14 - 20 Nisan 2021 Haftası Denizcilik Haberleri

20.04.2021 Hoegh Pusan İsimli Gemi, Tuzla’da Karaya Oturdu

Singapur bayraklı Hoegh Pusan isimli gemi, Tuzla demir sahasında karaya oturduğu öğrenilirken olayda herhangi bir can, mal kaybı ve deniz kirliliği yaşanmadığı belirtildi.

İstanbul Tuzla'da Singapur bayraklı Hoegh Pusan isimli gemi, Tuzla demir sahasında demir tarayarak karaya oturdu.

Yardım talebinde bulunan ve boş vaziyette olduğu öğrenilen geminin bulunduğu bölgeye Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı KIYEM-3 can kurtarma botu, KURTARMA-7 isimli kurtarma römorkörü sevk edildi.

Olayda herhangi bir can, mal kaybı ve deniz kirliliği yaşanmadığı belirtildi.

1997 yılında inşa edilen 180 metre uzunluğunda, 32.2 metre genişliğindeki geminin kıyı da kurtarılmayı beklediği görüldü. (denizhaber.net)

 

18.04.2021 Norveç Kruvaziyer Gemileri, Seferlerine Başlıyor

Dünyanın çeşitli bölgelerini turlayan Norveç Kruvazör Hattı (NCL), corona virüsüne karşı aşılanmış ve aşı pasaportu olan yolcularla yeniden seferlerine başlıyor.

Türkiye, daha aşı pasaportunu hazırlamadığı ve aşılılara kapıları açtığını belirten kararlar almadığı için ilk kruvaziyer turizmi Yunanistan'a başlıyor.

Yaklaşık 1.5 yıldır corona virüsü nedeniyle demirli olan gemiler, özel havalandırma sistemleri ile donatıldı. Tüm hijyen kurallarına uygun hale getirildi ve 17 gemiden oluşan filo, 2021 yaz sezonu için hazırlandı.

 

AŞILILAR, YUNAN ADALARI‘NA GİDECEK

Aşı pasaportuyla turizmi açan Yunanistan, ilk durak olacak. Gemileri işleten ABD denizcilik şirketi, Norveç Yeşimi adlı geminin 25 Temmuz 2021'den itibaren bir haftalık Pire-Yunan Adaları seferine başlayacağını duyurdu.

Ardından 7 Ağustos günü Norwegian Joy, 7 Ağustos'ta Jamaika'nın Montego Bay Limanı’ndan yola çıkacak. 15 Ağustos'tan itibaren de Dominik Cumhuriyeti'nden yolculuk başlayacak. Her yeni turda, yolcuların corona virüsüne karşı aşılanmış olduklarını “aşı pasaportları” ile ispatlaması gerekecek. Ayrıca, gemiye binerken yeniden test de yapılacak.

 

DEV ZARARA, AŞI PASAPORTLU ÇÖZÜM

Corona nedeniyle 2020 yılında turizm gelirleri yüzde 74 düştü. Bu yıl, turizmciler tarafından “turizm tarihinin en kötü yılı” ilan edildi ve toplam zararın 1.3 trilyon dolar olduğu belirtildi.

Türkiye ise, Avrupa'nın “riskli ülkeler” sınıfında. Bunun kaldırılması için Türkiye'deki aşı programının AB'ye entegre edilmesi ve vize yasağının iptali için de ortak aşı pasaportu bilgi bankasına girilmesi gerekiyor. Ancak Ankara'dan bununla ilgili bir açıklama yok. (denizhaber.net)

 

 

18.04.2021 Liseli Denizciler, Düzenleme Bekliyor

3 yıl öncesine kadar deniz liselerinden mezun olan öğrenciler iç hacmi 3 bin grostona kadar olan gemilerde çalışabiliyordu. Ehliyetlere getirilen sınır ile şimdi en fazla 500 grostonluk küçük gemilerde çalışabilecekler. İş imkânlarının kısıtlandığını söyleyen öğrenciler düzenleme bekliyor.

2017 yılında kadar deniz liselerinden mezun olan öğrenciler iç hacmi 3 bin grostona kadar olan gemilerde çalışabiliyorlardı. Ancak ehliyetleri sınırlandırıldı. Bu sene mezun olacak öğrenciler en fazla 500 grostonluk küçük gemilerde çalışabilecek.

Dev gemilerde kaptanlık yapmayı hedefleyen öğrenciler bu şekilde iş bulma imkanlarının kısıtlandığını söyleyerek yeni bir düzenleme yapılmasını istiyor.

 

4 YILLIK ÜNİVERSİTE ŞARTI

Denizcilik, üç tarafı sularla çevrili Türkiye’de en önemli sektörlerden biri. Bu sektör için ülke ve dünya deniz ticaret filosuna gemi adamı yetiştiren birçok kurum var. Bunlardan biri de İstanbul Beşiktaş’taki Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi. Boğaza nazır bu okulda öğrenciler denizciliğe dair her şeyi öğreniyor.

Geleceğin gemi adamları, bir gün kaptan köşkünde oturmayı hayal ettikleri dev gemilerin İstanbul Boğazı’ndan geçişini izleyerek dört yıl boyunca güverte, gemi makinaları ve elektronik haberleşme alanlarında eğitim alıyor. Ancak bir an önce mezun olup çalışmayı hayal ettikleri o büyük gemiler artık çok daha uzakta onlar için. Çünkü mezun olduklarına aldıkları ehliyet sadece 500 grostonluk, yani sadece küçük gemilerde çalışmaya uygun. Daha büyük gemilerde çalışmak içinse dört yıllık üniversite bitirmek zorundalar.

 “Bu okullardaki eğitim amacının dışına çıkmış oluyor” diyen okul müdürü Erol Gündoğdu konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Denizcilik Türkiye’de değil dünyanın da olmazsa olmaz sektörüdür. Üç önemli unsur var; deniz, gemi ve insan. Sektörün en önemli unsuru da gemi adamları. Biz bu okulda gemi adamları yetiştiriyoruz. Ancak ehliyet derecesinin 3 bin grostondan 500’e düşürülmesi bizim için büyük problem oldu. Bunun tekrar 3 bine hatta daha da yukarıya çıkarılmasını istiyoruz. Çünkü artık 500 grostonluk tekne kalmadı. Öğrencilerimizin kullanacakları tekne yok. Okul eğitimi amacının dışına çıkıyor. Dolayısıyla talebimiz yeniden eski haline dönmesi ya da daha yukarılara çıkarılması. Proje yürütme kurulumuzun bu konuyla ilgili tavsiye kararı var. Okul olarak da girişimlerimiz var. Yakın zamanda sonuç bekliyoruz.

HAZIRILIK SINIFI AÇIYORUZ

Denizciliğin ortak dili İngilizce olduğu için denizcilik okullarında da hazırlık sınıflarının olması gerekiyor. Önümüzdeki yıl bizim okulumuzda hazırlık sınıfımız açılacak. Dolayısıyla hem Milli Eğitim hem de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı denizciliğe büyük önem veriyor. Burası tarihi bir okul ve denizcilik eğitiminin ilk başladığı okullardan bir tanesi. Biz bu geleneği ve denizlik eğitiminin amiral olma pozisyonunu devam ettirmeye çalışıyoruz.” (denizhaber.net)

 

 

17.04.2021 Bozcaada’da karaya oturan ‘Banu-S’ isimli gemi kurtarıldı

Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde karaya oturan ‘Banu-S’ isimli gemi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ait Türkeli kurtarma römorkörü ile çekilerek kurtarıldı.

Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesinden İzmir’in Aliağa ilçesine gitmekte olan 70 metre uzunluğundaki Türk bayraklı gemi ‘Banu-S’, Çanakkale’nin Bozcaada ilçesi Taş Adası mevkiinde karaya oturmuştu.

Dümeni kitlenen geminin kaptanı telsizle durumu Gemi Trafik Hizmetleri Müdürlüğü’ne bildirmiş ve bölgeye kısa sürede Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü´ne ait Türkeli kurtarma römorkörü ile Kıyı Emniyeti-9 hızlı tahlisiye botu sevk edilmişti.

İstanbul’dan sörvey ekipleri gelerek geminin altında dalış gerçekleştirdi. Geminin altında yırtılma ve herhangi bir hasar olmadığı tespit edildi. Yapılan incelemelerin ardından karaya oturan gemi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü´ne ait Türkeli kurtarma römorkörü ile halat yardımıyla çekilerek yüzdürüldü.

‘Banu-S’ isimli geminin Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Geyikli Belde Limanı’na çekilerek burada son kontrolleri gerçekleştirilecek.

Gemide ciddi bir hasar olmadığı tespit edilirse İzmir’in Aliağa ilçesine doğru yol alacak. (denizhaber.net)

 

 

 

15.04.2021 Süveyş Kanalı’nı kapatan gemi için 900 milyon dolar tazminat talep edildi

Süveyş Kanalı'nda karaya oturan Ever Given isimli geminin sahibi Japon firmadan talep edilecek tazminat rakamı netlik kazandı.

Kamu yayıncısı NHK'nin, geminin sahibi Ehime eyaleti merkezli Japon Shoei Kisen firması kaynaklarına dayandırdığı bilgilere göre, Süveyş Kanalı İdaresi (SCA) olaya ilişkin Japon firmadan 900 milyon dolar tazminat istedi.

MISIR, GEMİYİ TAZMİNAT ALANA KADAR ALIKOYACAK

Japon firma, trafiğin tıkanması sebepli nakliye ücret kayıpları ile geminin yeniden yüzdürülmesi işlemlerini kapsayan tazminat talebinin görülmemiş boyutta olduğunu, talebin açık ilkelere dayanmadığını ve SCA ile müzakereleri sürdüreceğini belirtti.

TİCARETE ZARAR VERDİ

Shoei Kisen'in sahibi olduğu, Tayvanlı Ever Green firmasınca işletilen 400 metre uzunluğundaki gemi, 24 Mart'ta kanal yolunda yakalandığı kum fırtınası sonrası rotadan çıkıp kıyıya çarparak kanalda sıkışıp kalmıştı.

SCA, çalışmaların ardından 29 Mart'ta dev geminin yüzdürme çalışmalarının başarıyla sonuçlandığını ve kanalın deniz trafiğine açıldığını açıklamıştı. (denizhaber.net)

 

 

14.04.2021 NASA’nın yarışmasında Van Gölü fotoğrafı birinci seçildi

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) düzenlediği ‘Dünya Turnuvası' isimli online yarışmada, Van Gölü'nün uzaydan çekilmiş fotoğrafı birinci seçildi.

NASA, 20 yılı aşkın sürede Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) görev yapan astronotlar tarafından çekilmiş dünya fotoğraflarının yer aldığı bir yarışma başlattı.

Astronot Kate Rubins tarafından 2016 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu'nun yörüngesinde dolanırken, dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü'nün eşsiz bir fotoğrafını çekti. ‘Dünya Turnuvası' isimli online yarışmada Van Gölü'nün uzaydan çekilmiş fotoğrafı birinci seçildi.

 

930 BİNDEN FAZLA OY KULLANILDI

NASA’nın resmi sitesinden yapılan açıklamada, “32 aday arasından birinciyi siz belirlediniz. Beş tur süren yarışmada 930 binden fazla oy kullanıldı. Dünya Turnuvası 2021’in birincisi, Van Gölü’nün fotoğrafı oldu. Görüntü, okuyucular tarafından Şubat 2021’de önerildi. Tranquility braketinde # 8 tohum olarak yerleştirildi. Astronot Kate Rubins tarafından Eylül 2016’da çekilen fotoğraf, dünyanın en büyük sodalı göllerinden birinin bir bölümünü gösteriyor” ifadeleri kullanıldı.

 

SİTE ÇÖKMÜŞTÜ

Tüm Türkiye’de oylama için seferberlik başlatılırken oylama sırasında ise NASA'nın sitesi çökmüştü.

Van Gölü fotoğrafına oy vermek için siteye giren vatandaşlar “Üzgünüm, dünya gözlemevi şu anda kullanılamıyor. Lütfen birkaç dakika içinde tekrar deneyin” yazısıyla karşılaşmıştı. (denizhaber.net)

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?