26 Ocak - 02 Şubat 2021 Haftası Denizcilik Haberleri

(kaynak:www.denizhaber.net)

1.02.2021 Nijerya'dan yola çıkan LNG gemisi Türkiye'ye ulaştı
Nijerya'nın Bonny Limanı'ndan yola çıkan "LNG Adamawa" adlı sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) gemisi Türkiye'ye ulaştı. Uluslararası gemi takip verilerinden derlenen bilgilere göre, 17 Ocak'ta Nijerya'dan ayrılan LNG gemisi Aliağa LNG Terminali'ne yanaştı. Toplam 142 bin 656 metreküp kapasiteli Bermuda bandıralı gemi, 2005'de inşa edilmişti.

30.01.2021 Dünyada buzullar 30 yıl öncesine göre yüzde 57 daha hızlı eriyor

Avrupa merkezli bilim dergisi The Cryosphere tarafından yayınlanan raporda, Dünya'da 1990 yılından itibaren 28 trilyon metrik ton buzulun eridiğine ve buzulların 30 yıl öncesine kıyasla yüzde 57 oranında daha hızlı eridiğine dikkat çekildi.

Küresel ısınmanın Dünya'ya etkisi giderek artmaya devam ediyor. Avrupa merkezli bir bilim dergisi The Cryosphere, Dünya'da yaşanılan küresel ısınmanın 1990 yılından bu yana etkisi hakkında bir rapor yayınladı. Dergi, buzulların erimesi hakkında yürütülen bir bilimsel araştırmada 1990 yılından bu yana 28 trilyon metrik ton buzulun eridiğine dikkat çekti.

İngiltere Leeds Üniversitesi’nden Buzulbilimci Thomas Slater tarafında hazırlanan raporda, toplam dağ buzullarının yüzde 22'sinin eridiğine ve küresel atmosferik ısısının artan sanayi nedeniyle 30 yıl öncesi ölçümlerinden iki kat fazla artarak, 1.1 derece yükseldiğine dikkat çekildi.

Slater, "Sadece 30 yıl içinde böyle bir artış görmek büyük bir sürpriz oldu" ifadelerini kullandı. Slater, yapılan ölçümler sonucunda buzulların erime hızının 1990 yılından bu yana yüzde 57 oranında arttığını ifade ederek, Antarktika'da ve Grönland'deki kara buzulları ile dağlık alanlarda bulunan buzulların erimesi ile küresel su seviyesinin 3.5 santimetre yükseldiğini açıkladı.

İçme suyuna ulaşmak için dağ buzullarını kullananların veya sahil kesiminde bulunan evlerini fırtınalardan korumak için kış mevsiminde deniz buzuna güvenenler için sonucun açık olduğunu belirten Slater, Dünya'da buzulların erimesinin donmuş bölgeler haricindeki ülkelerin de dikkatlerini üzerine çekmeye başladığını ifade etti.

İngiliz bilim insanları tarafından 1994 ile 2017 yılları arasında elde edilen uydu verileri ve bilgisayar simülasyonları yardımıyla yürütülen araştırmaların sonucunda 1990 yılında Dünya'nın 0.8 trilyon ton buz kaybettiği, fakat bu sayının son yıllarda 1.2 trilyon tona yükseldiği ifade edildi.

28.01.2021 Üç ülke dolaşan yatın inşası Türkiye’de tamamlanacak

İnşasına 10 yıl önce Florida’da başlanan ancak 3 ülke gezmesine rağmen bitirilemeyen 55 metrelik süper yat Chuggaboom’u, Türk tersanesi Dünya Yachts, Ulucitcan adıyla tamamlayacak.

Bir Rus iş adamı 10 yıl önce dünyanın en büyük kaşif yatlarından biri olacak proje için Florida’daki Newcastle Marine Tersanesi’yle anlaştı. Chuggaboom ismiyle inşasına başlanan süper yat projesi, tersanenin mali zorluklarla karşılaşması üzerine durdu.

Buzda bile gidebilmesi için tamamen çelikten yapılan yatın gövdesi Cenova’ya götürüldü. Ancak burada da şanssızlıklar projenin peşini bırakmadı. Süper yatın üçüncü durağı Tunus’taki Hammamet oldu. Ancak burada da proje tamamlanamadı.

İSMİ DEĞİŞTİ

Merkezi Pendik’te bulunan Dünya Yat, ismi Ulucitcan olarak değiştirilen yatı bitirmek için sözleşme imzaladı. Yat 2023’te sahibine teslim edilecek. Süper yatta Winch Design ürünleri kullanılacak

 Yatta 7 misafir kabini, bir depo ve sahibinin motosiklet koleksiyonu için bir atölye olacak.

HEYECAN VERİCİ BİR SÖZLEŞME

Dünya Satış ve Pazarlama Direktörü Jeremy Roche, “Bu, tersane için heyecan verici bir sözleşme. Bin 200 GT’nin üzerinde, sudaki en büyük kaşif yatlardan biri olacak. Gemi sahibinin gemisini tamamlamamız için bize emanet etmesinden çok memnunuz” dedi.

29.01.2021 Kocaeli'ye yeni bir gemi inşa tesisi kurulacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2020 Aralık Ayı Yatırım Teşvik Belgesi Başvuruları, Resmi Gazete’de açıklandı. Bu başvurular arasında Uzmar Gemi İnşa Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin yeni tesis başvurusu da yer aldı.

Kocaeli’nin yatırım teşvik belgesi başvuruları belli oldu. Bu başvurular bakanlığın değerlendirmesinden sonra netlik kazanacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ocak 2020 dönemi yatırım teşvik belgesi listesine göre Kocaeli’den 38 firma yatırım teşviği başvurusu yaptı.

Farklı sektörlerden, pirim desteği, vergi indirimi ve birçok kalemde destek isteyen Kocaeli’den 38 firma oldu. Bu firmaların yatırım teşvik başvuruları 1 milyar TL’yi aştı.

GEMİ İNŞA EDECEK

Bu başvurulardan biri de Uzmar Gemi İnşa Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin yeni bir tersane kurma başvurusu oldu.

97 milyon TL gider sermayeli tesiste 90 kişiye istihdam sağlanacağı bildirildi. Bu tesiste römorklar ve itici gemiler inşa edilecek.

26.01.2021 İhracatçı konteyneri rezervasyonla alacak

Küresel ticarette devam eden konteyner arzı sıkıntısı navlun bedellerini yüzde 300’e yakın artırırken, lojistik şirketlerinin de yeni yollar aramasına yol açtı. Bu kapsamda Alibaba’nın lojistik kolu, konteyner rezervasyon sistemi başlattı.

Lojistik şirketleri, konteyner krizini aşmak için yeni yöntemler geliştiriyor. Çinli teknoloji devi Alibaba’nın lojistik kolu Cainiao, küresel konteyner kıtlığı nedeniyle konteyner rezervasyon sistemi uygulamaya başladığını duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, söz konusu hizmetin 50 ülkede yaklaşık 200 limana yayılacağı ve limandan limana navlun bedellerinin piyasa fiyatlarının yüzde 30-40 daha ucuz olacağı belirtildi.

Hizmetin ilk etapta uygulanacağı Çin liman kentleri arasında Pekin, Şanghay, Guangzhou, Shenzhen, Tientsin ve Hangzhou yer alıyor.

Konteyner krizine ve artan navluna karşı çözümler üretmeye kararlı olduklarını belirten Cainiao Küresel Tedarik Zinciri Başkanı James Zhao, “Havayolları ve kargo şirketleriyle sıkı işbirliği içinde çalışarak tüm sınır ötesi hat taşıma ağını korumayı, deniz ve hava taşımacılığına istikrar aşılamayı amaçlıyoruz” dedi.

Çin’den dünyaya akan ticarette yaşanan konteyner sıkıntısı, şirketlerin yeni çözüm yolları üretmesine sebep oldu. Yaşanan konteyner arzı sıkıntısı navlun bedellerinde sıçramalara yol açarken Çinli teknoloji devi Alibaba’nın lojistik kolu Cainiao küresel konteyner kıtlığı sebebiyle geçen hafta konteyner rezervasyon sistemi uygulamaya başladığını duyurdu.

50 ÜLKEDE 200 LİMANA GENİŞLETMEYİ PLANLIYOR

Dünya Gazetesi’nin haberine göre, şirketten yapılan açıklamada söz konusu hizmetin 50 ülkede yaklaşık 200 limana yayılacağı ve limandan limana navlun bedellerinin yüzde 30 ila 40 arasında olacağı belirtildi. Hizmetin uygulanacağı Çin liman kentleri arasında Pekin, Şanghay, Guangzhou, Shenzhen, Tientsin ve Hangzhou yer alıyor.

Cainiao Küresel Tedarik Zinciri Başkanı James Zhao, “Havayolları ve kargo şirketleriyle sıkı işbirliği içinde çalışarak tüm sınır ötesi hat taşıma ağını korumayı ve deniz ve hava taşımacılığına istikrar aşılamayı amaçlıyoruz” dedi.

İKİ GÜNDE ONAY, GECİKMEYE TELAFİ ÖDEMESİ

Cainiao’nun hizmeti kapsamında, konteyner rezervasyonları sipariş verildikten sonra bir haftadan bir aya kadar olan sektör ortalamasına karşılık, iki iş günü içinde onaylanıyor ve rezervasyon onayı geciktiği takdirde sipariş başına 15 dolara kadar müşteriye telafi ödemesi yapılıyor.

Bir müşterinin kargosu Cainiao veya ortağından kaynaklı bir sorun sebebiyle rezervasyon yapıldıktan sonra kalkış saatini kaçırırsa, müşteri deniz yolu taşımacılığı ücretinin yüzde 20’si tutarında telafi ödemesi alma hakkına sahip oluyor.

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?