25 Ağustos – 01 Eylül 2020 Haftası Denizcilik Haberleri

 

Kaynak : denizhaber.net

 

1.09.2020 Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile deniz yetki sınır anlaşması imzalayacak

Doğu Akdeniz ve Ege’de Türkiye’nin uluslararası hukuktan doğan hak ve menfaatlerini hedef alan Yunanistan’ın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile deniz yetki sınırlarını belirleyen anlaşma yapacaklarını açıkladı.

Güney Kıbrıs’a ziyaret gerçekleştiren, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, yaptığı açıklamada “Hedefimiz aşamalı olarak Yunanistan’ın deniz bölgelerinin tamamını sınırlandırmak.Tehdit, rencide ve meydan okuma olmadan diyalog yapılmalıdır” dedi. Dendias aynı zamanda artlar olgunlaştığı an, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile deniz yetki sınırlarını belirleyen anlaşma yapacaklarını açıkladı.

RUM KESİMİ VE YUNANİSTAN’I KORKU SARDI

Doğu Akdeniz’de ve Ege’de Türkiye’ye karşı provokatif faaliyetlerde bulunan Yunanistan, çareyi ekonomik darboğazda olan Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile ittifakı geliştirme çabasında buldu.

Rum Savunma Bakanı Haralabos Petridis de yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta bir çözüm için garantilerin ve Türk askeri varlığının olmaması gerektiğini iddia etti.

Rum muhalefet partisi EDEK Başkanı Marinos Sizopulos da Yunan hükümetlerinin, Türkiye’ye karşı Güney Kıbrıs’taki Yunan askerinin sayısının ve silah sayısının artırılması gerektiğini söyledi.

1.09.2020 Doğu Akdeniz’de MTA Oruç Reis sismik araştırma gemisi için Navtex uzatıldı

Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arama faaliyetlerini sürdüren MTA Oruç Reis sismik araştırma gemisinin çalışmaları için Navtex süresi 12 Eylül’e kadar uzatıldı.

İlgili bölgeye dair ilanda daha önce çalışmaların 1 Eylül’e kadar sürdürüleceği duyurulmuştu, yeni bildiriyle görev süresi 11 gün uzatılmış oldu.

Buna göre MTA Oruç Reis sismik araştırma gemisi, TCG Ataman ve TCG Cengiz Han isimli gemilerle birlikte Doğu Akdeniz’de Kıbrıs açıklarında daha önce ilan edilen bölgede sismik çalışmalarını yürütecek.

Oruç Reis sismik araştırma gemisi, kıta sahanlığı ve doğal kaynak aramaları başta olmak üzere her türlü jeolojik, jeofizik, hidrografik ve oşinografik araştırmaları gerçekleştirebiliyor.

Tam donanımlı ve çok amaçlı dünyadaki ender araştırma gemilerinden biri olan gemide, 2 ve 3 boyutlu sismik, gravite, manyetik olarak jeofizik araştırması yapılabiliyor. Gemi, 8 bin metre derinliğe kadar 3 boyutlu, 15 bin metre derinliğe kadar iki boyutlu sismik operasyonları gerçekleştirebiliyor.

31.08.2020 ‘Else’ isimli kargo gemisi, Kiel Kanalı’nın havuz kapağına çarptı

Almanya’nın Kiel Kanalı üzerinden Fransa’ya gitmekte olan ‘Else’ isimli kargo gemisi, kanalın havuz kapağına çarptı. Kaza nedeniyle ciddi hasar alan geminin Kiel Limanı’na götürüldüğü bildirildi.

İstanbul merkezli Regency Ship Management S.A. isimli firmaya ait Panama bayraklı ELSE isimli kargo gemisi, Almanya’nın kuzeyinde yer alan Kiel Kanalı üzerinden Fransa’ya doğru seyrederken kanalın kapağına çarptı.

Geminin pruvası havuz kapağına sıkışırken pruvanın 6 saat kapakta kaldığı bildirildi. Ardından pruvası kurtarılan gemi, Kiel Limanı’na götürüldü.

Geminin kuzey havuz kapağının ciddi şekilde hasar gördüğü ve çalışmadığı bildirildi.

1993 yılında inşa edilen ELSE isimli kargo gemisinin kaza nedeniyle ciddi hasar aldığı açıklandı.

88 metre uzunluğunda, 13 metre genişliğindeki geminin kılavuz kaptan almadığı iddia edildi.

Kiel Kanalı’nda sadece bir havuz kapağının çalışır durumda öne sürüldü. Kaza sonrası dalgıçların hasarın tamamını inceleyeceği öğrenildi.

29.08.202 Clarksons Platou Shipbroking, AB’ye ‘Türk tersanelerine izin verin’ uyarısı yaptı

Dünyanın en büyük brokerlik şirketlerinden biri olan İngiltere menşeli Clarksons Platou Shipbroking, yayımladığı raporda AB’ye daha fazla Türk tersanesinin Avrupa Birliği listesine alınması yönünde tavsiyede bulundu.

Dünyanın en büyük brokerlik şirketlerinden biri olan İngiltere menşeli Clarksons Platou Shipbroking, yayımladığı raporda, mevcut tersanelerin artan gemi söküm taleplerini karşılayacak kapasiteyi aştığını belirterek AB’ye Daha fazla Türk tersanesinin Avrupa Birliği listesine alınması yönünde tavsiyede bulundu.

Dünya genelinde hizmet veren İngiliz lojistik hizmet sağlayıcısı Clarksons’un brokerlik şirketi Clarksons Platou Shipbroking, yayımladığı raporda Türkiye’de AB onayı alan geri dönüşüm tesislerinin sene sonuna kadar kapasitesinin dolduğunu ifade etti.

Söküm tesislerinin kapasitesinin dolduğu belirtilen raporda, Aliağa’da daha fazla tesisin AB listesine alınması çağrısında bulunuldu.

Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği yöneticilerinden Ersin Çeviker, salgına rağmen 2020’nin ilk altı ayında Aliağa’ya 57 geminin söküme geldiğini açıkladı.

Koronavirüse karşı tedbirlerin alınarak faaliyetlerin sürdüğünü belirten Ersin Çeviker, diğer tesislerin de AB listesine alınmasının, gemi söküm sayısını önemli ölçüde artıracağını söyledi.

29.08.2020 Princess Cruises, 2021’in başındaki turlarını iptal etti

Princess Cruises, 2021’in başındaki iki turunu iptal ederken iptalin kısıtlama, sınırlama ve hava yollarında devam eden belirsizlikten kaynaklandığını bildirdi.

Princess Cruises, 2021’in başındaki World Cruises ve Circle South America seferlerine çıkacak iki gemi turunu iptal ettiğini duyurdu.

Kruvaziyer hattı, iptallerin hükümet ve sağlık yetkilileri tarafından belirlenen sınır ve liman erişimiyle ilgili kısıtlamalar ve sınırlamalar ile havayolu seyahatinin devam eden belirsizliğinden kaynaklandığını bildirdi.

ISLAND PRINCESS 2021 VE 2021 CIRCLE SOUTH AMERICA İPTAL

Princess Cruises, Kuzey Amerika’dan World Cruise gemisi ile yapacağı “Island Princess 2021” ve Avustralya’dan Pacific Princess gemisi ile yapacağı “2021 Circle South America” turlarını iptal etti.

Princess Cruises Başkanı Jan Swartz, “Dünya seyahatlerimiza katılan konuklarımız için ortaya çıkan bu iptalin hayal kırıklığını paylaşıyoruz. Çünkü en sadık misafirlerimizden bazıları tarafından rezerve edilen zirveye ulaşmış bir gemi seyahati tatili deneyimi hazırlamıştık” dedi.

YOLCULARINI MAĞDUR ETMİYOR

Princess Cruises, iptal edilen yolculuklarda rezervasyon yaptıran konuklara, ödenen gemi seyahat ücretinin yüzde 100’üne eşdeğer geri ödeme yapıyor. Gelecek Yolculuk Kredisi (FCC) ve ödenen gemi seyahat ücretinin yüzde 25’ine eşit bir ek iade edilmeyen bonus FCC veriyor. FCC’leri almak için misafir veya seyahat danışmanı tarafından herhangi bir işlem yapılması gerekmiyor.

ACENTE KOMİSYONLARINI KORUYOR

Alternatif olarak konuklar bu çevrimiçi formu kullanarak bonus FCC teklifinden vazgeçebiliyor ve rezervasyonlarında ödenen tüm paranın geri ödenmesini talep edebiliyor. Konukların 30 Eylül 2020’ye kadar para iadesi seçmek için zamanları bulunuyor. Aksi takdirde bildirilen teklifi otomatik olarak alacaklar.

Princess, gemi yolculuğunun işinde ve başarısında oynadıkları kritik rolü göz önünde bulundurarak, tamamen ödenmiş olan iptal edilen yolculuklar için rezervasyonlarda acente komisyonlarını koruyor.

28.08.2020  İhracat bedellerinde banka yükümlülüğü kaldırıldı

İhracat bedellerinin yurda getirilmesinde ödeme yöntemlerinden biri olan “Banka Ödeme Yükümlülüğü” uygulamadan kaldırıldı.

İhracat bedellerinin yurda getirilmesine ilişkin esasları düzenleyen tebliğ kapsamında, ihracat bedellerinin yurda getirilmesinde ödeme yöntemlerinden biri olan “Banka Ödeme Yükümlülüğü” uygulamadan kaldırıldı.

Söz konusu yöntem, Türk parası kıymetini koruma hakkında 32 sayılı karara ilişkin 2018-32/48 sayılı tebliğde, ihracat işlemlerine ilişkin bedellerin yurda getirilmesinde seçenekleri belirleyen 3. madde metninden çıkarıldı.

Değişikliğe ilişkin tebliğ, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

28.08.2020 Yunanistan, Mısır ile yapılan deniz yetki anlaşmasını onayladı

Yunanistan Parlamentosu, Mısır ile Doğu Akdeniz için imzalanan Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşmasını onayladı.

Atina yönetiminin Mısır ile yaptığı deniz yetki alanlarını sınırlandırma anlaşması, 178 “evet”, 26 “hayır” ve 81 “çekimser” oyla parlamentoda kabul edildi.

Yapılan açık oylamada, iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi ve Değişim Hareketi Partisi anlaşmaya “evet” oyu verirken, Yunanistan Komünist Partisi, Yunan Çözümü Partisi ve Mera25 Partisi “hayır” oyu kullandı. Ana muhalefet partisi Syriza ise Mısır ile yapılan anlaşmaya “çekimser” oy verdi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında gruplar halinde yapılan oylamaya 15 milletvekili katılmadı.

“TÜRKİYE İÇİN YOK HÜKMÜNDE”

Atina yönetimi, 9 Haziran’da İtalya, 6 Ağustos’ta ise Mısır ile MEB anlaşmaları yapmıştı.

Türk Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan ile Mısır arasındaki MEB anlaşmasına ilişkin, “İmzalandığı açıklanan sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması, Türkiye için yok hükmündedir. Bu anlayışımız, sahada ve masada ortaya konacaktır.” açıklamasında bulunmuştu.

Kahire ile Atina yönetimleri arasında imzalanan sözde anlaşma, 18 Ağustos’ta Mısır Meclis Anayasa ve Yasama Komisyonu tarafından onaylanmıştı.

Bu anlaşmalar, geçen hafta oylama öncesi komisyonların incelemesi için Yunan Parlamentosuna sunulmuştu.

Yunanistan Parlamentosu, İtalya ile İyon Denizi için imzalanan MEB anlaşmasını dün onaylamıştı.

İKTİDAR SALT ÇOĞUNLUĞA SAHİP

300 sandalyeli parlamentoda iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi, 158 milletvekiliyle salt çoğunluğu elinde bulunduruyor.

Ana muhalefet partisi Syriza’nın 86, Değişim Hareketi Partisinin 22, Yunanistan Komünist Partisinin 15, Yunan Çözümü Partisinin 10 ve Mera25 Partisinin 9 sandalyesi bulunuyor.

27.08.2020 Türk tersaneleri özel amaçlı projelerde dünyada ilk 5’e yükseldi

Gemi inşacılar, dünya çapında ilklere imza atmaya devam ediyor. Son olarak Rusya’nın LNG ile çalışan ilk Ro-Ro gemisini Kuzey Star, FSUE Rosmorport için Tuzla’da inşa etti. Türk tersaneleri özel amaçlı projelerde dünyada ilk 5’e yükseldi.

Gemi inşa sektörü global pazarlarda varlığını güçlendiriyor. Dev rakipleri ile fiyat değil, teknoloji ve kalite yarıştıran Türk tersaneleri, dünya çapında ilk olan proje sayısını hızla artırıyor.

İlk yüzer enerji gemisi, en büyük açık deniz rüzgar bakım gemisi, LNG ile çalışan ilk römorkör, ilk uzaktan kumandalı römorkör, ilk elektrikli römorkör, dünyanın en büyük balık fabrika gemisi, İngiltere’de ilk defa kullanılan hibrit feribotlardan sonra Rusya’nın LNG ile çalışan ilk Ro-Ro gemisi de Türkiye’de inşa ediliyor. Kuzey Star Shipyard, Rus FSUE Rosmorport için inşa edilen Marshal Rokossovsky adını taşıyan Ro-Ro gemisini suya indirdi.

Dünya Gazetesi’nden Aysel Yücel’in haberine göre, Rus FSUE Rosmorport şirketi tarafından Ust-Luga-Baltiysk hattında kullanılmak üzere Kuzey Star Shipyard’a sipariş edilen 200 metre uzunluğundaki Ro-Ro gemisi geçen hafta Tuzla’da düzenlenen törenle suya indirildi. Dünyada daha çevreci olması nedeniyle gaz yakıtlı dizel tahrik sistemlerine ilgi artıyor. Marshal Rokossovsky Ro-Ro gemisi otomobil, kamyon ve TIR’ların yanı sıra vagon da taşıyabilecek. Marshal Rokossovsky’nin 2021’in ilk çeyreğinde teslim edilmesi planlanıyor. Kuzey Shipyard’da aynı firmaya teslim edilecek, ikinci Ro-Ro gemisi olan General Chernyakhovsky’nin inşası sürüyor.

NİŞ PAZARLARA YÖNELMENİN MEYVESİNİ TOPLUYORLAR

Hatırlanacağı gibi, 2008 yılındaki küresel krizden en ağır darbeyi alan sektörlerden biri de gemi inşa olmuştu. Tanker ve kuru yük gemilerinin inşasında Uzakdoğu ile rekabet edemeyen tersaneler, niş bir pazar olan özel amaçlı tekne inşasına yönelmişti. Tersaneler, bu stratejik hamlenin meyvelerini kısa sürede toplamaya başladı. Özellikle son 5 yılda Ar-Ge ve inovasyona odaklanan Tersan, Sanmar, Cemre, Uzmar gibi Türkiye’nin önde gelen tersaneleri başta Norveç olmak üzere birçok denizci ülkeye dünya çapında ses getiren projeler geliştiriyor. Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği (GYHİB) Başkanı Cem Seven, Türkiye’nin özel maksatlı gemi inşasında dünyada ilk beş arasına girmeyi başardığını vurguladı. Seven, tersanelerin özellikle feribot, balıkçı gemileri ve römorkör inşası konusunda oldukça aktif olduğunu vurguladı. Seven, inşa edilen gemi tiplerine yönelik şu bilgileri verdi:

FERİBOTLAR: Çalıştığı hattın her iki iskelesinde bulunan otomatik şarj istasyonlarında şarj edilen elektrikli feribotlar herhangi bir ek enerji ya da yakıt kullanmadan diğer iskeleye seyrini tamamlayıp araçların yükleme boşaltması esnasında tekrar akülerini doldurabiliyor. Yine yakıt/enerji sarfiyatını azaltmak için bu feribotlar ayrıca otonom seyir sistemleri ile donatılıyor. Ayrılma ve yanaşma manevraları dahil seyir sırasında hava koşulları gibi etmenleri de değerlendirerek minimum enerji harcayarak seyri gerçekleştiren bu elektrikli feribotlar, yükleme boşaltma esnasında da konvansiyonel yöntem olan pervaneler ile feribotu iskeleye iterek sabit tutmak yerine iskeledeki vakumlu sistem ile feribot yerinde sabit kalıyor.

FABRİKA BALIKÇI GEMİLERİ: Fabrika balıkçı gemilerinde ülkemiz yine dünyaca tanınan bir marka haline geldi. Özellikle trol avlanma yöntemi ile avlanan fabrika balıkçı gemilerinde bir kara tesisi adeta bir gemiye sığdırılıyor, tuttuğu balığı işleme, paketleme ve karaya vardığında son kullanıcıya donmuş ve paketlenmiş olarak teslim etmesinin yanında, balık yemi, balık yağı işleyen ayrı tesisleri bulunan bu gemiler tam birer yüzer fabrika haline geliyor. 20 bin ton tankerden daha kuvvetli sevk sistemine sahip balıkçı gemileri LNG ya da elektrikle hibrit çalışabiliyor. Sürdürülebilir enerji kaynağı üretme konusunda üstün özellikleri olan gemiler, vinç hareketlerinden, ağın denize verilmesi ve çekilmesi sırasında oluşan kinetik enerjiden elektrik üretiyor.

RÖMORKÖRLER: Tersanelerimiz, başta Kuzey Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanına çeşitli güç ve çekme kapasitesine sahip römorkörleri ihraç ediyor. Dünyanın ilk LNG’li, ilk otonom ve ilk elektrikli römorkörü Türkiye’de inşa edildi.

İHRACATTA SIÇRAMA YAPMAK İÇİN ÖNCELİKLİ ÜÇ BEKLENTİ

• Sektöre özel finansman çözümleri

• Teminat mektubu sorununun tamamen çözülmesi

• Küreselde daha rekabetçi fiyat sunabilmek için vergi yükünün azaltılması

İHRACATINI EN FAZLA ARTIRAN SEKTÖR

Gemi ve yat ihracatı hızlandı. Salgının en yoğun yaşandığı mart ve nisan aylarında seyahat yasakları nedeniyle inşası tamamlanan gemileri alıcısına teslim edemeyen tersaneler, bakanlığın da desteği ile kısa sürede bu sorunu çözdü. Yabancı alıcıları bakanlığın iznini alarak kendi imkanları ile Türkiye’ye getiren tersaneler, haziran ve temmuzda ihracatta hızlı yükselişe geçti. Haziranda ihracatını önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 58.8 artıran sektörden temmuzda rekor geldi. Temmuz ayında yüzde 59.5 artışla ihracatını en fazla artıran sektör olan gemi inşacılar, yurt dışı satışlarında 141 milyon dolara ulaştı. Yılın ilk yedi ayında 641 milyon dolarlık ihracata imza attı. Sektör yılsonunda geçen yıl gerçekleştirilen 1 milyar dolarlık ihracatı aşmayı hedefliyor.

ESNEK ÜRETİM VE ZAMANINDAN TESLİMLER DE İDDİALILAR

Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Başkanı Murat Kıran, Türk tersanelerinin özellikle son 5 yılda inovasyona ağırlık verip birçok çevre dostu son teknoloji ile donatılmış projeye imza attığını vurgulayarak, bu yıla yönelik beklentilerini şöyle özetledi: “Tersanelerimiz LNG ve hibrit feribotlar, römorkörler, balıkçı gemileri, elektrikli sıfır emisyonlu feribot, balıkçı gemileri, dünyada ilk olan elektrikli römorkörler gibi önemli projelere imza atıyor. Üretimde esneklik ve hem tamir hem yeni inşada müşteri taleplerini sağlayabilme kabiliyetimiz ile teslim sürelerimiz, tercih sebepleri olarak öne çıkıyor. Tersanelerimiz 2019 yılında olduğu gibi bu yıl da ağırlıklı olarak off shore yardımcı gemileri, balık taşıma gemileri, Ro-Ro gemileri, römorkör ve askeri gemi inşaatlarına devam ediyor. Bunların haricinde kuru yük ve tanker inşası ile özel amaçlı gemi inşalarında da yeni siparişler mevcut. Salgına rağmen yıl sonunda geçen yılın rakamlarına ulaşacağını öngörüyoruz.”

DÜNYADA İLK OLAN ÖNEMLİ PROJELER

• İlk yüzen enerji gemisi

• Norveç’in en büyük yolcu ve araç kapasiteli feribotu

• İngiltere’nin ilk hibrit feribotu

• Tam elektrikli “free carbon” feribot

• Dünyanın büyük açık deniz rüzgar bakım gemisi

• Dünyanın LNG’li ilk römorkörü

• Dünyanın uzaktan kumandalı ilk romörkörü

• Dünyanın elektrikli ilk römorkörü

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?