Yunanistan tarafından tanınmadığını ve yok hükmünde olduğunu söyledi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Libya'nın geçici Başbakanı Abdülhamit Dibeybe ile bir araya geldi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye'nin 2019 yılında Libya ile imzaladığı deniz yetki alanlarını belirleyen mütabakatın Yunanistan tarafından tanınmadığını ve yok hükmünde olduğunu söyledi.

6 Nisan'da Libya'ya gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında temaslarını Yunanistan'da yayın yapan Star TV kanalına değerlendiren Miçotakis, söz konusu mütabakatla Yunanistan'ın egemenlik haklarının bütünüyle göz ardı edildiğini ifade etti.

Avrupa Komisyonu'nun Yunanistan'ın bu görüşlerine katıldığını da belirten Miçotakis, "Libya'nın komşusu Türkiye değil, Yunanistan'dır" diye konuştu ve bu durumu Libya'nın geçici Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Yunus Menfi'ye de anımsattığını aktardı.

Bu konuda Menfi ile iki ülke arasındaki deniz yetki alanlarını belirleyecek ortak bir heyet oluşturulması konusunda mutabık kalındığını vurgulayan Miçotakis, yaklaşık 10 yılın ardından Libya'ya gerçekleştirilen ziyaretin oldukça başarılı olduğunu söyledi.

Röportajda "Türkiye Yunanistan ilişkilerinde 2020 benzeri bir gerginliği bekleyip beklemediği" yönündeki bir soruya ise Miçotakis, "Oruç Reis araştırma gemisinin tekrar bir gerginlik yaratacağına inanmadığını" söyledi.

Türkiye ile AB arasında yeniden başlayan istikşafi görüşmelerde ortaya konan pozitif gündemin, her an değişebileceğine de bahseden Miçotakis, görüşmelerin seyrini bunun Ankara'nın Yunanistan ve Kıbrıs'a yönelik tutumunun belirleyeceğini savundu.

YUNANİSTAN, MENFİ'Yİ "İSTENMEYEN KİŞİ" İLAN ETMİŞTİ

Libya'da 2014'te Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fransa'nın da desteğiyle ülkenin doğusunda bazı bölgeleri ele geçiren General Halife Hafter, Trablus'taki hükümete karşı silahlı mücadele başlatmıştı.

Bu tarihten sonra ülkede Trablus ve Tobruk merkezli iki meclis, iki yönetim, iki askeri güç ve hatta iki merkez bankası çalışmaya başladı.

27 Kasım 2019'da Türkiye, Birleşmiş Milletler'in meşru kabul ettiği Trablus hükümetiyle askeri işbirliği ve deniz yetki alanları anlaşması imzaladı.

Bu anlaşmaya Yunanistan, Akdeniz'deki çıkarlarına ters olduğu gerekçesiyle karşı çıktı. İç savaşta Halife Hafter'i destekleyen Atina hükümeti, Libya'nın Atina Büyükelçisi Muhammed Yunus Menfi'yi "istenmeyen kişi" ilan ederek sınır dışı etmişti. (denizhaber.net)

 

08.04.2021RICH RAINBOW Tankeri ile IVY ALLIANCE Gemisi Çatıştı

Maersk'in petrol tankeri RICH RAINBOW ve Yunan dökme yük gemisi IVY ALLIANCE’ın Manila Körfezi açıklarında çatıştığı öğrenildi. Mürettebatın sağlık durumunun iyi olduğu bildirilirken gemilerin Manila Anchorage’da demirlediği kaydedildi.

Maersk’in RICH RAINBOW adlı tankeri, Manila’nın 3 deniz mili kuzeyindeki Manila Körfezi’nde Yunan gemisi IVY ALLIANCE ile çatıştı.

Filipinler Sahil Güvenlik (PCG) ekipleri, Maersk’in RICH RAINBOW adlı petrol tankeri ve IVY ALLIANCE isimli geminin Cavite Şehri açıklarında çatıştığını açıkladı.

Sahil Güvenlik Sözcüsü Commodore Armand Balilo, Rich Rainbow adlı tanker ile ve IVY ALLIANCE adlı geminin Cavite’den 3 deniz mili uzakta çatışmasının ardından olay yerine ekipleri yönlendirdiklerini belirtti.

Armand Balilo, Maersk’in RICH RAINBOW adlı tankerinin benzin yüklü, Yunan gemisi IVY ALLIANCE’ın ise kömür taşıdığını açıkladı.

RICH RAINBOW adlı tankerin kargo güvertesi seviyesinde su hattının üzerinde yaklaşık 20 metrelik sancak gövdesi yarıldı, IVY ALLIANCE baş sancak bölgesinde yine su hattının üzerinde 10-15 metre uzunluğunda bir yarılma yaşadı.

PCG, kazada hiçbir mürettebatın yaralanmadığını belirtirken olayda çevre kirliğinin de oluşmadığını rapor etti. Bu arada her iki gemi de Manila Anchorage’da demirledi. (denizhaber.net)

 

08.04.2021 Konteyner Gemisi Siparişleri Rekor Kırıyor

BIMCO, Mart ayında 15.000 ve üzeri TEU kapasitesi olan 45 ULCS (Ultra Geniş Konteyner Gemisi) tipi konteyner gemisi siparişi ve buna ek olarak daha küçük gemiler için 27 sipariş verilerek rekor kırıldığını açıkladı.

Baltık ve Uluslararası Denizcilik Konseyi BIMCO, yeni konteyner gemisi inşa siparişlerinin mart ayında yeni rekorlar kırdığını ve denizcilik sektörüne duyulan güveni ortaya koyduğunu belirtti.

BIMCO, Mart ayında 15.000 ve üzeri TEU kapasitesi olan 45 ULCS (Ultra Geniş Konteyner Gemisi) tipi konteyner gemisi siparişi verilerek rekor kırıldığını bildirdi.

Ayrıca, aynı ay içinde daha küçük gemiler için 27 sipariş verildiğini ve toplam siparişin dünya çapında 866.060 TEU'ya ulaştığı bildirildi.

KESKİN VE OLUMLU YÖNDE TOPARLANMA ANLAMINA GELİYOR

BIMCO'nun Baş Denizcilik Analisti Peter Sand, bunun konteyner taşımacılığı sektörü için piyasanın bütününde yaşanacak keskin ve olumlu yönde toparlanma anlamına geldiğine inandığını belirtti.

BIMCO, konteyner taşımacılığı sektöründe yaşanan olumlu yönde toparlanmanın, yatırımcılar ve gemi sahipleri adına şu anda konteyener taşımacılığı dünyasında görülen güvene bir örnek teşkil ettiğini vurguluyor.

''2020 YILINDA 995.000 TEU, 2021'İN İLK ÇEYREĞİNDE 1.398.000 TEU''

2020 yılının tamamında toplam 995.000 TEU konteyner taşıma kapasitesine eşdeğer konteyner gemisi sipariş edilmişti.

2021'in ilk çeyreğinde sipariş edilen gemilerin konteyner taşıma kapasitesi, önceki yıllara göre altı yılın en yüksek seviyesine gelerek 1.398.000 TEU'ya ulaştı.

ULTRA-BÜYÜK KONTEYNER GEMİLERİ UZUN VADELİ KARIN VAZGEÇİLMEZİ

Analist Peter Sand, "Bazı konteyner gemilerinin muazzam boyutları, Süveyş Kanalı'nın tıkandığı altı günü boyunca birçok kez sorgulandı. Çünkü bazıları gemilerin çok büyük inşa edilmesini, seyir güvenliğinden ve dolayısıyla tedarik zinciri güvenilirliğinden ödün verilmesi olarak görüldü. Ancak o zaman da söylediğim gibi, Ultra-Büyük konteyner gemileri, uzun vadeli karlılığı artırmak isteyen konteyner taşımacılığı endüstrisinde yaşanan tabiri caizse silahlanma yarışında tercih edilen en uygun silahtır" ifadelerini kullandı.

ŞİRKETLER ÇOĞUNLUKLA ORTA BOYUTLU KONTEYNER GEMİLERİNE YÖNELİYOR

Bununla birlikte, denzicilik şirketlerinin yalnızca ULCS tipi konteyner gemilerine yatırım yaptığının doğru olmadığı belirtiliyor.

Sand, 2021 yılında konteyner gemileri için önemli sayıda inşa siparişi verilirken, denizcilik şirketlerinin çoğunlukla orta boyutlu konteyner gemilerine yatırım yapmakta olduğunu  vurguluyor.

BIMCO'ya göre, 2021'de şimdiye kadar, en az 11.800 TEU kapasiteli gemiler için verilen 81 siparişten yalnızca dördü 15.500 TEU'dan büyük gemiler oldu.

Örneğin, toplam 37 konteyner gemisi siparişi veren Seaspan, 12.000 ila 15.500 TEU aralığında 35 konteyner gemisi siparişi verirken yalnızca iki Ultra-Büyük 24.000 TEU gemi siparişine sahip. (denizhaber.net)

 

7.04.2021 Hamburg DW İsimli LPG Tankerinin Gazdan Zehirlenen Türk Mürettebatı Hayatını Kaybetti

Malacca Boğazı'nda seyir halindeki Hamburg DW isimli LPG tankerinde amonyak soluyan mürettebattan biri ölürken 3 mürettebatın ise yaralı kurtulduğu ve durumlarının ciddi olduğu belirtildi. Amonyak soluyarak hayatını kaybeden mürettebatın Türk olduğu öğrenildi.

Umman’dan Çin’e giden Panama bayraklı Hamburg DW adlı LPG tankeri Malacca Boğazı Klang Limanı açıklarında seyrederken acil durum çağrısı yaptı ve tıbbi yardım talebinde bulundu.

Malezya Denizcilik Ajansı MMEA, tankere acil durum ekipleri gönderdi. Ekipler, gazdan zehirlenen denizcilerden birinin hayatını kaybettiğini belirlerken 2’si Türk ve 1’i Hintli olmak üzere 3 yaralı mürettebatı Klang’da hastaneye kaldırdı.

Hayatını kaybeden denizcinin Türk olduğu öğrenilirken hastanede tedavi alına alınan denizcilerin durumunun ciddi olduğu belirtildi.

170 metre uzunluğunda, 27.36 metre genişliğinde 1993 yılında inşa edilen Hamburg DW tankeri, Klang Limanı’na geri dönerek limana demirledi. (denizhaber.net)

 

5.04.2021 Yunanistan, Limanların Hisselerini Satışa Çıkardı

Yunanistan’da Başbakan Kiryakos Miçotakis hükümeti, ekonomik dar boğazdan çıkabilmek için limanlara yöneldi.

Ekonomik çıkmazın içindeki Yunanistan, çareyi liman satmakta buldu.

Yıllar süren mali krizin ardından Atina yönetimi, ülke genelinde yatırım çekmek ve liman tesislerini iyileştirmek istiyor.

Yunanistan, Girit Adası'nın Kandiye bölgesindeki limanın çoğunluk hissesinin satışı için ihale açtı.

Ülkedeki Özelleştirme Ajansı, yaptığı açıklamada yatırımcıların Heraklion Limanı’nın yüzde 67 hissesi için 30 Temmuz'a kadar teklifte bulunabileceğini bildirdi.

Liman, yolcu gemilerine, feribotlara ve yük gemilerine hizmet veriyor.

İKİ LİMAN DAHA SATIŞTA: HEDEF 2.11 MİLYAR DOLAR

Başbakan Kiryakos Miçotakis hükümeti, bu yıl 2.11 milyar dolar gelir elde etmeyi amaçladığı özelleştirme kapsamında Dedeağaç ve Igoumenitsa limanlarının çoğunluk hisselerini de satışa çıkardı.

Öte yandan, ekonomik darboğazdan çıkış yolları arayan Atina, Skaramanga Limanı'nı satmak için ABD'lilerle masaya oturmuştu.

AVRUPA'DA EKONOMİSİ EN KÖTÜ ÜLKELER ARASINDA

Yunan ekonomisi, koronavirüs salgınının etkisiyle geçen yıl yüzde 8,2 daraldı. Yunanistan İstatistik Kurumu’nun (ELSTAT) verilerine göre, 2020’de mal ve hizmet ihracatı, 2019’un son çeyreğine kıyasla yüzde 13,4 azaldı, ithalat da yüzde 9,5 düştü.

Yunanistan, Avrupa Birliği’nde ekonomisi en kötü ülkeler arasında, İspanya (yüzde eksi 11) ve İtalya’nın (yüzde eksi 8.9) ardından üçüncü sırada yer alıyor.

Yunanistan, 20 Ağustos 2018'de sona eren 8 yıllık kurtarma programına rağmen, kamu borçlarının Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'na oranında halen en yüksek ülkeler arasında bulunuyor.

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?